Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

JAK KARMIĆ KOTA - zasady żywienia kota

Facebook
Twitter
Jak karmić kota – ABC żywienia kota w jednym poradniku | Zoonews.pl

Image by Freepik

Karmienie kota może wydawać się proste, ale w rzeczywistości wymaga sporej wiedzy i uwagi. Czy wiesz, że nawyki żywieniowe kota rozwijają się już od najmłodszych lat i mogą mieć wpływ na jego zdrowie w dorosłości? W naszego kompleksowego poradnika dowiesz się, jak prawidłowo karmić kota, aby zapewnić mu długie i zdrowe życie. Od suchych i mokrych karm, przez dietę BARF, aż po przekąski i żywienie kotów wybrednych – odkryj wszystkie sekrety żywienia kotów, które pomogą Ci zrozumieć potrzeby Twojego futrzanego przyjaciela​.

Spis treści

Żywienie kota – wprowadzenie

Koty to zwierzęta, które zostały udomowione zdecydowanie później niż psy, a ich zwyczaje żywieniowe są zdecydowanie bardziej bliskie ich dziko żyjącym krewnym. Potomkowie kotów nubijskich to bezwzględni mięsożercy, dlatego wymagają żywienia opartego na tkankach zwierzęcych. Znajomość zasad żywienia kotów pozwoli Ci zaplanować, jak karmić kota prawidłowo, by zwierzę cieszyło się zdrowiem przez długie lata.

Co jedzą koty – modele żywieniowe

W przypadku kotów domowych do wyboru masz 3 modele karmienia kota:

  1. Suchą karmą dla kotów
  2. Mokrą karmą dla kotów
  3. Dietą BARF

 

Żywienie kota możesz urozmaicić, łącząc mokrą i suchą karmę w dziennej rutynie.

Nawyki żywieniowe kotów utrwalają się w okresie młodości. Oznacza to, że kot karmiony tylko suchą karmą może nie chcieć, na późniejszym etapie życia, przyjmować karmy mokrej. Zapoznanie kota ze strukturą, konsystencją i smakami różnych karm może w przyszłości ułatwić opiekunowi żywienie kota z problemami zdrowotnymi.

Szukasz mokrej karmy dla swojego kociaka?

Reklama

Karmienie kota suchą karmą

Zastanawiasz się ile suchej karmy dla kota podawać?

Sucha karma dla kotów ma swoje zalety i wady. Przede wszystkim charakteryzuje się dłuższym okresem przydatności po otwarciu. Jeżeli wychodzisz rano do pracy, to karma wsypana do miski może zaczekać na kota, aż ten zdecyduje się ją zjeść, podczas Twojej nieobecności.

Konkretna ilość suchej karmy dla kota powinna być dostosowana do wieku kota, jego aktywności oraz ewentualnych problemów zdrowotnych. Zasady dawkowania karmy suchej dla kota znajdziesz na etykiecie danej karmy.

Wadą karmy suchej jest jej niska wilgotność, a to oznacza, że na Tobie będzie spoczywał obowiązek sprawdzania, czy kot wypija wystarczającą ilość wody dziennie.

Czasami jednak bywa tak, że kot nie chce jeść suchej karmy. Przyczyn może być wiele:

  • Kot stracił zainteresowanie smakiem i zapachem wybranej suchej karmy
  • Granulki karmy mogą być zbyt duże – ten problem dotyczy często kociąt
  • Kot może mieć choroby jamy ustnej, które sprawiają mu ból przy gryzieniu
  • Brudna miska może zniechęcać kota do jedzenia karmy
  • Stres u kota może doprowadzić do spadku apetytu

Ile wody powinien pić kot?

Kot powinien wypijać ok. 50-60 ml wody na 1 kg masy swojego ciała i jest to przybliżona ilość, licząc z mokrą karmą, która jest mu podawana. Inny sposób polega sprawdzeniu, jakie jest dzienne zapotrzebowania energetyczne kota – jeżeli kot ma zjadać np. 250 kcal / dzień, to należy mu zapewnić dodatkowo 250 ml wody.

Dlaczego kot nie chce pić wody

Koty to zwierzęta, które pobierają wodę z upolowanego pokarmu i nie wykazują dużego zainteresowania piciem wody ze zbiorników. W domowych warunkach, w których kot karmiony jest tylko suchą karmą jest to prosta droga do problemów zdrowotnych.

Jak zachęcić kota do picia wody?

Najprostszym sposobem skłonienia kota do picia wody, jest odseparowanie miski z wodą od misek zawierających pokarm. Koty nie lubią pić z miejsca, w którego sąsiedztwie znajduje się ich pokarm. Jest to podyktowane instynktownym unikaniem zbiorników mogących być zanieczyszczonymi. Innym sposobem jest zakupienie fontanny dla kota. Takie szumiące źródło wody z dużym prawdopodobieństwem zaciekawi kota, który pije za mało wody.

Karmienie kota mokrą karmą

Zastanawiasz się ile mokrej karmy dla kota będzie odpowiednie?

Wydaje się, że mokra karma ma kilka istotnych zalet, które przemawiają za jej wprowadzeniem do diety kota. Przede wszystkim mokra karma pokrywa niemal 70% dziennego zapotrzebowania kota na wodę. Mokra karma dla kota jest zwykle bardziej aromatyczna i ma wyższą smakowitość – chociaż nie jest to regułą. Mokre karmy są również bardziej sycące, dzięki czemu kot zjada mniej kalorii w porównaniu do podobnej objętości suchej karmy. Ten aspekt jest ważny w przypadku kotów z nadwagą.

Konkretna ilość mokrej karmy dla kota powinna być dostosowana do wieku kota, jego aktywności oraz ewentualnych problemów zdrowotnych. Zasady dawkowania karmy mokrej znajdziesz na etykiecie danej karmy.

Sucha i mokra karma dla kota

Łączenie suchej i mokrej karmy w codziennym żywieniu kota wydaje się optymalnym rozwiązaniem. Warto pamiętać, by stosunek mokrej karmy do suchej wynosił 9:1, ponieważ karma sucha jest zdecydowanie bardziej kaloryczna w mniejszej objętościowo porcji.

Głównym wyzwaniem stojącym przed osobami, które chcą karmić kota w modelu łączonym, jest obliczenie dziennego zapotrzebowania kota na energię (DER) oraz obliczenie ile kalorii znajduje się w porcji karmy suchej i mokrej.

Zapotrzebowanie kota na kalorie oraz kaloryczność karm wyliczysz, korzystając z naszego poradnika:

Dieta BARF dla kota

BARF, czyli Biologically Appropriate Raw Food, to dieta oparta na obserwacjach dziko żyjących kotowatych. BARF oparty jest na podawaniu kotu surowego mięsa, kości, podrobów i dodatków suplementujących. Dieta ta wymaga od opiekuna umiejętności zbilansowania posiłku. Kot musi otrzymać nie tylko odpowiednią ilość kalorii, ale również składników odżywczych, które są niezbędne na różnych etapach życia zwierzęcia w różnych ilościach.

Jak karmić małe koty?

Żywienie kocich noworodków to zadanie, które stoi przed kocią mamą. Przez pierwsze 10-12 dni kocia matka karmi kocięta i zapewnia im odpowiednią temperaturę, a także wspomaga odruch trawienia i defekacji, poprzez wylizywanie brzucha i okolic krocza.

Pierwszym pokarmem, który kotka dostarcza kociętom, jest siara. Jest to mleko, które dostarcza kociętom wszystkich niezbędnych składników odżywczych; przeciwciał, które odpowiadają za 90% odporności oraz lizozym i lipazę, które wspomagają trawienie tłuszczów. Koty powinny otrzymać od matki siarę już w pierwszych 12. godzinach życiach. Po 3. dniach siara przekształca się w mleko dojrzałe.

Jak karmić małego kotka od 2 do 4 tygodnia?

Odżywianie kota w okresie przejściowym pozwala na wprowadzanie innych pokarmów niż mleko. Kociętom zaczynają się wyrzynać pierwsze zęby, a ok. 4 tygodnia zaczyna się pojawiać u kociąt odruch lizania. Dzięki temu można podawać im pokarmy w formie papki.

Pokarm powinien być wprowadzany stopniowo.

Jak zmienić kotu karmę?

Zmianę karmy możesz przeprowadzić w okresie 10 dni. Przez pierwsze 3 dni podawaj kotu 75% starej karmy i 25%, przez kolejne 3 dni podawaj pokarmy w proporcjach 50/50. Od 7 dnia podawaj kotu 75% nowej karmy i 25% starej karmy. Od 10 dnia kotek może być karmiony tylko i wyłącznie nową karmą.

Czym karmić małego kotka od 5 do 12 tygodnia?

Karmienie kota, który ukończył 4. tydzień życia, może zostać zmodyfikowane o pokarmy inne niż papki. Możesz już wprowadzać suchą karmę dla kota, ale powinna być ona moczona w wodzie.

Na tym etapie należy wycofywać już preparaty mlekozastępcze, jeżeli była konieczność z nich korzystać, ponieważ koty przestają produkować enzym laktazy.

Odsadzenie dietetyczne od matki należy wykonać między 6. a 8. tygodniem życia kociąt. Z kolei odsadzenie behawioralne powinno mieć miejsce między 8. a 12. tygodniem życia kociaków. Odsadzenie dietetyczne można przeprowadzić w oparciu o model 10-dniowy. Również odsadzenie behawioralne powinno przebiegać stopniowo, wydłużając czas przebywania kociąt bez matki.

Jak karmić 3-miesięcznego kota?

W wieku 3 miesięcy kotek może być karmiony tylko i wyłącznie stałym pokarmem. Na tym etapie to opiekun powinien zdecydować o wybranym modelu żywienia.

W ciągu pierwszych 4-5 miesięcy życia koty przybierają na wadze 10-13 gramów / dzień. Jest to okres intensywnego wzrostu, jednak od 20 tygodnia przyrost masy ciała jeszcze przyspiesza i wynosi u kocurów 20 gramów / dzień, a u kotek 11 gramów / dzień.

W wieku ok. 7 miesięcy kocury osiągają 80% wagi dorosłego kota. Kotki osiągają taką wagę w wieku  ok. 9 miesięcy.

W tym okresie należy karmić kota karmą dla kociąt, która posiada minimum 20% białka w suchej masie oraz od 9 do 35% tłuszczu.

Szukasz mokrej karmy dla swojego kociaka?

Reklama

Jak często jedzą koty wolno żyjące?

Koty wolno żyjące zjadają dziennie od 12 do 20 posiłków. Liczba posiłków zależy oczywiście od wieku kota, jego rozmiarów, ale przede wszystkim od dostępności pokarmu i liczby polowań zakończonych powodzeniem. W domowych warunkach niemal niemożliwe jest, by odtworzyć to, ile razy dziennie jedzą koty wolno żyjące.

Jak często karmić kota?

Zastanawiasz się ile razy dziennie karmić kota? Najlepsza odpowiedź na to pytanie to tak często, jak to tylko możliwe. Koty to zwierzęta, które uwielbiają zdobywać pokarm.

Częstotliwość żywienia kotów polecana przez hodowców to karmienie co 4 godziny, ale małymi porcjami. Karmienie małego kota, w trakcie odstawienia dietetycznego powinno odbywać się właśnie w takiej częstotliwości.

W przypadku dorosłych kotów mokra bądź sucha karma dla kota powinna być mu podawana minimum 3 razy dziennie. Optymalna częstotliwość to jednak 4-5 posiłków dziennie w przypadku kotów dorosłych.

Dlaczego warto karmić kota częściej

W przypadku kotów stałe uzupełniane składników odżywczych w organizmie sprzyja utrzymaniu efektywnego poziomu przemian metabolicznych. Częste żywienie kota zabezpiecza mruczka przed okresowymi brakami składników odżywczych, które mogą doprowadzić do „spichrzania” i zaburzeń homeostazy organizmu. Najlepiej widocznym objawem niekonsekwencji w karmieniu kotów jest nadwaga i otyłość.

Karmienie kota 5 razy dziennie – schemat postępowania

W standardowym modelu żywienia łączącym suchą karmę dla kotów z karmą mokrą możesz postępować według prostego schematu:

  1. Karma mokra z samego rana
  2. Karma sucha do miski przed wyjściem do pracy
  3. Karma sucha w karmidle
  4. Karma sucha po powrocie do domu
  5. Karma mokra na koniec dnia

Żywienie kota – Ad libitum

Żywienie kota Ad libitum, czyli bez ograniczeń ma swoich zwolenników oraz przeciwników.

Z jednej strony takie karmienie kota jest bardzo łatwe. Kot sam decyduje, ile i kiedy zje, według własnych potrzeb.

Przeciwnicy takiego modelu żywienia dowodzą, nie bez racji, że w przypadku kotów z problemami behawioralnymi zajadanie nudy może być przyczyną nadwagi i otyłości. Koty sterylizowane, które wykazują wzmożony apetyt, również mogą być narażone na otyłość.

Stały dostęp do karmy nijak się ma do zdobywania pokarmu, odtwarzając etapy polowania. Taką formę przyjmowania pokarmu może zapewnić tylko interakcja z opiekunem.

Czym karmić kota dorosłego?

W sklepach zoologicznych dostępne są karmy dla kotów dopasowane do:

  • Płci
  • Wieku
  • Rasy
  • Stanu zdrowia
  • Specjalistycznych wymagań

 

Decydują się na wybór konkretnej karmy, porównaj, jakie produkty dostępne są na rynku, jaki jest ich skład oraz czy odpowiadają zapotrzebowaniu na kalorie Twojego kota.

Średnie dzienne zapotrzebowanie kotów na kalorie wynosi 60-80 kcal / kg masy ciała. W przypadku kotów wychodzących i bardzo aktywnych w domu wartość ta wynosi 90-110 kcal / kg masy ciała.

Przekąski dla kota

Koty uwielbiają polowania i czerpią z tego satysfakcję. Udane polowanie zapewnia kotom dobrą kondycję psychiczną. Podczas odtwarzania schematu polowania w czasie zabawy, jako nagrodę możesz zastosować smakołyki dla kota.

Pamiętaj tylko, że przekąski dla kota powinny stanowić maksymalnie 10-15% dziennego zapotrzebowania kota na kalorie. I jeżeli podasz je kotu, to należy zmniejszyć porcję regularnej karmy.

Jak karmić kota wybrednego?

Koty to zwierzęta, które przepadają za zmianami smaku i tekstury pokarmu. Jest to zupełnie naturalne zachowanie, które chroni koty przed wyjedzeniem danego gatunku w naturalnym środowisku.

Koty nie czują smaku słodkiego.

Warto również pamiętać, że pokarm dla kota powinien być ciepły – tzn. powinien mieć temperaturę pokojową.

Jak karmić kota alergika?

Objawy takie jak wymioty, biegunka zaraz po jedzeniu, opuchlizna wokół pyska, nadmierne drapanie w rejonie głowy i uszu, a nawet miejscowe łysienie, to sygnały, które nie powinny być ignorowane. Może to być sygnał, że kot cierpi na alergię pokarmową. W takiej sytuacji, najlepiej skonsultować się z weterynarzem lub dietetykiem, aby ustalić odpowiednią dietę dla kota alergicznego. Jeśli zauważysz te objawy u swojego kota, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty.

Dieta eliminacyjna dla kota

Aby przeprowadzić dietę eliminacyjną dla kota, ważne jest wybranie karmy, która zawiera jedno źródło białka i jest nowa w diecie kota, najlepiej hipoalergiczna.

Taka dieta powinna trwać około 10-12 tygodni. Jeśli po tym okresie nie zaobserwujesz poprawy, nie należy jej kontynuować i zamiast tego spróbować innej karmy z nowym źródłem białka, najlepiej bez zawartości zbóż.

Podczas wprowadzania nowej karmy, aby uniknąć problemów z trawieniem, zaleca się stopniowe mieszanie nowej karmy ze starą przez około 9-10 dni, zwiększając udział nowej karmy stopniowo.

Podsumowanie

  • Żywienie kota musi być dopasowane do jego wieku, rasy, aktywności oraz ewentualnych problemów zdrowotnych.
  • Możesz karmić kota karmą suchą, mokrą, dietą łączoną bądź dietą BARF.
  • W każdym przypadku warto byś określił dzienne zapotrzebowanie kota na kalorie – inne będzie ono u kotów wychodzących, inne u leniwych kotów domowych, a jeszcze inne u kotów sterylizowanych.
  • Dorosły kot powinien być karmiony 4-5 razy dziennie.
  • Pamiętaj, by zadbać o właściwy poziom nawodnienia kota, jeżeli karmisz go tylko suchą karmą.

Redakcja

Źródło

A. Kurosad, Żywienie kotów, w: Ceregrzyn, R. Lechowski, B. Barszczewska (red.), Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii, Wyd. Edra Urban&Partner, Wrocław 2019.

Poznaj inne artykuły o żywieniu kotów

Summary
JAK KARMIĆ KOTA - zasady żywienia kota | Zoonews.pl
Article Name
JAK KARMIĆ KOTA - zasady żywienia kota | Zoonews.pl
Description
Karmienie kota od oseska może wpłynąć na jego nawyki żywieniowe w dorosłości. Warto więc zapoznać kociaka z odmiennymi smakami, teksturami i zapachami.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x