Reklama
Reklama

Ziemniaki dla psa. Czy pies może jeść ziemniaki?

Facebook
Twitter
Czy pies może jeść ziemniaki gotowane – wartości odżywcze

wykorzystane zdjęcia: pixabay.com/images/id-72254/ pixabay.com/images/id-2667347/

Tak, pies może jeść ziemniaki, ale muszą one być właściwie przygotowane i serwowane dla urozmaicenia, lecz nigdy jako wyłączny posiłek.

Spis treści - kliknij strzałkę

Czy pies może jeść ziemniaki gotowane – wartości odżywcze

Gotowany ziemniak dla psa jest niskokaloryczny, lekkostrawny, nie zawiera tłuszczu i ma nieznaczną ilości białka. Ziemniak zawiera dawkę błonnika i witamin A, B, C, E i K. Poza tym ma w sobie cynk, fosfor, magnez, potas, sód, wapń i żelazo. Posiada zatem wartości, które z pewnością nie zaszkodzą psu. Natomiast sposób ugotowania z dodatkiem soli już tak. Gotowane ziemniaki dla psa powinny być przygotowane bez przypraw, dodatku tłuszczu i bardzo szkodliwej soli.

Ziemniak dla psa

Ziemniaki dla psa mogą być dodatkiem do posiłku, jednak jeśli podajesz dobrej jakości karmę, to wszystkie makro- i mikroelementy są właściwie w niej zbilansowane. Pies zatem nie musi dojadać ziemniaków, szczególnie tych podanych przy okazji przygotowania obiadu dla ludzi. Ostrożność trzeba także zachować przy częstotliwości podawania psu ziemniaków. Ziemniaki dla psa niosą ze sobą ryzyko otyłości. Kartofle są lekkostrawne i niskokaloryczne, lecz mają też znaczną ilość węglowodanów. Podawane często z pewnością szybko odbiją się na wadze psów mniej aktywnych czy starszych. Poza tym ziemniaki mają wysoki indeks glikemiczny i z tego powodu nie powinny być podawane psom chorującym na cukrzycę.

Czy pies może jeść ziemniaki surowe?

Surowe ziemniaki dla psa są szkodliwe i mogą wywołać poważne zatrucie, zapalenie nerek, a nawet doprowadzić do śpiączki. Zawarte w surowych ziemniakach glikoalkaloidy – solanina i chakonina – są toksyczne, szczególnie jeśli spożyje się ziemniaki zielone, kiełkujące oraz obierki. Stężenie toksyn na poziomie 3-6 mg na kilogram masy zwierzęcia jest potencjalnie śmiertelne. Kartofle zielenieją w wyniku niewłaściwego przechowywania w wysokiej temperaturze przy jednoczesnym dostępie światła.

Ziemniaki w karmie dla psa

Ziemniaki niejednokrotnie stanowią wartościową cześć składu karm pełnoporcjowych. Ich zbilansowanie nie wymaga dodatkowego podawania ziemniaków. Jeśli jednak chce się poczęstować psa ziemniakami, można to zrobić bez szkody dla jego zdrowia. Wartość kaloryczną podanych ziemniaków trzeba odliczyć od dziennej dawki pokarmowej. Pamiętaj także, że przekąski nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania na kalorie. Ziemniaki w karmie dla psa są pożądanym składnikiem dla czworonogów z alergią pokarmową na gluten, a więc są alternatywą dla zbóż.

Pytania czytelników

Czy psu można dawać gotowane ziemniaki?

Tak, ale w niewielkiej ilości. Ziemniaki dla psa muszą być ugotowanie bez jakichkolwiek dodatków. Muszą być ostudzone, nie gorące, ani nie zimne. Ziemniak dla psa nie może być poddany obróbce, jeśli jest zielony lub kiełkujący.

Co jest lepsze dla psa ryż czy ziemniaki?

Gotowane ziemniaki dla psa będą lepsze. Są one mniej kaloryczne niż ryż.

Czy pies może być uczulony na ziemniaki?

Tak, pies może być uczulony na ziemniaki, jednak dzieje się to bardzo rzadko. Alergenami pokarmowymi dla psów jest wiele warzyw, m.in.: groch czy kukurydza. Aby upewnić się, że tak nie jest, warto wykonać psu testy alergiczne.

Czy pies może jeść słodkie ziemniaki?

Summary
Ziemniaki dla psa. Czy pies może jeść ziemniaki? | Zoonews.pl
Article Name
Ziemniaki dla psa. Czy pies może jeść ziemniaki? | Zoonews.pl
Description
Tak, pies może jeść ziemniaki, ale muszą one być właściwie przygotowane i serwowane dla urozmaicenia, lecz nigdy jako wyłączny posiłek.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 373

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x