Reklama

Mastif neapolitański – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Mastif neapolitański to stara rasa psów pochodząca od rzymskich molosów.

Tim Dawson, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

Spis treści - kliknij

Mastif neapolitański – historia rasy

Mastif neapolitański to stara rasa psów pochodząca od rzymskich molosów. Zapiski o mastyfie neapolitańskim pochodzą z księgi de Re Rustica, sporządzonej przez Columellę już w I w. n. e. Według zapisków tego agronoma mastif neapolitański to duży czarny pies, zamieszkujący chłopskie zagrody. Praca mastino napoletano polegała na  odstraszaniu niechcianych intruzów, a także ciągnięciu wozów z towarami.

Mastif neapolitański przeżył prawie dwa tysiąclecia we wsiach u podnóży Wezuwiusza, by zostać zauważonym dopiero w XIX wieku. Psami tymi zainteresowała się włoska kamorra. Dopiero w 1914 roku mastif neapolitański o imieniu Drago został zaprezentowany na wystawie w Mediolanie. Właściciel Drago Mario Monti określił rasę jako mastino italiano, jednak pies nie został oceniony, gdyż sędzia nie uznał istnienia takiej rasy psów.

Pierwszą planową hodowlę założył Piero Scanziani, który rozpoczął poszukiwania wiejskich mastifów u podnóża Wezuwiusza. W 1949 roku założono Stowarzyszenie Mastifa Neapolitańskiego.

Mastif neapolitański w Polsce

Pierwsze mastify neapolitańskie sprowadzono do Polski z Węgier w 1980 roku za sprawą Wiesława Stodulny.

Jak wygląda mastif neapolitański?

Mastif neapolitański to duży, ciężki i masywny pies. Głowa mastino napoletano jest krótka i masywna; skóra na głowie tworzy zmarszczki; nos nie powinien wystawać przed przednią krawędź warg; oczy osadzone są frontalnie, mają okrągły kształt; uszy są małe i trójkątne. Tułów mastifa neapolitańskiego jest o 10% dłuższy niż wysokość w kłębie; grzbiet psa jest szeroki, klatka piersiowa pojemna, ogon gruby u nasady, zwężą się ku końcowi, w spoczynku wiszący.

Mastif neapolitański – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie mastifa neapolitańskiego

Pies: 65-75 cm

Suka: 60-68 cm

Mastif neapolitański – waga

Pies: 60-70 kg

Suka: 50-60 kg

Szata mastifa neapolitańskiego

Mastif neapolitański ma krótką, twardą i gęstą sierść, przylegającą do działa. Umaszczenie mastino napoletano powinno być szare, ołowiane albo czarne. Dopuszczane jest również umaszczenie brązowe, płowe i czerwone, a każde z nich może być pręgowane.

Kategoria wielkości mastifa neapolitańskiego

Mastif neapolitański to pies rasy olbrzymiej.

Ile żyje mastif neapolitański?

Mastify neapolitańskie żyją od 8 do 10 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Mastif neapolitański – charakter

Mastif neapolitański to bardzo spokojny i zrównoważony pies. Jego sylwetka sprawia wrażenie, że mastino jest ociężały. W przeszłości mastify neapolitańskie cechowały się bardzo wybuchowym charakterem, jednak prace hodowlane zminimalizowały te skłonności.

Obecnie mastify neapolitańskie uchodzą za bardzo opiekuńcze psy rodzinne, które w szczególności wykazują cierpliwość do dzieci. Trzeba jednak pamiętać, że pies takiej wielkości nie nadaje się do kontaktu z małymi dziećmi bez opieki dorosłej osoby – już samą wagą mastif może przez przypadek uszkodzić dziecko.

Mastif neapolitański to mimo wszystko pies bardzo uparty, który nie nadaje się dla osób niedoświadczonych. Krzykiem i przemocą niczego na tym psie się nie wymusi, a może to doprowadzić do wybuchu agresji.

Mastino napoletano nie jest szczekliwy, nie ma skłonności do ucieczek, jednak nadmiar energii może prowadzić do zachować destrukcyjnych. Z tego powodu mastif powinien mieszkać w domu z dużym ogrodem, chociaż nie jest to pies, który wymaga długich spacerów i nadmiaru ruchu.

Mastif sprawdzi się doskonale jako pies stróżujący.

Jest to pies, któremu trudno będzie się dogadać z innymi zwierzętami. Pomocna będzie wczesna socjalizacja. Jest to pies, który może mieszkać pod jednym dachem z rodziną ze starszymi dziećmi. Nie jest to rasa dla osób starszych.

Mastif neapolitański – zdrowie

Mastif neapolitański, jak każda rasa olbrzymia zagrożony jest dysplazją stawów biodrowych, skrętem żołądka bądź jego rozszerzeniem. Psy te mają również problemy z oczami, występują u nich często stany zapalne skóry.

Mastify są odporne na wysokie temperatury, jednak mrozy znoszą bardzo ciężko, dlatego pies nie powinien mieszkać całoroczne poza domem.

Mastif neapolitański – żywienie

Mastif to pies, który lubi dużo zjeść, biorąc pod uwagę, że nie jest to zbyt aktywna rasa, to należy uważać u niego na nadwagę lub otyłość.

Ze względu na bardzo duże potrzeby żywieniowe najlepiej sprawdzi się dieta BARF z odpowiednią suplementacją bądź gotowa sucha karma dla psów – jednak ta z najwyższej półki, najlepiej hipoalergiczna bądź przynajmniej bezzbożowa.

Żywienie mastifa neapolitańskiego powinno być dostosowane do wieku psa, jego aktywności oraz stanu zdrowia.

Mastif neapolitański – pielęgnacja

Mastif neapolitański nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Jest to pies z krótką sierścią, którą wystarczy szczotkować raz w tygodniu. Zdecydowanie częściej, najlepiej każdego dnia należy przemywać fałdy skórne na pysku.

Mastif neapolitański – szkolenie

Mastif neapolitański to pies z dużym temperamentem, pewny siebie, który jest podporządkowany tylko jednemu opiekunowi. To pies bardzo inteligentny i samodzielny, który wykazuje sporą niezależności. Z tego powodu mastino napoletano powinien mieć doświadczonego opiekuna.

Szczeniak mastifa neapolitańskiego powinien zostać zapisany do psiego przedszkola. Równocześnie opiekun powinien prowadzić socjalizację psa w domu. Pies powinien podlegać szkoleniu przez całe życie, a i tak nie daje to gwarancji, że zawsze będzie posłuszny. Z wiekiem problem ten może się pogłębiać.

Cena mastifa neapolitańskiego z hodowli waha się od 2000 do nawet 6500 zł.

Zalety i wady masitfa neapolitańskiego

Zalety mastifa neapolitańskiego

  • Mastif neapolitański to dosyć spokojny pies
  • Mastino napoletano do doskonały pies stróżujący
  • Psy tej rasy nie wymagają czasochłonnej pielęgnacji

 

Wady mastifa neapolitańskiego

  • Mastif neapolitańskie często ma swoje zdanie
  • Mastino napoletano dużo je – jest kosztowny w utrzymaniu
  • Psy tej rasy mogą być niebezpieczne, jeśli zostaną sprowokowane

Ciekawostki o mastifie neapolitańskiem

  • Mastif neapolitański mocno się ślini
  • Suczka Tia z Wielkiej Brytanii urodziła w jednym miocie aż 24 szczenięta
  • Pierwsze uwiecznione wizerunki psów w typie mastino napoletano pochodzą z 3000 lat p. n. e. i widnieją na egipskich rzeźbach

Mastif neapolitański hodowla

Kupując mastifa neapolitańskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta  mastino oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Mastif neapolitański cena

Cena mastifa neapolitańskiego z hodowli waha się od 2000 do nawet 6500 zł.

Imię dla mastifa neapolitańskiego

Ciekawe imię dla psa mastifa: Max, Barney, Paco

Ciekawe imię dla suczki mastifa: Pola, Kalla, Itra

Dla kogo mastif neapolitańskie będzie idealny?

Mastif neapolitański to pies, który potrzebuje jednego, doświadczonego opiekuna. Jest to pies stróżujący. Jeżeli ma zamieszkać w domu, to tylko w takim, gdzie dzieci są już starsze.

Klasyfikacja FCI mastifa neapolitańskiego

Grupa 2: pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła

Sekcja 2.1: molosy typu mastyfa

Numer wzorca: 197

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Mastif neapolitański – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Mastif neapolitański – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Mastif neapolitański to przodek rzymskich molosów. To pies bardzo inteligentny i samodzielny, który wykazuje sporą niezależności.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 866

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x