Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Jak odchudzić psa – sprawdź 10 dobrych sposobów

Facebook
Twitter
Jak odchudzić psa

https://pixabay.com/images/id-1809044/

Otyłość i nadwaga u psów to coraz większy problem. Psy traktujemy, jak dzieci i często nie potrafimy im odmówić dodatkowych posiłków. Jak odchudzić psa, gdy pojawi się ten problem?

Spis treści - kliknij

Nadwaga i otyłość u psa

Waga psa ulega zmianom przez całe ich życie. Proces wahania wagi u psa jest zupełnie naturalny i może wynikać z kilku przyczyn:

  • warunków środowiska
  • sytuacji emocjonalnej
  • aktywności fizycznej

 

Najważniejsze we właściwym żywieniu psa jest to, by wahania wagi trzymać na takim poziomie, który nie będzie miał znacznego wpływu na stan zdrowia zwierzęcia, a więc pies nie będzie wychudzony, ani otyły. Optymalną wagę pies ma w chwili osiągnięcia dojrzałości i zakończeniu procesu wzrostu. Ostateczna masa ciała psa nie powinna się różnić od wyjściowej +/- 10%. Piętnastoprocentowa nadwyżka określa się mianem nadwagi u psa, a gdy sięga ona powyżej 30% to mówimy o otyłości i jest to już ostatni moment, by pomyśleć o tym, jak odchudzić psa.

Otyłość u psa to przewlekły stan chorobowy, wynikający z nadmiaru przyswajanej energii z pokarmu w stosunku do rzeczywistych potrzeb organizmu. Nadmiar podaży energetycznej jest odkładany w postaci tkanki tłuszczowej.

Czynniki mające wpływ na wystąpienia otyłości u psów

  • wiek, psy w wieku średnim są najbardziej narażone (od 7 r.ż.)
  • płeć, częściej (nawet dwukrotnie) występuje u suk po sterylizacji
  • rasa, nadwaga najczęściej diagnozowana jest u m.in.: labradorów, golden retriverów, beaglów, cocker spanieli, terierów szkockich, nowofunlandów, bernardynów, bassetów
  • niedostatek lub brak ruchu
  • utrwalanie złych nawyków żywieniowych właściciela psa (dawkowanie i dobór pokarmu)

Konsekwencje otyłości u psów

  1. Skrócenie życia psa
  2. Wywołanie wielu chorób – cukrzyca, choroby nerek, schorzenia układu ruchu, zaburzenia hormonalne, obniżenie odporności, wzrost zachorowalności na nowotwory
  3. Znaczne pogorszenie możliwości leczenia niewydolność oddechowej i serca oraz chorób endokrynologicznych i metabolicznych
  4. Silny wzrost ryzyka powikłań po znieczuleniu i zabiegach chirurgicznych (wydłuża się czas zabiegu, utrudnione dawkowanie znieczulenia)

Rozpoznanie nadwagi u psów

Najbardziej podstawową metodą oceny wystąpienia otyłości u psa jest ocena wizualna BCS (body condition score) i badanie palpacyjne. Pod uwagę bierze się linie żeber i brzucha oraz talię. Oceny kondycji psów dokonuje się na podstawie skali pięciostopniowej (skala Edneya i Smitha z roku 1986) lub skali dziewięciostopniowej (skala Laflammela z roku 1993). Skala 9-punktowa określa zarówno poziom otyłości u psa, jak i niedożywienia, gdzie ocena 5 to waga optymalna. Ocena 7 i wyższa powinna skłonić nas do zaplanowania, jak odchudzić psa.

Twój pies ma nadwagę? Podaj mu karmę light

Reklama

Jak odchudzić psa?

Samo stwierdzenie otyłości u psa jest początkiem drogi, w której nie może zabraknąć długotrwałej, lecz koniecznej terapii, która wskaże, jak odchudzić psa. Leczenie otyłości u psów najbardziej angażuje opiekunów i wymaga od nich konsekwencji i zmotywowania do zmian na rzecz poprawy zdrowia ukochanego pupila. Działania profilaktyczne zawsze są i będą prostsze oraz korzystniejsze niż leczenie szeregu chorób powstałych w wyniku otyłości i nadwagi u psa. Zatem, jak odchudzić psa?

  1. Chcesz zapobiec nadwadze u psa? Regularnie kontroluj jego wagę. Psa należy ważyć minimum raz do roku. Psy po kastracji lub sterylizacji powinny być ważone częściej, nie rzadziej niż raz na kwartał.
  2. Chcesz odchudzić psa? Zmniejsz kaloryczność jego posiłków. Po sterylizacji i kastracji psy mają zmniejszone zapotrzebowanie energetyczne o 25-30%. Mniejsze porcje to także zmniejszona ilość witamin i wartości odżywczych, dlatego zaleca się podawanie karm o zmniejszonej kaloryczności lub karm dla psów po zabiegu kastracji/sterylizacji, by zapobiegać nadwadze u psów. Karmę light dla psów wprowadzaj stopniowo.
  3. Świadomy opiekun dostrzegając niepokojące zmiany wagi psa udaje się do lekarza weterynarii. Lekarz oceni stan kliniczny zwierzęcia, określając BCS i wagę psa, by wskazać, czy i jak odchudzić psa. Regularne wizyty pomogą podczas kontroli określić wzrost masy ciała psa we wczesnej fazie choroby.
  4. Jeśli przyczyną otyłości u psa jest zmiana flory jelitowej, lekarz prowadzący zaleci właściwą suplementację probiotykami i prebiotykami.
  5. Bądź konsekwentny w utrzymywaniu właściwego poziomu kalorii w dobowych posiłkach – prowadź notatki. Lekarz ustala z Tobą poziom aktywności ruchowej psa, by obliczyć jego zapotrzebowanie energetyczne. Żywienia psa będzie musiało podlegać zmianom, jeśli waga i aktywność psa również się zmieni. Gdy pies zachoruje, pojawią się urazy czy stres również wtedy sposób żywienia musi się zmienić. Te często pomijane czynniki także są przyczyną nadwagi u psów.
  6. Zmiana karmy. Karmę dla szczeniąt trzeba w odpowiednim czasie zmienić na karmę dla psów dorosłych, ze względu na zwiększoną w niej ilość białka i tłuszczu (15-20%). Im rasa mniejsza tym szybciej trzeba tego dokonać, by zapobiec otyłości u psa. Zmiany karmy dokonaj stopniowo przez zwiększanie ilości nowej karmy w stosunku do karmy dla szczeniąt. Karmę należy zmienić:
  • psom ras miniaturowych w wieku 6-7 miesięcy
  • psom małych w wieku 10 miesięcy
  • psom ras średnich w wieku 13 miesięcy
  • psom dużym w wieku 16-17 miesięcy
  • psom ras olbrzymich w wieku 20-22 miesięcy
  1. Trzymaj się regularnych pór karmienia. Posiłków u psa odchudzanego musi być od 1 do 5, w stałych odstępach czasowych i podawanych o określonej godzinie. Posiłek powinien być przez psa zjedzony w ciągu 15 minut od podania. Resztki trzeba usunąć, a miskę umyć, pozostawiając jedynie stały dostęp do wody.
  2. Unikaj dokarmiania psa. Przekąski są dozwolone tylko w przypadku treningu, tresury czy zabawy, a ich ilość powinna być kontrolowana. Przekąski muszą być wliczone do dziennego zapotrzebowania energetycznego psa. Dokarmianie z pańskiego stołu jest zabronione nie tylko psów otyłych.
  3. Uatrakcyjnij podawany psu pokarm. Gotowe karmy mokre można podgrzać do temperatury pokojowej, a do karm suchych można dodać olej z ryb czy bulion warzywny. Kaloryczność dodatków trzeba wliczyć do dobowego bilansu energetycznego, by nadal mieć kontrolę nad konsumpcją u otyłego psa. Pamiętaj im pokarm tłustszy, tym smaczniejszy dla psa, a tym samym ryzyko nadprogramowych kilogramów większe.
  4. Chcesz odchudzić psa? Zarządzaj jego aktywnością. Ruch wzmacnia mięśnie, zwiększa masę mięśniową, poprawia sprawność, ma pozytywny wpływ na układ oddechowy i krążenia, poprawia ruchomość stawów. Bardzo ważna we wspólnej aktywności jest też poprawa kondycji psychicznej psa, dzięki zacieśnianiu więzi z opiekunem. Program ćwiczeń uwzględnia możliwości psa, jak i opiekuna. Optymalna dawka ruchu to 2-3h dziennie. Sesje ruchowe otyłego psa nie powinny jednak trwać krócej niż 60 min. Uwzględnia się tu szkolenia, treningi, aktywną zabawę, biegi i długie spacery. Dla psów otyłych poleca się jednorazowe dłuższe okresy zabawy lub wydłużony wysiłek o niskim natężeniu, np. marszobiegi.

Redakcja

Bibliografia

J. Madany Zapobieganie otyłości, w: Podstawy żywienia psów i kotów, red. M. Ceregrzyn, R. Lechowski, B. Barszczewska, Wrocław 2019, s. 335-342.

Chcesz poznać inne porady jak żywić psa?

Summary
Jak odchudzić psa – sprawdź 10 dobrych sposobów | Zoonews.pl
Article Name
Jak odchudzić psa – sprawdź 10 dobrych sposobów | Zoonews.pl
Description
Otyłość i nadwaga u psów to coraz większy problem. Psy traktujemy, jak dzieci i często nie potrafimy im odmówić dodatkowych posiłków. Jak odchudzić psa, gdy pojawi się ten problem?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x