Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

OWCZAREK PIKARDYJSKI – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Owczarek pikardyjski – cena, hodowla, opis rasy

pixabay.com/images/id-4931231/

Owczarek pikardyjski to wiecznie rozczochrany pies pasterski. Niezmordowany pasterz i wierny przyjaciel rodziny, niestety jest też jedną z najrzadszych ras psów na świecie.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o owczarku pikardyjskim

🌅 Kraj pochodzenia

Francja

🐶 Numer wzorca FCI

176

➡ Waga

22 – 32 kg

❤ Długość życia

12 – 14 lat

💢 Charakter

Owczarek pikardyjski, zgodnie ze wzorcem rasy, powinien mieć wyrównany charakter, bez agresji, nerwowości i lękliwości.

Owczarek pikardyjski - pochodzenie i historia rasy

Owczarek pikardyjski to rasa psów, która nie pochodzi z Pikardii (region we Francji nad kanałem La Manche), mimo że nazwa na to wskazuje. Pies ten jest potomkiem gospodarskich owczarków szorstkowłosych, niegdyś bardzo powszechnych w całej północno-zachodniej Europie. Na wystawie z 1863 roku psy te podlegały ocenie wraz z innymi francuskimi owczarkami, w tym briardem i beauceronem.

Uznanie rasy owczarek pikardyjski

Owczarek pikardyjski został wstępnie uznany w 1898 roku, lecz dopiero 27 lat później został uznany definitywnie za odrębną rasę. FCI oficjalnie uznało owczarka pikardyjskiego 27 czerwca 1955 roku.

Owczarek pikardyjski w Polsce

Owczarek pikardyjski jest w Polsce bardzo rzadką rasą. Po raz pierwszy pojawił się w naszym kraju w 2009 roku, został sprowadzony z czeskiej hodowli.

Jak wygląda owczarek pikardyjski

Owczarek pikardyjski jest psem średniej wielkości, umięśnionym, ale nie ciężkim. Nieco wyższy niż dłuższy. Głowa noszona dumnie na mocnej szyi. Proporcjonalną, suchą głowę zdobią brwi, wąsy i broda. Stop słabo zaznaczony. Nie za długą kufę zdobi duży nos, który zawsze jest czarny. Oczy owczarka pikardyjskiego są owalne, średniej wielkości, ciemne. Kolor oczu psa powinien być pasujący do umaszczenia, ale nie może być jaśniejszy od orzecha. Wysoko osadzone uszy są stojące, szerokie u podstawy i mają średnią wielkość. Tułów psa jest zbudowany z suchych i mocnych mięśni. Prosty grzbiet kończy się lekkim spadkiem. Ogon lekko zakrzywia się na końcówce, w całości pokryty jest włosem i jest długi. Umięśnione ciało dźwigają proste nogi, zwieńczone okrągłymi i zwartymi łapami o mocnych opuszkach oraz ciemnych pazurach. Rasa nie posiada wilczych pazurów.

Owczarek pikardyjski – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie owczarka pikardyjskiego

Pies: 60-65 cm

Suka:  55-60 cm

Owczarek pikardyjski – waga

Pies: 22-32 kg

Suka: 22-32 kg

Szata owczarka pikardyjskiego

Owczarek pikardyjski ma sierść szorstką, półdługą, podwójną, w dotyku sucha. Jednolicie długą na całym ciele, mierzącą 5-6 cm długości.

Owczarek pikardyjski może występować w odmianie płowej, płowej z szarym nalotem, szarej, pręgowanej. Małe białe znaczenia na piersi i palcach są dopuszczalne.

Kategoria wielkości owczarka pikardyjskiego

Owczarek pikardyjski jest psem średniej wielkości.

Jak długo żyje owczarek pikardyjski?

Owczarek pikardyjski żyje od 12 do 14 lat.

Usposobienie owczarka pikardyjskiego i charakter

Owczarek pikardyjski to pies pasterski i stróżujący o wyrównanym temperamencie, dzięki czemu odnajduje się także jako towarzysz rodzin z dziećmi. To bystry i karny pies, pozbawiony agresji, zbędnych nerwów czy lęku. W pracy jest nieustraszony, bardzo dobrze czuje się w przy inwentarzu, zarówno jako stróż, jak i pies zaganiający. Zawsze doskonale wywiązuje się z powierzonych obowiązków. Pies porusza się swobodnie, jest niezmordowany, a przy tym zawsze zachowuje elegancję w postawie i w ruchu.

Owczarek pikardyjski to inteligentny pies, nie zawsze jednak łatwo poddaje się szkoleniu, na pewno nie jest bezmyślny. Choć uczy się chętnie to tylko wtedy, gdy sam tego chce – jest dość niezależny, jak na psa pasterskiego przystało. Rasa ta wymaga doświadczonego opiekuna, który zadba o potrzeby czworonoga i będzie prowadził szkolenie konsekwentnie, ale i łagodnie. Owczarek pikardyjski to pies aktywny, pogoda nie jest dla niego żadną przeszkodą. Jeśli pies ten nie pracuje, powinien uprawiać sport, np. agility, mantrailing czy canicross.

Owczarek pikardyjski silnie związuje się z opiekunem

pixabay.com/images/id-4931201/

Owczarek pikardyjski – zdrowie

Owczarek pikardyjski jest psem odpornym i wytrzymałym. Dobrze znosi upały, lecz pies zawsze powinien mieć dostęp do chłodnej wody i zacienienia. Rasa ta nie ma stwierdzonych żadnych typowych chorób, choć zdarza się dysplazja stawów. Przez większość roku owczarek pikardyjski może spokojnie mieszkać na dworze. Gęsty, lecz delikatny podszerstek uchroni owczarka przed mrozem, lecz zimą warto zadbać o ciepły kąt dla psa w domu.

Typowe choroby owczarka pikardyjskiego

  • Dysplazja stawów biodrowych
  • Dysplazja stawów łokciowych

Owczarek pikardyjski – żywienie

Owczarek pikardyjski to łakomczuch i za ulubiony przysmak zrobi wszystko. Warto wykorzystywać tę skłonność podczas szkolenia, lecz nie przesadzać z ich ilością, gdyż nadwaga odbije się na sprawności i żywiołowości psa. Dobrym rozwiązaniem dla owczarka pikardyjskiego jest karmienie naturalne dietą BARF. Właściwie skomponowana i suplementowana zapewni niezbędne składniki odżywcze. Dietę warto skonsultować z psim dietetykiem lub lekarzem weterynarii.

Owczarek pikardyjski – pielęgnacja

Owczarek pikardyjski nie wymaga czasochłonnej czy wymagającej pielęgnacji. Sierść pikarda nie wymaga strzyżenia ani trymowania, wystarczy wyczesywać ją raz w tygodniu, aby pozostawała w dobrej kondycji. Linienie u owczarka pikardyjskiego nie jest uciążliwe, pies gubi małe ilości włosa. Standardem pielęgnacyjnym powinna pozostać kontrola czystości uszu, zębów i oczu oraz kontrolne wizyty weterynaryjne.

Owczarek pikardyjski – szkolenie

Szkolenie i socjalizację należy wdrażać już od chwili pojawienia się owczarka pikardyjskiego w domu. Jest to pies niezależny i bardzo inteligentny, więc jeśli nie ma ochoty na naukę, to zwyczajnie nie będzie współpracował. Owczarek pikardyjski uczy czy się chętnie, ale nie bezmyślnie. Koniecznością jest ustalenie zasad i ich przestrzeganie. Łagodnością i autorytetem można osiągnąć wspaniałe rezultaty. Znudzony owczarek pikardyjski, czyli pozbawiony odpowiedniej dawki ruchu i zadań może zacząć dewastować najbliższe otoczenie. Owczarek pikardyjski świetnie odnajdzie się w wielu dyscyplinach psich sportów: agility, mantrailing czy canicross. Pies ten lubi też pływać.

Zalety i wady rasy owczarek pikardyjski

Zalety owczarka pikardyjskiego

  • Owczarek pikardyjski to doskonały pies stróżujący, pasterski i towarzyszący
  • Owczarek pikardyjskie lubi dzieci i chętnie się z nimi bawi
  • Owczarki pikardyjskie szczekają wyłącznie jeśli coś lub ktoś je zaniepokoi
  • Berger de Picard jest spokojny i dobrze znosi samotność
  • Owczarek pikardyjski nie ma tendencji do ucieczek, woli stać na straży rodziny, stada i dobytku
  • Owczarek pikardyjski jest bardzo podatny na szkolenie

Wady owczarka pikardyjskiego

  • Owczarek pikardyjski wymaga opiekuna, który ma doświadczenie w szkoleniu
  • Owczarek pikardyjski nie nadaje się dla osób starszych i nieaktywnych
  • Rasa tych psów jest trudno dostępna w Polsce

Ciekawostki o rasie owczarek pikardyjski

  • Trzy owczarki pikardyjskie zagrały główną rolę „kundelka” w adaptacji powieści dla dzieci pt. „Because of Winn-Dixie” autorstwa Kate DiCamillo.
Owczarek pikardyjski cena

pixabay.com/images/id-5386801/

Owczarek pikardyjski hodowla

Owczarek pikardyjski nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8. tygodnia życia. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczenięta i ich rodziców. Szczeniaki owczarka pikardyjskiego powinny być radosne i zadbane, a nie brudne i zlęknione. Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego. Hodowca owczarków pikardyjskich musi być zrzeszony w związku kynologicznym, a wraz z psem wydać metrykę szczeniaka, na której podstawie można wystąpić o rodowód dla psa. Dobry hodowca potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące charakteru, opieki, pielęgnacji i żywienia danej rasy, jest źródłem wiedzy o rasie i nie unika odpowiedzi, sam dopytuje o cel zakupu psa i określa warunki, jakie musi spełniać opiekun, aby owczarek pikardyjski mógł rozwijać się prawidłowo. Szczenięta będą droższe wraz z tytułami rodziców, które zdobywają na wystawach czy imprezach kynologicznych, podnosząc tym samym renomę samej hodowli.

Owczarek pikardyjski cena

Owczarek pikardyjski z dobrej hodowli zagranicznej będzie kosztował między 5000 a 6000 złotych.

Imię dla owczarka pikardyjskiego

Ciekawe imię dla owczarka pikardyjskiego: Piorun, Simba, Malik

Ciekawe imię dla suczki owczarka pikardyjskiego: Abra, Fiona, Mona

Dla kogo owczarek pikardyjski będzie idealny?

Owczarek pikardyjski jest świetnym towarzyszem rodzin z dziećmi. Uwielbia też prace stróża i obrońcy stada. Doskonale odnajdzie się w domu na wsi, wśród zwierząt gospodarskich. Owczarek pikardyjski będzie dobrym wyborem dla osób lubiących aktywność na świeżym powietrzu.

Klasyfikacja FCI rasy owczarek pikardyjski

Grupa I: Owczarki i inne psy pasterskie w wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Sekcja 1: owczarki

Nr wzorca: 176

Redakcja

Bibliografia

zkwp.pl/wzorce/176.pdf

fci.be/en/nomenclature/PICARDY-SHEEPDOG-176.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
OWCZAREK PIKARDYJSKI – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
OWCZAREK PIKARDYJSKI – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Owczarek pikardyjski to wiecznie rozczochrany pies pasterski. Niezmordowany pasterz i wierny przyjaciel rodziny, niestety jest też jedną z najrzadszych ras psów na świecie.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x