Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Zaćma u psa – objawy, leczenie, cena

Facebook
Twitter
Zaćma u psa – objawy, leczenie, cena

pixabay.com/images/id-6114417/

Zaćma u psa to jedna z bardziej popularnych chorób oczu psów. Sprawdź jakie są objawy zaćmy u psa, co zrobić, gdy pies zachoruje oraz ile kosztuje leczenie.  

Spis treści - kliknij strzałkę

Czym jest zaćma u psa?

Zaćma u psa to patologia soczewki polegająca na jej zmętnieniu w różnym stopniu, od małych zmian, widocznych tylko pod powiększeniem, po całkowite zmętnienie, które prowadzi do utraty wzroku u psa. W diagnozie zaćmy u psa najważniejszymi parametrami oceny jest miejsce, przyczyna i stopień zaawansowania choroby. Większość zaćm u psów w każdym wieku jest dziedziczona i może obejmować jedno lub oboje oczu.

Zaćma u psa – postęp choroby

Początkowa zaćma u psa to wczesne, niewielkich rozmiarów zmętnienia, które się nie powiększają i nie mają wpływu na zdolność widzenia przez psa.

Niedojrzała zaćma u psa obejmuje większą część soczewki oka. Pies może mieć ograniczone widzenie ze względu na umiejscowienie i wielkość zmiany.

Dojrzała zaćma u psa to zmętnienie, które obejmuje już całą soczewkę. W tej postaci odblask z dna oka staje się całkowicie niewidoczny.

Przejrzała zaćma u psa to stadium, w którym dojrzała lub niedojrzała zaćma się upłynnia. Oznacza to, że białka soczewki przechodzą przez jej torebkę, co prowadzi do obkurczenia soczewki.

Cukrzycowa zaćma u psa jest powikłaniem cukrzycowym. Wahania cukru we krwi psa chorego na cukrzycę, powodują szybsze niż u zdrowego osobnika zmętnienie soczewki oka, z powodu przedostania się glukozy do soczewki. W niej glukoza zmienia się w nierozpuszczalny w wodzie sorbitol, a gwałtowny napływ wody do wnętrza soczewki uszkadza jej włókna i powoduje jej mętnienie.

Zaćma u psa – rodzaje

Zaćma u psa może mieć postać wrodzoną lub nabytą.

Wrodzona zaćma u psa

  • dziedziczna, wynik genów lub wad rozwoju soczewki
  • rozwojowa, czyli starcza (jądrowa, korowa, torebkowa przednia lub tylna)

Nabyta zaćma u psa

  • pourazowa – powstała w wyniku ran, urazów oka, stłuczeń czy ciał obcych
  • metaboliczna – powstała jako powikłanie po cukrzycy
  • toksyczna – powstała na skutek dużej ilości toksyn w organizmie
  • niedoborowa – powstała w wyniku niezbilansowanego żywienia, ubogiego w przeciwutleniacze, witaminy i minerały

Zaćma u psa - objawy

Widoczne objawy zaćmy u psa mogą pojawić się w przeciągu kilku lub kilkunastu miesięcy. Dzieje się tak dlatego, że początkowe zmiany są niewidoczne dla oka ludzkiego i nie mają wpływu na komfort widzenia zwierzęca. Częściowe zmiany na soczewce powodują już dyskomfort w funkcjonowaniu, pies kompensuje sobie je innymi zmysłami. Opiekun może dostrzec zmiany jedynie w zachowaniu psa tj:

  • trudności w ocenie odległości, pies ma trudności we wskakiwaniu i zeskakiwaniu z kanap, zniechęca się do skoków, psu zdarza się uderzać w meble (zawłaszcza po przemeblowaniu), pies może nie chcieć schodzić po schodach, unika nowych miejsc spacerów, staje się zlękniony lub agresywny
  • pojawia się nieostrość widzenia, pies może widzieć plamy, zaczyna się potykać, ma problem ze znalezieniem i pochwyceniem zabawek, zniechęca się do zabawy, pies porusza się wolniej i jest ostrożniejszy, trze oczy, staje się apatyczny
  • pies ma trudność w patrzeniu w źródło światła, oczy są podrażnione, zaczerwienione i łzawią, gdyż pies może je pocierać łapami

Leczenie zaćmy u psa

Leczenie zaćmy u psa może przybrać dwie formy: farmakologiczną lub operacyjną.

Zaćma u psa leczenie farmakologiczne

Leczenie farmakologiczne zaćmy u psa polega na spowolnieniu procesu mętnienia soczewki. Forma ta stosowana jest przez lekarzy weterynarii w początkowej fazie choroby. Wspomagająco stosuje się krople do oczu oraz suplementację witaminami A, E i C.

Operacja zaćmy u psa cena

Operacja zaćmy u psa to jedyna skuteczna metoda usunięcia zmętnienia soczewki. Operacja fakoemulsyfikacji odbywa się pod narkozą i polega na nacięciu rogówki, rozbiciu soczewki ultradźwiękami i odessaniu zmętniałej soczewki z pozostawieniem jej torebki. W pozostawionej torebce implantuje się sztuczną soczewkę, dzięki której pies może odzyskać wzrok. Cena operacji zaćmy u psa to średni koszt około 3-4 tysięcy złotych za 1 oko. Rokowania pooperacyjne są bardzo dobre. Operację zaćmy u psa można wykonać bez implantacji sztucznej soczewki. Niestety jak każda operacja także i ta niesie ryzyko powikłań lub może do nich nie dojść z powodu chorób, na jakie cierpi pies. Pamiętać należy, że zaćma nie jest wyrokiem, gdyż zazwyczaj obejmuje 1 oko, a pies doskonale radzi sobie z jedną sprawną gałką.

Zaćma u psa - profilaktyka

Profilaktyka zaćmy u psa to przede wszystkim regularna kontrola stanu oczu i dbałość o ich higienę, ze szczególnym uwzględnieniem osobników mających predyspozycje do jej rozwinięcia. W przypadkach podrażnienia oczu psa nie lekceważ żadnych objawów i udaj się na wizytę do specjalisty. Zaćmie u psa o podłożu urazowym także można przeciwdziałać, nie puszczając zwierzęcia podczas spaceru bez smyczy. Psa cierpiącego z powodu zaćmy cukrzycowej należy poddawać regularnym badaniom okulistycznym, krwi, podawać leki, wprowadzić dietę dla diabetyka oraz dbać o jego aktywność fizyczną.

Redakcja

Bibliografia:

J. Dziezyc, N.J. Millichamp, Atlas chorób oczu psów i kotów, Wyd. Elsevier Urban&Partner, Wrocław 2007.

Poznaj inne artykuły o zdrowiu psów i kotów

Summary
 Zaćma u psa – objawy, leczenie, cena | Zoonews.pl
Article Name
Zaćma u psa – objawy, leczenie, cena | Zoonews.pl
Description
Zaćma u psa to jedna z bardziej popularnych chorób oczu psów. Sprawdź jakie są objawy zaćmy u psa, co zrobić, gdy pies zachoruje oraz ile kosztuje leczenie.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x