Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Pyton birmański – terrarium, hodowla, opis gatunku

Facebook
Twitter
Pyton birmański – terrarium, hodowla, opis gatunku

TimVickers, Public domain, via Wikimedia Commons

Pyton birmański to ciemnoskóra odmiana pytona tygrysiego. Pityny birmańskie to jedne z największych węży świata – mierzą do 6 m. długości.

Spis treści - kliknij strzałkę

Pyton birmański – systematyka

Pyton birmański, czyli Python molurus bivittatus, to podgatunek pytona tygrysiego znany jako pyton tygrysi ciemnoskóry. Przez niektórych pyton birmański uznawany jest jako osobny gatunek. Pyton dwupręgi (taka jest jego druga polska nazwa) to wąż z rodziny pytonów z rzędu łuskonośnych.

Pyton birmański – występowanie

Pyton birmański występuje w Birmie, Laosie, Malezji, Indonezji, na wyspach Celebes, Jawa i Bornego oraz w południowych Chinach. Na Jawie występuje pyton birmański karłowaty.

Jak wygląda pyton birmański?

Pyton birmański posiada ciemnobrązowe plany rozdzielone jasnożółtymi pręgami. Od strony brzusznej wąż ma ubarwienie białe, jasno-żółte do szarego, może występować delikatne nakrapianie.

Ciało pytona tygrysiego jest masywne; głowa jest trójkątna i dobrze wyodrębniona od szyi. Na wargach znajdują się widoczne ujścia jamek termoreceptorowych; źrenice węża są pionowe, a na głowie znajduje się wzór w kształcie lancy. Ogon węża jest dosyć krótki, jak na jego rozmiary.

Pyton birmański może osiągnąć nawet 6 metrów długości.

Pyton birmański – tryb życia

Pyton birmański prowadzi głównie nocny tryb życia. Jest wężem, który żyje samotnie, z wyjątkiem okresu rozrodczego. Wąż ten prowadzi głównie naziemny tryb życia, chociaż potrafi pływać oraz wspinać się na drzewa.

Pytony tygrysie występują w lasach deszczowych, torfowiskach i bagnach, dolinach rzek blisko wody.

Ile żyje pyton birmański?

Pyton tygrysi ciemnoskóry żyje średnio do 25 lat. Potwierdzono jest, że niektóre osobniki żyły ponad 30 lat.

Pyton birmański – hodowla

TimVickers, Public domain, via Wikimedia Commons

Pyton birmański – hodowla

Pytony birmańskie osiągają dojrzałość płciową ok. 3-4 roku życia: samce po osiągnięciu 2,5 m długości, a samice po osiągnięciu 3 m długości. Okres godowy pytonów tygrysich trwa od listopada do marca.

Temperatura w terrarium dla węża birmańskiego przed rozmnażaniem powinna być czasowo obniżona do 26 st. C., a oświetlenie skrócone do 8 godzin. W tym czasie samce i samice powinny zostać oddzielone. Po przywróceniu pierwotnych parametrów samicę należy umieścić w terrarium samce.

Kopulacja tych węży odbywa się zwykle nocą i może trwać do kliku godzin, powtarzając się przez kilka dni.

Zapłodniona samica przestaje przyjmować pokarm w trakcie trwania ciąży – ok. 2 miesiące. W tym czasie samica wygrzewa się zwykle pod promiennikiem.

Samica składa od 12 do 80 jaj, które inkubuje swoim ciałem przez 2-3 miesiące.

Młode po wykluciu mierzą ok. 50 cm. Po ok. dwóch tygodniach zrzucają pierwszą wylinkę. Wtedy też mogą zacząć przyjmować pokarm od hodowcy.

Pyton birmański cena

Cena pytona birmańskiego za młode wynosi ok 300 zł. Pyton tygrysi ciemnoskóry albino kosztuje ok. 600 zł.

Pyton tygrysi ciemnoskóry – żywienie

Młode pyton birmańskie po  pierwszej wylince powinny być karmione myszami. Wraz z dorastaniem węża można zmieniać pokarm na szczury, chomiki, aż do świnek morskich i królików. Węże można też karmić mięsem z kury.

Młode węże należy karmić raz w tygodniu. Dorosłe osobniki raz na dwa-trzy tygodnie.

Terrarium dla pytona birmańskiego

Minimalna długość terrarium dla pytona birmańskiego powinna stanowić ½ długości ciała węża. Szerokość terrarium powinna wynosić minimalnie 1/3 długości ciała węża.

Terrarium powinna mieć orientację horyzontalną. Pyton birmański powinien żyć w terrarium tropikalnym, z dostępem do basenu, w którym zmieści się cały dorosły wąż. Basen powinien mieć zainstalowany stały odpływ wody, by skuteczniej i łatwiej można było podmieniać wodę i czyścić zbiornik.

Oświetlenie w terrarium pytona birmańskiego

Oświetlenie w terrarium powinno działać przez 12 godzin. Podczas stymulacji ro rozrodu należy skrócić ten czas do 8 godzin na dobę.

Temperatura w terrarium pytona birmańskiego

Średnia temperatura w terrarium dla pytona powinna oscylować między 27 a 33 st. C., a pod promiennikiem do 35 st. C. W nocy temperatura nie powinna spadać poniżej 24 st. C.

Wilgotność w terrarium pytona birmańskiego

Wilgotność w terrarium powinna oscylować między 65 a 80%.

Pyton birmański – ciekawostki

Naukowcy dowiedli w praktyce, że węże wywieziona 20-36 km od miejsca swojego występowania potrafią znaleźć właściwy kierunek i wrócić do pierwotnego miejsca. Eksperyment przeprowadzili naukowcy z Davidson College w Karolinie Północnej. Droga do domu zajęła wężom od 94 do 296 dni. Nie ma jednak wyjaśnienia, za pomocą jakich umiejętności węże birmańskie potrafią dokonać takiego powrotu. Być może węże te posiadają coś w rodzaju zmysłu mapy i kompasu, które mają związek z wyczuciem pola magnetycznego ziemi; węchem; a nawet polaryzacją światła.

Pyton birmański – ochrona gatunkowa

Gatunek ten jest zagrożony wymarciem i oznaczony statusem NT w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych.

Pyton tygrysi ciemnoskóry został wpisany do załącznika II CITES.

 

Redakcja

Bibliografia:

naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C399686%2Cpyton-birmanski-wie-jak-wrocic-do-domu.html

https://zoonews.pl/pyton-tygrysi-terrarium-hodowla-opis-gatunku/

Poznaj inne gatunki węży

Summary
Pyton birmański – terrarium, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Article Name
Pyton birmański – terrarium, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Description
Pyton birmański to ciemnoskóra odmiana pytona tygrysiego. Pityny birmańskie to jedne z największych węży świata – mierzą do 6 m. długości.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x