Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

RYBY DLA KOTA – jakie ryby mogą jeść koty?

RYBY DLA KOTA

Spis treści

Czy ryby są dobrym wyborem żywieniowym dla kota? W tym artykule przyjrzymy się, jakie ryby są najlepsze dla kota, a których należy unikać, a także jakie są potencjalne korzyści i zagrożenia związane z różnymi sposobami ich przygotowania. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym opiekunem kota, czy też dopiero zaczynasz swoją przygodę z kotami, ten artykuł dostarczy Ci cennych wskazówek!

  • Ryby to smakołyk, który większość kotów uwielbia, ale czy wiesz, które z nich są bezpieczne? Odkryj tajniki kociej diety rybnej i dowiedz się, dlaczego niektóre ryby mogą być szkodliwe dla Twojego pupila.
  • Zastanawiasz się, jak ryby wpływają na zdrowie Twojego kota? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o roli witaminy B1, tiaminazy i trioxu w diecie kota.

Ryby dla kotów to dobry pomysł

Koty przepadają za rybami. Kuszący jest dla nich zarówno zapach, który potrafią wyczuć już z oddali oraz smak, który sprawia, że podana ryba znika z miski w mgnieniu oka. Koty są prawdziwymi łasuchami na ryby. Zwykle gdy opiekun ma problem z wybrednym kotem, to ryby w misce potrafią ten problem szybko rozwiązać.

Niestety nie wszystkie gatunki ryb są polecane dla kotów. Chodzi zarówno o formę ich podawania, jak i o możliwość występowania w mięsie ryb szkodliwych substancji.

Surowa ryba dla kota – czy to dobry pomysł?

Kot jedzący surowe ryby to widok spopularyzowany w bajkach, chociaż w rzeczywistości też tak bywa. Niestety w niektórych przypadkach podawanie kotu surowych ryb może być niebezpieczne. Kiedy nie należy podawać kotu surowych ryb?

Jeżeli pozyskujesz ryby samodzielnie, odławiając je ze stawów lub rzek lepiej nie ryzykować. Surowa ryba może stanowić dla kota zagrożenie mikrobiologiczne, gdyż może być zarażona pasożytami lub bakteriami.

Szukasz pysznej karmy z dodatkiem ryb dla swojego kociaka?

Reklama

Ryby trujące dla kota 

Koty nie powinny otrzymywać do jedzenia surowego mięsa niektórych gatunków ryb z jeszcze innego powodu – chodzi o antyodżywcze substancje zawarte w ich mięsie.

Popularną substancją zawartą w rybach jest tiaminaza, antywitamina, która blokuje działanie witaminy B1 (tiaminy) w organizmie. Długotrwałe podawanie ryb z tym związkiem może doprowadzić u kota do niedoboru witaminy B1. Tiaminaza występuje nie tylko w rybach, ale także w małżach i drożdżach, a jedynym sposobem na jej zlikwidowanie jest proces gotowania.

Dla przypomnienia: witamina B1 odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie mięśnia sercowego i pozostałych mięśni oraz układu nerwowego. Jej niedobór może spowodować utratę apetytu, osłabienie organizmu kota, a nawet problemy z sercem. W skrajnych przypadkach może również dojść do zaburzeń pracy układu nerwowego.

Tiaminazę zawierają takie gatunki ryb, jak:

  • Szprot
  • Śledź
  • Karp
  • Makrele
  • Mintaj
  • Płoć
  • Morszczuk

 

Drugą równie szkodliwą substancją, która znajduje się w niektórych rybach jest triox, czyli tlenek trimetyloaminy. Związek ten przekształca żelazo w postać, która nie może zostać przyswojona przez organizm. Niedobór żelaza może zatem doprowadzić do anemii u kota. Podobnie, jak w przypadku tiaminazy, obróbka termiczna mięsa dezaktywuje negatywne działanie tej substancji.

Triox zawierają takie gatunki ryb, jak:

  • Mintaj
  • Morszczuk
  • Witlinek

Jakich ryb nie może jeść kot?

Niektóre formy przygotowania ryb, jakie znamy z ludzkiej diety, nie będą dobrym produktem żywieniowym dla kotów.

Ryby wędzone zawierają dużo soli, która w diecie kotów nie jest wskazana, gdyż obciąża pracę nerek i serca.

Ryby z puszki zawierają zwykle przyprawy, których koty nie powinny spożywać oraz substancje konserwujące, które również mogą być szkodliwe dla kotów.

Ryby mrożone, jeżeli nie były przebadane, to mogą zawierać bakterie, które nie giną w temperaturze mrożenia.

Ryby z ośćmi mogą być niebezpieczne dla układu pokarmowego kota, mogą wbić się, pokaleczyć lub utknąć w nim, dlatego zawsze należy podawać kotu zmielone mięso ryb bądź filety pozbawione ości.

Niektóre gatunki ryb gromadzą w sobie metale ciężkie. Jeżeli ryba pochodzi z zanieczyszczonego zbiornika, to może w sobie zawierać np. duże ilości rtęci. Wśród najbardziej zanieczyszczonych gatunków ryb wskazuje się tuńczyka długopłetwego, dorsza atlantyckiego, makrelę królewską, miecznika, czarniaka, karmazyna pacyficznego.

Rybki dla kota

By Surya Deepak23 – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=133144635

Czy kot może jeść gotowaną rybę?

Podawanie kotu mięsa ryb poddanego obróbce termicznej to zdecydowanie lepszy pomysł niż surowe ryby. Po pierwsze wysoka temperatura zabija bakterie, a po drugie dezaktywacji ulegają tiaminaza i triox.

Jaka ryba dla kota będzie najlepsza?

Dla kota najbezpieczniejsze będą takie ryby, jak:  

  • Łosoś
  • Dorsz
  • Halibut
  • Pstrąg
  • Flądra
  • Szczupak
  • Węgorz
  • Okoń
  • Sola

Wartości odżywcze zawarte w rybach

Ryby w diecie kota mogą być wartościowym dodatkiem, ponieważ zawierają kwasy omega-3, w tym EPA i DHA, które są niezbędne dla zdrowych błon komórkowych, lepszego funkcjonowania stawów, a także dla poprawy wzroku oraz stanu skóry i sierści kotów. Te kwasy tłuszczowe są szczególnie korzystne dla starszych kotów, pomagając w utrzymaniu ich dobrej kondycji i energii.

Proteiny rybne są bogatym źródłem aminokwasów egzogennych, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu, regeneracji i rozwoju ciała kota.

Tłuszcz rybi, będący koncentratem energii, jest istotny w procesie absorpcji witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak A, D, E i K. Jednakże, ważne jest monitorowanie ilości tłuszczu w diecie kota, ponieważ jego nadmiar może skutkować nadwagą lub otyłością, zwiększając ryzyko cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych i problemów stawowych.

Ryby dostarczają również istotnych mikroelementów i makroelementów, w tym wapnia, fosforu, jodu, selenu i fluoru. Należy jednak zwrócić uwagę na proporcje wapnia do fosforu w rybach, które mogą nie być idealne dla kotów i przy regularnym spożywaniu ryb mogą przyczyniać się do problemów z układem kostnym i stawami. Pierwiastki te, podawane w nadmiarze, mogą również prowadzić do wytrącania się kryształów w moczu.

Jaka karma dla kota z rybami będzie najlepsza?

Jeżeli twój kot przepada za rybami, to najlepszym wyborem będzie gotowy, zbilansowany posiłek. W sklepach zoologicznych dostępne są zbilansowane karmy mokre oraz suche zawierające ryby.

Decydując się na podawanie kotu gotowej karmy z rybami sprawdź, jaki jest ich procent w suchej masie karmy – jeżeli znikomy, to zastanów się nad zakupem karmy lepszej jakości. Pamiętaj również, że w karmie dla kotów z rybami również powinna być zawarta tauryna, której organizm kotów nie wytwarza samodzielnie.

Dla zdrowych kotów, w zastępstwie przekąsek, można zaproponować karmy uzupełniające (nie są one zbilansowane) w formie filetów rybnych w sosie własnym lub rybnych zup dla kota. Należy jednak pamiętać, że przekąski nie powinny stanowić więcej niż 10-15% dziennego zapotrzebowania kota na kalorie. Takie przekąski nie powinny być podawane częściej niż 1-2 razy w tygodniu.

Szukasz pysznej karmy z dodatkiem ryb dla swojego kociaka?

Reklama

Podsumowanie

Wartości odżywcze ryb zależą od gatunku, stanu fizjologicznego ryby oraz środowiska, z którego pochodzi. Nie każda ryba będzie dobrym wyborem dla kota. Ostatecznie, ryby to cenny składnik diety kota, dostarczający niezbędnych składników odżywczych i wspierający zdrowie. Jednak ich wybór i stosowanie w diecie naszych mruczków powinny być zawsze dobrze przemyślane i zrównoważone.

Rozwiązaniem mogą być gotowe, pełnoporcjowe karmy, zawierające w swoim składzie ryby. Składniki pokarmowe w takich produktach poddawane są obróbce termicznej, co niweluje ryzyko podania kotu karmy ze składnikiem antyodżywczym. Dodatkowo pełnoporcjowe karmy dla kotów są zbilansowane pod specyficzne potrzeby żywieniowe tych zwierząt.

FAQ na temat ryb w diecie kota

Czy kot z chorymi nerkami może jeść ryby?

Koty, które chorują na przewlekła niewydolność nerek nie powinny zajadać się rybami. Zbyt duża podaż fosforu może obciążyć dodatkowo chore nerki, które i tak radzą sobie gorzej z jego usuwaniem z krwi.

Przeczytaj inne artykuły o żywieniu kota

Summary
RYBY DLA KOTA – jakie ryby mogą jeść koty?
Article Name
RYBY DLA KOTA – jakie ryby mogą jeść koty?
Description
Zastanawiasz się, czy ryby są dobre dla Twojego kota? Sprawdź, które gatunki ryb będę odpowiednie. Przeczytaj dlaczego warto karmić nimi kota.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x