Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

URWANY KLESZCZ U PSA – czy jest szkodliwy? Co zrobić?

URWANY KLESZCZ U PSA

pixabay.com/photos/puppy-bulldog-dog-pet-canine-4233378/

Spis treści

By nie doszło do rozerwania kleszcza warto sprawdzić, jak usunąć tego pojęczaka z psa prawidłowo. Jeżeli jednak, mimo wszelkich starań, część kleszcza pozostała w psie, warto wiedzieć, kiedy udać się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii.

Jak wygląda źle wyrwany kleszcz?

Ciało kleszcza zakończone jest głową, na której znajduje się aparat gębowy z parą wypustek. Po wyciągnięciu kleszcza warto spojrzeć na skórę przez lupę, by upewnić się, że nie został w niej żaden czarny fragment.

W trakcie wyciągania kleszcza może dojść do jego rozerwania. Niepewne szarpnięcie bądź uchwycenie kleszcza zbyt daleko od hypostomu – aparatu, którym kleszcz wcina się w skórę – może skutkować rozerwaniem. Wtedy w ciele psa może pozostać sam aparat gębowy, ale może to być także cała głowa. W najgorszym razie będzie to większy fragment, co powinno być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem weterynarii.

Co zrobić, gdy kleszcz został w skórze psa?

Jeżeli doszło do rozerwania kleszcza, w taki sposób, że większa część jego ciała została w psie, to zawsze należy udać się z psem do lekarza weterynarii. Specjalista może podjąć decyzję o przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego. Miejsce z pozostałością kleszcza nacina się lekko i wyciąga resztki.

Urwany kleszcz u psa – głowa

Głowa kleszcza, która pozostanie w ciele psa jest zwykle bardzo dobrze widoczna. Jest ona również na tyle duża, że można spróbować wykonać drugie podejście i postarać się ją wyciągnąć. Nie należy tego bagatelizować, gdyż pozostawienie głowy w skórze psa znacząco zwiększa ryzyko przeniesienia choroby odkleszczowej.

Jak wskazuje dr hab. med. Ernest Kuchar: „materiałem zakaźnym, który zawiera drobnoustroje wywołujące choroby przenoszone przez kleszcze jest ślina i treść jelitowa. Pozostawienie fragmentu aparatu gębowego prawdopodobnie nie zwiększa narażenia na materiał zakaźny, natomiast pozostawienie całej głowy lub większego fragmentu kleszcza z gruczołami ślinowymi może potencjalnie zwiększyć ryzyko zakażenia”1.

Po usunięciu głowa kleszcze z psa zdezynfekuj miejsce wkłucia 70% alkoholem. Umyj ręce i odkaź narzędzie.

ixodes ricinus

pixabay.com/photos/ixodes-ricinus-castor-bean-tick-tick-5260251/

Urwany kleszcz u psa – aparat gębowy

Pozostawienie aparatu gębowego w skórze psa jest zdaniem specjalistów mniej niebezpieczne.

Jak wskazuje Krzysztof Reszka, internista: „W przypadku gdy w ciele pozostał tylko niewielki fragment aparatu gębowego kleszcza, można poprzestać na zdezynfekowaniu miejsca ukłucia. Mały fragment pozostający w skórze nie zwiększa ryzyka zakażenia chorobami odkleszczowymi i po jakimś czasie jest samodzielnie usuwany przez organizm”2.

W przypadku pozostawienia aparatu gębowego w skórze należy to miejsce przemyć środkiem odkażającym i sprawdzać, czy nie dochodzi do zmian w tym miejscu. 

Jak nie urwać kleszcza u psa?

By nie urwać kleszcza u psa należy unikać błędów, podczas jego wyciągania:

  • Do rozerwania kleszcza dochodzi, gdy zostanie od uchwycony zbyt daleko od aparatu gębowego. Takie ściśnięcie tułowia może doprowadzić do zwymiotowania patogenów natychmiast.
  • Stosując zbyt grubą pęsetę – kosmetyczną – może dojść do urwania kleszcza. Nie jest to przyrząd, który ułatwia uchwycenie pajęczaka tuż przy skórze.
  • Zbyt gwałtowne pociągnięcie może oderwać głowę kleszcza od tułowia – ruch powinien być delikatny, ale stanowczy i jednostajny.

Dlaczego źle wyrwany kleszcz u psa jest niebezpieczny?

Choroby od kleszczy u psów mogą dawać wiele mało swoistych objawów, dlatego mogą być trudne w diagnozowaniu. Do najczęściej diagnozowanych chorób odkleszczowych u psów zaliczają się: babeszjoza, erlichioza, anaplazmoza, borelioza oraz odkleszczowe zapalenie mózgu.

Czym wyciągnąć kleszcza u psa bezpiecznie?

W sklepach zoologicznych oraz lecznicach weterynaryjnych dostępne są narzędzia do wyciągania kleszczy:

  • Pęseta do wyciągania kleszcza
  • Haczyk do usuwania kleszcza
  • Lasso do wyciągania kleszczy
  • Pompka do odsysania kleszcza
  • Karta do usuwania kleszcza

 

Każdym z tych narzędzi należy posługiwać się zgodnie z techniką opisaną w instrukcji użytkowania. Jest to ważne, ponieważ niektóre narzędzia wymagają zastosowania techniki wykręcania, inne ruchu posuwistego, a jeszcze inne, jak karty, usuwają kleszcza, za pomocą jednostajnego ruchu płasko po skórze.

Jak chronić psa przed kleszczami?

Jedynym skutecznym sposobem, by chronić psa przed chorobami odkleszczowymi jest profilaktyczne zabezpieczanie zwierzęcia przed pasożytami zewnętrznymi. Można to robić stosując preparaty dostępne w kilku postaciach:

  • Krople typu spot-on – krople na pasożyty zewnętrzne są jednym z chętniej wybieranych preparatów, którymi zabezpieczane są psy. Krople podaje się na kark na wysokości łopatek oraz w dół aż do lędźwi. Pies nie powinien być kąpany na 2-3 dni przed i po podaniu kropel. Niektóre krople zabezpieczają psy przed pasożytami zewnętrznymi nawet przez 3 miesiące.
  • Tabletki – alternatywnym rozwiązaniem dla psów, które nie mają problemu z przyjmowaniem kapsułek mogą być tabletki na pchły i kleszcze.
  • Obroże przeciwkleszczowe – u psów równie popularne, jak krople są obroże, które działają nawet przez cały sezon.

Źle wyrwany kleszcz u psa – podsumowanie

Zabezpieczanie psa przed kleszczami jest kluczowe, aby uniknąć ryzyka zarażenia. W przypadku ugryzienia przez kleszcza, istotne jest odpowiednie postępowanie z tym pasożytem. Nie używaj igieł ani ostrych przedmiotów do wyjmowania fragmentów kleszcza, ponieważ może to prowadzić do pogorszenia sytuacji i zwiększyć ryzyko infekcji. Zamiast tego, do usunięcia urwanej głowy kleszcza użyj pęsety. Nie ma konieczności wyrywania małych części ciała kleszcza, chyba że w skórze zwierzęcia pozostały jego gruczoły ślinowe. Pamiętaj, aby dezynfekować miejsce ugryzienia, używając alkoholu, jodyny lub mydła z wodą, a także oczyścić narzędzia użyte podczas procedury i dokładnie umyć ręce. W razie wątpliwości, czy wszystkie resztki pasożyta zostały usunięte, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Specjalista sprawdzi miejsce ugryzienia i w razie potrzeby zabezpieczy twojego psa, aplikując odpowiedni preparat przeciwko tym pasożytom. Regularne zabezpieczanie psa jest najlepszym sposobem na uniknięcie problemów związanych z kleszczami.

Źródła

1 Czy usuwać główkę kleszcza jeżeli dojdzie do jej oderwania? https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/124079,czy-usuwac-glowke-kleszcza-jezeli-dojdzie-do-jej-oderwania (dostęp: 14.02.2024).

2 Co zrobić, jeśli w ciele zostanie główka kleszcza?, https://www.heydoc.pl/co-zrobic-jesli-w-ciele-zostanie-glowka-kleszcza/ (dostęp: 14.02.2024).

Picture of dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne artykuły o zdrowiu zwierząt

Summary
URWANY KLESZCZ U PSA – czy jest szkodliwy? Co zrobić?
Article Name
URWANY KLESZCZ U PSA – czy jest szkodliwy? Co zrobić?
Description
W trakcie samodzielnego wyciągania kleszcza u psa może dojść do jego rozerwania. Co zrobić, gdy głowa kleszcza lub aparat gębowy zostanie w ciele psa?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x