Reklama

Szpic japoński – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Szpic japoński to rasa psów, która najprawdopodobniej pochodzi od białego, niemieckiego szpica, który zawędrował do kraju kwitnącej wiśni w 1920 roku.

pixabay.com/images/id-5735829/

Szpic japoński to mały piesek, który doskonale sprawdzi się w domu z dziećmi, gdzie żyją już inne zwierzęta, jak i towarzysz dla osób starszych.

Spis treści - kliknij

Szpic japoński – historia rasy

Szpic japoński to rasa psów, która najprawdopodobniej pochodzi od białego, niemieckiego szpica, który zawędrował do kraju kwitnącej wiśni w 1920 roku. Po raz pierwszy szerszej publiczności szpic japoński zaprezentowany został na wystawie w stolicy Japonii w 1921 roku. W niedługim czasie zaczęto rozmnażać psy z białymi szpicami importowanymi z Kanady, Chin, Australii i Stanów Zjednoczonych. Wzorzec rasy szpica japońskiego został opracowany w 1948 roku przez Japoński Związek Kynologiczny, który obowiązuje do dziś. Szpic japoński przez FCI uznany został 1964 roku.

Szpic japoński w Polsce

Pierwsze szpice japońskie do Polski sprowadzone zostały w 1998 roku, jednak nie były to psy reproduktory. Pierwsze potomstwo szpiców japońskich narodziło się dopiero 21 lat później. Szpice japońskie spotykane w Polsce najczęściej sprowadzane są zza granicy, głównie z krajów skandynawskich Finlandii, Szwecji i Norwegii oraz Niemiec.

Szukasz przekąsek wspierających higienę jamy ustnej psa?

Reklama

Carnilove Raw Freeze Dried Rabbit & Pumpkin

Jak wygląda szpic japoński?

Szpic japoński to pies o budowie proporcjonalnej i harmonijnej. Głowa średniej wielkości z wyraźnie zarysowanym stopem. Oczy psa są brązowe, również średniej wielkości, delikatnie skośne. Uszy szpica miniaturowego są małe, osadzone wysoko, w kształcie trójkątów. Ogon pies nosi nad grzbietem. Szyja, przedpiersie i ogon szpica japońskiego są najbardziej obficie owłosione.

Szpic japoński – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie szpica japońskiego

Pies: 30-38 cm

Suka: 28-36 cm

Szpic japoński – waga

Pies/suka: 6 – 8 kg

Szata szpica japońskiego

Szpic japoński ma sierść gęstą, odstającą i długą. Włos szpica japońskiego jest prosty. Podszerstek jest krótki i gęsty.

Szpic japoński może występować wyłącznie w białym umaszczeniu.

Kategoria wielkości szpica japońskiego

Szpic japoński należy do grona psów ras małych.

Ile żyje szpic japoński?

Szpic japoński żyje od 12 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Szpic japoński – charakter

Szpic japoński to pieszczoch, ale tylko wobec najbliższej rodziny. Lubi zabawę z opiekunami, a wśród współbraci często współzawodniczy o tytuł najszybszego „biegacza za piłką”. Z dziećmi dogaduje się dobrze, pod warunkiem, że jest traktowany delikatnie i z szacunkiem. Szpic japoński może uprawiać agility, ale zaspokoją go także klasyczne spacery w połączeniu ze wspólną zabawą. Szpic to pełen werwy psiak, który może zaskoczyć, wyciszając się w domu. Przyjdzie mu to nad wyraz łatwo, jeśli jego potrzeby ruchowe, społeczne i emocjonalne będą w pełni zaspokojone. Pamiętaj, że przydomowy ogród nie zaspokaja psa i jest dla szpica japońskiego jedynie przedłużeniem domu.

Szpic japoński – zdrowie

Szpic japoński cieszy się dobrym zdrowiem. Jest odporny na chłody i wilgoć, dzięki gęstej, dwuwarstwowej okrywie. Jedynie latem trzeba zabezpieczyć szpica japońskiego przed przegrzaniem. Zbyt długa ekspozycja na intensywnym słońcu może doprowadzić do udaru cieplnego u psa. Jedną z częstszych dolegliwości spotykanych u szpiców japońskich jest zwichnięcie rzepki. Jej przemieszczenie u szpica japońskiego ma podłoże anatomiczne i w zależności od stopnia zwichnięcia jest leczone inaczej. Z tego też powodu szpic japoński nie powinien być obciążany treningami psich sportów. Szpic japoński ma też problem z zapychającymi się kanalikami łzowymi, dlatego oczy psa powinny być pod naszym stałym nadzorem. Wąski pyszczek szpica japońskiego to także zwiększona podatność psa na odkładanie się kamienia nazębnego.

Szukasz przekąsek wspierających higienę jamy ustnej psa?

Reklama

Carnilove Raw Freeze Dried Rabbit & Pumpkin

Szpic japoński – żywienie

Szpic japoński powinien być karmiony dobrej jakości karmą gotową lub dietą BARF. Wąski pyszczek psa wymaga odpowiedniej wielkości krokietów. Szpic japoński tak samo, jak każdy pies, jeśli będzie niewłaściwe żywiony, stanie się otyły, a w konsekwencji zacznie mieć problemy ortopedyczne. Szpic japońskie nie jest łakomy, zazwyczaj je spokojnie i nie wymaga hamowania apetytu. Odpowiednia dawka ruchu i serwowanie posiłków zgodnych z wagą psa skutecznie zapobiega problemom zdrowotnym.

Szpic japoński - pielęgnacja

Pielęgnacja, podobnie jak sposób żywienia szpica japońskiego nie jest wymagająca. Psa wystarczy regularnie szczotkować, by zachował on swój efektowny wygląd. Linienie to jedyny okres, w którym trzeba się spodziewać znacznego ubytku sierści, natomiast w ciągu pozostałych miesięcy jest on nieznaczny. Kąpiele szpica japońskiego należy ograniczyć do tych bezwzględnie koniecznych i używać do nich produktów przeznaczonych dla psów  z białą sierścią. Podczas cotygodniowego wyczesywania warto zrobić także przegląd stanu uszu, oczu, zębów i skrócić pazury, jeśli tego wymagają.

Szpic japońskie - szkolenie

Szkolenie szpica japońskiego nie powinno przysporzyć wielu problemów, gdyż jest to zwierzak pojętny. Szybko się uczy i jest sprytny. Prace z psem trzeba zacząć już w chwili pojawienia się szczeniaka w docelowym domu. Bazą do pracy ze szpicem japońskim jest zabawa i pozytywne wzmocnienia. Sporo uwagi należy poświęcić pozostawianiu psa samego w domu. Przyzwyczajanie musi odbywać się stopniowo, by szpic japoński nie stał się przewrażliwiony i nazbyt szczekliwy. Szczeka on tylko, gdy coś go zaniepokoi, przez co skutecznie ostrzega opiekunów przed intruzami. Niedobór stymulacji fizycznej i psychicznej może skutkować niszczycielstwem. Rozwiązanie tego problemu jest proste, wystarczy zapewnić szpicowi japońskiemu atrakcje w domu na czas naszej nieobecności, wtedy pies nie będzie się nudził. Od szczeniaka należy zapoznawać szpica z różnymi osobami, dźwiękami i sytuacjami, by uniknąć problemów m.in. z podróżowaniem z psem. Proces socjalizacja można wesprzeć psim przedszkolem.

Zalety i wady rasy szpic japoński

Zalety szpica japońskiego

  • szpic japoński jest psem aktywnym, ale nie wymaga intensywnych treningów
  • szpic japoński to pies o wesołym usposobieniu
  • szpic nie wykazuje instynktu łowieckiego i przez to nie jest skłonny do ucieczek
  • szpic japoński silnie związuje się z rodziną
  • szpic japoński nie jest łakomczuchem
  • szpic japoński jest skory do współpracy z człowiekiem

 

Wady szpica japońskiego

  • szpice japońskie są bardzo zdystansowane wobec obcych, co może przerodzić się w nadmierną bojaźliwość przy niewłaściwej socjalizacji
  • szpic japoński nie dogada się z natrętnymi psami

Ciekawostki o rasie szpic japoński

  • Szpice japońskie występują w dwóch typach nieco różniących się charakterem: Hi-Crown (bardziej ufne wobec psów i ludzi) i Lassie (szczekliwe i nieufne wobec obcych).
Cena szpica japońskiego mieście się w granicach 3 tysięcy złotych.

pixabay.com/images/id-1746791/

Szpic japoński hodowla

Kupując szpica japońskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę, ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu. Szczeniak szpica japońskiego nie może zmienić domu do czasu ukończenia 8. tygodnia życia, by zwierzę właściwie zostało zsocjalizowane z resztą miotu oraz było wykarmione przez matkę.

Szpic japoński cena

Cena szpica japońskiego mieście się w granicach 3 tysięcy złotych.

Imię dla psa rasy szpic japoński

Ciekawe imię dla psa szpic japoński: Za-Zu, Olaf, Wille

Ciekawe imię dla suczki szpica japońskiego: Fi-Fi, Śnieżka, Tosia

Dla kogo szpic japoński będzie idealny?

Szpic japoński idealnie nadaje się na wybór jako pierwszego czworonoga w domu lub jako kompana dla kota. To czuły i oddany towarzysz rodzin lub osób starszych czy samotnych, mieszkających w mieście. Z pewnością stanie się ulubieńcem wszystkich domowników, jeśli poświęci się mu wystarczającą ilość czasu i uwagi.

Klasyfikacja FCI rasy szpic japoński

Grupa V: szpice i psy w typie pierwotnym

Sekcja 5: szpice azjatyckie i rasy pokrewne

Numer wzorca: 262

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Szpic japoński – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Szpic japoński – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Szpic japoński to mały piesek, który doskonale sprawdzi się w domu z dziećmi, gdzie żyją już inne zwierzęta, jak i towarzysz dla osób starszych.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 2314

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x