Reklama

Karma z insektów - czy jest bezpieczna dla psa?

Facebook
Twitter

Karma z insektów jest nie tylko bezpieczna dla psa, jej produkcja ma również korzystny wpływ na środowisko. Co warto wiedzieć, decydują się na karmę z insektów?

Spis treści - kliknij

Karma z insektów jest pewnego rodzaju nowością na rynku zoologicznym. Choć surowiec ten jest wykorzystywany już od pewnego czasu, to dopiero niedawno zaczął zyskiwać na popularności. Początkowo insekty były stosowane jako dodatek do produkcji karm i przysmaków, jednak z biegiem czasu stały się głównym lub nawet jedynym, składnikiem w wytwarzanych produktach.

Tego typu karmy produkowane są z różnych gatunków owadów – najczęściej z larw Hermetica illucens lub świerszczy. Karmy z owadów są nie tylko pełnowartościowe, ale ze względu na technologie produkcyjne, również ekologiczne.

Istotnym atutem omawianych karm, jest fakt, iż w hodowli owadów nie stosuje się:

  • antybiotyków,
  • hormonów,
  • ani leków sterydowych.

 

Co za tym idzie możemy mieć pewność, że pozostałości wyżej wymienionych substancji nie są zjadane przez psy.

Wszystkie karmy, bez względu na bazowe źródło białka, muszą spełniać te same standardy przed dopuszczeniem do produkcji, dlatego nie musimy obawiać się czy karma z insektów jest bezpieczna dla naszych podopiecznych, ponieważ we wszystkich zakładach produkcyjnych obligatoryjnie prowadzony jest nadzór weterynaryjny.

Karma z owadów dla psa i jej wpływ na środowisko

Obecnie na całym świecie obserwuje się rosnące zainteresowanie ekologią oraz zdrową żywnością. Coraz więcej osób zaczyna przykładać dużą wagę do jakości spożywanych przez siebie posiłków. Rosnąca świadomość społeczeństwa powoduje, iż analogiczne, ludzie zaczynają zastanawiać się, czy posiłki, które serwują swoim zwierzętom są zdrowe i pełnowartościowe.

Dla coraz większej liczby ludzi istotną rolę w życiu odgrywa ekologia i szeroko pojęte dbanie o środowisko. Produkcja karm z insektów przoduje wśród ekologicznej produkcji wszystkich innych rodzajów karm. Dzieje się tak dlatego, że do stworzenia takiej karmy zużywa się surowiec, w postaci owadów, praktycznie w całości, a ewentualne resztki wykorzystuje się jako naturalny nawóz. Zazwyczaj larwy używane do produkcji karm skarmiane są produktami ubocznymi przemysłu rolno spożywczego, czyli owocami i warzywami, które nie nadają się już do zagospodarowania i mogłyby jedynie zostać przeznaczone do utylizacji.

Fermy owadów zajmują niewielkie tereny, wykorzystują małe ilości wody oraz nie wymagają ogrzewania, a co najważniejsze, w porównaniu do hodowli zwierząt rzeźnych, produkują śladowe ilości gazów cieplarnianych, co czyni cały proces produkcyjny szczególnie korzystny dla środowiska.

Szukasz mokrej karmy z owadów?

Reklama

Karma z insektów – więcej korzyści dla środowiska

 Produkcja karm z insektów jest korzystna dla środowiska, ze względu na:

  • niewielkie potrzeby przestrzenne
  • niskie zużycie wody
  • brak konieczności ogrzewania hodowli owadów
  • wykorzystywanie resztek jedzeniowych jako pokarmu dla owadów
  • wysokie wykorzystanie odżywcze owadów i zminimalizowanie resztek poprodukcyjnych
  • stosowanie ewentualnych odpadów z insektów jako naturalny nawóz dla roślin
  • minimalna produkcja gazów cieplarnianych

Rodzaje owadów w karmie dla psów

Obecnie uważa się, że istnieje około 2000 gatunków jadalnych owadów. W produkcji karm dla czworonogów najczęściej wykorzystuje się Hermetia illucens, ale również chrząszcze, szarańcze oraz świerszcze.

Hermetia illucens to gatunek insetków z rzędu muchówek, który został uznany za całkowicie bezpieczny do karmienia zwierząt. Jest on najczęściej wykorzystywany z uwagi na bogate właściwości odżywcze, jak również zalety związane z samym procesem produkcyjnym. Hermetia illucens potrzebują nawet do pięciu razy mniej pożywienia niż zwierzęta hodowlane, aby wyprodukować taką samą ilość białka. Ponadto charakteryzują się wyjątkową efektywnością przetwarzania – te owady są aż w 99% wykorzystywane w procesie produkcyjnym.

Karma z insektów – wartości odżywcze

W hodowli owadów nie stosuje się antybiotyków, hormonów ani leków sterydowych, dzięki temu karma z insektów uważana jest za bezpieczną dla naszych pupili.

Co więcej owady posiadają liczne wartości odżywcze. Zawarte w nich aminokwasy egzogenne są w stanie całkowicie zaspokoić dzienne zapotrzebowanie psów. Liczne opracowania naukowe pokazują, iż białko insektów posiada większy poziom aminokwasów niż białko kurczaka. Charakteryzuje się ono również najwyższą strawnością w porównaniu do innych białek. Co więcej badania wykazały, że proteiny owadów posiadają właściwości, które wpływają korzystnie na działanie mikrobiomu przewodu pokarmowego oraz chronią organizm przed patogenami.

Choć udział białka w budowie owadów jest bardzo duży, osiąga bowiem od 40-75% zależnie od gatunku insektów oraz ich stadium rozwojowego, nie należy zapominać o pozostałych składnikach. Insekty są również doskonałym źródłem tłuszczów, zawierających doskonały profil kwasów tłuszczowych, są bogate w kwas linolowy, laurynowy i Omega-6.

Kwasy te pełnią ważne rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu – wspierają układ odpornościowy, nerwowy, mają korzystne działanie na mięsień sercowy, procesy widzenia jak i wpływają na piękny, zdrowy wygląd okrywy włosowej.    

Kwas laurynowy jest szczególnie ważny, ponieważ ma właściwości stabilizujące mikrobiom przewodu pokarmowego, a także wspomagające układ immunologiczny. Ponadto tłuszcz owadzi zawiera średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które działają pozytywnie na homeostazę organizmu.

Insekty są także cennym źródłem cynku, żelaza, selenu, miedzi, fosforu, magnezu, kwasu pantotenowego oraz witamin z grup A, D, E i B. Dzięki czemu wykazują silne działanie antybakteryjne i immunostymulujące.

Karma z insektów dobra dla psów z alergią

Białko insektów ma jeszcze jedną szczególnie ważną zaletę – doskonale sprawdza się u psów alergików, jak również u zwierząt z nietolerancjami pokarmowymi, czyli o szczególnie wrażliwym układzie pokarmowym i ze skłonnością do biegunek czy wzdęć.

Karmy monobiałkowe, oparte na białku z owadów nie powodują niepożądanych reakcji alergicznych, dlatego mogą być stosowane zarówno jako dieta eliminacyjna, ale również – ze względu na swój pełnowartościowy skład – jako dieta lecznicza, bytowa.

dr n. wet. Tomasz Nowak

dr n. wet. Tomasz Nowak

Specjalista rozrodu zwierząt, specjalista chorób psów i kotów, specjalista radiologii weterynaryjnej. Właściciel poznańskiej kliniki dla zwierząt MyPet.

lek. wet. Marta Nejman

Specjalistka chorób psów i kotów w klinice dla zwierząt MyPet.

Chcesz poznać inne porady jak żywić psa?

Summary
Karma z insektów - czy jest bezpieczna dla psa? | Zoonews.pl
Article Name
Karma z insektów - czy jest bezpieczna dla psa? | Zoonews.pl
Description
Karma z insektów jest nie tylko bezpieczna dla psa, jej produkcja ma również korzystny wpływ na środowisko. Co warto wiedzieć, decydują się na karmę z insektów?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1164

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x