Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

PIES PUSZCZA BĄKI - Co zrobić, gdy pies pierdzi?

PIES PUSZCZA BĄKI

Spis treści

Czy zauważyłeś, że twój czworonożny przyjaciel puszcza bąki?? Gazy u psa mogą być przyczyną żartów, ale to naturalna część psiego życia. Niewinne gazy to jedno, lecz gdy jest ich za dużo, należy się przyjrzeć kilku aspektom zdrowia psa, a niekiedy udać się do specjalisty.

Dlaczego mój pies puszcza bąki?

Zgazowanie przewodu pokarmowego oznacza wzdęcie żołądka i jelit spowodowane nadmiernym tworzeniem się gazów. Tworzenie się gazów w żołądku i jelitach jest procesem naturalnym i nie zawsze ich pojawienie się oznacza chorobę. Gazy w żołądku mają bardzo zbliżony skład do powietrza atmosferycznego, ale te w jelitach już nie. Gazy znajdujące się w przewodzie pokarmowym psa zawierają azot, wodór, metan, dwutlenek węgla oraz tlen.

Największa część wodoru i dwutlenku węgla u psów powstaje w wyniku fermentacji niewchłanianych oligosacharydów. Gdy pokarm psa zawiera dużą ilość ziarna sojowego, to ilość tych gazów ulega zwiększeniu. Kolejną przyczyną, że pies puszcza bąki jest duża ilość włókna w pokarmie. Włókno to działa wtórnie na trawienie węglowodanów, docierając do okrężnicy w stanie niestrawionym. Tam węglowodany ulegają fermentacji bakteryjnej i przez to przyczyniają się do wiatrów oraz burczenia w brzuchu psa. Wśród przyczyn psich gazów są także choroby żołądka i jelit. Zaskakująca dla wielu opiekunów psów może być kolejna przyczyna gazów – brak ruchu! Rzadszą przyczyną psich bąków jest nietolerancja lub alergia pokarmowa.

Jakie są objawy niepokojących gazów u psów?

Jeżeli pies puszcza bąki w nadmiarze i są one szczególnie intensywne, to należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Problem może być błahy i łatwy do skorygowania, lecz gdy pojawiają się dodatkowe objawy w postaci biegunki, wymiotów, spadku masy ciała, to być może pies cierpi z powodu chorób żołądkowo-jelitowych. Wśród nich wymienić należy niewydolność nerek, wątroby, niedoczynność kory nadnerczy, przewlekłe zapalenie trzustki czy zewnątrzwydzielniczą niewdolność trzustki, które mogą powodować zespół złego trawienia lub wchłaniania. Lekarz musi wykluczyć także przyczyny spoza przewodu pokarmowego, takie jak pasożyty wewnętrzne, choroby bakteryjne, nietolerancję i alergię pokarmową, IBD, enteropatię oraz nowotwory.

Domowe sposoby na gazy u psa

Problemy z gazami psów to śmierdzące utrapienie, ale można mu zapobiec! Ważna jest dopasowana dieta, dzielenie porcji dziennych na mniejsze, regularna aktywność fizyczna dopasowana do możliwości psa i miski ustawione na wysokości pyska zwierzaka.

Sprawdź przekąski dla psa z problemami z trawieniem

Reklama

Jak zapobiegać psim wzdęciom?

Jak zmniejszyć gazy u psa? Wśród zaleceń, jakie mogą pomóc psu, jest podawanie mniejszych porcji pokarmu kilka razy dziennie i zapewnienie optymalnej ilości ruchu. Zwiększenie aktywności na świeżym powietrzu reguluje motorykę jelit i zmniejsza ilość produkowanych gazów. Zmiana diety psa także może być pomocna. Opiekunom zaleca się unikanie karm z wysoką zawartością ziaren sojowych, włókna surowego i ciężkostrawnych węglowodanów. W przypadku nietolerancji czy alergii zaleca się ścisłą dietę eliminacyjną przez dwa miesiące. Opiekun musi się jednak liczyć z tym, że znalezienie odpowiedniej karmy może potrwać znacznie dłużej. W takim przypadku warto przemyśleć wykonanie testów alergicznych, które ujawnią alergeny pokarmowe. Przeciwko gazom pomocny może okazać się węgiel lekarski, który powinien pomóc związać gazy zawierające siarkę.

Kiedy zgłosić się do lekarza weterynarii?

Jeżeli pies puszcza bąki w nadmiarze i wykazuje inne objawy, powodujące pogorszenie stanu zdrowia, to należy udać się z nim do specjalisty! Lekarz weterynarii przeprowadzi wywiad, czasem tylko on wystarczy, by określić przyczynę gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Weterynarz dodatkowo może sprawdzić pokarm pod kątem potencjalnych składników, które powodują zwiększoną produkcję gazów. Za gazy może być odpowiedzialna karma z wysokim udziałem ziaren sojowych, laktulozy czy włókna pokarmowego.

Lekarz zbada psa: wykona badanie palpacyjne, osłucha brzuch i określi jego bolesność. Jeżeli będzie taka konieczność, to może zlecić badanie kału, które wykluczy przyczyny zakaźne; badanie krwi i moczu, które wykluczą choroby nerek, wątroby i niedoczynność kory nadnerczy. Test TLI może pozwalić zdiagnozować wewnątrzwydzielniczą niewydolność trzustki. Poza tym konieczne może być wykonanie USG, które umożliwi rozpoznanie zmian ścian jelit i węzłów chłonnych. Wykryte nieprawidłowości po badaniu ultrasonograficznym potwierdza się poprzez biopsję jelita za pomocą endoskopu lub laparotomii. Aby rozpoznać limfangiektazję, IBD czy nowotwór wymagane jest wykonanie badania histopatologicznego.

U psich pacjentów, u których nie ustalono przyczyny gromadzenia się gazów w żołądku i jelitach stosuje się dostępny w aptekach simetikon 20-40 mg co 8 godzin. Simetikon zmniejsza napięcie powierzchniowe śluzu w jelicie i dzięki temu pomaga uwolnić z niego małe pęcherzyki gazu. Nie oznacza to zmniejszenia ilości gazów, ale pomaga w zmniejszeniu ich gromadzenia w przewodzie pokarmowym. Przejściowo stosuje się też antybiotyki doustne (np. ampicylina), które redukują ilość gazów w całym przewodzie pokarmowym, ale są one stosowane tylko w ostrych przypadkach. Przewlekłe leczenie nie jest wskazane, gdyż może prowadzić do nadmiernego rozwoju grzybów i bakterii w świetle jelita.

Źródła

E. Ynaraja Ramirez, Pierwsza pomoc w stanach nagłych u psów i kotów, wyd. edra, Wrocław 2018.

R. Neiger, Diagnostyka różnicowa w chorobach wewnętrznych psów i kotów, wyd. Urban&Partner, Wrocław 2011.

Picture of dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne artykuły o zdrowiu psów

Summary
PIES PUSZCZA BĄKI - Co zrobić, gdy pies pierdzi?
Article Name
PIES PUSZCZA BĄKI - Co zrobić, gdy pies pierdzi?
Description
Odkryj przyczyny i sposoby na gazy i wzdęcia u psa. Dowiedz się, jak dieta i styl życia wpływają na produkcję psich bąków i jak możesz im zapobiec.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x