Reklama

Thai ridgeback – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Thai ridgeback

pixabay.com/images/id-1515760/

Thai ridgeback to rdzenna tajlandzka rasa psów, którą wyróżnia włos na grzbiecie rosnący w przeciwnym kierunku. Jakim psem jest thai ridgeback?

Spis treści - kliknij

Tahi ridgeback – historia rasy

Thai ridgeback to rasa psów, pochodząca z Tajlandii, która żyje na tych terenach przynajmniej od 360 lat, na co wskazują pochodzące z tego okresu teksty, w których mowa o psach w typie thai ridgeback. Psy te służyły miejscowej ludności do polowań oraz jako psy stróżujące i eskortujące.

Izolacja wschodniej Tajlandii sprawiła, że thai ridgeback zachowały po dziś dzień swoje pierwotne cechy.

Tahi ridgeback został wpisany na listę ras FCI w 1993 roku dzięki staraniom Japonii, która zgłosiła w 1990 roku propozycję uznania tych psów, jako odrębnej rasy. Wzorzec tajskiego ridgebacka uległ poprawkom w 2004 roku.

Dziś thai ridgeback uznawany jest za narodową rasę Tajlandii.

Thai ridgeback w Polsce

Thai ridgeback nie jest w Polsce popularną rasą psów, chociaż istnieją już hodowle, w których można kupić szczenięta thai ridgeback.

Szukasz nowej karmy dla swojego psa?

Reklama

Jak wygląda thai ridgeback?

Thai ridgeback to pies średniej wielkości, o krótkim, przylegającym i lśniącym włosie. Psy tej rasy są dobrze umięśnione, długość tułowia jest prawie równa wysokości w kłębie. Głowa thai ridgeback jest lekko zaokrąglona; kufa klinowata; nos czarny; oczy średniej wielkości, migdałowatego kształtu; uszu średniej wielkości, trójkątne, stojące. Grzbiet tajskiego ridgebacka jest mocny i prosty; klatka piersiowa głęboka; ogon gruby u nasady, zwężający się ku końcowi; kończyny proste.

Thai ridgeback – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie thai ridgeback

Pies: 56-61 cm

Suka: 51-56 cm

Thai ridgeback – waga

Pies: 25-30 kg

Suka: 20-25 kg

Szata thai ridgebacka

Thai ridgeback ma krótki włos, pręga włosów na grzbiecie rośnie w przeciwnym kierunku, podobnie jak u rhodesian ridgeback.

Umaszczenie thai ridgeback jest jednolite czarne, niebieskie, płowe bądź rude.

Kategoria wielkości: thai ridgeback to średniej wielkości rasa psów.

Ile lat żyje thai ridgeback?

Długość życia thai ridgeback waha się od 11 do 13 lat.

Thai ridgeback – charakter

Thai ridgeback to pies rasy pierwotnej, którego cechuje duża niezależność. Mimo to jest to rasa psów, która silnie przywiązuje się do swoich opiekunów.

To bardzo aktywny pies, uwielbia ruch, będzie doskonałym towarzyszem dla aktywnych osób. Tajski ridgeback jest bardzo inteligentny i potrzebuje dużej stymulacji umysłowej. Mimo to, pies, który będzie miał zaspokojone swoje podstawowe potrzeby będzie zachowywał się w domy spokojnie.

Thai ridgeback zachował swój pierwotny instynkt łowiecki, ma obronną naturę, jest silny i uparty przez co trudno go szkolić. Może wykazywać skłonność do ucieczek.

Pies ten nie nadaje się do życia w małym mieszkaniu, współżycie z innymi psami czy kotami w tym samym domu może być utrudnione jeśli pies nie był z nimi socjalizowany od szczenięcia. Nie jest to pies ani dla rodzin z małymi dziećmi ani dla ludzi starszych.

Thai ridgeback – zdrowie

Thai ridgeback to pierwotna bardzo zdrowa rasa psów. Psy tej rasy dożywają nawet do 13 lat. Problemami zdrowotnymi, jakie mogą pojawić się u psów tej rasy są: dysplazja stawów biodrowych, zatoka skórzasta (choroba, która polega na łączeniu się tkanki skórnej z tkanką wokół kręgosłupa, co może prowadzić do infekcji) oraz problemy skórne.

Thai ridgeback – żywienie

U psów o takiej aktywności, jak thai ridgeback karma powinna zapewniać wysoką podaż białka. Psy te mogą być karmiona zarówno suchą karmą, jak i dietą BARF oraz komercyjną mokrą karmą dla psów.

Szukasz nowej karmy dla swojego psa?

Reklama

Thai ridgeback – pielęgnacja

Thai ridgeback nie wymaga dużego zaangażowania w pielęgnację. Sierść tych psów nie ma podszerstka, wymaga sporadycznego wyczesywania.

Jak u innych ras psów raz na tydzień warto wykonywać przegląd oczu, uszu i zębów.

Thai ridgeback – szkolenie

Thai ridgeback to bardzo inteligentny, silny i niezależny pies o instynkcie łowieckim, co zwiastuje, że trening posłuszeństwa może być trudny. Naukę psa tej rasy należy rozpocząć od szczenięcia i połączyć ją z socjalizacją z innymi zwierzętami. Psy te mają delikatną psychikę, dlatego nie można, podczas ich szkolenia stosować metod siłowych.

Zalety i wady thai ridgeback

Zalety thai ridgeback

  • Thai ridgeback to bardzo zdrowa rasa psów
  • Psy tej rasy mogą doskonale stróżować
  • Jest to rasa przywiązująca się do rodziny

 

Wady thai ridgeback

  • Thai ridgeback ma bardzo silny charakter, do tego jest niezależny
  • Pies tej rasy ma silny instynkt łowiecki

Ciekawostki o rasie thai ridgeback

  • Pręga na grzbiecie thai ridgeback może przyjąć aż 8 różnych kształtów.

Thai ridgeback hodowla

Decydując się na zakup thai ridgeback z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Thai ridgeback cena

Cena thai ridgeback z hodowli waha się od 4000 do 6000 zł.

Imię dla thai ridgeback

Ciekawe imię dla psa: Hugo, Jerry, Zibi

Ciekawe imię dla suczki: Ami, Yoko, Gracja

Dla kogo thai ridgeback będzie idealny?

Thai ridgeback to pies, który sprawdzi się przede wszystkim do towarzystwa dla osób aktywnych, które pozwolą psu realizować jego naturalną potrzebę biegania. Nie jest to pies dla osób starszych i do domu z małymi dziećmi.

Klasyfikacja FCI rasy thai ridgeback

Grupa V: szpice i psy ras pierwotnych

Sekcja 7: pierwotne psy myśliwskie

Numer wzorca: 338

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Thai ridgeback – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Thai ridgeback – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Thai ridgeback to rdzenna tajlandzka rasa psów, którą wyróżnia włos na grzbiecie rosnący w przeciwnym kierunku. Jakim psem jest thai ridgeback?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1358

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x