Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

PADALEC ZWYCZAJNY – ochrona, wygląd, opis gatunku

Facebook
Twitter
Padalec zwyczajny – ochrona, wygląd, opis gatunku

Autorstwa Hedwig Storch – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19404163

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co łączy węża z jaszczurką? Odpowiedź brzmi: padalec zwyczajny! Ten fascynujący gatunek, który na pierwszy rzut oka może wyglądać jak wąż, to tak naprawdę beznoga jaszczurka. I co więcej, jest jedynym przedstawicielem padalcowatych w Polsce! Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak padalec przetrwał ewolucję, jakie są jego ulubione przekąski i dlaczego warto go chronić, to przeczytaj cały artykuł. Odkryjemy razem tajemnice tego niesamowitego stworzenia, które zasługuje na więcej niż tylko przelotne zainteresowanie.

Spis treści - kliknij strzałkę

Padalec zwyczajny – systematyka gatunku

Padalec zwyczajny, czyli Anguis fragilis to beznoga jaszczurka z rzędu łuskonośnych z rodziny padalcowatych, która występuje w niemal całej Europie. W obrębie jego gatunku wyróżnia się dwa podgatunki padalców:

  • fragilis fragilis
  • fragilis colchica

 

Dalsze badania prowadzone w 2010 roku przez Gvodžíka wykazały, że są to jednak trzy odrębne gatunki.

Królestwo

Zwierzęta

Typ

Strunowce

Podtyp

Kręgowce

Gromada

Zauropsydy

Rząd

Łuskonośne

Rodzina

Padalcowate

Rodzaj

Anguis

Gatunek

Padalec zwyczajny

Padalec zwyczajny – występowanie

Padalec obejmuje swoim zasięgiem występowania niemal całą Europe. W północnej części Kontynentu jego zasięg pokrywa się z zasięgiem żmii zygzakowatej i sięga do Finlandii oraz środkowej Szwecji. Południowej i wschodnie granice występowania padalca wychodzą poza Europę do Afryki i Azji Mniejszej.

Padalec nie występuje w Europie jedynie na północny Skandynawii, w Irlandii oraz na południu Hiszpanii. W Polsce jest to jedyny przedstawiciel padalcowatych.

Jak wygląda padalec?

Padalec zwyczajny przez brak odnóży przypomina z wyglądu węża. Jest to stosunkowo mała jaszczurka, której długość ciała sięga do 50 cm – samice mogą być większe od samców. W praktyce trudno jednak spotkać tak długie padalce, gdyż ich ogony po odrzuceniu nie odrastają już w pierwotnej długości.

Ciało padalca jest zwykle brązowe w różnych odcieniach tego koloru. Na bokach ciała i na grzbiecie mogą pojawić się u padalca ciemne linie od głowy po sam koniec ogona. Strona brzuszna jest zwykle jaśniejsza u samców, u samic może być ona nawet czarna. 

Występują również padalce turkusowe, u których na ciemnym tle pojawiają się błękitne kropki, ułożone w rzędy lub rozłożone nieregularnie.

Młode padalce są zwykle jasnoszare na grzebiecie i ciemne po bokach i na brzuchu. Ich wierzch jest jasnozłoty z podłużną ciemną linią.

Głowa padalca przechodzi płynnie w tułów – brak jest wyraźnego wyodrębnienia. Na głowie znajdują się otwory uszne. Oczy mają nieprzezroczyste powieki, ciemne źrenice i czerwonożółte tęczówki. Kończyny występują w formie szczątkowej. Ogon stanowi 2/3 długości ciała padalca. Ogon jest zaokrąglony i kończy się kolczastym wyrostkiem. Padalce mają zdolność do łatwego odrzucania kruchego ogona w przypadku zagrożenia.

Jak wygląda padalec?

Autorstwa © Hans Hillewaert, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6944011

Padalec zwyczajny – tryb życia

Padalec żeruje o zmroku oraz wcześnie rano. Padalce poruszają się pomału przez co stają się często ofiarami drapieżników np. gniewoszy plamistych.

Padalec wykazuje aktywność od lutego do października, a następnie zapada w sen zimowy. Może on zimować z innymi jaszczurkami, wężami oraz płazami. W schronieniu może jednorazowo zimować nawet do 100 padalców.

Mimo iż główny czas aktywności tej jaszczurki przypada na noc, to niekiedy można ją również spotkać w ciągu dnia, przeważnie wygrzewającą się rano na nasłonecznionej polanie.

Padalce żerują na polanach, skrajach lasów, lasach liściastych o bogatym podszyciu, w spróchniałych drzewach, pod kamieniami, w gęstych trawach, w ściółce i mchu.

W Polsce padalce żerują do wysokości 1100 m n.p.m. – w Tatrach i na Babiej Górze.

Ile żyje padalec?

Padalec w niewoli może żyć nawet przez 30 lat. W naturalnym środowisku padalce żyją zwykle nie więcej niż 15 lat.

Padalec zwyczajny – rozmnażanie

W Polsce okres rozrodczy padalców przypada na kwiecień i maj. Padalce osiągają dojrzałość płciową w wieku ok. 4 lat, gdy mierzą ok. 25 cm. Ciążą u padalców trwa ok. 3 miesiące. Po czym samica wydaje na świat od 8 do 12 młodych padalców w osłonkach jajowych. Młode padalce mierzą od 3 do nawet 10 cm i są zdolne do samodzielnego egzystowania zaraz po opuszczeniu jaj.

Padalec zwyczajny – żywienie

Padalce żywią się przede wszystkim dżdżownicami, ślimakami, owadami, wijami i pająkami. Swoje ofiary padalec przytrzymuje za pomocą ostrych i zakrzywionych zębów.

Padalec zwyczajny – ciekawostki

  • Padalec zjada swoje ofiary w ciągu 10-15 minut.
  • Padalce nie widzą barw, również odróżniania odcieni szarości jest słabo rozwinięte.
  • Padalec to jaszczurka jajożyworodna.
  • Samice padalców zachodzą w ciążę zwykle raz na dwa lata.

Padalec zwyczajny – ochrona gatunkowa

Padalec zwyczajny podlega w Polsce częściowej ochronie od 8 października 2014 roku.

Redakcja

Poznaj gatunki węży

Summary
PADALEC ZWYCZAJNY – ochrona, wygląd, opis gatunku | Zoonews.pl
Article Name
PADALEC ZWYCZAJNY – ochrona, wygląd, opis gatunku | Zoonews.pl
Description
Padalec zwyczajny, choć przypomina węża, jest beznogą jaszczurką. W Polsce jest to jedyny przedstawiciel padalcowatych, który występuje na terenie całego kraju.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x