Reklama
Reklama

Wyprawka dla psa – ile kosztuje, co zawiera?

Facebook
Twitter
Wyprawka dla psa powinna obejmować produkty, z których pies będzie korzystał codziennie, ale i te, które znajdą zastosowanie raz w tygodniu lub wyłącznie sezonowo.

Photo by freestocks on Unsplash

Zanim do domu sprowadzimy psa, musimy wyposażyć go w niezbędne produkty pierwszej potrzeby. Co powinna zawierać wyprawka dla psa? Zaczynamy odhaczanie!

Spis treści - klikni strzałkę

Wyprawka dla psa – co potrzebuje pies?

Wyprawka dla psa powinna obejmować produkty, z których pies będzie korzystał codziennie, ale i te, które znajdą zastosowanie raz w tygodniu lub wyłącznie sezonowo. W wyprawce dla psa powinny znaleźć się produkty z następujących kategorii:

 • żywienie
 • pielęgnacja i higiena
 • spacer, zabawa, trening
 • wypoczynek
 • bezpieczeństwo i zdrowie

Wyprawka dla psa – lista

W kategorii żywienie na twojej liście powinna znaleźć się: karma, przysmaki, gryzaki naturalne oraz miski na pokarm i wodę.

W kategorii pielęgnacja i higiena warto zakupić: szampon dla psa, pastę i szczoteczkę do zębów, cążki do pazurów, spray do czyszczenia uszu, płyn do przemywania oczu oraz woreczki na psie odchody. Przy szczeniaku, psach niepełnosprawnych oraz psim seniorze przydadzą się także podkłady higieniczne i środek do usuwania zapachu moczu.

W kategorii związanej z aktywnością psa trzeba zapisać: szelki lub obrożę oraz smycz i oczywiście zabawki.

Produkty wypoczynkowe to legowisko dla psa, zapasowe pokrowce i koce.

Produkty dla zdrowia i bezpieczeństwa psa to adresówka, apteczka pierwszej pomocy, obroża lub krople przeciwko pchłom i kleszczom. W przypadku adopcji starszych psów lub zwierząt odebranych interwencyjnie możesz potrzebować też preparatów witaminowych lub leków zapisanych przez lekarza.

Wyprawka dla psa – karma

Po pierwsze, dobrej jakości karma! Szczeniak czy dorosły pies musi mieć karmę dostosowaną do wieku, stanu zdrowia i kondycji fizycznej. To z niej zwierzę pozyskuje niezbędne składniki odżywcze do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. Wyprawka dla yorka będzie zawierała karmę o drobnych krokietach, którą małemu psu będzie łatwiej schrupać. Karmę o większych krokietach wybierz dla psa dużego. Zawsze pierwsze miejsce w składzie karmy powinno zajmować mięso, a jego procent powinien być największy względem reszty składników. Im krótszy i bardziej naturalny skład, tym lepiej, bez względu na to, czy jest to karma mokra czy sucha.

Szukasz dobrej karmy dla swojego psa?

Reklama

Wyprawka dla psa – przysmaki

Smakołyki, czy pies może się bez nich obyć? Każdemu psu się one należą jako forma nagrody, poczęstunku między posiłkami czy urozmaicenie pokarmu. Psie smakołyki może nie są priorytetem w kompletowaniu wyprawki dla psa, ale warto o nich pomyśleć i sprawdzić, co psu smakuje najbardziej, a co warto wykorzystać później do nauki czy sprawiania psu radości.

Oczywiście należy zadbać, by były po produkty zdrowe i nieszkodliwe dla pupila. Lodówka domowników nie powinna być ich źródłem, choć znajdą się tam produkty, które pies może zjeść bez szkody, np. żółty i biały ser czy jabłka, marchewka.

Psom alergikom zaleca się wybór typowo psich przysmaków, pozbawionych zbóż i zbędnych cukrów, jak najmniej przetworzone. Psy z nadwagą także powinny mieć możliwość jedzenia smakołyków, ale powinny być one wliczane w dzienne zapotrzebowanie na energię i wydawane pod ścisłą kontrolą.

W kategorii przysmaki mogą znaleźć się także naturalne gryzaki dla psów. Gryzak zaspokoi potrzebę gryzienia, pomaga się wyciszyć i zredukować nagromadzoną energię oraz uchroni twoje buty przed zniszczeniem.

Wyprawka dla psa – miski

pixabay.com/images/id-5937760/

W wyprawce dla psa nie może zabraknąć miski na pokarm i wodę. Wybierając miski, trzeba się kierować wielkością zwierzęcia, a im mniejszy zwierzak, tym mniejsza powinna być miska. Zawsze jednak kieruj się jakością danego produktu, który nie pęknie, nie będzie pochłaniał zapachów i posłuży zwierzakowi na lata. Miski powinny stać stabilnie, czyli stać na podgumowanej macie lub same być podgumowane, aby zwierzak ich nie przewrócił i za nimi nie biegał, podczas posiłku. Jeśli szczeniak jest dość duży, to warto zainwestować w miski na stelażu. Możliwość regulacji wysokości  sprawi, że miski mogą „rosnąć” wraz z psem. Stelaż to także doskonały produkt związany z profilaktyką psów podatnych na problemy z kręgosłupem, czy mających problemy z nadmiernymi gazami. Miski na pokarm powinno się też łatwo czyścić, gdyż higiena to podstawa zdrowia. Najlepszym długoterminowym wyborem do wyprawki dla psa jest miska metalowa lub ceramiczna.

Wyprawka dla psa – legowisko

Legowisko dla psa nie zawsze jest koniecznością (psy śpiące z opiekunem w łóżku nie są przecież rzadkością), ale powinno się znaleźć na liście z wyprawką dla psa. Z legowiska psy korzystają nie tylko w porze snu, ale używają go do odpoczynku po zabawie, obserwacji otoczenia, przechowywania swoich zabawek czy używają go jako bezpiecznego schronienia, to miejsce drzemek i relaksu.

Bardzo ważny jest wybór legowiska dla dużych i bardzo ciężkich psów, których kości i stawy odciążone są dźwiganiem dużej masy mięśniowej. Wygodne legowisko zapobiegnie powstawaniu modzeli u dużych psów i bardzo dobra izolacja od chłodnej nawierzchni. Legowisko dla psów ciężkich, schorowanych czy seniorów powinno być wykonane z pianki termoelastycznej, która dostosowuje się do kształtu ciała, równomiernie rozkłada obciążenie i poprawia komfort snu.

Wielkość i wysokość legowiska oczywiście ma znaczenie. Legowisko powinno umożliwiać psu swobodnie leżeć i mieścić całe jego ciało. Mały piesek nie powinien mieć utrudnionego dostępu do leżanki zbyt wysokim rantem, dla dużego psa grubość powinna być adekwatna do masy ciała. Zbyt cienki materac sprawi, że pies nie odczuje różnicy, leżąc na „gołej” podłodze. Im trwalsze materiały, z których jest wykonany materac, tym dłużej psu posłuży, a nam łatwiej będzie go czyścić i prać.

Wyprawka dla psa – smycz, obroża i szelki

Wyprawka dla psa nie obejdzie się bez odpowiednich akcesoriów spacerowych. Podczas ich wyboru kieruj się wielkością psa, dostosowując je do siły zwierzęcia, ale i komfortem, jaki powinien towarzyszyć spacerom. Obroża, szelki i smycz powinny być wykonane z trwałych materiałów, których pies nie przegryzie. Poza tym powinny być lekkie, zwłaszcza jeśli ma je nosić mały piesek. Unikaj przesadnie zdobionych obroży, zbędna waga „błyskotek” może utrudnić poruszanie i obciążać niepotrzebnie odcinek szyjny. Dla małych lub porywczych psów poleca się zakup szelek, które proporcjonalnie rozkładają ciężar, nawet przy silniejszym pociągnięciu z obu stron. Dla dużych psów lepiej wybrać obrożę lub szelki z zapięciem z przodu. Pamiętaj, obroża metalowa, tak zwana kolczatka nie jest obrożą codzienną! To obroża przeznaczona dla pracujących samodzielnie psów pasterskich (zakładana kolcami na zewnątrz chroni psa przed atakami drapieżników) oraz mająca charakter szkoleniowy i powinna być używana tylko podczas szkolenia przy właściwym osadzeniu na szyi psa. Wyprawka dla szczeniaka nie powinna jej zawierać.

Wyprawka dla psa – zabawki

zabawki dla psa

Zdjęcie Mathew Coulton on Unsplash

Zabawki to również istotny element wyprawki dla psa bez względu na wiek. Wielu opiekunów może je uznać za zbędne, patrząc na to, czym ich pies lubi się bawić… Nie zmienia to jednak faktu, że kupując zabawki powinniśmy wybierać je świadomie. Zabawka z działu dziecięcego absolutnie się do  psiej aktywności nie nadaje i może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych, jeśli jakiś jej element zostanie odgryziony i połknięty.

Zabawka dla psa musi być trwała, wybrana z działu dla zwierząt, atrakcyjna kolorystycznie (pies widzi kolory z zakresu barw żółtych i niebieskich), dźwiękowo i dostosowana do gabarytów psa. Jeśli jesteś opiekunem psa lękliwego, po przejściach, to unikaj zabawek świetlnych, głośno piszczących czy interaktywnych. Psy chore neurologicznie (np. padaczka) nie powinny korzystać z zabawek migoczących światłem, które mogą wywołać ataki. Jednak nawet najlepsza zabawka nie zastąpi psu aktywnej zabawy z innymi psami czy z ukochanym opiekunem, dlatego zabawka to narzędzie, które powinno być dodatkiem do aktywności i formą atrakcji, kiedy opiekuna nie ma w domu. Psa trzeba też nauczyć się nimi bawić, o czym wielu właścicieli zwierząt zapomina.

Szukasz dobrej karmy dla swojego psa?

Reklama

Wyprawka dla psa – woreczki na odchody

Wyprawka dla psa bez woreczków na psie odchody się nie obejdzie. Dlaczego? Obowiązkiem każdego opiekuna zwierzęcia wychodzącego jest wyprowadzanie go na tereny do tego przeznaczone i sprzątanie nieczystości stałych, które po sobie zostawia. Odchody psa są źródłem chorób przenoszonych nie tylko na inne zwierzęta, ale i ludzi. Wiele miast i gmin udostępnia mieszkańcom darmowe woreczki na odchody, które można pozyskać od straży miejskiej lub skorzystać z nich przy wybiegach dla psów oraz miejscach do tego wydzielonych. Decydując się jednak na posiadanie psa, trzeba zagospodarować w budżecie niewielką kwotę, by bez względu czy mamy dostęp do bezpłatny woreczków, czy nie mieć je zawsze przy sobie. Szeroka gama produktów biodegradowalnych zasługuje na uwagę. Dbając o swoje zwierzę, dbasz o siebie i innych oraz środowisko, w którym wszyscy żyjemy.

Wyprawka dla psa – transporter

Transporter to wyposażenie dla psa, które może się przydać przy okazji różnych wyjazdów oraz wizyt u weterynarza. Transporter jako część wyprawki dla psa jest bezpiecznym miejscem dla zwierzęcia zdrowego oraz chorego. Im większy pies, tym większy powinien być transporter oraz solidniejsze jego materiały. Podobnie jak pozostałe akcesoria także transporter dla psa powinien być zbudowany z trwałych materiałów, których zwierzę, nawet najbardziej zestresowane, nie zniszczy zbyt łatwo.

Pies w transporterze powinien mieć możliwość swobodnego siedzenia, leżenia i stania. Dla większych psów polecane są klatki transportowe, swobodnie mieszczące się w bagażniku, dla mniejszych piesków sprawdzą się kosze wiklinowe lub transportery materiałowe, dla średnich psów zaleca się transportery z tworzyw lub torby transportowe. Wybór tworzywa z pewnością będzie zależał od wielkości i temperamentu zwierzęcia. Do transportera, dla większego komfortu i poczucia bezpieczeństwa warto włożyć koc, którego używał pies. Jego zapach pomoże zredukować stres. Psa do transportera trzeba przyzwyczajać stopniowo, aby nie przysparzać zwierzęciu ani sobie nerwów, w sytuacjach wymagających ograniczenia ruchu psa (choroba, wypadek).

Wyprawka dla psa – szczotka i szampon

Wyprawka dla psa to także produkty pielęgnacyjne. Higiena dotyczy sierści i skóry, uszu, oczu, zębów i pazurów. Produkty pielęgnacyjne do sierści powinny być dobrane do jej rodzaju i umaszczenia. Inne szampony i odżywki zastosować trzeba u psów umaszczonych na biało, inne dla psów szorstkowłosych czy bezwłosych. Również szczotki powinny być dopasowane do długości i struktury włosa. Wśród akcesoriów pielęgnacyjnych znaleźć się musi także szczoteczka lub naparstek do mycia zębów i pasta, cążki do pazurów i spray lub płyn do higieny uszu. Unikaj produktów zawierających parabeny, sylikony i przeznaczonych dla ludzi.

Wyprawka dla psa – adresówka

Adresówka powinna zostać zamocowana do obroży psa, szelek albo uprzęży.

Photo by Jamie Street on Unsplash

Adresówka to drobne akcesorium, które przyda się wszystkim opiekunom psów. W wyprawce dla psa nie powinno jej zabraknąć. Adresówka w chwili nagłego zerwania się psa lub uszkodzenia smyczy może pomóc znalazcy ustalić, kto jest właścicielem zwierzęcia i powiadomić go o „zgubie”.

Wyprawka dla psa od hodowcy

Hodowcy, by ułatwić aklimatyzację szczenięcia w nowym środowisku, przygotowują dla opiekunów gotowy pakiet produktów, niezbędnych zwierzęciu „na dobry start”. Wyprawka dla szczeniaka będzie zatem zawierała: miski, smycz i obrożę, zabawki oraz karmę, którą szczeniak był żywiony po odstawieniu od mleka matki. Taka darmowa wyprawka dla psa jest też sporym ułatwieniem dla początkującego opiekuna, który nie do końca orientując się, co właściwie ma wybrać w gąszczu produktów i czy wybrane akcesoria będą odpowiadały potrzebom nowego domownika. Oczywiście nowy opiekun psa powinien dopytać hodowcę o pozostałe produkty do wyprawki dla szczeniaka, które powinny zostać dokupione w najbliższym czasie. Hodowcy dbający o swoje zwierzęta zawsze wyposażają opiekuna w niezbędną wiedzę dotyczącą opieki, wychowania, pielęgnacji i żywienia, a co za tym idzie, wskazują, co wyprawka dla szczeniaka powinna jeszcze zawierać, a czego unikać.

Co warto dodać do psiej wyprawki?

Do wyprawki dla psa warto dodać domową psią apteczkę. Powinna ona zawierać:

 • wapno dla psów(pomocne w alergiach i ugryzieniach owadów)
 • octanisept lub propolis (do odkażania drobnych ran i zadrapań)
 • srebro koloidalne (zabezpieczenie ran)
 • waciki bezpyłowe lub gazę jałową oraz plaster elastyczny (do tamowania ran na czas drogi do weterynarza)

 

Wyprawka dla psa nie może być pozbawiona również następujących produktów:

 • butelko-miski lub składanej miski na dłuższe wyprawy oraz spacery w upalne dni
 • ubranka, jeśli twój pies marznie w chłodniejsze miesiące
 • matę chłodzącą na lato

Wyprawka dla psa – ile kosztuje?

Cena podstawowej wyprawki dla psa powinna się zamykać w granicach 500 złotych, jednak im większy pies tym produkty dla niego przeznaczone są droższe. Ceny podstawowe wyprawki zależne są też od marek, jakie wybierzesz. Granicy cenowej nie da się jednak jednoznacznie ustalić, gdyż fantazja opiekunów, co do ilości gadżetów niezbędnych psu, zdecydowanie te koszty powiększa. Wyprawka dla psa nie musi nadwyrężać naszego budżetu, a z zakupem produktów sezonowych zaczekaj do momentu, gdy będą one naprawdę potrzebne.

Redakcja

Przeczytaj inne przydatne porady o psach

Summary
Wyprawka dla psa – ile kosztuje, co zawiera? | Zoonews.pl
Article Name
Wyprawka dla psa – ile kosztuje, co zawiera? | Zoonews.pl
Description
Zanim do domu sprowadzimy psa, musimy wyposażyć go w niezbędne produkty pierwszej potrzeby. Co powinna zawierać wyprawka dla psa? Zaczynamy odhaczanie!
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1484

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x