Reklama

Maltańczyk miniaturka – takie ogłoszenia omijaj szerokim łukiem

Facebook
Twitter
Maltańczyk miniaturka – takie ogłoszenia omijaj szerokim łukiem

pixabay.com/images/id-1123026/

Maltańczyk miniaturka to nierasowa wariacja pseudohodowców, którzy w trendzie miniaturyzacji szukają szansy na zysk – niestety kosztem zdrowia maltańczyków.

Spis treści - kliknij strzałkę

Maltańczyk – mini historia rasy

Maltańczyk to rasa psów do towarzystwa, której nazwa może pochodzić od semickiego słowa “Màlat”, oznaczającego przystań czy port. Pierwotnie psy tej rasy zamieszkiwały bowiem porty środkowego obszaru Morza Śródziemnego, gdzie służyły do polowań na szczury.

Nazwa rasy z całą pewnością nie pochodzi od wyspy Malty. Wizerunek podobnego do maltańczyków psa odkryto na amforze sprzed 2500 lat, na której widnieje napis „Melitae”, sugerujący iż nazwa tych psów może pochodzić od adriatyckiej wyspy Melity, którą wzięto za Maltę.

Rodzaje maltańczyków

Wzorzec rasy maltańczyka został zatwierdzony przez FCI w 1955 roku i od tego czasu był on modyfikowany. Obecnie na świecie istnieją 4 odmiany maltańczyków:

  • Amerykańska
  • Angielska
  • Niemiecka
  • Koreańska

 

Koreańska odmiana maltańczyka błędnie określana jest jako maltańczyk miniaturowy. W istocie psy tej odmiany osiągają wagę z zakresu wskazanego we wzorcu.

Maltańczyk odmiany koreańskiej potrafi kosztować nawet 12 tys. zł.

Szukasz karmy wspierającej rozwój młodego psa?

Reklama

Karma z drobiem i ziemniakami zalecana dla szczeniąt i młodych psów

Maltańczyk miniaturka – skąd jego popularność?

Psy ras miniaturowych zyskują na popularności również w Polsce. Trend ten sprowokowały zachodnie celebrytki, które zaczęły pojawiać się w mediach z psami mieszczącymi się w torebkach.

W Polsce  zwierzęta miniaturowe doskonale nadają się do mniejszych mieszkań, których obecnie powstaje najwięcej.

Pies maltańczyk to rasa mała, która za sprawą hodowców została pomniejszona do maltańczyka miniaturki. Ile waży maltańczyk miniaturka?

Maltańczyk miniaturka waga

Według wzorca rasy pies maltańczyk waży od 3 do 4 kg, z kolei maltańczyk miniaturka waż poniżej 3 kg, a najmniejsze okazy, które można znaleźć w ogłoszeniach w Internecie ważą zaledwie 1,5 kg. Takie rozmiary sprawiają, że maltańczyk miniaturka może być porównywany wagowo np. do pomeraniana.

Maltańczyk miniaturka a zwykły

Maltańczyk to pies do towarzystwa o radosnym usposobieniu, lubiący aktywność. Maltańczyki potrzebują dużo atencji, przywiązują się mocno do swoich opiekunów. Długa rozłąka może skłonić maltańczyka do zorganizowania sobie czasu, a opiekun po powrocie do domu może być mocno zaskoczony. Jest to rasa mocno uczuciowo, dlatego nie powinno się ich karcić.

Maltańczyki są dosyć szczekliwe. Wyjątkiem nie będą tutaj tylko i wyłącznie psy, które nie zostały nauczone pozostawania samemu w domu.

Maltańczyk miniaturka pod względem charakteru nie ustępuje odmianie zgodnej ze wzorcem rasy.

Maltańczyk miniaturka brązowy

Brązowy maltańczyk miniaturka nie istnieje. Tak samo, jak nie istnieje czarny maltańczyk miniaturowy. Jedyną odmianą barwną jest czysta biel. Dopuszczalny jest także maltańczyk w umaszczeniu o odcieniu kości słoniowej, a już niepożądane są maltańczyki o blado-pomarańczowym umaszczeniu.

Maltańczyk miniaturka hodowla

Maltańczyk miniaturka nie istnieje i trzeba to podkreślić na samym początku.

pixabay.com/images/id-4087221/

Maltańczyk miniaturka nie istnieje i trzeba to podkreślić na samym początku. Oczywiście w Polsce działają różne hodowle, m.in. zrzeszone w związkach, które nie respektują wzorców ras FCI, wobec tego w Internecie po wpisaniu frazy: maltańczyk miniaturka sprzedam, maltańczyk miniaturka za darmo, maltańczyk miniaturka olx etc. faktycznie można znaleźć oferty z maltańczykami mini.

Niestety maltańczyki miniaturki są zwykle dziełem hodowców, którzy krzyżują między sobą psy, które w normalnych hodowlach nie byłyby dopuszczane do dalszego rozrodu. Są to zwykle najmniejsze i najsłabsze psy z miotu, które mogą być dodatkowo obciążone dziedzicznymi chorobami genetycznymi.

Innym sposobem na uzyskanie maltańczyka miniaturki jest krzyżowanie maltańczyka z innymi rasami miniaturowymi np. z pomeranianem, co prowadzi do powstania rasy hybrydowej maltipom.

Jeszcze innym sposobem jest wykorzystywanie w hodowli psów z genem odpowiedzialnym za karłowatość.

Wszystkie wspomniane wyżej sposoby na hodowle maltańczyków miniaturek są nieetyczne, niestety, jak widać po liczbie ogłoszeń, są bardzo częste.

Szukasz karmy wspierającej rozwój młodego psa?

Reklama

Karma z drobiem i ziemniakami zalecana dla szczeniąt i młodych psów

Ile żyją maltańczyki miniaturki

Zdrowy maltańczyk powinien przeżyć nawet 12-15 lat. W przypadku maltańczyka miniaturki nie ma takiej pewności. Mini maltańczyki są zwykle obciążone dodatkowymi chorobami, co skraca średnio czas ich życia.

Maltańczyk miniaturowy – zdrowie

Pies maltańczyk, w odmianie nie miniaturowej, ma zwykle problemy z kamieniem nazębnym, zwichnięciami rzepki, problemami ze stawami, zatykającymi się kanalikami łzowymi oraz cukrzycą. Niektóre psy mogą również przechodzi ataki padaczki.

Maltańczyk miniaturowy może być dodatkowo obciążony takimi chorobami jak:

  • Zespolenie wrotno-oboczne (ZWO)
  • Choroby serca
  • Anemia
  • Choroby neurologiczne
  • Podatność na przeziębienia

Maltańczyk miniaturka cena

Cena maltańczyka miniaturowego z hodowli potrafi oscylować w przedziale od 1500 zł do 3000 zł.

Niektóre z hodowli sprzedających maltańczyki miniaturowe oferują psy z rodowodami. Należy przy tym pamiętać, że ZKwP nie wyda rodowodu dla miniaturowego maltańczyka.

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Maltańczyk miniaturka – takie ogłoszenia omijaj szerokim łukiem | Zoonews.pl
Article Name
Maltańczyk miniaturka – takie ogłoszenia omijaj szerokim łukiem | Zoonews.pl
Description
Maltańczyk miniaturka to nierasowa wariacja pseudohodowców, którzy w trendzie miniaturyzacji szukają szansy na zysk – niestety kosztem zdrowia maltańczyków.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 669

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x