Przysmaki dla kota – gotowe i domowe

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Kiedy i jak podawać kotu smakołyki

Smakołyki dla kotów mogą być doskonałym bodźcem treningowym, jak i urozmaiceniem diety, pod warunkiem, że będziemy się stosowali do zasada ich podawania.

Spis treści

Kiedy i jak podawać kotu smakołyki

Gdy myślimy o zwierzęcych smakołykach, zazwyczaj do głowy przychodzą nam przysmaki dla psów stosowane głównie w czasie treningów czy szkoleń. Każdy opiekun kota doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że tresura kota jest niemożliwa. Jednak czy to wystarczający powód, aby naszego podopiecznego omijały smaczne przekąski w ciągu dnia? Chcąc urozmaicić koci jadłospis lub nagrodzić naszego pupila również możemy zastosować smakołyki.

Smakołyki możemy traktować np. jako formę nagrody, podczas zabawy. Schowane przysmaki skłaniają koty do ruchu i polowania. Możemy je serwować także po zakończonej zabawie po upolowaniu ofiary (tu np. pluszowej myszy, piórka, piłki).

Przysmakiem nagrodzimy kota, który umożliwił nam wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych, jak szczotkowanie czy obcinanie pazurów, budując tym samym pozytywne skojarzenia z tymi wydarzeniami.

Pamiętajmy, że przysmaki nie mogą stanowić większej części dobowego pożywienia. Należy stosować je racjonalnie i okazjonalnie, a ilość podawanych smakołyków nie powinna przekraczać 10% dobowego zapotrzebowania kota na pożywienie.

Gotowe smakołyki dla kotów

Na rynku dostępne są różne rodzaje smakołyków dla kotów. Różnią się one przede wszystkim formą, w jakiej zostały wyprodukowane.

Opiekun kota sięgnąć może po:

  • przekąski suszone
  • smakołyki liofilizowane
  • karmy uzupełniające
  • kiełbaski czy sosy

 

W przypadku karm uzupełniających, które zazwyczaj mają postać kostek lub kulek właściciele kotów wybierać mogą dodatkowo produkty funkcjonalne. Możemy wprowadzać gotowe smakołyki służące wyciszeniu, zrelaksowaniu kota. Dostępne są również produkty mające na celu odkłaczanie kota, czyli ułatwienie pasażu sierści w przewodzie pokarmowym i zapobieganie tworzeniu się kul włosowych. Producenci suplementów weterynaryjnych stworzyli produkty w formie przekąsek, które mają za zadanie podnosić kocią odporność czy też smakołyki ułatwiające podaż leków. Dostępne są również przekąski wspomagające prawidłowe utrzymanie higieny jamy ustnej czy wzmacniające stawy np. z chondroityną.

Wybór determinują, jak zawsze, upodobania naszego kociego przyjaciela oraz skład, któremu powinien się przyjrzeć świadomy opiekun zwierzęcia.

Domowe przysmaki dla kota

Alternatywą dla produktów gotowych, dostępnych w sklepach zoologicznych, są przysmaki przygotowywane w domu.  Koty jako bezwzględni mięsożercy z pewnością nie pogardzą produktami mięsnymi, znajdującymi się w naszych lodówkach. Taką przekąskę mogą stanowić: mięsa po obróbce termicznej (bez przypraw); surowa wątróbka, oliwki, które mają podobny zapach do kocimiętki czy algi morskie, które są lubiane przez koty ze względu na rybny zapach.

Jakich domowych przekąsek nie podawać kotu

Analizując produkty mogące stać się smakołykami dla kotów, nie sposób nie wspomnieć o tych, które są szkodliwe dla naszych podopiecznych. Każdy opiekun kota powinien znać najważniejsze z nich i wystrzegać się pozostawiania ich w miejscach, dostępnych dla zwierząt. Do takich produktów należą przede wszystkim:

 

czekolada – ze względu na zawartą w niej teobrominę (najwięcej teobrominy zawiera czekolada gorzka i kakao). Zatrucie teobrominą może doprowadzić do zaburzeń rytmu serca oraz drgawek.

cebula, szczypiorek, czosnek – związki siarki w nich zawarte, powodują uszkodzenie erytrocytów, prowadząc do niedokrwistości. Mogą również powodować wystąpienie objawów ze strony przewodu pokarmowego (wymiotów, biegunek).

winogrono, rodzynki – ich zjedzenie skutkuje niewydolnością nerek, jak również wymiotami i nadpobudliwością

awokado – zawiera substancję persynę, która powoduje uszkodzenie mięśnia sercowego, duszności i obrzęki

pomidory, bakłażany – w ich składzie znajdziemy atropinę, która u kotów może wywoływać zaburzenia rytmu serca

orzechy makadamia – zatrucie nimi objawia się wystąpienie drgawek, wymiotów i ogólnym osłabieniem

dr n. wet. Tomasz Nowak

dr n. wet. Tomasz Nowak

Specjalista rozrodu zwierząt, specjalista chorób psów i kotów, specjalista radiologii weterynaryjnej. Właściciel poznańskiej kliniki dla zwierząt MyPet.

Szukasz wilgotnych smakołyków dla swojego kota?

Reklama

Przysmaki dla kota Sanabelle

Chcesz poznać inne porady o żywieniu kotów?

Summary
Przysmaki dla kota – gotowe i domowe - Zoonews.pl
Article Name
Przysmaki dla kota – gotowe i domowe - Zoonews.pl
Description
Smakołyki dla kotów mogą być doskonałym bodźcem treningowym, jak i urozmaiceniem diety, pod warunkiem, że będziemy się stosowali do zasada ich podawania.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 103

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x
()
x