Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

MASTIF HISZPAŃSKI – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Mastif hiszpański to rasa psów, która na Półwysep Iberyjski dotarła prawdopodobnie z Fenicjanami już 2000 lat temu.

pxhere.com/pl/photo/1199585

Mastif hiszpański to rasa psa, która od wieków pracowała na pastwiskach, broniąc owiec przed wilkami. Współcześnie psy te pełnią często rolę stróżów posesji.

Spis treści - kliknij strzałkę

Mastif hiszpański – pochodzenie i historia rasy

Mastif hiszpański to rasa psów, która na Półwysep Iberyjski dotarła prawdopodobnie z Fenicjanami już 2000 lat temu. Ich zdolności obronne zostały docenione przez hodowców owiec, którzy wykorzystywali mastify hiszpańskie do obrony owiec oraz swoich majątków. Z opisów w literaturze wynika, że psy w tym typie były najczęściej spotykane w Kastylii i Estremadurze.

Obowiązki mastifów hiszpańskich

Pierwsze wzmianki o mastifach hiszpańskich pochodzą z XII wieku, wtedy to wyhodowano owce o niezwykle wysokiej jakości wełny – merynosy, które wymagały ochrony przed drapieżnikami. Psy te wspierały również owczarki w corocznych przepędach stad z górskich pastwisk północy na południe kraju, odstraszając wilki. Pasterski biznes był tak popularny, że w 1273 roku założono gildię pasterzy, zwaną Mesta, której celem była ochrona interesów pasterzy i producentów wełny. O skali popularności mogą świadczyć zapiski, z których wynika, że podczas spędu w 1526 roku przepędzono ponad 3 mln owiec, a do ich ochrony wykorzystano ponad 18 tys. mastifów.

Hiszpańska wojna domowa a obowiązki mastifów

Na skutek wybuchu wojny domowej w Hiszpanii zaprzestano spędów, a zwierzęta zaczęto transportować pociągami. W tym czasie przeznaczenie mastifów uległo zmianie – psy zostały zatrudnione do stróżowania na posesjach oraz w czasie polowań na dużą zwierzynę.

Uznanie rasy mastifa hiszpańskiego

Istotnym momentem w historii rozwoju rasy było powołanie w 1911 roku „Królewskiego Towarzystwa Wspierania Ras”, które miało otwierać wstępne księgi dla psów o czystym rasowym rodowodzie – tak się jednak nie stało.

Mastif hiszpański został uznany przez FCI 13 listopada 1954 roku. W 1982 roku opublikowano obowiązujący do dzisiaj wzorzec rasy. Klub rasy AEPME powstał w 1981 roku.

Mastif hiszpański w Polsce

Mastif hiszpański nie jest w Polsce popularną rasą psów. Pierwsze osobniki trafiły do naszej kraju w latach 80. XX wieku.

Jak wygląda mastif hiszpański?

Mastif hiszpański to pies o wielkich gabarytach, wydłużonej sylwetce i prawidłowych proporcjach. Głowa mastifa hiszpańskiego jest bardzo duża i mocna, a czaszka i kufa oglądane z góry muszą być graniaste, a przejście między nimi powinno być płynne. Kufa oglądana z góry powinna być prostokątna, grzbiet nosa prosty, a nos czarny, duży i szeroki. Oczy psa powinna być małe w porównaniu do wielkości sylwetki i migdałowatego kształtu. Uszy średniej wielkości, wiszące, trójkątne, osadzone powyżej linii oka, zwisające blisko policzków.  

Mastif hiszpański ma potężny tułów; mocno umięśniony grzbiet oraz szeroką i masywną klatkę piersiową. Ogon jest bardzo gruby u nasady, noszony nisko; kończyny mocne i proste.

Mastif hiszpański – odmiany

Mastif pesado to większa odmiana górska mastifa hiszpańskiego zbliżona wyglądem do pierwotnych mastifów. Psy tej odmiany mają większą głowę, grubszy kościec oraz luźniejszą skórę.

Mastif ligero to odmiana mniejsza, lżejsza, bardziej popularna na południu Hiszpanii.

Mastif hiszpański – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie mastifa hiszpańskiego

Pies: minimum 77 cm

Suka: minimum 72 cm

Mastif hiszpański – waga

Zarówno pies, jak i suka między 60 a 90 kg

Umaszczenie mastifa hiszpańskiego

Mastif hiszpański ma gęstą i grubą sierść średniej długości, przylegającą do ciała, dobrze chroniącą przed trudnymi warunkami pogodowymi.

Wzorzec rasy mastifa hiszpańskiego nie określa wymaganego umaszczenia, chociaż w szczególności cenione są psy jednolite kolorystycznie: żółte, płowe, rude, czarne.

Kategoria wielkości mastifa hiszpańskiego

Mastif hiszpański to pies rasy olbrzymiej.

Ile żyje mastif hiszpański?

Długość życia mastifa hiszpańskiego wynosi zwykle od 10 do 12 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Mastif hiszpański – usposobienie i charakter

Mastif hiszpański to uosobienie spokoju, jak na wygląd tego psa przystało. Pies jest opanowany, z pozoru wydaje się leniwy, jednak czujny i zawsze gotowy do działania. Mastif hiszpański odstrasza przeciwników samymi swoimi gabarytami.

Jako pies pasterski mastif hiszpański mocno przywiązuje się do swoje stada – ludzkiej rodziny, które bierze pod swoją opiekę. Ten wielki pies nie jest stworzony do dynamicznych zabaw, jednak nie można odmówić mu codziennych spacerów w normalnym tempie.

Mastif jest psem, który nie ogniskuje na sobie uwagi, jest samodzielny i dosyć niezależny. Nie oznacza to jednak, że powinien być separowany od człowieka.

Mastif hiszpański doskonale nada się na psa stróżującego. Nie nadaje się do życia w małym mieszkaniu. Jest tolerancyjny względem innych zwierząt w domu. Może być psem dla rodziny z dziećmi, jednak opiekun psa powinien posiadać doświadczenie w układaniu psów ras olbrzymich.

Mastif hiszpański – zdrowie

Mastif hiszpański, jak inne rasy olbrzymie żyje dosyć krótko – zwykle 10-12 lat. Mimo to jest to rasa naprawdę zdrowa, które nie cierpi na żadne poważne choroby genetyczne.

Jak w przypadku innych psów olbrzymi mastif hiszpański może mieć różne problemy ze zdrowiem.

Typowe choroby mastifów hiszpańskich

  • Dysplazja stawów biodrowych
  • Dysplazja stawów łokciowych
  • Wrodzone zwichnięcie łokcia
  • Ektropium
  • Entropium
  • Wypadanie gruczoły trzeciej powieki
  • Dystrofia rogówki
  • Zaćma
  • Kamica cystynowa
  • Hiperplazja pochwy
  • Rozszerzenie i skręt żołądka

Mastif hiszpański – żywienie

Żywienie psów ras olbrzymich wymaga znalezienia złotego środka. Wysokoenergetyczne karmy przyspieszają i tak szybki wzrost szczeniąt, co może doprowadzić do problemów ze stawami u mastyfa hiszpańskiego. Z tego względu warto suplementować karmę dla szczeniąt preparatami na stawy.

Mastif hiszpański to pies, który potrzebuje dużej porcji jedzenia, a dodatkowo bardzo lubi jeść. By nie doprowadzić do otyłości lub nadwagi należy precyzyjnie wyliczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne (DER) psa. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku psów olbrzymich będzie dieta BARF z odpowiednią suplementacją bądź wysokiej jakości komercyjna karma sucha.

Mastif hiszpański – pielęgnacja

Pielęgnacja mastifa hiszpańskiego jest bardzo prosta. Psa wystarczy wyczesywać raz na tydzień, najlepiej połączyć tę aktywność ze sprawdzaniem stanu oczu, uszu i zębów. Kąpiele są wymagane tylko wtedy, gdy pies będzie już mocno zabrudzony.

Mastif hiszpański – szkolenie

Mastif hiszpański to pies o silnym charakterze, z którym poradzi sobie bardziej doświadczony opiekun. Warto wziąć pod uwagę, że rasa ta jest wciąż odbudowywana, więc trudno wskazać dominujące cechy charakteru tych psów, ponieważ często mogą pojawić się osobnicze odstępstwa.

Jak w przypadku innych ras psów warto rozpocząć od socjalizacji szczeniaka, a następnie skorzystać z psiego przedszkola i kontynuowania szkolenie przez całe życie psa.

Zalety i wady rasy mastif hiszpański

Zalety mastifa hiszpańskiego

  • Mastif hiszpański to pies o spokojnym usposobieniu
  • Psy tej rasy doskonale sprawdzą się w roli stróżów domostw
  • Mastif hiszpański to zdrowa rasa, a w dodatku łatwa w pielęgnacji

Wady mastifa hiszpańskiego

  • Mastif hiszpańskie powinien mieć doświadczonego opiekuna
  • Pies tej rasy pod niewłaściwą opieką może stać się agresywny

Mastif hiszpański – ciekawostki

  • Samiec mastifa hiszpańskiego osiąga pełną dojrzałość dopiero między 2. a 3. rokiem życia.
  • Mastif hiszpański to rasa psów, która popularnością cieszy się przede wszystkim na Półwyspie Iberyjskim.
  • Mastif hipszański to pies gruboskórny, co ma swój walor obronny, ponieważ gruba skóra zapewnia większą odporność na ugryzienia.
  • Mastify po odpowiednim przeszkoleniu mogą pracować również jako psy tropiące w służbach mundurowych.
• Samiec mastifa hiszpańskiego osiąga pełną dojrzałość dopiero między 2 a 3 rokiem życia

By Eduardo Diez Viñuela – Imported from 500px (archived version) by the Archive Team. (detail page), CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=81360642

Mastif hiszpański hodowla

Kupując mastifa hiszpańskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Mastif hiszpańskie cena

Cena mastifa hiszpańskiego z hodowli wynosi około 4000 zł.

Imię dla mastifa hiszpańskiego

Ciekawe imię dla psa mastifa hiszpańskiego: Bary, Lolek, Benio

Ciekawe imię dla suki mastifa hiszpańskiego: Bella, Dora, Tara

Dla kogo mastif hiszpański będzie idealny?

Mastif hiszpański to rasa od wieków wykorzystywana do pracy na pastwiskach. Do tej pory psy te pełnią tę rolę. Jako pies domowy doskonale sprawdzi się w roli stróża posesji. Opiekun mastifa hiszpańskiego powinien jednak posiadać doświadczenie w obchodzeniu się z olbrzymią i niezależną rasą psa. 

Klasyfikacja FCI rasy mastif hiszpański

Grupa II: pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła

Sekcja 2: molosy typu górskiego

Numer wzorca: 91

Redakcja

Bibliografia

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób psów i kotów, wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006.

zkwp.pl/wzorce/91.pd

fci.be/en/nomenclature/SPANISH-MASTIFF-91.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
MASTIF HISZPAŃSKI – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
MASTIF HISZPAŃSKI – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Mastif hiszpański to rasa psa, która od wieków pracowała na pastwiskach, broniąc owiec przed wilkami. Współcześnie psy te pełnią często rolę stróżów posesji.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x