Reklama

Springer spaniel walijski – opis rasy

Facebook
Twitter
Springer spaniel walijski to rasa psów bardzo długiej historii. Pierwsze wzmianki o psach w typie tej rasy pochodzą z „Opowieści kanterberyjskich” z 1386 roku.

pixabay.com/images/id-1123315/

Springer spaniel walijski to kuzyn springera angielskiego jednak o nieco odmiennym charakterze. To pies aktywny, który mocno przywiązuje się do opiekuna.

Spis treści - kliknij strzałkę

Springer spaniel walijski – historia rasy

Springer spaniel walijski to rasa psów  bardzo długiej historii. Pierwsze wzmianki o psach w typie tej rasy pochodzą z „Opowieści kanterberyjskich” z 1386 roku. Spaniele walijskie, to psy myśliwskie, które służyły do wystawiania i aportowania, tak na lądzie, jak i w wodzie – stąd też ich nazwa „to spring”, czyli wystawiać. Springer spaniel walijski brał udział w polowaniach zarówno na króliki, jak i na ptactwo wodne. Jednak jego popularność spadła na rzecz springer spaniela angielskiego.

W przeszłości wszystkie spaniele traktowane były jako jedna rasa psów. Te największe określano mianem springer spaniel; średniej wielkości – field spaniel, a najmniejsze – cocker spaniel.

Dodatkowo springer spaniel walijski i angielski są ze sobą blisko spokrewnione. Konkretnie springer spaniel walijski pochodzi od spaniela angielskiego, jednak nie ma zgodności co do tego, czy do powstania spaniela walijskiego przyczynił się clumber spaniel czy spaniel bretoński.

Na początku XX wieku, w 1902 roku obydwie rasy zostały rozdzielone, a w 1912 roku zatwierdzono wzorzec springer spaniela walijskiego.

Springer spaniel walijski w Polsce

Jeszcze przed II wojną światową hodowlę springer spanieli walijskich prowadziła księżna Izabela Radziwiłłowa. Hodowla nie przetrwała, a kolejne próby wznowienia miały miejsce w latach 80. XX wieku przy udziale Jolanty Kaweckiej. Obecnie w Polsce istnieje tylko kilka hodowli spanieli walijskich i nie jest to zbyt popularna rasa psów.

Jak wygląda springer spaniel walijski?

Springer spaniel walijski to symetryczny, zwarty pies o budowie ciała, która jednoznacznie wskazuje na jego wytrzymałość i zdolność do ciężkiej pracy. Czaszka spaniela walijskiego jest lekko wysklepiona; kufa średniej długości i prosta; trufla barwy mięsa lub ciemniejsza; oczy psa są średniej wielkości; uszy osadzone umiarkowanie nisko, wiszące płasko przy policzkach. Szyja spaniela walijskiego jest długa i dobrze umięśniona, tułów niedługi i mocny; ogon osadzony nisko i głęboko, a kończyny o mocnym kośćcu.

Springer spaniel walijski – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie spaniela walijskiego

Pies: ok. 48 cm

Suka: ok. 46 cm

Springer spaniel walijski – waga

Pies: 18-20 kg

Suka: 15-18 kg

Szata spaniela walijskiego

Sierść springer spaniela walijskiego jest prosta, przylegająca, jedwabista i gęsta. Lokowata sierść jest niepożądana.

Umaszczenie spaniela walijskiego jest wyłącznie białe z intensywnymi czerwonymi łatami.

Kategoria wielkości spaniela walijskiego

Springer spaniel walijski to rasa średniej wielkości.

Długość życia spaniela walijskiego

Springer spaniel walijski żyje średnio od 12 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Springer spaniel walijski – charakter

Springer spaniel walijski, według wzorca rasy, to pies wesoły, bardzo aktywny i zdecydowany, łagodny, bez śladu agresji czy nerwowości.

Spaniel walijski to pies myśliwski, który wraz ze spadkiem znaczenia tego hobby stał się psem sportowym, a obecnie przede wszystkim rasą do towarzystwa. Mimo to springer spaniele nie zatraciły swojego myśliwskiego instynktu. To pies dosyć niezależny, który potrafi ruszyć za tropem, a jeśli jego potrzeby ruchowe nie zostaną zaspokojone, to i niszczenie przedmiotów domowych może być jego dziełem.

Springer spaniel walijski nada się na pierwszego psa w domu. Jest inteligentny, chętnie się uczy, wykazuje posłuszeństwo i przywiązanie do opiekuna. To rasa, która doskonale dogada się w domu z innymi psami, a  nawet kotami. Pies ten nada się do domu z dziećmi, jednak nie jest polecany dla domatorów – rasa ta nie znosi siedzącego trybu życia.

Spaniel walijski to pies myśliwski, który wraz ze spadkiem znaczenia tego hobby stał się psem sportowym, a obecnie przede wszystkim rasą do towarzystwa.

pixabay.com/images/id-2905021/

Springer spaniel walijski – zdrowie

Spaniel walijski to rasa psów, u której może wystąpić kilka chorób m.in. nużliwość mięśni – zaburzenia przewodzenia bodźców nerwowych do mięśni poprzecznie prążkowanych; ektropium; jaskra; kardiomiopatia rozstrzeniowa; niewydolność zwieracza cewki moczowej; przerost pochwy czy alergia pokarmowa.

Psy te są odporne na zimno. W upalne dni springer spaniel powinien mieć ciągły dostęp do świeżej i chłodnej wody.

Springer spaniel walijski – żywienie

Springer spaniel walijski  ma wrażliwy żołądek, dlatego warto karmić psa o stałych porach dwa razy dzienne, serwując hipoalergiczną karmę dla psów z wrażliwym żołądkiem. Karma monobiałkowa też może być dobrym rozwiązaniem. Jeżeli masz czas i wiedzę, możesz skomponować spanielowi walijskiemu dietę BARF z odpowiednią suplementacją.

Pamiętaj, by dopasować kaloryczność jedzenia do aktywności psa. Suche karmy komercyjne powinny być dobrane również do wieku psa i ewentualnych problemów zdrowotnych.

Springer spaniel walijski – pielęgnacja

Springer spaniel walijski wymaga regularnej pielęgnacji, po spacerach należy usunąć wplątane w sierść pozostałości po leśnych wojażach. Warto wyczesać psa raz dziennie. Pamiętaj, by raz w tygodniu skontrolować stan oczu, uszu, zębów i łap.

Springer spaniel walijski – szkolenie

Springer spaniel walijski nie jest psem dominującym, nie powinien też sprawiać problemów, podczas nauki posłuszeństwa. Z wychowaniem spaniela walijskiego powinien poradzić sobie opiekun, dla którego będzie to pierwszy pies. Warto wspomóc się, zapisują psa do psiego przedszkola. Psa najlepiej zacząć socjalizować od 4. tygodnia życia. Treningi ze starszym psem, po zakończeniu kursu w psim przedszkolu, można wykonywać samodzielnie.

Zalety i wady springer spaniela walijskiego

Zalety spaniela walijskiego

  • Spaniel walijski to bardzo łagodna rasa psów, która doskonale nada się do domu z dziecmi
  • Springer spaniel dogada się z innymi zwierzętami w domu
  • Pies tej rasy nie ma skłonności do dominacji

 

Wady spaniela walijskiego

  • Springer spaniel ciężko znosi samotność
  • Pies tej rasy potrzebuje dużo ruchu, dlatego nie nada się dla osób o siedzącym trybie życia

Ciekawostki o springer spanielach walijskich

  • Springer spaniel walijski oraz cocker spaniel dały początek nowej rasie psów – sprocker spaniel
  • Springer spaniel walijski jest nieco mniejszy od springera angielskiego
Cena springer spaniela walijskiego z hodowli wynosi ok. 3000-3500 zł.

pixabay.com/images/id-107938/

Springer spaniel walijski hodowla

Kupując spaniela walijskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Springer spaniel walijski cena

Cena springer spaniela walijskiego z hodowli wynosi ok. 3000-3500 zł.

Imię dla springer spaniela walijskiego

Ciekawe imię dla psa spaniela walijskiego – Lucky, Jey, Charlie

Ciekawe imię dla suczki spaniela walijskiego – Laila, Emi, Moli

Dla kogo springer spaniel walijski będzie idealny?

Springer spaniel walijski to rasa dla osób aktywnych, które będą z wielką chęcią spędzały czas z psem na łonie natury wspólnie z całą rodziną. Rasa ta jest łagodna, pojętna i tolerancyjna wobec innych zwierząt.

Klasyfikacja FCI rasy Springer spaniel walijski

Grupa VIII: aportery, płochacze, psy dowodne

Sekcja 2: płochacze

Numer wzorca: 126

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Springer spaniel walijski – opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Springer spaniel walijski – opis rasy | Zoonews.pl
Description
Springer spaniel walijski to kuzyn springera angielskiego jednak o nieco odmiennym charakterze. To pies aktywny, który mocno przywiązuje się do opiekuna.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 602

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x