Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

SHIKOKU – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Shikoku to jedna z japońskich ras psów, zaliczana do średniej wielkości szpiców.

Bigsteeve (en.wikipedia), CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Shikoku to pies rasy pierwotnej, jedna z japońskich rasa, która została uznana za pomnik przyrody. Jak inne szpice, tak i shikoku wymagają doświadczonego opiekuna.

Spis treści

Podstawowe informacje o shikoku

🌅 Kraj pochodzenia

Japonia

🐶 Numer wzorca FCI

319

➡ Waga

15-20 kg

❤ Długość życia

13-15 lat

💢 Charakter

Shikoku, to według wzorca rasy, pies o dużej wytrzymałości, wyostrzonych zmysłach, sprawiający wrażenie prostodusznego, energiczny i niezwykle czujny.

Pochodzenie i historia rasy

Shikoku to jedna z japońskich ras psów, zaliczana do średniej wielkości szpiców. Shikoku inu to stara rasa psów, znana w Japonii już w starożytności, gdzie trafiła z Azji, która ukształtowała się w prefekturze Kochi na wyspie Sikoku, stąd inna nazwa tej rasy – Kochi-ken. Shikoku hodowana w przeszłości jako psy myśliwskie, do polowań na dziki w górzystych rejonach Kochi.

Rozwój linii hodowlanych shikoku

Istniały trzy odmiany Shikoku, linia Awa, Hongawa oraz Hata (od terenów, z których pochodzą). Najczystsze psy pochodziły z linii Hongawa, co wynikało z naturalnego odosobnienia tego terenu.

W XX wieku Japonia zaczęła chronić swoje rasy narodowe. W 1937 roku uznano Shikoku za „pomnik przyrody”, nadając rasie nazwę od nazwy wyspy. W latach 50. XX wieku doszło do połączenia linii Hongawa i Hata i obecnie psy tej rasy stanowią mieszankę tych linii.

Psy tej rasy są unikatowe nawet w Japonii, gdzie występuje nie więcej niż 1000 psów tej rasy. Pierwsze shikoku zostały sprowadzone do Europy dopiero w 1997 roku, konkretnie do Holandii. Stamtąd trafiły one do USA w 2004 roku.

Uznanie rasy shikoku przez FCI

Shikoku został wpisany na listę ras uznanych przez FCI 1 lutego 1982 roku.

Shikoku w Polsce

Shikoku to bardzo mało popularna rasa w samej Japonii, gdzie żyje nie więcej niż 1000 psów tej rasy. W Polsce pierwsza suczka tej rasy trafiła do hodowli w 2006 roku.

Jak wygląda shikoku?

Shikoku to średniej wielkości szpic, o harmonijnych, dobrze rozwiniętych i kształtnych mięśniach. Shikoku inu ma długą, klinowatą kufę; czarny nos; małe, trójkątne oczy, rozstawione szeroko oraz małe, stojące i trójkątne uszy.

Grzebit shikoku jest prosty i mocny; klatka piersiowa głęboka; ogon wysoko osadzony, gruby i noszony nad grzbietem; kończyny są umiarkowanie ukośne.

Charakterystyka rasy

Wysokość shikoku w kłębie

Pies: 52 cm

Suka: 46 cm

Shikoku – waga

Pies: ok. 20 kg

Suka: ok 15 kg

Szata shikoku

Shikoku ma szorstki i prosty włos okrywowy oraz miękki i gęsty podszerstek.

Umaszczenie shikoku może być sezamowe, czarne sezamowe lub rude sezamowe.

Kategoria wielkości shikoku

Shikoku to średniej wielkości rasa psów.

Ile żyje shikoku?

Średnia długość życia shikoku waha się od 13 do 15 lat.

Usposobienie i charakter

Shikoku, to według wzorca rasy, pies o dużej wytrzymałości, wyostrzonych zmysłach, sprawiający wrażenie prostodusznego, energiczny i niezwykle czujny. Rasa ta ma silny instynkt myśliwski.

Shikoku bardzo mocno przywiązują się do swojego opiekuna. Jest to jednak rasa samodzielna, a wręcz uparta, która poradzi sobie, podczas wielogodzinnej rozłąki z opiekunem.

Silny instynkt łowiecki powoduje, ze rasa ta może mieć skłonność do ucieczek; psy tej bywają szczekliwe; dobrze sprawdzą się również jako psy stróżujące.

Shikoku ma silną potrzebę ruchu, nie jest najlepszym pomysłem, by pies ten żył w małym mieszkaniu; ze względu na silny instynkt łowiecki psy te nie nadają się do życia pod jednym dachem z innymi zwierzętami – chyba, że będą z nimi socjalizowane od szczeniaka.

Shikoku nie jest psem dla każdego, wymaga doświadczonego opiekuna, który poradzi sobie z temperamentem rasy pierwotnej.

Zdrowie

Shikoku żyje średnio nawet do 15 lat. Jest to długowieczna rasa psów, odporna na niekorzystne warunki pogodowe bez żadnych specjalnych skłonności do dziedzicznych chorób.

Gęsta szata powoduje, że Kochi-ken mogą źle znosić wysokie temperatury.

Czym karmić shikoku?

Shikoku nie jest psem wymagającym specjalnego żywienia. Karma dla psa powinna być dostosowana do jego wieku, poziomu aktywności i kondycji zdrowotnej. Jeżeli chcesz możesz karmić psa zarówno suchą karmą komercyjną, jak i mokrą karmą dla psów, a także dietą BARF, pod warunkiem, że będzie ona zbilansowana do potrzeb osobnika.

Pielęgnacja shikoku

Pielęgnacja shikoku nie jest wymagająca, wystarczy wyczesywać psa raz w tygodniu za pomocą pudlówki, a w okresie linienia należy robić to każdego dnia.

Shikoku wymaga regularnych przeglądów oczu, uszu oraz łap i zębów, które warto myć raz dziennie.

Shikoku – szkolenie

Shikoku to piesy rasy pierwotnej, samodzielny, z charakterem, który może stawiać opór, podczas szkolenia. Mimo wszystko shikoku wykazują większą gotowość do nauki niż shiba inu czy akita inu.

Pomocne w szkoleniu shikoku może być psie przedszkole, do którego można zapisać szczeniaka po drugiej serii obowiązkowych szczepień. Mimo wszystko shikoku wymaga nieustającego szkolenia przez całe jego życie, dlatego polecany jest dla osób, które mają w tym doświadczenie.

Zalety i wady

Zalety shikoku

  • Shikoku inu silnie przywiązuje się do swojego opiekuna
  • Shikoku może być psem stróżującym
  • To zdrowa rasa psów

Wady shikoku

  • Shikoku, jak inne psy pierwotne ma silny charakter i może być uparty
  • Psy tej rasy mają silny instynkt łowiecki

Ciekawostki o shikoku

  • Inna nazwa shikoku to kochi-ken, gdzie „ken” oznacza pies, a kochi to nazwa prefektury, z której pochodzi rasa.

Shikoku hodowla

Kupując shikoku z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Shikoku cena

Cena shikoku z hodowli wynosi ok. 2500 euro.

Imię dla shikoku

Ciekawe imię dla psa shikoku – Kenzo, Rubi, Taraka

Ciekawe imię dla suczki shikoku – Mira, Iwa, Amai

Dla kogo shikoku będzie idealny?

Shikoku to rasa psów, która wymaga doświadczonego opiekuna, który zbuduje sobie autorytet u psa za pomocą odpowiednich metod treningowych. Pies tej rasy potrzebuje również dużo ruchu każdego dnia, dlatego nie jest to rasa dla domatorów.

Klasyfikacja FCI shikoku

Grupa V: szpice i psy ras pierwotnych

Sekcja 5: szpice azjatyckie i rasy pokrewne

Numer wzorca:  319

Redakcja

Bibliografia

zkwp.pl/wzorce/319.pdf

fci.be/en/nomenclature/SHIKOKU-319.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
SHIKOKU – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
SHIKOKU – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Shikoku to pies rasy pierwotnej, jedna z japońskich rasa, która została uznana za pomnik przyrody. Jak inne szpice, tak i shikoku wymagają doświadczonego opiekuna.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Beata
Beata
2 lat temu

Interesujący artykuł

1
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x