Reklama

Jak karmić dorosłego psa prawidłowo

Facebook
Twitter
Żywienie dorosłego psa

Żywienie dorosłego psa wymaga odpowiednio zbilansowanej diety, która dostarczy w karmie odpowiednio zbilansowanych składników. Jakie potrzeby żywieniowe mają dorosłe psy?

Spis treści

Kiedy pies staje się dorosły

Dobór karmy dla psa zależy w dużej mierze od etapu życia, na jakim znajduje się zwierzę. Za psy dorosłe uważa się zwykle osobniki, które zakończyły proces wzrostu. U różnych ras dojrzewanie przebiega w różnym tempie.

Średni wiek osiągnięcia dojrzałości przez psy różnych wielkości przedstawiono w tabeli poniżej

WIELKOŚĆ RASY
WIEK W MIESIĄCACH

Rasy miniaturowe < 5 kg

8-10

Rasy małe (5-10 kg)

11-12

Rasy średnie (11-25 kg)

13-15

Rasy duże (26-45 kg)

16-18

Rasy olbrzymie > 45 kg

19-24

Zapotrzebowanie na energię, a karma dla dorosłego psa

Prawidłowa dieta psa opiera się na zachowaniu właściwego – zerowego bilansu energetycznego. Przy czym zerowy bilans zależy od zapotrzebowania psów na energię oraz energii dostarczonej w karmie. Przykładowo: niesterylizowany pies o dobrym zdrowiu i wykazujący umiarkowaną aktywność będzie miał większe zapotrzebowanie energetyczne niż równie zdrowy pies, zachowujący ten sam poziom aktywności, ale po sterylizacji.

Jedną ze wskazówek, w jaki sposób karmić dorosłego psa, jeśli nie potrafimy samodzielnie wyliczyć jego dziennego zapotrzebowania energetycznego (DER), będzie zapoznanie się z zalecanym przez producenta karmy dawkowaniem. W przypadku opiekunów karmiących swoje dorosłe psy dietą BARF niezbędne będzie wyliczenie DER.

Zapotrzebowanie na białko u dorosłego psa

Zapotrzebowanie na białko u dorosłych psów staje się mniejsze po osiągnięciu dojrzałości. Jego minimalna wartość w suchej masie powinna wynosić 18%, a minimalna zawartość białka pochodzenia zwierzęcego to 6%.

Tłuszcz w diecie dorosłego psa

Poziom tłuszczu w diecie dorosłych psów w karmie gotowej wynosi średnio 5-20% suchej masy (masa, która pozostaje po odwodnieniu karmy w wyniku jej wysuszenia w 105˚C), a jego maksymalna wartość nie powinna przekroczyć 40%. Nadmierna ilość tłuszczu w diecie może doprowadzić do zapalenia trzustki i biegunek tłuszczowych.

To właśnie z tłuszczu czerpana jest największa ilość energii w przeliczeniu na 1g dostarczanej substancji, dlatego jego poziom powinien być dokładnie dostosowany do indywidualnego zapotrzebowania energetycznego danego psa.

Ważnym elementem diety psówNiezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe: n-6 i n-3. Optymalny stosunek n-6 do n-3 powinien oscylować w granicach między 5:1, a 10:1.

Witaminy oraz mikro- i makroelementy w żywieniu dorosłego psa

Witaminy to związki organiczne, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Część z nich rozpuszcza się w tłuszczach, a część w wodzie. Niedobór witamin może doprowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu organów wewnętrznych zwierzęcia.

Związki mineralne są niezbędnymi składnikami pożywienia. Mikroelementy to: żelazo, cynk, miedź, mangan, jod i selen. Makroelementy to: wapń, fosfor, potas, sód i magnez. Ich podaż w diecie uzależniona jest od rasy, wieku, wielkości oraz stanu zdrowia zwierzęcia, np. psy pracujące mają wyższe zapotrzebowanie na mikro- i makroelementy.

W diecie dorosłych psów nie powinno zabraknąć substancji chondroprotekcyjnych: glukozamina, siarczan chondroityny, kwas hialuronowy.

Zawartość włókna pokarmowego nie powinna przekraczać 5% – jest ono szczególnie ważne w przypadku biegunek i zaparć, cukrzycy czy otyłości.

 

Opracowano na podstawie:

M. Ceregrzyn, R. Lechowski, B. barszczewska (red.), Podstawy żywienia psów i kotów, Wyd. Edra Urban&Partner, Wrocław 2019.

Mateusz i Daisy

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Sprawdź inne porady żywieniowe dla psów

Wejść na stronę: 837

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x