Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Węglowodany w kociej diecie

Facebook
Twitter
Czy kot je węglowodany

Mówi się, że koty to zwierzęta wyjątkowe. Każdy kociarz przyzna, że to prawda! Tajemnicze, czasem pełne rezerwy, a jednak szukające bliskości ze swoim opiekunem. To, co istotne w naszym artykule, to to, że mają one kilka specyficznych cech metabolizmu, które sprawiają, że można określać je jako zwierzęta typowo mięsożerne. Przykłady?

Spis treści

Czy węglowodany są potrzebne w kociej diecie?

Koty nie produkują aktywnej witaminy A z beta-karotenu, więc reklama karmy z obrazkiem mięska z marchewką nie jest niczym korzystnym dla zwierzęcia. Kot z tej marchewki nie skorzysta tak, jak pies czy człowiek. Nie wniesie to witaminy A do jego organizmu. Koty wymagają także podawania wraz z pożywieniem aminokwasu – tauryny. Znajduje się ona w tkankach zwierzęcych. W mięsie. W podrobach. Nie w marchewce czy zbożach! Należy pamiętać, że dieta roślinna nie zapewni kotom odpowiedniej podaży tauryny. Co więcej, koty nie mają receptora smaku słodkiego, ponieważ mięso nie jest słodkie, a rośliny nie są kocim pokarmem! Do tego należy dodać jeszcze słabo rozwinięte mechanizmy obrony przed mikotoksynami mogącymi znajdować się w pożywieniu, ponieważ toksyny te są produkowane przez grzyby pasożytujące na roślinach, a nie na zwierzętach! Kot to zwierzę mięsożerne, które nie posiada zapotrzebowania na węglowodany, co nie oznacza, że wszyscy producenci karm dla kotów rezygnują z wykorzystywania tego surowca w znacznych ilościach w swoich karmach. Niestety znaczna zawartość węglowodanów, a warto zauważyć, że większość karm suchych zawiera ich zdecydowanie zbyt dużą ilość, nie pozostaje bez wpływu na zdrowie zwierząt.

 

Układ pokarmowy kota jest przystosowany do radzenia sobie z dietą bogatą w białko i tłuszcz zwierzęcy oraz pozbawioną całkowicie lub prawie całkowicie produktów pochodzenia roślinnego. Co więcej, mówiąc w dużym skrócie, kocie organizmy przystosowały się do przetwarzania białka na węglowodany! Nawet w przypadku glukozy – niezbędnej chociażby do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego kotom wystarczy odpowiednia podaż białka w diecie.

Czy koty jedzą węglowodany?

Kocie menu w sytuacji, gdy same muszą się troszczyć o swoją miskę składa się głównie z gryzoni, małego ptactwa, gadów, płazów i… owadów. Koty jedzą niewielkie objętościowo posiłki, ale często – nieustannie polują, bo nigdy nie wiedzą, kiedy polowanie zakończy się sukcesem. Dzienne zapotrzebowanie pokarmowe takie koty pokrywają w 52% z białka, w 46% z tłuszczu, a jedynie w 2% z węglowodanów (Hendriks, 2014). Mówienie, że koty mogą korzystać z węglowodanów w swoim menu jest więc bardzo dużym nadużyciem. To, że kot jest w stanie strawić węglowodany i pozyskać z nich energię nie oznacza, że jest to dla niego zdrowe i prawidłowe rozwiązanie.

Jak obliczyć zawartość węglowodanów w kociej karmie

Najprostszym sposobem na obliczenie, ile węglowodanów znajduje się w karmie komercyjnej jest zapoznanie się ze składem analitycznym, który musi zostać umieszczony przez producenta na opakowaniu. By obliczyć zawartość węglowodanów sumujemy wszystkie składniki analityczne (białko surowe, tłuszcz surowy, włókno surowe, popiół surowy, wilgotność) i odejmujemy uzyskaną wartość od 100. Różnica będzie stanowiła poszukiwaną informację o zawartości węglowodanów w karmie. W przypadku karmy suchej, w której deklaracja dotycząca wilgotności jest jedynie opcjonalna i nie musi być podawana na opakowaniu przez producenta do obliczeń możemy przyjąć 10%. 

Węglowodany w kociej karmie, a cukrzyca u kota

Jeśli dopuścimy do sytuacji, że nasz kot jest żywiony dietą ze sporą zawartością węglowodanów to musimy mierzyć się z tym, że będzie miał stale podwyższone stężenie glukozy we krwi. U kotów spożycie posiłku bogatego w węglowodany powoduje bardzo wolny wzrost stężenia glukozy we krwi. Osiąga on swój szczyt po około 11 godzinach po posiłku i utrzymuje się do nawet 19 godzin po posiłku (Hewson-Huges i wsp., 2011). Gwałtowny wzrost stężenia insuliny ze względu na specyficzny sposób funkcjonowania kociego organizmy nie powoduje tak skutecznego spadku stężenia glukozy we krwi, jak chociażby u ludzi. Ma to poważne konsekwencje dla kota – utrzymujący się wysoki poziom glukozy we krwi w sposób ciągły stymuluje komórki beta do produkcji insuliny, co może doprowadzić do rozwoju cukrzycy. Do tego wszystkiego należy dodać pogorszone samopoczucie kota na takiej diecie. Może być rozdrażniony, może być mu niedobrze, może być ospały. To, co pewne, to to, że nie czuje się tak dobrze, jak mógłby na prawidłowej diecie.

Nie dla kota węglowodany!

Metaboliczne przystosowanie kotów do spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego powoduje, że żywienie ich wysokowęglowodanowymi dietami (należy pamiętać, że większość karm suchych na rynku taka właśnie jest!) może prowadzić do przewlekłej hiperglikemii prowadzącej do cukrzycy. Dlatego tak ważne jest, aby czytać i analizować składy karm. Nie wszystko co jest dostępne na rynku będzie dobrym wyborem dla naszego pupila. Opiekun sam musi zadbać o to, żeby wybrać to, co najlepsze dla jego kota.

Bibliografia:

  1. Cholewiak-Góralczyk, Nie dla psa (i kota) kiełbasa
  2. Ceregrzyn, R. Lechowski, B. Barszczewska – Podstawy żywienia psów i kotów.
  3. Case, R. Daristotle, M. Hayek, M. Raasch – Canine and Feline Nutrition.
  4. Zoran, The carnivore connection to nutrition in cats.
Agnieszka Cholewiak-Góralczyk

tech. wet. Agnieszka Cholewiak-Góralczyk

Dyplomowana behawiorystka (ukończyła kurs COAPE), pracowniczka lecznicy weterynaryjnej, zajmuje się układaniem planów żywieniowych dla chorych, jak i zdrowych zwierząt według zasad diety BARF, diety gotowanej oraz w oparciu o karmy komercyjne. Autorka książki „Nie dla psa (i kota) kiełbasa, czyli jak zdrowo karmić swojego zwierzaka”. Założycielka i prezes Fundacji Surowe Kotki i Psy. Popularyzacją zdrowego żywienia zajmuje się prowadząc m.in. stronę www.surowekotki.pl. Prywatnie opiekunka czterech szalonych kotów.

Chcesz poznać więcej porad dla właścicieli kotów?

Summary
Węglowodany w kociej diecie
Article Name
Węglowodany w kociej diecie
Description
Dzienne zapotrzebowanie pokarmowe takie koty pokrywają w 52% z białka, w 46% z tłuszczu, a jedynie w 2% z węglowodanów. Czy zatem kot musi jeść węglowodany?
Publisher Name
www.zoonews.pl

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x