Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Jakie przysmaki wybrać dla kota?

Facebook
Twitter
Jakie przysmaki wybrać dla kota?

Któż z nas nie lubi przysmaków? Ciężko też oprzeć się proszącym oczom naszego kociego przyjaciela. Pierwsza i podstawowa zasada dotycząca przysmaków to ta, aby pilnować ich ilości w diecie. Musi być ona ściśle kontrolowana, ponieważ nie chcemy, aby nasz kot zamienił się w wielkiego futrzanego potwora.

Spis treści

Przysmaki dla kota

Poszukując przysmaków dla kota odkrywamy, jak ogromny mamy wybór. Na pewno każdy z was dobierze coś idealnego dla swojego kota. Należy się skupić przede wszystkim na jakości przysmaku, więc nie patrzymy na kolorowe opakowania i reklamy, a na to, co kryje się w składzie. Musimy pamiętać, że kot to mięsożerca i nawet w jego przysmakach powinniśmy to uwzględniać! Myślę, że warto przypomnieć, że koci organizm nie nabył żadnej adaptacji do pokarmów wysokowęglowodanowych i nie uwzględnia on skrobi, jako potencjalnego źródła energii. Nie dla niego więc przysmaki z warzywami czy owocami w składzie w ilości więcej niż maleńki procent. Przysmaki mają rozpieszczać kota, ale mają być też dla niego zdrowe. Nie chcemy szkodzić naszym zwierzakom niczym co im podajemy!

Jakie przysmaki dla kota są do wyboru?

  1. Produkty suszone i liofilizowane – bardzo duży wybór o ile ich skład to jedynie suszone mięso bądź podroby (z ewentualnymi dodatkami typu kocimiętka bądź czystek). Nie powinno być żadnych konserwantów! Suszone uszy królicze również dobrze sprawdzają się jako koci przysmak, chociaż mogą stanowić wyzwanie dla niektórych kotów – mogą nie być nimi zainteresowane. Małe suszone rybki też mogą być dobrym wyborem dla kotów – szczególnie tych lubujących się w rybnych smakach. Produkty liofilizowane od suszonych różni to, że zachowują więcej wartości odżywczych ze względu na sposób ich przygotowania. Zachowują bardzo długo zdatność do spożycia, ponieważ brak wody zabezpiecza je przed rozwojem mikroflory różnego rodzaju. Pamiętajcie! Produkty suszone i liofilizowane to sporo kalorii w małej dawce. Zawsze bierzcie to pod uwagę!
  2. Karmy uzupełniające, kiełbaski, sosiki – ogromna gama produktów! I tutaj również to czy warto je wybrać determinuje skład. Cukier, barwniki, duże ilości warzyw bądź owoców – nie warto inwestować w taki produkt. Pamiętajcie także, że karmy opisane przez producenta jako uzupełniające nie nadają się jako podstawa diety dla kota! To częsty błąd, koty chętnie jedzą puszeczki bądź saszetki których skład to na przykład tuńczyk bądź pierś z kurczaka a opiekun jest ucieszony, że jego kot chętnie zjada posiłek. Niestety – taki posiłek nie zapewnia kotu wszystkiego, czego potrzebuje jego organizm. „Kocie kiełbaski” powinny być mięsne (uwaga, ponieważ na rynku znajduje się wiele produktów, których skład nie traktuje kota jako mięsożercy). Sosiki – najczęściej służą nam do dosmaczania pokarmów do których zjedzenia chcemy namówić kota np. leków.
  3. Nie polecam: wędzonych przysmaków – ze względu na ich sposób obróbki nie będą wartościowym urozmaiceniem diety; ani jakichkolwiek kości po obróbce termicznej.

Czym kierować się przy wyborze przysmaków dla kota?

Jak już padło wyżej: kierujemy się składem i tym aby był to produkt jak najmniej przetworzony. Pamiętajcie, że producent musi podać skład surowcowy danego produktu oraz jego skład analityczny. Brak tych informacji powinien wzbudzić czujność. Bardzo ważna kwestia dotyczy też skąd pochodzi mięso z którego wyprodukowano przysmak. Tego producent akurat nie musi podawać na opakowaniu, musi podać jedynie miejsce produkcji przekąsek. Dlaczego jest to istotne? Ponieważ najbezpieczniej wybierać produkty polskie i te z Unii Europejskiej ze względu na normy i regulacje, którym podlegają.

Podsumowując o kocich przekąskach

Życzę wam miłych zakupów i mam nadzieję, że wybór przysmaków będzie teraz o wiele łatwiejszy, a przede wszystkim zdrowszy dla waszego futrzanego pupila. Zawsze warto poświęcić chwilę na dokładne zapoznanie się z produktem, który zamierzamy podać naszemu kotu – czy to przysmak czy karma pełnoporcjowa. Pamiętajcie o tym, że przysmak podajemy okazjonalnie i w niewielkich ilościach!

Agnieszka Cholewiak-Góralczyk

tech. wet. Agnieszka Cholewiak-Góralczyk

Dyplomowana behawiorystka (ukończyła kurs COAPE), pracowniczka lecznicy weterynaryjnej, zajmuje się układaniem planów żywieniowych dla chorych, jak i zdrowych zwierząt według zasad diety BARF, diety gotowanej oraz w oparciu o karmy komercyjne. Autorka książki „Nie dla psa (i kota) kiełbasa, czyli jak zdrowo karmić swojego zwierzaka”. Założycielka i prezes Fundacji Surowe Kotki i Psy. Popularyzacją zdrowego żywienia zajmuje się prowadząc m.in. stronę www.surowekotki.pl. Prywatnie opiekunka czterech szalonych kotów.

Chcesz poznać więcej porad dla właścicieli kotów?

Summary
Jakie przysmaki wybrać dla kota?
Article Name
Jakie przysmaki wybrać dla kota?
Description
Poszukując przysmaków dla kota odkrywamy, jak ogromny mamy wybór. Wybierając przysmaki nie patrzmy na kolorowe opakowania i reklamy, a na to co kryje się w...
Author

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x