Reklama

Owczarek pikardyjski – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Owczarek pikardyjski – cena, hodowla, opis rasy

pixabay.com/images/id-4931231/

Owczarek pikardyjski to wiecznie rozczochrany pies pasterski. Niezmordowany pasterz i wierny przyjaciel rodziny, niestety jest też jedną z najrzadszych ras psów na świecie.

Spis treści - kliknij strzałkę

Owczarek pikardyjski – pochodzenie i historia rasy

Owczarek pikardyjski nie pochodzi z Pikardii (region we Francji nad kanałem La Manche), choć nazwa psa na to wskazuje. Pies ten jest potomkiem gospodarskich owczarków szorstkowłosych, niegdyś bardzo powszechnych w całej północno-zachodniej Europie. Na wystawie z 1863 roku psy te podlegały ocenie wraz z innymi francuskimi owczarkami, w tym briardem i beauceronem. Wstępnie owczarka pikardyjskiego uznano w 1898 roku, lecz dopiero 27 lat później został uznany definitywnie za odrębną rasę.

Owczarek pikardyjski w Polsce

Owczarek pikardyjski jest w Polsce bardzo rzadką rasą. Po raz pierwszy pojawił się w naszym kraju w 2009 roku i został sprowadzony z czeskiej hodowli.

Jak wygląda owczarek pikardyjski

Owczarek pikardyjski, zgodnie ze wzorcem rasy, ma proporcjonalną, dumnie noszoną głowę z wyraźnymi brwiami, wąsami i brodą. Oczy psa są ciemne i nie powinny być jaśniejsze od orzecha. Sylwetka psa jest umięśniona o mocnym, lecz nie ciężkim kośćcu. Kończyny tylne i przednie proste. Lekko i łagodnie odpadający zad owczarka wieńczy ogon, który nigdy nie jest noszony ponad grzbietem. Suki owczarka pikardyjskiego są nieco dłuższe od samców. Cechą charakterystyczną pikarda jest brak wilczych pazurów.

Owczarek pikardyjski – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie owczarka pikardyjskiego

Pies: 60-65 cm

Suka:  55-60 cm

Owczarek pikardyjski – waga

Pies: 22-32 kg

Suka: 22-32 kg

Szata owczarka pikardyjskiego

Owczarek pikardyjski ma sierść szorstką, półdługą, podwójną, w dotyku sucha. Jednolicie długą na całym ciele, mierzącą 5-6 cm długości.

Owczarek pikardyjski może występować w odmianie płowej, płowej z szarym nalotem, szarej, pręgowanej. Małe białe znaczenia na piersi i palcach są dopuszczalne.

Kategoria wielkości owczarka pikardyjskiego

Owczarek pikardyjski jest psem średniej wielkości.

Jak długo żyje owczarek pikardyjski?

Owczarek pikardyjski żyje od 12 do 14 lat.

Owczarek pikardyjski – charakter

Pies pikardyjski, zgodnie ze wzorcem rasy, powinien mieć wyrównany charakter, bez agresji, nerwowości i lękliwości. To pies żywy, nieustraszony, bystry o inteligentnym wyrazie. Doskonale wykonuje powierzone mu zadania przez opiekuna. Owczarek pikardyjski silnie związuje się z opiekunem, jest karny i uwielbia zabawę oraz pieszczoty. Wcześnie poddany socjalizacji będzie dogadywał się ze swoim gatunkiem. Owczarek pikardyjski może mieszkać z kotami, gdyż nie ma instynktu drapieżcy, ale powinny one z nim dorastać.

Owczarek pikardyjski silnie związuje się z opiekunem

pixabay.com/images/id-4931201/

Owczarek pikardyjski – zdrowie

Owczarek pikardyjski jest psem odpornym i wytrzymałym. Dobrze znosi upały, lecz pies zawsze powinien mieć dostęp do chłodnej wody i zacienienia. Rasa ta nie ma stwierdzonych żadnych typowych chorób, choć zdarza się dysplazja stawów. Przez większość roku owczarek pikardyjski może spokojnie mieszkać na dworze. Gęsty, lecz delikatny podszerstek uchroni owczarka przed mrozem, lecz zimą warto zadbać o ciepły kąt dla psa w domu.

Owczarek pikardyjski – żywienie

Owczarek pikardyjski to łakomczuch i za ulubiony przysmak zrobi wszystko. Warto wykorzystywać tę skłonność podczas szkolenia, lecz nie przesadzać z ich ilością, gdyż nadwaga odbije się na sprawności i żywiołowości psa. Dobrym rozwiązaniem dla owczarka pikardyjskiego jest karmienie naturalne dietą BARF. Właściwie skomponowana i suplementowana zapewni niezbędne składniki odżywcze. Dietę warto skonsultować z psim dietetykiem lub lekarzem weterynarii.

Owczarek pikardyjski – pielęgnacja

Owczarek pikardyjski nie wymaga czasochłonnej czy wymagającej pielęgnacji. Sierść pikarda nie wymaga strzyżenia ani trymowania. Wystarczy wyczesywać jego sierść raz w tygodniu, aby pozostawała w dobrej kondycji. Linienie u owczarka pikardyjskiego nie jest uciążliwe, pies gubi małe ilości włosa. Standardem pielęgnacyjnym powinna pozostać kontrola czystości uszu, zębów i oczu oraz kontrolne wizyty weterynaryjne.

Owczarek pikardyjski – szkolenie

Szkolenie i socjalizację należy wdrażać już od chwili pojawienia się owczarka pikardyjskiego w domu. Jest to pies niezależny i bardzo inteligentny, więc jeśli nie ma ochoty na naukę, to zwyczajnie nie będzie współpracował. Owczarek pikardyjski uczy czy się chętnie, ale nie bezmyślnie. Koniecznością jest ustalenie zasad i ich przestrzeganie. Łagodnością i autorytetem można osiągnąć wspaniałe rezultaty. Znudzony owczarek pikardyjski, czyli pozbawiony odpowiedniej dawki ruchu i zadań może zacząć dewastować najbliższe otoczenie. Owczarek pikardyjski świetnie odnajdzie się w wielu dyscyplinach psich sportów: agility, mantrailing czy canicross. Pies ten lubi też pływać.

Zalety i wady rasy owczarek pikardyjski

Zalety owczarka pikardyjskiego

  • Owczarek pikardyjski to doskonały pies stróżujący, pasterski i towarzyszący
  • Owczarek pikardyjskie lubi dzieci i chętnie się z nimi bawi
  • Owczarki pikardyjskie szczekają wyłącznie jeśli coś lub ktoś je zaniepokoi
  • Berger de Picard jest spokojny i dobrze znosi samotność
  • Owczarek pikardyjski nie ma tendencji do ucieczek, woli stać na straży rodziny, stada i dobytku
  • Owczarek pikardyjski jest bardzo podatny na szkolenie

Wady owczarka pikardyjskiego

  • Owczarek pikardyjski wymaga opiekuna, który ma doświadczenie w szkoleniu
  • Owczarek pikardyjski nie nadaje się dla osób starszych i nieaktywnych
  • Rasa tych psów jest trudno dostępna w Polsce

Ciekawostki o rasie owczarek pikardyjski

  • Trzy owczarki pikardyjskie zagrały główną rolę „kundelka” w adaptacji powieści dla dzieci pt. „Because of Winn-Dixie” autorstwa Kate DiCamillo.
Owczarek pikardyjski cena

pixabay.com/images/id-5386801/

Owczarek pikardyjski hodowla

Owczarek pikardyjski nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8. tygodnia życia. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczenięta i ich rodziców. Szczeniaki owczarka pikardyjskiego powinny być radosne i zadbane, a nie brudne i zlęknione. Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego. Hodowca owczarków pikardyjskich musi być zrzeszony w związku kynologicznym, a wraz z psem wydać metrykę szczeniaka, na której podstawie można wystąpić o rodowód dla psa. Dobry hodowca potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące charakteru, opieki, pielęgnacji i żywienia danej rasy, jest źródłem wiedzy o rasie i nie unika odpowiedzi, sam dopytuje o cel zakupu psa i określa warunki, jakie musi spełniać opiekun, aby owczarek pikardyjski mógł rozwijać się prawidłowo. Szczenięta będą droższe wraz z tytułami rodziców, które zdobywają na wystawach czy imprezach kynologicznych, podnosząc tym samym renomę samej hodowli.

Owczarek pikardyjski cena

Owczarek pikardyjski z dobrej hodowli zagranicznej będzie kosztował między 5 a 6 tysięcy złotych.

Imię dla owczarka pikardyjskiego

Ciekawe imię dla owczarka pikardyjskiego: Piorun, Simba, Malik

Ciekawe imię dla suczki owczarka pikardyjskiego: Abra, Fiona, Mona

Dla kogo owczarek pikardyjski będzie idealny?

Owczarek pikardyjski jest świetnym towarzyszem rodzin z dziećmi. Uwielbia też prace stróża i obrońcy stada. Doskonale odnajdzie się w domu na wsi, wśród zwierząt gospodarskich. Owczarek pikardyjski będzie dobrym wyborem dla osób lubiących aktywność na świeżym powietrzu.

Klasyfikacja FCI rasy owczarek pikardyjski

Summary
Owczarek pikardyjski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Owczarek pikardyjski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Owczarek pikardyjski to wiecznie rozczochrany pies pasterski. Niezmordowany pasterz i wierny przyjaciel rodziny, niestety jest też jedną z najrzadszych ras psów na świecie.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 177

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x