Reklama

Zapalenie dziąseł u kota – objawy, przyczyny i leczenie

Facebook
Twitter
Zapalenie dziąseł u kota – objawy, przyczyny i leczenie

pixabay.com/images/id-1693795/

Zapalenie dziąseł u kota jest jedną z częstych przypadłości, na jaką zapadają młode kociaki oraz dorosłe koty. Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia tej choroby?

Spis treści -kliknij strzałkę

Chociaż koty rodzą się bez zębów, to już w pierwszych tygodniach zaczynają wyżynać się u nich zęby mleczne. Po ok. 2 miesiącach kot ma już komplet 26 mleczaków, a do ukończenia 2 lat będzie miał 30 zębów stałych.

Brak higieny jamy ustnej może doprowadzić do wystąpienia jednej z chorób przyzębia – zapalenia dziąseł u kota.

Zapalenie dziąseł u kota – objawy

Zapalenie dziąseł u kotów może być stosunkowo trudne do rozpoznania w początkowej fazie choroby. Pierwszym objawem, którego nie należy bagatelizować są zwykle czerwone dziąsła u kota. Na tym etapie choroby kot może być już apatyczny oraz unikać kontaktu z opiekunami. Rozwijający się stan zapalny dziąseł u kota może zacząć wywoływać bolesność, a kot może reagować agresywnie na głaskanie w okolicach pyszczka.

Jakie są objawy zapalenia dziąseł u kota?

Delikatne objawy zapalenia dziąseł mogą z czasem przerodzić się w dobrze widoczne oznaki, że kot ma problem z dziąsłami. Wśród symptomów charakterystycznych dla tego schorzenia wymienić należy:

 • Opuchnięte dziąsła
 • Ciemne dziąsła – ciemnoczerwone
 • Krwawienie z dziąseł
 • Pojawienie się jaskrawoczerwonej linii oddzielającej dziąsła kota od zębów
 • Kotu śmierdzi z pyska
 • Gryzienie pokarmu z pochyloną głową w jedną stronę
 • Powolne gryzienie pokarmu
 • Intensywne ślinienie się kota
 • Przyjmowanie większej ilości wody niż zwykle
 • Wypadanie zębów u kota – w skrajnych przypadkach
 • Syczenie na jedzenie

 

Nieleczone zapalenie dziąseł kota może doprowadzić do szybkiej utraty wagi

Jeżeli zauważysz jakikolwiek z tych objawów udaj się ze swoim kotem do lekarza weterynarii.

Szukasz płynnych przekąsek dla kota?

Reklama

CAT LIQUID

Zapalenie dziąseł u kota – przyczyny

Główną przyczyną zapalenia dziąseł u kota jest odkładająca się płytka nazębna, która z czasem mineralizuje i zamienia się w kamień nazębny u kota.

Wzrost niekorzystnej flory bakteryjnej, która produkuje toksyny prowadzi do uszkodzeń struktury dziąseł i zapalenia.

Koci nosiciele FIV oraz FeLV są szczególnie podatni na tą chorobę. Również wirus opryszczki oraz kaliciwirus mogą być przyczynami pojawienia się problemów z dziąsłami u kota.

Do zapalenia dziąseł może również dojść na skutek uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej przez żrące substancje.

Wtórne przyczyny zapalenia dziąseł u kota

Choroby nerek u kota

W przypadku mocznicy dochodzi do wydalania mocznika przez błonę śluzową jamy ustnej kota. Bakterie przekształcają amoniak w wolny amoniak, który uszkadza śluzówkę. W przypadku tej choroby, który śmierdzi z pyska amoniakiem. W pyszczku dochodzi do podrażnień, zapalenia dziąseł, a nawet owrzodzeń.

Cukrzyca u kota

Na skutek cukrzycy może dojść u kota do upośledzenia mechanizmów obronnych dziąseł oraz zwiększenia osadzania się płytki nazębnej. W połączeniu z brakiem higieny jamy ustnej problem może przerodzić się w zapalenie dziąseł.

Przewlekły katar u kotów

Zapalenie dziąseł może być również spowodowane przewlekłym katarem u kotów. Prowadzi on nawet do rozkładu dziąseł na skutek zapalenia ropnego.

Niewłaściwe odżywianie

Nieprawidłowa dieta kota, bogata w cukier oraz chude mięso, które zawiera zbyt mało witamin również może prowadzić do chorób dziąseł.

pixabay.com/images/id-2922329/

Zapalenie dziąseł u kota – diagnostyka choroby

Choroba dziąseł u kota nie minie sama. Jeśli zauważysz pierwsze oznaki problemów w pyszczku kota należy uda się na kontrolę do lekarza weterynarii.

Diagnostyka choroby opiera się na zebraniu wywiadu od opiekuna kota, sprawdzeniu szczepień, jakie przechodził kot oraz badaniu. Lekarz weterynarii obejrzy jamę ustną, a jeżeli kot nie chce na to pozwolić, to niezbędna będzie narkoza.

W przypadku zaawansowanego stadium zapalenia dziąseł, kiedy krwawią może być również konieczne wykonanie zdjęcia RTG kości szczęki. Na tej podstawie można ocenić, czy zapalenie dziąseł doprowadziło do uszkodzenia zębów.

Plazmocytarne zapalenie dziąseł u kota

Limfocytarno-plazmocytarne zapalenie dziąseł u kota ma, jak dotąd, nierozpoznaną przyczynę. Choroba dotyka około 2-4% populacji kotów. Szczególnie narażone na ten rodzaj choroby dziąseł są koty somalijskie, abisyńskie, birmańskie i perskie, ale nie stwierdzono, jak dotąd predyspozycji rasowych.

W przypadku tych problemów zmiany widoczne są na łukach gardłowych i podniebieniu miękkim – zajęte chorobą miejsca przypominają fakturę owocu maliny. 

Przerostowe zapalenie dziąseł u kota

W przypadku przerostowego zapalenia dziąseł u kota dochodzi do ukształtowania się nieprawidłowego rozmiaru dziąseł. Na skutek przerośnięcia wolnego brzegu dziąseł dochodzi do powiększenia głębokości rowka dziąsłowego i powstania kieszeni patologicznych, które wpływają na powstawanie procesu zapalnego.

By usunąć problem przerostu wykonuje się leczenie chirurgiczne, którego celem jest odtworzenie prawidłowych rozmiarów dziąseł.

Eozynofilowe zapalanie dziąseł u kota

Ta choroba dziąseł jest częścią zespołu eozynofilowego kotów. Zmiany chorobowe widoczne są na wargach, języku i bąbli z ropą na dziąsłach – wrzodów.

Młodzieńcze zapalenie dziąseł u kota

Dokładna przyczyna występowania młodzieńczego zapalenia dziąseł u kotów nie jest znana. Zwykle czynnikiem wyzwalającym jest okres, gdy zęby mleczne u kota zostają wymieniane na zęby stałe. Choroba diagnozowana jest zwykle między 6. a 12. Miesiącem życia kotów. Objawia się halitozą oraz dyskomfortem podczas jedzenia. Postępujące zapalenie dziąseł u kota prowadzi do przerostu dziąseł i wytworzenia się patologicznych kieszonek.

Leczenie tej przypadłości polega przede wszystkim na usuwaniu płytki nazębnej, wspieraniu odporności kora, a w niektórych przypadkach na odtworzeniu prawidłowej budowy dziąseł.

Jeżeli choroba postępuje, a kota zmaga się z paradontozą konieczne może być wykonanie pełnej ekstrakcji.

Diagnostyka obejmuje również wykluczenie przewlekłego zapalenia dziąseł, które w przeciwieństwie do młodzieńczego zapalenia obejmuje również błonę śluzową jamy ustnej kota.

Szukasz płynnych przekąsek dla kota?

Reklama

CAT LIQUID

Leczenie zapalenia dziąseł u kota

Sposób leczenia zapalenia dziąseł zależy od rodzaju schorzenia z jakim kot ma do czynienia. Zwykle leczenie opiera się na antybiotykoterapii, a lekarz może zalecić stosowanie metronidazolu bądź amoksycyliny.

W niektórych przypadkach konieczne jest usunięcie pojedynczych zębów bądź konturowanie dziąseł, a w innych wystarczy usunąć kamień nazębny.

W przypadku zapalenia limfocytarno-plazmocytarnego, które przyczyna nie jest znana lekarz zaleci najprawdopodobniej dodatkowe badania. Ich celem będzie wykluczenie innych chorób, podczas których zapalenie dziąseł u kota jest ich symptomem – choroby nerek, wątroby, FeLV, FIV, a nawet nowotwory.

W ciężkich przypadkach, gdy zapalenie dziąseł uszkodzi zęby konieczne może być wszystkie ich usunięcie.

Domowe sposoby na zapalenie dziąseł u kota

Nie ma domowych sposobów na wyleczenie zapalenia dziąseł u kota. Próba podawaniu niesprawdzonych – niewiadomego pochodzenia i nieprzebadanych preparatów na zapalenie dziąseł u kota może tylko pogorszyć stan zdrowia zwierzęcia.

Niewłaściwie ”leczony” stan zapalny dziąseł u kota może przerodzić się w przewlekłe zapalenie dziąseł, które może doprowadzić do parodontozy i konieczności usunięcia wszystkich zębów kota.

Zapalenie dziąseł u kota profilaktyka

Profilaktyka chorób dziąseł u kota powinna opierać się przede wszystkim na dbaniu o higienę jamy ustnej kota. Odpowiedzialny właściciel powinien przyzwyczaić swojego kota do poddawania się szczotkowaniu zębów. W tym celu można skorzystać ze szczoteczek nakładanych na palec bądź miękki naparstków z włóknami srebra. W obydwu przypadkach należy użyć pasty do zębów dla kotów.

Wspomagająco można dodawać do wody płyny, które zmniejszają odkładanie płytki nazębnej. W sklepach zoologicznych można również kupić waciki do przecierania zębów. Producenci oferują również specjalne przekąski dentystyczne, które minimalizują odkładanie się płytki nazębnej.

Zapalenie dziąseł u kota a dieta

W przypadku kotów, u których zapalenie dziąseł doprowadziło do całkowitej ekstrakcji zębów konieczna będzie mokra dieta. Koty w okresie rekonwalescencji powinny być karmione karmą mokrą, a nawet płynnymi posiłkami.

Dieta profilaktyczna może obejmować świeże surowe mięso na kościach, przekąski dentystyczne oraz karmę, która minimalizuje stężenie wapnia w ślinie. 

Pytania czytelników

Jak wygląda zapalenie dziąseł u kota?

Początkowo choroba nie daje widocznych objawów. Wraz z jej rozwojem kot może zacząć odczuwać ból i być osowiały. Przekrzywianie głowy przy jedzeniu, mlaskanie i nadmierne ślinienie mogą być pierwszymi objawami rozwijającego się zapalenia dziąseł u kota.

Jak dbać o dziąsła kota?

Zdrowe dziąsła wymagają mycia zębów u kota. Najlepiej przyzwyczaić kota do codziennego szczotkowania zębów.

Jak często myć kotu zęby?

Najlepiej myć zęby kota raz dziennie. Minimalnie 2-3 razy w tygodniu.

Summary
Zapalenie dziąseł u kota – objawy, przyczyny i leczenie | Zoonews.pl
Article Name
Zapalenie dziąseł u kota – objawy, przyczyny i leczenie | Zoonews.pl
Description
Zapalenie dziąseł u kota jest jedną z częstych przypadłości, na jaką zapadają młode kociaki oraz dorosłe koty. Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia tej choroby?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 269

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x