Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Twardy brzuch u psa – co oznacza? Jaka jest tego przyczyna?

Twardy brzuch u psa

pixabay.com/photos/animal-dog-canine-jack-russel-6897849/

Spis treści

Czy Twój pies nagle stał się niespokojny, a jego brzuch wydaje się twardszy niż zwykle? Twardy brzuch u psa to symptom, który nie powinien być ignorowany. Może być to oznaka błędów dietetycznych, ale również sygnał związany z poważniejszymi problemami zdrowotnymi. W tym artykule przyjrzymy się przyczynom tego problemu, sposobom diagnozy i leczenia, a także, jak zapobiegać twardemu brzuchowi u psa.

Dlaczego pies ma twardy brzuch?

Twardy brzuch u psa może być spowodowany wieloma czynnikami. Psy, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć na wzdęcia i dyskomfort brzuszny z powodu niewłaściwego żywienia.

Jeśli pies nie wykazuje innych problemów żołądkowo-jelitowych, to przyczyną wzdętego brzucha najprawdopodobniej jest niewłaściwa dieta psa. Pokarm, który opiekun podaje psu, może być bogaty w składniki powodujące tworzenie się gazów. Należy zatem przyjrzeć się czy nie podajesz psu nadmiaru ciężkostrawnych węglowodanów i czy zwierzę ma zapewnioną optymalną dawkę ruchu.

Brak aktywności także sprzyja nieuwalnianiu się gazów z żołądka i jelit. Poza tym pokarmy zawierające dużą ilość włókna surowego przyczyniają się wtórnie do pogorszenia strawności pobieranych węglowodanów. Karmy dla psów zawierające ziarna soi także znacząco zwiększają produkcję gazów w żołądku i jelitach.

Wzdęty brzuch u psa może być wynikiem alergii lub nietolerancji pokarmowych. Inną przyczyną wzdęć mogą być zaburzenia trawienia i wchłaniania jako konsekwencja chorób, takich jak: niewydolność nerek, wątroby, trzustki czy przewlekłe jej zapalenie.

Kolejnymi przyczynami twardego brzucha u psa mogą być: inwazja pasożytnicza, choroby bakteryjne, IBD u psa, ale także rozległy chłoniak układu pokarmowego, tu jednak zawsze pojawiają się inne objawy jelitowo-żołądkowe m.in. utrata masy ciała, wymioty, biegunki.

Niektóre rasy, zwłaszcza te z krótką kufą, są bardziej narażone na problemy ze wzdęciami.

Dieta a twardy brzuch u psa

Problemy trawienne u psów to najczęściej diagnozowana przyczyna twardych brzuchów. Zdrowa dieta odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu i leczeniu tego problemu u zwierząt domowych. Ważne jest, aby unikać pokarmów, które mogą powodować wzdęcia u psa.

Produkty wywołujące wzdęcia u psa

  • mleko
  • warzywa strączkowe (soja, fasola, groch, bób, ciecierzyca)
  • brokuł
  • kalafiora
  • surowe warzywa
  • suszone owoce
  • zboża

 

Zamiast niewskazanych dodatków w diecie psa, należy skupić się na zbilansowanych pokarmach, bogatych w błonnik i łatwo przyswajalne składniki. Zdrowa dieta dla psa to nie wszystko. Regularne konsultacje z weterynarzem pomogą dostosować skład posiłków do indywidualnych potrzeb psa. Czasami, by wyeliminować problem gazów i wzdęć brzucha u psa wystarczy wprowadzić dietę eliminacyjną. Dieta powinna trwać 6-8 tygodni, aby przyniosła pożądane rezultaty. Opiekun psa powinien się liczyć z tym, że znalezienie optymalnej diety może trwać dłuższy czas, ale jej ustalenie zdecydowanie poprawi komfort życia psa i całej rodziny.

Szukasz monobiałkowej karmy dla swojego psa?

Reklama

Monobiałkowa karma dla dorosłych psów rasy duże

Zdrowie psa a opieka weterynaryjna

Skuteczną metodą zapobiegania poważnym problemom zdrowotnym psa są regularne wizyty u lekarza weterynarii. Monitorowanie zdrowia psa pozwoli szybko zareagować na wszelkie niepokojące objawy. W przypadku twardości brzucha, weterynarz zbada psa: omaca jamę brzuszną, sprawdzi, czy jelita nie są zgrubiałe a brzuch bolesny. Lekarz w dalszej kolejności zalecić może badania nieinwazyjne tj. badania parazytologiczne i bakteriologiczne kału, wykluczając przyczyny zakaźne. Pobrane zostaną próbki krwi i moczu, które mogą potwierdzić lub wykluczyć przyczyny układowe, a więc choroby nerek, wątroby czy niedoczynność kory nadnerczy.

Twardy brzuch u psa może zostać zbadany ultrasonograficznie (USG), co umożliwi rozpoznanie zmian na ścianach jelita i węzłach chłonnych. W dalszej kolejności niepokojące lekarza nieprawidłowości wyjaśnia się podczas biopsji jelita. Nowotwór u psa, IBD czy limfangiektazję rozpoznaje się tylko na podstawie badania histopatologicznego na próbce tkanki, którą pobiera się od pacjenta. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie mogą zapobiec dalszym komplikacjom, dlatego żadnych objawów nie należy bagatelizować.

Jak zapobiegać twardemu brzuchowi u psa?

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Zgodnie z tą maksymą, aby uniknąć problemów z twardym brzuchem u psa, kluczowe jest utrzymanie zdrowej diety i regularnej aktywność fizyczna. Zwiększenie dawki ruchu na świeżym powietrzu pozwala regulować motorykę jelit i zapobiega nadmiernej produkcji gazów. Mniejsze porcje pokarmu, podawane częściej, także mogą przyczynić się do zmniejszenia ilości gromadzących się gazów. Psy jedzące szybko warto spowolnić nakładkami, które wydłużą czas trwania posiłku i ograniczą łykanie nadmiar powietrza.

Nie bez znaczenia w zapobieganiu wzdęciom u psa są regularne kontrole weterynaryjne. Jeśli lekarz po badaniu psa nie dostrzega żadnych zmian w narządach, a twardy brzuch u psa jest dokuczliwym problemem, to może zalecić stosowanie przejściowo antybiotyków doustnych. Leki te mają za zadanie zredukować ilość gazów w całym przewodzie żołądkowo-jelitowym, ale stosuje się je wyłącznie w przypadkach ostrych. U psów starszych, które z racji wieku ruszają się mniej, poza częstszym karmieniem mniejszymi porcjami stosuje się simetikon. Preparat ten zmniejsza napięcie powierzchniowe śluzu w jelicie i pomaga uwolnić z nich małe pęcherzyki gazów. Simetikon nie zmniejsza produkcji gazów, ale pomaga zmniejszać ich gromadzenie w przewodzie pokarmowym. To podstawowe kroki, które w łatwy sposób pomogą utrzymać zdrowie psa.

Summary
Twardy brzuch u psa – co oznacza? Jaka jest tego przyczyna?
Article Name
Twardy brzuch u psa – co oznacza? Jaka jest tego przyczyna?
Description
Dowiedz się, dlaczego twardy brzuch u psa nie powinien być ignorowany. Poznaj przyczyny, możliwe sposoby leczenia i jak skutecznie zapobiegać temu problemowi.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x