Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Co jedzą koty – SPRAWDŹ – jak i czym karmić kota

Facebook
Twitter
Jak i czym karmić kota

Image by Freepik

Koty, w przeciwieństwie do psów, zostały udomowione zdecydowanie później i z tego powodu ich potrzeby żywieniowe są zdecydowanie bardziej podobne do ich dzikich kuzynów. Z tego względu warto wiedzieć, co mogą jeść koty domowe oraz jak powinno zmieniać się ich żywienie na różnych etapach życia.

Spis treści - kliknij strzałkę

Z tego artykułu dowiesz się również:

  • Jakie ludzkie jedzenie mogą jeść koty
  • Czego absolutnie nie mogą jeść koty

Co jedzą koty – jaki model żywieniowy wybrać

Koty, podobnie jak psy, mogą być karmione za pomocą kilku modeli żywieniowych. Który z nich będzie najlepszy zależy od gustu kota. Jeżeli do Twojego domu niebawem trafi młody kociak i jest to Twój pierwszy zwierzak słuszne będzie zadanie sobie pytania: co powinny jeść koty? Odpowiedzi może być kilka:

  1. Koty od odstawienia dietetycznego mogą być karmione tylko i wyłącznie komercyjną suchą karmą dla kotów
  2. Po odstawieniu dietetycznym możesz karmić kota tylko i wyłącznie komercyjną mokrą karmą dla kotów
  3. Możesz również zdecydować o diecie łączonej, w której kot o wybranych porach dnia będzie otrzymywał albo mokrą albo suchą karmę komercyjną
  4. Kot może być również karmiony dietą BARF – jednak wymaga ona czasu na przygotowanie oraz znajomości zasad bilansowania kocich posiłków
  5. Kot może być również karmiony przygotowywanymi przez opiekuna posiłkami z przepisu kociego dietetyka, to jednak również wymaga własnoręcznego przygotowania pokarmu

Co jedzą koty – po urodzeniu 

Kot po urodzeniu jest ślepy i głuchy i w pełni uzależniony od matki. Jego życie przez pierwsze 10-12 dni polega na ssaniu mleka matki i spaniu. W tym czasie rola hodowcy ogranicza się do ważenia kociąt, kontroli ich stanu oraz dokarmiania kociej matki.

Pierwszym pokarmem kociąt jest zatem mleko matki. W ciągu 24-72. godzin po porodzie mleko matki ma postać siary, która dostarcza kociętom wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz wpływa na pozyskanie biernej odporności.

Między 2. a 4. tygodniem życia dieta kociąt może zostać uzupełniona o papkowaty pokarm stały – może to być karma mokra dla kotów rosnących, połączona z dodatkową ilością wody w stosunku 1:1.

W okresie przejściowym domowym jedzeniem dla kotów może być np. ugotowane mięso, które jest dobrym źródłem białka i tauryny. Może to być mięso drobiowe: kurczak, indyk lub wołowe – zmielone lub drobno pokrojone.

Szukasz karmy dla swojego kota?

Reklama

Co jedzą koty – po odsadzeniu

Już po upływie 4. tygodnia życia – chociaż nie jest to jeszcze czas odsadzenia dietetycznego – można zacząć wprowadzać kociętom stopniowo suchą karmę dla kociąt, moczoną na początku w wodzie albo preparacie mlekozastępczym, jeżeli samodzielnie odkarmiasz kocięta po ich urodzeniu.

Okres odsadzenia dietetycznego przypada zwykle na czas, gdy kocięta tracą odruch ssania, co odbywa się między 6. a 8. tygodniem życia.

W okresie po odsadzeniu dietetycznym, ale do czasu osiągnięcia dojrzałości, młode koty należy ważyć co 2 tygodnie i na bieżąco decydować o liczbie kalorii podawanych w ciągu doby.

By wyliczyć dzienne zapotrzebowanie kota na kalorie można skorzystać ze wzorów: 

  • DER = 3 x RER – dla kotów od urodzenia do ok. 4. miesiąca życia
  • DER = 2,5 x RER – dla kotów między 4. a 6. miesiącem życia
  • DER = 2 x RER – dla kotów od 7. do 12. miesiąca życia

 

Jak widać wraz z wiekem spada zapotrzebowanie na energię metaboliczną u kotów. Oznacza to, że koty dorosłe muszą otrzymywać zdecydowanie inną karmę niż kocięta, które rosną.

Co jedzą dorosłe koty

Dorosłe koty mają już w pełni ukształtowane nawyki żywieniowe. W niektórych źródłach podaje się, że koty przyzwyczajone do określonej formy pokarmu w okresie dorastania mogą mieć problem ze zmianą karmy na inną w dorosłości np. ze zmianą mokrej karmy na suchą, dlatego warto nauczyć kocię różnych faktur i smaków karm na etapie dorastania – nie należy jednak przesadzać ze zmianami karm, gdyż może to prowadzić do problemów żołądkowych.

Białko w kociej diecie

Minimalne zapotrzebowanie na białko u kotów dorosłych wynosi 16% w suchej masie. Z kolei zalecana minimalna zawartość białka w karmie kotów dorosłych powinna wynosić 26% w suchej masie, z uwagi na to, że kot może popaść w niedobory, wynikające np. z łuszczenia naskórka, czy nabłonków. Trzeba jednak jasno napisać, że karma z taką ilością białka nie grzeszy jakością. Optymalnie byłoby, gdyby karma zawierała od 30 do 45% białka. Należy jednak pamiętać, że koty to mięsożercy i w podręcznikach nie znajdziesz górnej granicy zawartości białka w diecie kotów.

Tłuszcz w karmie dla kota

Tłuszcze to najefektywniejsze źródło energii, są pod tym względem bardziej kaloryczne niż białko oraz węglowodany. Minimalna zawartość tłuszczu, który pozwoli dostarczyć odpowiednią ilość witamin rozpuszczalnych w tłuszczach wynosi 5% w suchej masie. Jest to jednak absolutne minimum.

Węglowodany w diecie kotów

Węglowodany powinno stanowić możliwie najniższą procentową zawartość w suchej masie karmy. Jednocześnie w karmie powinno być zawarte włókno pokarmowe, które jest węglowodanem, a którego poziom powinien wynosić od 5 do 15% w zależności od wieku kota, rasy i ewentualnych problemów zdrowotnych.

Co powinny jeść koty

Szczególną uwagę w diecie kota należy zwrócić na wapń i fosfor. Koty rosnące mają na nie inne zapotrzebowanie niż koty dorosłe.

Minimalne zapotrzebowanie na wapń u kotów rosnących to 0,5-0,8% w suchej masie, a fosforu powinno być 0,6-0,7% w suchej masie.

Zbyt wysoka zawartość wapnia w pokarmie prowadzi do zmniejszenia wchłaniania magnezu, dlatego karmy wysokowapniowe powinny mieć zwiększoną co najmniej 2-krotnie ilość magnezu w stosunku do zalecanej normy.

Z kolei zalecane stężenie wapnia i fosforu u kotów rosnących powinno wynosić 0,8-1,6% wapnia i 0,6-1,4% fosforu. Ważny jest także ich stosunek, który powinien wynosić dla Ca:P w zakresie od 1,1:1 do 1,5:1.

U kotów dorosłych zapotrzebowanie na wapń i fosfor jest niższe i wynosi 0,6% Ca i 0,5% P w suchej masie karmy, z zachowanie stosunku Ca:P od 0,9:1 do 1,1:1.

Szukasz karmy dla swojego kota?

Reklama

Co mogą jeść koty

Najczęściej wybieranymi dietami dla kotów są mokre i suche karmy komercyjne. Ich zaletą jest zbilansowanie, dopasowanie do etapu życia oraz łatwość podawania, gdyż dawkowanie określa zwykle producent na etykiecie.

Należy jednak pamiętać, że karma mokra jest mniej kaloryczna w tej samej masie w porównaniu do karmy suchej, dlatego kot będzie musiał zjeść jej więcej w ciągu dnia.

Zaletą karm mokrych jest jednak to, że zawierają duże ilości wody, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku kotów, które unikają picia wody z miski.

Opiekun kota może oczywiście zdecydować się na samodzielne przygotowywanie karm, np. w oparciu o gotowe przepisy, wtedy uzupełnieniem kociej diety mogą być np.:

  • Podroby
  • Szpik kostny
  • Mięso ryb

Czego nie mogą jeść koty

Lista produktów zakazanych dla kota może być bardzo długa. Wśród nich znajdują się produkty trujące dla kotów, jak:

  • Czekolada
  • Rodzynki i winogrona
  • Ksylitol
  • Awokado
  • Tuńczyk – zawiera organiczny związek – metylortęć, który może doprowadzić do problemów z pracą nerek, chorób oczu, serca oraz wątroby

 

a także produkty, które mogą doprowadzić do problemów żołądkowych, jak:

  • Mleko – laktoza z wiekiem przestaje być trawiona
  • Resztki ze stołu – ludzkie jedzenie jest niezbilansowane, a także zawiera wiele przypraw szkodliwych dla kotów, np. sól
  • Karma dla psa – karma dla psa nie jest zbilansowana dla potrzeb kotów

Co lubią jeść koty

Koty to bardzo wybredne zwierzęta, dla których znaczenie ma tworzywo miski, jej umiejscowienie no i oczywiście zapach oraz tekstura i smakowitość karmy. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie: co lubią jeść koty. Każdy kociak ma swój indywidualny wyrafinowany gust, a rolą opiekuna jest pokornie sprostać oczekiwaniom kota, podając mu tylko najlepsze jedzenie.

Redakcja

Bibliografia

A. Kurosad, Żywienie kotów, w: Ceregrzyn M., Lechowski R., Barszczewska B., Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii, Wyd. edra Urban&Partners, Wrocław 2019

Przeczytaj inne artykuły o żywieniu kotów

Summary
Co jedzą koty – SPRAWDŹ – jak i czym karmić kota | Zoonews.pl
Article Name
Co jedzą koty – SPRAWDŹ – jak i czym karmić kota | Zoonews.pl
Description
Jedzenie dla kotów powinno być dostosowane do wieku zwierzęcia, jego aktywności oraz ewentualnych chorób. Co mogą jeść koty, a czego nie powinny? SPRAWDŹ
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x