Reklama

Spaniel bretoński – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Spaniel bretoński to rasa psów wyhodowana w XVIII wieku w zachodniej Bretanii.

Spaniel bretoński to pies myśliwski, który potrzebuje dużej dawki aktywności. To inteligentna rasa, która sprawdzi się jako pierwszy pies w domu.

Spis treści - kliknij

Spaniel bretoński – historia rasy

Spaniel bretoński to rasa psów wyhodowana w XVIII wieku w zachodniej Bretanii. Do powstania spaniela bretońskiego doszło dzięki uprzejmości angielskiej arystokracji, która przyjeżdżając do Francji na polowania, zabierała ze sobą setery angielskie. Ich krzyżówki z lokalnymi spanielami doprowadziły do powstania spaniela bretońskiego – najpopularniejszego wśród francuskich wyżłów.

Projekt wzorca rasy spaniel bretoński został przygotowany w 1907 roku w Nantes, a zatwierdzony podczas pierwszego Zgromadzenia Plenarnego Klubu w Loudeac w 1908 roku.

Epagneul breton to rasa legawców, która wykorzystuje do polowania „górny wiatr”. Spaniel bretoński nadaje się zarówno do wystawiania, jak i aportowania zwierzyny. Liczne hodowle spanieli bretońskich występują również w Anglii oraz USA.

Spaniel bretoński w Polsce

Spaniel bretoński to bardzo mało popularna rasa psów w Polsce. Pierwsze spaniele zostały sprowadzone do Polski w latach 80. XX wieku przez Marię Komorowską.

Jak wygląd spaniel bretoński?

Spaniel bretoński to wyżeł bez ogona, bądź z bardzo krótki ogonem. Głowa bretona jest proporcjonalna do tułowia, lekko zaokrąglona; kufa prosta; oczy lekko ukośne; uszy osadzone wysoko i trójkątne oraz zwisające. Grzbiet spaniela bretońskiego jest prosty i krótki; klatka piersiowa sięga do łokci i jest szeroka; ogon osadzony jest wysoko, noszony poziomo; kończyny proste.

Charakterystyka spaniela bretońskiego

Wysokość w kłębie spaniela bretońskiego

Pies: 49-50 cm

Suka: 48-49 cm

Spaniel bretoński – waga

Pies i suka: 13-18 kg

Szata spaniela bretońskiego

Spaniel bretoński ma cienki włos, na tułowiu płasko przylegający bądź lekko falisty; krótki na głowie i przodzie kończyn, a na tylnej powierzchni kończy obfity z frędzlami.

Spaniel bretoński może występować w umaszczeniu biało-pomarańczowym; biało-czarnym; biało-brązowym, tricolor, srokatym lub dereszowatym.

Spaniel bretoński - kategoria wielkości

Spaniel bretoński to pies średniej wielkości.

Ile żyje pies spaniel bretoński?

Spaniel bretoński żyje średnio od 12 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Spaniel bretoński – charakter

Spaniel bretoński to bardzo czuły i wierny pies myśliwski. Podczas polowań wykazuje tendencję do pracy obok swojego opiekuna. To również doskonały pies rodzinny, który uwielbia dynamiczne zabawy i dużo aktywności.

Spaniel bretoński to inteligentna rasa psów o silnym instynkcie łowieckim, specjalizując się w polowaniu na kaczki. Spaniel podczas pracy wykazuje się dużą samodzielnością.

Wybiegany pies dobrze znosi rozłąkę z opiekunem na kilka godzin. Dodatkowo nie jest zbyt szczekliwy. Niestety dużą wadą tej rasy psów jest ich silna skłonność do ucieczek – instynkt łowiecki bierze górę.

Spaniel bretoński to dobry kandydat na pierwszego psa w domu. Dogada się zarówno z kotami, jak i innymi psami. Nada się dla rodzin z dziećmi, jednak jego silna potrzeba ruchu powoduje, że dla osób starszych nie będzie to idealny pies.

Spaniel bretoński to bardzo czuły i wierny pies myśliwski.

Spaniel bretoński – zdrowie

Spaniel bretoński nie ma żadnych specjalnych skłonności do chorób. To zdrowa rasa psów myśliwskich, która dobrze znosi pracę nawet w chłodniejsze dni. Wielka energiczność spaniela bretońskiego powoduje, że psu temu nie grodzi nadwaga.

Jeżeli jakieś choroby mogą pojawić się u spaniel to będzie to najczęściej dysplazja stawów biodrowych bądź zwichnięcie rzepki, a więc przypadłości, na które cierpią zwykle psy pracując i bardzo aktywne ruchowo.

Spanie bretoński – żywienie

Spaniel bretoński to bardzo aktywny pies, któremu nie rodzi nadwaga. Jeżeli chodzi o żywienie, to rasa ta nie ma żadnych specjalnych wymagań pies może być karmiony komercyjną suchą karmą dla psów, karmą mokrą oraz odpowiednio suplementowaną na stawy dietą BARF.

Spaniel bretoński – pielęgnacja

Pielęgnacja spaniela bretońskiego nie jest trudna. Jak inne psy myśliwskie, tak i spaniel bretoński ma okrywę włosową, która praktycznie czyście się sama. Psa należy kąpać tylko w skrajnych przypadkach zabrudzenia po polowaniu.

Po leśnych spacerach i polowaniach warto wyszczotkować sierść psa. Raz w tygodniu zaleca się kontrolę uszu, oczu i łap. Żeby prawidłowo jest myć każdego dnia.

Spaniel bretoński – szkolenie

Spaniel bretoński to inteligentna rasa psów i podatna na szkolenie. Z ułożeniem psa poradzi sobie nawet początkujący opiekun. Mimo to podstawą jest socjalizacja spaniela bretońskiego z innymi zwierzętami oraz przyzwyczajenie do różnych bodźców. Nie zaszkodzi również psie przedszkole, podczas którego pies zostanie nauczony podstawowych zasad posłuszeństwa.

Zalety i wady rasy spaniel bretoński

Zalety spaniela bretońskiego

  • Spaniel bretoński to bardzo inteligentny pies, doskonale sprawdzi się do pracy, podczas polowań
  • Spaniele bretońskiego są łatwe w pielęgnacji
  • Psy tej rasy są bardzo posłuszne

 

Wady spaniela bretońskiego

  • Spaniel bretoński wykazuje silny instynkt łowiecki i skłonności do ucieczek
  • Psy tej rasy potrzebna jest codzienna duża dawka ruchu

Ciekawostki o spanielu bretońskim

  • Spaniel bretoński to pies z grupy wyżłów – to pies wystawiający
  • Spaniel bretoński jest najmniejszym wyżłem
Cena spaniela bretońskiego z hodowli waha się od 3000 do 3500 zł.

Spaniel bretoński hodowla

Decydując się na zakup spaniela bretońskiego z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Spaniel bretoński cena

Cena spaniela bretońskiego z hodowli waha się od 3000 do 3500 zł.

Imię dla spaniela bretońskiego

Ciekawe imię dla psa spaniela: Abo, Brodo, Fido

Ciekawe imię dla suczki spaniela: Aszra, Czaka, Fuzja

Dla kogo spaniel bretoński będzie idealny?

Spaniel bretoński to rasa psów, która doskonale nada się do pracy u boku myśliwego, ale również bardzo aktywnych osób, które każdego dnia mają w zwyczaju uprawiać sporty biegowe. Pies tej rasy potrzebuje spożytkować nadmiar swojej energii w zasadzie każdego dnia. Nie jest to rasa kanapowa, dla domatorów.

Klasyfikacja FCI rasy spaniel bretoński

Grupa VII: wyżły

Sekcja 1.2: wyżły kontynentalne

Numer wzorca: 95

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Spaniel bretoński – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Spaniel bretoński – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Spaniel bretoński to pies myśliwski, który potrzebuje dużej dawki aktywności. To inteligentna rasa, która sprawdzi się jako pierwszy pies w domu.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1197

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x