Reklama

Jak karmić starszego kota – to musisz wiedzieć

Facebook
Twitter
Jak karmić starszego kota – żywienie kota seniora
Zdjęcie: Hannah Troupe

Różne etapy życia zwierząt wymagają innego podejścia do żywienia. Karma dla starszych kotów powinna być odpowiednio zbilansowana. Czym powinna się charakteryzować?

Spis treści - kliknij

Kiedy zacząć karmić kota karmą dla seniora

W jakim wieku powinniśmy uznać, że nasz kot jest już seniorem? Zazwyczaj koty, które skończyły 8 rok życia uznajemy za dojrzałe. Mówiąc o seniorach, mamy na myśli zwierzęta powyżej 10 roku życia. Natomiast koty 15- letnie i starsze nazywamy geriatrycznymi.

Oznaki starzenia się kota

Procesy starzenia się organizmu zachodzą nieubłagalnie każdego dnia. Wnikliwi obserwatorzy kociego zachowania bez problemu zauważą typowe oznaki starzenia się swoich pupili. Do najpowszechniejszych należą:

 • spadek aktywności, mniejsza chęć do zabawy lub skrócenie czasu jej trwania
 • większe zapotrzebowanie na sen, koci seniorzy przesypiają znaczną część dnia
 • spadek masy mięśniowej (zdrowy koci senior może mieć o 1/3 mniejszą masę, niż dorosły osobnik podobnych rozmiarów)
 • osłabienie zmysłów: zmniejszenie odczuwania bodźców smakowych i zapachowych- co może skutkować zmniejszeniem łaknienia lub zmianą preferencji żywieniowych. Koci senior może również mieć problem ze wzrokiem, a jego słuch może ulec przytłumieniu
 • zmiany w jakości okrywy włosowej – starsze koty przeznaczają mniej czasu na dbanie o swoją pielęgnację, co skutkuje zmatowieniem, a czasem nawet skołtunieniem sierści

 

Wyżej wymienione objawy są typowe dla kotów geriatrycznych, należy jednak pamiętać, że mogą one również wynikać ze schorzeń ogólnoustrojowych (takich jak: choroba zwyrodnieniowa stawów, nadczynność tarczycy, przewlekła choroba nerek, schorzenia stomatologiczne). Dlatego tak ważna jest regularna kontrola weterynaryjna oraz wykonywanie przeglądowych badań krwi).

Szukasz karmy dla starszego kota?

Reklama

Karma dla kocich seniorów Sanabelle

Ile powinien jeść kot senior

Potrzeby żywieniowe kociego seniora ze względu na składniki pokarmowe

 

BIAŁKO w diecie kota

Kot jest bezwzględnym mięsożercą, w związku z tym białko jest niezbędnym składnikiem jego diety. Jest ono wykorzystywane przez kota jako składnik budulcowy, a także jako element niezbędny do wytworzenia energii. Dzieje się to poprzez produkcję w wątrobie glukozy z dostarczanych z pożywieniem glukogennych aminokwasów. Karma dla kota powinna składać się z biała pochodzenia zwierzęcego. Jego skład zaspokaja potrzeby odżywcze naszego pupila oraz uzupełnienia jego zapotrzebowania na taurynę.

W pożywieniu kociego seniora (o ile nie ma występują przeciwwskazania zdrowotne) ilość białka powinna wynosić 30-40 % suchej masy stosowanej karmy.

 

WĘGLOWODANY w diecie kota

W naturalnym środowisku spożywanie węglowodanów przez koty jest marginalne. Z tego powodu producenci karm również starają się ograniczać ich ilość w swoich produktach. Dla kota geriatrycznego dodatek włókna pokarmowego spełnia rolę regulującą perystaltykę jelit i wspomaga wypróżnianie.

 

TŁUSZCZ w diecie kota

Zapotrzebowanie na tłuszcz u starszego kota wynosi do 20% suchej masy karmy. Szczególne znaczenie ma zawartość witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, kwasu gamma-linolenowego (GLA) oraz kwasów Omega 3. Kwas gamma- linolenowy wpływa na odżywienie organizmu i skóry, natomiast wielonienasycone kwasy z grupy Omega 3 mają działanie przeciwzapalne. Istotne jest też połączenie Omega 3 z dodatkiem witamin o właściwościach antyoksydacyjnych (witamin C, E, beta-karotenów), w celu ograniczenia działania wolnych rodników.

 

Zalecenia żywieniowe

Zalecane jest, aby kot jadł częściej, ale mniejsze porcje. Podawana karma powinna być świeża, jeżeli nasz pupil nie zjadł w całości wcześniejszego posiłku, powinniśmy go wyrzucić, gdyż w kolejnej porze karmienia, nie będzie on już dla kota atrakcyjny.

W celu zwiększenia zainteresowania kota danym pożywieniem, możemy tuż przed podaniem, nieznacznie podgrzać posiłek do około 36ºC.

Sucha czy mokra karma dla starszego kota

Karmiąc kota karmą komercyjną mamy szeroką gamę produktów do wyboru, dlatego często pojawiają się wątpliwości, który z nich jest najlepszy dla naszego pupila. Główną cechą różnicującą karmy komercyjne jest forma w jakich zostały wyprodukowane. Do wyboru mamy karmy suche oraz wilgotne (wśród których wyróżniamy pożywienie w formie pasztetu lub mięsnych kęsów w sosie).

Każdy kot ma inne preferencje, jeśli chodzi o konsystencję i teksturę pożywienia, dlatego często bywa tak, że to nie my, a nasz pupil decyduje jaką karmę będzie jadł. Jeśli nasz kot jest zwolennikiem karmy suchej, warto pamiętać o uzupełnianiu w jego diecie niedoboru płynów. W kociej naturze nie leży wypijanie dużych ilości wody, dlatego naszą rolą jest nakłonienie go do jej spożywania. Odpowiednie nawodnienie kociego organizmu jest kluczowe w utrzymaniu prawidłowo funkcjonującego układu moczowego oraz zapobieganiu zaparciom.

 

Oto kilka sposobów na nakłonienie kota do picia wody:

 1. Dolewanie ciepłej wody do pokarmu (ilość dolewanej wody zależna jest od preferencji kota).
 2. Rozmieszczenie kilku misek w różnych miejscach domu (należy zadbać o to, żeby woda we wszystkich miskach była świeża i regularnie wymieniana). Miski z wodą powinny być ustawione z dala od zgiełku, ale również z dala od kuwety i misek z jedzeniem.
 3. Zakup kociej fontanny- skutecznie zachęca wiele kotów do picia wody
 4. Odkręcenie kranu- koci zwolennicy wody płynącej chętnie korzystają z takiej formy nawadniania
 5. Dodatki smakowe do wody- np. sos własny z tuńczyka lub bulion drobiowy.
 6. Testowanie różnych kształtów miseczek oraz różnego tworzywa, z których są wykonane. To, wbrew pozorom, istotne czynniki decydujące, czy kot napije się z danej miski wody, czy też nie.

 

 

Podsumowując, karma dla geriatrycznych kotów powinna być odpowiednio zbilansowana, stosownie do wieku i ewentualnych problemów zdrowotnych naszego pupila. Zmieniając karmę na nową powinniśmy kierować się również preferencjami naszego podopiecznego, a wszelkie zmiany w jego jadłospisie wprowadzać stopniowo, aby uniknąć problemów gastrycznych.

dr n. wet. Tomasz Nowak

dr n. wet. Tomasz Nowak

specjalista rozrodu zwierząt, specjalista chorób psów i kotów, specjalista radiologii weterynaryjnej. Właściciel poznańskiej kliniki dla zwierząt MyPet.

lek. wet. Marta Nejman

Specjalistka chorób psów i kotów w klinice dla zwierząt MyPet.

Chcesz poznać inne porady żywieniowe?

Summary
Jak karmić starszego kota - to musisz wiedzieć - Zoonews.pl
Article Name
Jak karmić starszego kota - to musisz wiedzieć - Zoonews.pl
Description
Różne etapy życia zwierząt wymagają innego podejścia do żywienia. Karma dla starszych kotów powinna być odpowiednio zbilansowana. Czym powinna się charakteryzować?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1181

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x