Niewydolność nerek u kota – ostra lub przewlekła

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Objawy chorych nerek u kota

Niewydolność nerek to sytuacja, w której nie są one zdolne do utrzymania organizmu w prawidłowym stanie. Chore nerki można jednak wyleczyć.

Spis treści

Nerki pełnią szereg ważnych funkcji w organizmie, a ich zdrowie odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie całego ciała:

 • realizują ważną funkcję, podczas produkcji czerwonych krwinek
 • wydalają z moczem szkodliwe produkty przemiany materii
 • odpowiadają za utrzymanie równowagi wodnej
 • wpływają na wartość pH

Nerki w procesie aktywnej i pasywnej filtracji usuwają z krwi jony soli mineralnych, zapewniając równowagę wodno-elektrolitową oraz kwasowo-zasadową. Najważniejszymi parametrami służącymi do kontroli zdrowia nerek w badaniu krwi jest azot mocznika i kreatynina. Ich wysokie stężenie oznacza azotemię. Ta z kolei oznacza, że co najmniej 75% komórek w nerkach nie funkcjonuje i jest to poważny problem.

Bardzo ważne jest, by wiedzieć, że liczba komórek w nerkach – nefronów nie wzrasta, a ich uszkodzenia są nieodwracalne. Uszkodzenia nefronów mogą być spowodowane przez zatrucia, brak dopływu krwi, infekcje, stany zapalne oraz odwodnienie.

Objawy chorych nerek u kota

 • Brak apetytu
 • Spadek wagi ciała
 • Wymioty
 • Biegunki
 • Częste picie wody
 • Większe niż zwykle oddawanie moczu
 • Przykry zapach z pyszczka
 • Pogorszenie stanu sierści

Ostra niewydolność nerek u kota

ARF (acute renal failure), czyli ostra niewydolność nerek jest chorobą, która występuje u kotów stosunkowo rzadko, a jej główne przyczyny to toksyczne bądź infekcyjne uszkodzenie nerek. Koty z takim rodzajem niewydolności nerek są zwykle apatyczne, nie chcą jeść i/lub wymiotują. ARF oznacza, że nerki przestają funkcjonować, kot wymaga intensywnej opieki medycznej, a rokowania będą raczej ostrożnę.

Leczenie ostrej niewydolności nerek u kota

Koty chore na ostrą niewydolność nerek wymagają leczenia szpitalnego, podczas którego podaje się antybiotyki, poddaje koty płynoterapii, podaje się również leki normujące przepływ krwi i oddawanie moczu. Uzupełnieniem leczenia tradycyjnego mogą być akupunktura i ziołolecznictwo – tradycyjna chińska medycyna weterynaryjna.

Przewlekła niewydolność nerek u kota

CRF (chronić renal failure), czyli przewlekła niewydolność nerek jest chorobą, która występuje u kotów znacznie częściej niż u psów. Objawy niewydolności nerek tego typu to zwykle zwiększone spożywanie wody oraz większa ilość wydalanego moczu. Uszkodzone nerki nie mają zdolności do zatrzymywania wody w organizmie – produkują dużo rzadkiego moczu. Taka utrata płynów powoduje, że zwierzę zaczyna spożywać więcej wody.

Zwiększone wydalanie moczu określane jest w weterynarii jako poliuria (PU), a zwiększone spożycie wody to polidypsja (PD).

Leczenie przewlekłej niewydolności nerek u kota

Leczenia kota z przewlekłą niewydolnością nerek polega przede wszystkim na jego nawadnianiu, poprawie ukrwienia nerek oraz regulowaniu stężenia elektrolitów i hematokrytów. W przewlekłej niewydolności nerek ma również zastosowanie medycyna komplementarna i alternatywna. Suplementy złożone ze składników odżywczych i ziół mogą wspomóc terapię tradycyjną.

Jakie badania przeprowadzić kotu z chorymi nerkami

Diagnoza choroby nerek wymaga przeprowadzenia badania moczu i krwi.

Podniesione stężenie kreatyniny we krwi wskazuje na problemy pracy nerek albo odwodnienie bądź na jedno i drugie. Kreatynina jest produktem ubocznym pracy mięśni.

Azot mocznika we krwi (BUN) jest produktem ubocznym trawienia białka. U zwierząt, których dieta jest bardzo bogata w białko jego poziom może być naturalnie wyższy, dlatego wynik ten rozpatruje się w odniesieniu do innych testów.

Badanie elektrolitów u kotów z problemami nerkowymi często wykazuje niewłaściwy poziom potasu i fosforu.

U zwierzą cierpiących na przewlekłą niewydolność nerek często dochodzi do anemii, dlatego zaleca się wykonania badania HCT (hematokryt) – procentowej zawartości krwinek czerwonych we krwi.

Symetryczna dimetyloarginina (SDMA) to dosyć nowy parametr, który pozwala wykryć wcześniejsze stadium upośledzenia nerek. Badanie BUN daje wgląd w kondycję nerek, gdy ich upośledzenie wynosi już 75%, podczas gdy SDMA podnosi się już przy 40% upośledzeniu, co pozwala wykryć problem z nerkami nawet przed pojawieniem się objawów zewnętrznych.

Badanie moczu polega zazwyczaj na ocenie obecności bakterii, określeniu ciężaru i gęstości moczu oraz ilości białka w moczu.

W diagnozowaniu chorób nerek stosuje się również USG, które pozwala zdiagnozować infekcje, zawał, a nawet anomalie genetyczne nerek.

Objawy chorych nerek w oparciu o badania

 • Podwyższony poziom kreatyniny i azotu mocznika
 • Podwyższony poziom SDMA
 • Podwyższone ciśnienie krwi
 • Obniżony poziom czerwonych krwinek HCT
 • Zaburzenia hormonalne wynikające z wysokiego poziomu fosforu – nadczynność przytarczycy
 • Kwasica krwi na skutek niekontrolowania poziomu pH krwi przez nerki

Jak żywić kota z niewydolnością nerek

Dieta kotów nerkowych powinna być wysokoprzyswajalna, z obniżoną zawartością białka, ponieważ koty chorujące na nerki mają problemy z usuwaniem z organizmu azotu mocznika, który jest efektem ubocznym trawienia białek. Diety weterynaryjne z obniżoną zawartością białka są z reguły mniej smakowite, co może prowadzić do spadku wagi kota, który nie będzie chciał jeść takiej karmy.

Karmy dla kotów nerkowych zawierają również niższą zawartość fosforu, którego chore nerki nie są w stanie wydalić. Poza prawidłowo dobraną karmą dla kotów nerkowych podaje się również wodorotlenek glinu bądź węglan wapnia, które wiążą się z fosforem i uniemożliwiają jego dalsze wchłanianie do organizmu.

Stosowanie karm, w których białka zwierzęce zostały zastąpione białkami roślinnymi jest mocno dyskusyjne, zwłaszcza w diecie kota.

W diecie kota chorego na nerki nie powinno zabraknąć egzogennych kwasów tłuszczowych n-3. Szczególnie ważne jest suplementowanie EPA i DHA w postaci olejów z ryb i innych olejów pochodzenia morskiego.

W chorobie nerek pomocne będą również probiotyki przeznaczone specjalnie dla zwierząt chorujących na nerki, które wiążą toksyny już w przewodzie pokarmowym, np. Azodyl.

Wśród ziół, witamin i aminokwasów zastosowanie na chore nerki mają:

 • Traganek
 • Arginina
 • Maczużnik
 • Dzięgiel chiński
 • Miłorząb dwuklapowy
 • Glutamina
 • Zielona herbata
 • Melatonina
 • Ostropest plamisty
 • N-acetylocysteina
 • Rehmannia
 • Rabarbar
 • Witaminy B i C

Terapia komórkami macierzystymi w chorobie nerek

Komórki macierzyste od wielu lat stosuje się z powodzeniem w leczeniu stawów u psów i kotów. Od kilku lat jest ona również stosowana na Zachodzie w leczeniu przewlekłej niewydolności nerek.

Klasyfikacja stadiów choroby nerek według IRIS

Międzynarodowe Towarzystwo ds. Chorób Nerek (IRIS) stworzyło czterostopniową skalę oceny niewydolności nerek na podstawie stężenia kreatyniny we krwi, mierzonej w okresie stabilizacji choroby. Stadium 1 to poziom w granicy normy, zaś stadium 4 to faza terminalna.

Stadium
KOT (mg/dl)
1
<1,6
2
1,6-2,8
3
2,9-5,0
4
>5,0

Opracowano na podstawie:

G. Richter, Księga zdrowia psa i kota. Zintegrowana opieka i żywienie, Wyd. Galaktyka, Łódź 2018.

Mateusz i Daisy

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj również inne materiały o zdrowiu zwierząt

Summary
Niewydolność nerek u kota – ostra lub przewlekła - Zoonews.pl
Article Name
Niewydolność nerek u kota – ostra lub przewlekła - Zoonews.pl
Description
Niewydolność nerek to sytuacja, w której nie są one zdolne do utrzymania organizmu w prawidłowym stanie. Chore nerki można jednak wyleczyć.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 151

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x
()
x