Reklama
Reklama

Spanie z psem w łóżku – czy jest zdrowe i bezpieczne?

Facebook
Twitter
Spanie z psem w łóżku

https://pixabay.com/images/id-5937753/

Spanie z psem w łóżku budzi spore kontrowersje i ma tylu zwolenników, co przeciwników. Czy pies w łóżku to dobry pomysł? Czy pozwolić na to pupilowi?

Spis treści - kliknij

Dlaczego pies chce spać w łóżku ze swoim właścicielem?

Psy uwielbiają spać w łóżku ze swoimi opiekunami, jest to związane z ich poczuciem bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że pies za dnia jest obdarzany sporą dawką uwagi ze strony właściciela i jest od niego społecznie zależny. Nie powinna więc dziwić jego potrzeba kontaktu z opiekunem nawet w nocy. W trakcie chłodniejszej aury za oknem, pies w łóżku szuka kontaktu z człowiekiem, by się ogrzać. Poza tym nasze łóżko jest dla czworonogów po prostu wygodne, a pupil czuje się pewniej i spokojniej mogąc spać w łóżku z opiekunem.

Czy pies może spać w łóżku?

Jest kwestią indywidualną czy pies może spać z właścicielem. Oczywiście jeżeli opiekun nie toleruje obecności psa w łóżku, to powinien zapewnić mu komfortowe miejsce przy swoim posłaniu. Odpowiedź na to czy pies może spać w łóżku powinna zależeć w dużej mierze także od tego, jaki pupil ma temperament i jakie są nasze oczekiwania. Duży pies, który mocno reaguje na swoje sny, może sprawić, że opiekun będzie budził się niewyspany. Z kolei mały, spokojny piesek, który ułoży się w nogach opiekuna może pomóc się ogrzać. Kwestię sporną stanowi higiena – przeciwnicy spania z psem twierdzą, że jest to mocno niehigieniczne, gdyż na sierści pupila mogą przenosić się np. pasożyty.

Dlaczego warto spać z psem w łóżku?

Spanie z psem w łóżku może nieść ze sobą korzyści. Jakie? Między innymi zmniejsza stres i pomaga się odprężyć. Zwiększa poczucie bezpieczeństwa i poprawia nastrój, jednocześnie budując poczucie własnej wartości. Poprzez mocniejsze rozluźnienie całego organizmu, zasypiamy szybciej, a sen jest wydajniejszy. To nie wszystko, przy zasypianiu właściciel głaszcze lub tuli swojego pupila, a to z kolei podnosi poziom oksytocyny w organizmie, która wspomaga rozwijanie pozytywnych relacji między psem, a opiekunem. Zaletą spania z psem, zwłaszcza w chłodniejsze noce, jest również możliwość ogrzania się przy nim. Temperatura psów jest wyższa od ludzkiej o około 1-2oC, co oznacza, że są one futrzastymi termoforami.

A na pobudkę mokra karma dla pieska

Reklama

Mokra karma dla psa Dolina Noteci Superfood kangur i wołowina

Dlaczego nie warto, by pies spał z nami w łóżku?

Poza wymienionymi powyżej zaletami, spanie z psem w łóżku ma również kilka wad, o których warto wspomnieć. Do głównych z nich należy problem z wysypianiem się nocą. O ile przy małym psie wspólne spanie nie stanowi zazwyczaj problemu, o tyle już przy dużym czworonogu może to być nie lada wyzwanie. Psy mają inny rytm snu, częściej niż ludzie zmieniają pozycję i wybudzają się. Mogą żywiołowo reagować na marzenia senne czy różne hałasy. Niektóre rasy potrafią także bardzo głośno chrapać, np. buldog francuski. Poza tym psia higiena pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza jeśli pies jest już seniorem i ma problemy z kontrolowaniem odruchów fizjologicznych. Również gubienie sierści przez czworonoga może stać się problematyczne i zmniejszyć komfort spania.

Warto wziąć także pod uwagę fakt, iż niektóre zwierzaki są zaborcze i chętnie bronią swojego terenu. To samo może dotyczyć łóżka, które uznają za swoją własność.

Czy spanie z psem jest szkodliwe?

O ile w przypadku spokojnych pupili spanie z psem nie jest zbytnio szkodliwe, o tyle w przypadku dużych lub agresywnych czworonogów może nastręczać spore problemy. Po pierwsze długotrwałe niewysypianie się, spowodowane obecnością pupila w łóżku, obniża naszą odporność i zdolność koncentracji. Po drugie liniejąca sierść zwierzaka to doskonały nośnik alergenów, więc osoby uczulone nie powinny spać z psem w jednym łóżku

Czy spanie z psem w łóżku jest zdrowe?

Spanie z psem może być zdrowe, o ile przesypia on spokojnie całą noc, a dodatkowo my nie jesteśmy alergikami. Dzięki temu nasz sen jest głębszy i budzimy się bardziej zrelaksowani. Relacje na poziomie opiekun i pies również się umacniają, przez co pies zwiększa swoje zaufanie do nas. U niektórych ludzi zwiększa się poczucie bezpieczeństwa, gdy nocą zwierzak przebywa w tym samym łóżku.

 

Nie istnieje jedna odpowiedź na pytanie, czy spanie z psem to dobry pomysł. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji opiekuna, a zanim podejmiemy decyzję, należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Jedno jest pewne, jeśli nie chcesz, by Twój pupil spał w łóżku, nie przyzwyczajaj go do tego. Czworonóg raz nauczony pewnego zachowania, które mu odpowiada, tak łatwo z niego nie zrezygnuje.

 

Redakcja

Przeczytaj inne przydatne porady o psach

Summary
Spanie z psem w łóżku – czy jest zdrowe i bezpieczne? | Zoonews.pl
Article Name
Spanie z psem w łóżku – czy jest zdrowe i bezpieczne? | Zoonews.pl
Description
Spanie z psem w łóżku budzi spore kontrowersje i ma tylu zwolenników, co przeciwników. Czy pies w łóżku to dobry pomysł? Czy pozwolić na to pupilowi?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 2247

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x