Reklama
Reklama

Mata chłodząca dla psa – jaką wybrać, czy warto

Facebook
Twitter
Mata chłodząca dla psa to produkt, który powinien być podstawowym elementem wyprawki dla psa

pixabay.com/images/id-1136142/

Mata chłodząca dla psa może być przydatna w upalne dni, by chronić psa przed udarem. Warto kupić ją także dla psa pracującego, który może się przegrzać.

Spis treści - kliknij strzałkę

Mata chłodzą dla psa – dlaczego jest potrzebna?

Psy to zwierzęta stałocieplne, które mają ograniczone możliwości regulowania temperatury swojego ciała. W zasadzie mogą to robić tylko i wyłącznie poprzez ziajanie, które w bardzo gorące dni nie jest efektywne oraz pocenie się przez gruczoły potowe pod opuszkami łap – ta metoda regulacji temperatury ciała również nie jest zbyt wydajna.

Psy w przeciwieństwie do ludzi nie są w stanie regulować temperatury ciała poprzez pocenie się, co może doprowadzić do udaru cieplnego, i tutaj swoją pozytywną rolę mogą odegrać maty chłodzące dla psów.

Udar cieplny u psa to stan, w którym jego organizm nie może oddać ciepła, kiedy temperatura ciała podniesie się do poziomu 41°C – z takiego poziomu organizm psa nie jest jej już w stanie samodzielnie obniżyć. Udar cieplny może doprowadzić do śmierci psa, dlatego zwłaszcza latem należy ze szczególną troską opiekować się swoimi pupilami.

Maty chłodzące dla psów mogą pomóc schłodzić psa i uchronić go przed udarem cieplnym.

Mata chłodzą dla psa – kiedy kupić

Mata chłodząca dla psa to produkt, który powinien być podstawowym elementem wyprawki dla psa.

Mata chłodząca dla psów jest szczególnie wskazana w okresie lata, kiedy pies nie ma dostępu do chłodzonego pomieszczenia. W zasadzie matę chłodzącą należałoby kupić już na początku czerwca, ponieważ już w tym miesiącu następują w Polsce skokowe wzrosty temperatur, zapowiadające zbliżające się wakacyjne upały. Zakupienie maty chłodzącej wcześniej to bezpieczne rozwiązanie, ponieważ w szczycie sezonu tych produktów może zabraknąć w sklepach.

Mata chłodząca dla psów powinna być dostępna w domu przez cały rok zwłaszcza wtedy, gdy opiekujesz się psem pracującym. Przebywanie w zbyt wysokiej temperaturze to częsta, ale niejedyna przyczyna udaru cieplnego psów. Przegrzanie może również wystąpić u psów, które poddawane są intensywnej pracy, a nadmierny wysiłek prowadzi do podniesienia temperatury ciała.

Mata chłodząca dla psa działanie

Jak działa mata chłodząca dla psa? W bardzo prosty sposób, mata chłodząca odbiera ciepło z organizmu psa, którego pies nie jest w stanie sam obniżyć. Dzieje się to bezpośrednio przez kontakt ciała psa o wysokiej temperaturze, z matą chłodzącą.

Maty chłodzące dla psa mają ten sam cel działania, jednak techniczne różnią się w swojej budowie.

Jaka mata chłodzą dla psa będzie najlepsza?

Na rynku zoologicznym dostępne są trzy najbardziej popularne rodzaje mat chłodzących dla psów.

Mata chłodząca dla psa żelowa

Żelowe maty chłodzące dla psów nie wymagają żadnego dodatkowego działania z Twojej strony, wystarczy ją rozłożyć na podłodze i pies może zacząć się chłodzić. Żel, którym wypełniona jest mata chłodzi psa skutecznie nawet do 4 godzin. Po tym czasie wystarczy odczekać kilkanaście minut, by mata odzyskała swoje właściwości.

Zalety żelowej maty chłodzącej dla psa

 • Chłodząca mata żelowa jest łatwa w czyszczeniu
 • Mata chłodząca z żelem sprawdzi się podczas podróży do samochodu
 • Tego typu mata chłodząca jest łatwa z złożeniu, spakowaniu i transporcie – zwykle składa się z dwóch płaskich części, które można złożyć

 

Wady żelowej maty chłodzącej dla psa

 • Żel, którym wypełniona jest taka mata chłodząca może być toksyczny dla psa, dlatego należy pilnować, by pies nie przegryzł maty
 • Mata żelowa wystawiona na słońce traci swoje właściwości i jest zdecydowanie mniej efektywna
 • Tanie maty mogą być wypełnione mniejszą ilością żelu chłodzącego

Mata chłodząca dla psa aktywowana wodą

Mata chłodząca aktywowana wodą posiada zwykle w swoim wnętrzu grubą warstwę wełny, którą należy nasączyć wodą i lekko odcisnąć. Woda zawarta w macie paruje pod wpływem ciepła ciała psa i zaczyna go chłodzić. Im grubsza mata, tym czas jej działania jest dłuższy.

Zalety maty chłodzącej dla psa aktywowanej wodą

 • Ten rodzaj maty chłodzącej nie zawiera żadnych substancji chemicznych, jest ona w pełni bezpieczna dla psa
 • Mata chłodzi psa dłużej niż maty żelowe
 • Taka mata jest bardziej wygodna dla psa – jest grubsza

 

Wady maty chłodzącej dla psa aktywowanej wodą

 • Mata wymaga dostępu do wody, by ją aktywować
 • Jest zdecydowanie bardziej trudna w utrzymaniu w czystości
 • Gruby materac jest trudny w transporcie
 • Mata nie nadaje się do rozłożenia na siedzeniu w samochodzie – chyba, że kanapa zostanie zabezpieczona folią

Mata chłodząca dla psa wypełniona wodą

Mata chłodząca dla psa zawiera kilka warstw materiału, pomiędzy którymi znajdują się komory wypełnione wodą. By mata stała się aktywną trzeba ją włożyć do zamrażarki.

Zalety maty chłodzącej dla psa wypełnionej wodą

 • Taka mata chłodzi zdecydowanie najmocniej spośród dostępnych mat
 • Pokrowiec można zdjąć i wyprać
 • Ta mata chłodząca również nie zawiera toksycznego wkładu

 

Wady maty chłodzącej dla psa wypełnionej wodą

 • Zbyt mocne chłodzenie może powodować choroby pęcherza
 • Mata chłodząca wymaga dostępu do zamrażarki
 • Po przegryzieniu mata nadaje się do wyrzucenia

Jaką matę chłodzącą dla psa kupić?

Decydując się na zakup maty chłodzącej dla psa zwrócić uwagę na kilka kwestii:

 1. Rozmiar maty chłodzącej dla psa – mata chłodząca powinna być dopasowana do wielkości psa. Jej rozmiar powinien być na tyle duży, by wyciągnięty pies miał matę pod pachami i przynajmniej do pachwin. Jeżeli jest taka możliwość, to kup matę dla psa, która będzie tak długa, jak wyciągnięty pies od tylnych łap do głowy.
 2. Materiał, z którego zrobiona jest mata chłodząca dla psów – mata chłodząca powinna być wygodna i miła w dotyku dla psa, dodatkowo jej materiał powinien być wytrzymały i bez ostrych krawędzi.
 3. Mata chłodząca dla psa – odporność – bardzo ważne, by materiał, z którego została zrobiona mata dla psa był odporny na rozgryzienie, dotyczy to przede wszystkim mat chłodzących z żelem, których wypełnienie może być trujące dla psa.
 4. Łatwość czyszczenia maty chłodzącej dla psa – dokonując zakupu maty chłodzącej przyjrzyj się, czy materiał, z którego została wykonana będzie łatwy w czyszczeniu. Taka mata posłuży zdecydowanie dłużej.

Mata chłodząca dla psa – czy warto ją kupić?

Mata chłodząca dla psa powinna być stałym elementem wyposażenia domu odpowiedzialnego opiekuna psa. Dostęp do maty chłodzącej może być dla psa ratunkiem przed groźnym dla życia udarem cieplnym. Przed zakupem konkretnej maty chłodzącej rozważ wszystkie zalety i wady.

Inne sposoby na schłodzenie psa

W sytuacjach, kiedy u psa zaczynają pojawiać się objawy udaru cieplnego możesz skorzystać z innych sposobów na schłodzenie psa. Przede wszystkim psu z udarem cieplnym należy:

 • Podać chłodną wodę (ale nie lodowatą)
 • Położyć nawilżony chłodną wodą ręcznik w okolice karku i pod pachy
 • Umożliwić psu położenie się brzuchem na wilgotnym schłodzonym ręczniku
 • Zapewnić zacienione miejsce z przewiewem powietrza

 

By uniknąć takiej sytuacji stosuj na spacerach kamizelki chłodzące dla psów, unikaj ekspozycji psa na pełnym słońcu oraz planuj dłuższe spacery rano i pod wieczór, kiedy temperatura jest niższa.

Redakcja

Przeczytaj inne przydatne porady o psach

Summary
Mata chłodząca dla psa – jaką wybrać, czy warto | Zoonews.pl
Article Name
Mata chłodząca dla psa – jaką wybrać, czy warto | Zoonews.pl
Description
Mata chłodząca dla psa może być przydatna w upalne dni, by chronić psa przed udarem. Warto kupić ją także dla psa pracującego, który może się przegrzać.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 2360

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x