Reklama
Reklama

Niewydolność nerek u kota – objawy, przyczyny, dieta

Facebook
Twitter
Czym jest niewydolność nerek u kota

Niewydolność nerek znacznie częściej kojarzy nam się z kotami niż psami. Nie bez powodu. Koty częściej niż psy chorują na nerki. Dlaczego tak się dzieję?

Spis treści

Spowodowane jest to ich specyficznymi potrzebami żywieniowymi, niewłaściwą dietą, wadami wrodzonymi, nawracającymi zakażeniami układu moczowego oraz stresem.

Czym jest niewydolność nerek u kota

Rozróżnia się niewydolność nerek ostrą i przewlekłą. W przypadku tej pierwszej dochodzi do nagłej dysfunkcji pracy tego narządu, której przyczyną może być np. zatrucie organizmu. Komórki nerek nie regenerują się, przez co w zależności od stopnia uszkodzenia tego narządu, postać ostra może przeistoczyć się w postać przewlekłą. Niewydolność nerek dotyczy najczęściej kotów starszych, ale zdarzają się także przypadki u młodych osobników.

Objawy chorych nerek u kota

W przypadku kotów najważniejsza jest codzienna obserwacja zachowania. Niewydolność nerek zazwyczaj rozwija się w sposób gwałtowny. Jednak na sam początek powinny zaniepokoić nas już niewielkie zmiany zachowania, jak mniejsza aktywność oraz brak apetytu.

Co ciekawe w przypadku chorób nerek w pierwszych etapach choroby u kotów można zaobserwować zwiększanie oddawania moczu. Te niewielkie zmiany zachowania powinny od razu zaniepokoić opiekuna i zmobilizować do wizyty u weterynarza. Wcześniejsza diagnoza pozwala uchronić kota od silniejszych objawów, takich jak wymioty, odwonienie, gwałtowna utraty masy ciała oraz obniżenie jakości okrywy włosowej.

Potrzebujesz karmy dla kota nerkowego?

Reklama

Przyczyny niewydolności nerek u kota

Przyczyn niewydolności nerek jest wiele. U kotów częstym podłożem chorób nerek są wady genetyczne. Przyczyną może być także nieprawidłowa dieta. Pokarm kota powinien obfitować w białko zwierzęce wysokiej jakości, jednak dostępne na rynku karmy zawierają często mięso niskiej wartości biologicznej albo zboża, które są źródłem niepełnowartościowego dla kotów białka roślinnego. W przypadku kotów istotnym czynnikiem wpływającym na pracę nerek jest spożycie wody. Koty nie wypijają często odpowiedniej ilości płynów dziennie. Nic w tym dziwnego. W końcu naturalnie przystosowane są one do pobierania wody wraz z pożywieniem. Problem ten dotyczy głównie kotów karmionych karmami suchymi, które nie pobierają dostatecznej ilości wody ani z pokarmem, ani między posiłkami. W takich przypadkach dochodzi do ciągłego obciążenia nerek, które w konsekwencji może prowadzić do niewydolności nerek.

Żywienie kota chorego na nerki

Z jednej strony białko jest niezbędnym składnikiem dla kotów osłabionych, z drugiej strony wysoka zawartość białka przyczynia się do dysfunkcji nerek. Dlatego ważne jest, aby karmy dla kotów z niewydolnością nerek zawierały obniżoną zawartość białka, ale aby było ono wysokiej jakości. Karmy dla kotów z niewydolnością nerek powinny mieć także obniżony poziom fosforu. Istotne jest także spożycie wody. Jeśli kot nie pobiera sam wody, warto zdecydować się na karmę mokrą, dzięki której przyjmie on dzienną porcję wody wraz z pokarmem. Koty z chorymi nerkami często mają zmniejszony apetyt. Może to być spowodowane niską smakowitością karm dla nerkowców. Dlatego ważne jest, aby karma opierała się na wysokiej jakości białka zwierzęcego, a także tłuszczach zwierzęcych, które będą zwiększać jej smakowitość oraz podnosić energetyczność karmy. Wysoka wartość energii metabolicznej zrekompensuje straty składników odżywczych oraz braki energetyczne spowodowane zmniejszonym pobieraniem jedzenia. Przy zakupie karmy warto również zwrócić uwagę na skład surowcowy, tak aby był on prosty i naturalny.

Maria Milczarek

Magister Hodowli i Ochrony Zwierząt Towarzyszących i Dzikich Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie. Specjalistka żywienia psów i kotów. Od 2019 również zoofizjoterapeutka psów i kotów. Współzałożycielka strony Complete Dog: Food&Mind. Autorka artykułów dotyczących żywienia zwierząt towarzyszących. Stale poszerzająca swoją wiedzę, podczas warsztatów, seminariów oraz konferencji naukowych. Na co dzień opiekunka Loki, Tali i Iłki.

Sprawdź inne porady żywieniowe dla kotów

Summary
Niewydolność nerek u kota – objawy, przyczyny, dieta - Zoonews.pl
Article Name
Niewydolność nerek u kota – objawy, przyczyny, dieta - Zoonews.pl
Description
Niewydolność nerek znacznie częściej kojarzy nam się z kotami niż psami. Nie bez powodu. Koty częściej niż psy chorują na nerki. Dlaczego tak się dzieję?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1240

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x