Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Co może jeść pies? Poznaj różne możliwości

Co może jeść pies

pixabay.com/photos/weimaraner-puppy-dog-snout-1381186/

Spis treści

Psy to zwierzęta względnie mięsożerne, co oznacza, że w ich diecie poza mięsem, znajdują się również inne składniki odżywcze. Dieta psa może być zatem urozmaicona – wystarczy rozejrzeć się po półkach w sklepach zoologicznych, by przekonać się, jak wiele gotowych produktów znajduje się obecnie w ich ofercie. Jeżeli zastanawiasz się, co mogą jeść psy, to w naszym artykule znajdziesz informacje o karmach gotowych, warzywach, owocach, a także domowym jedzeniu dla psa. W artykule poruszyliśmy również wątek karm dla psów z cukrzycą, chorymi nerkami czy wątrobą. Słowem, znajdziesz tutaj szeroki przegląd podejść dietetycznych, z których możesz skorzystać karmiąc swojego psa zdrowo i bezpiecznie. Owocnej lektury!

Co powinien jeść pies? Zacznijmy od podstaw

Każda dieta psa, nieważne czy gotujesz psu samodzielnie, czy kupujesz karmę w sklepie zoologicznym, powinna być zbilansowana. To oznacza, że powinna ona pokrywać dzienne zapotrzebowania psa na składniki odżywcze, uwzględniając jego wiek, poziom aktywności oraz stan zdrowia.

Jak wskazują Agnieszka Kurosad i Krisztina Kungl: psy pozyskują energię głównie z tłuszczu i węglowodanów. Jednak to białka, będące źródłem niezbędnych do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu aminokwasów, pełnią podstawową funkcję budulcową, uczestniczą aktywnie w reakcjach immunologicznych, zapalnych, procesach trawiennych oraz transporcie różnych substancji, np. tlenu – hemoglobina i żelaza – ferrytyna, a także jako źródło energii (od 5 do 15% w diecie psów)1. Ile białka, tłuszczu i węglowodanów powinno być zawarte w karmie dla psa?

Białko dla psa

Zapotrzebowanie dorosłego psa na białko jest mniejsze niż u rosnących szczeniąt. W literaturze przedmiotu podaje się, że minimalna zawartość białka w suchej masie powinna wynosić 18%. Warto jednak wskazać, że źródłem białka może być mięso oraz rośliny. Dlatego specjaliści dookreślili, że minimalna zawartość białka pochodzenia zwierzęcego to 6%. W powszechnej opinii może się wydawać, że im więcej białka pochodzenia zwierzęcego tym lepiej – są jednak od tego pewne wyjątki. Karma wysokobiałkowa może nie być wskazana dla psów chorujących na nerki, czy niektóre rodzaje chorób wątroby.

Mięso dla psa

Czy można karmić psa samym mięsem? Zdecydowanie nie. Tkanka mięśniowa zawiera od 16 do 22% białka i do 30% tłuszczu. W mięsie zawarty jest fosfor, jednocześnie jest ono ubogie w wapń. Nadmiar fosforu przy braku wapnia prędzej czy później doprowadzi u psa do demineralizacji kości. Dieta oparta na samym mięsie może doprowadzić do niedoboru niemal wszystkich składników mineralnych poza fosforem2.

Tłuszcz dla psa

Z tłuszczu psy czerpią największą ilość energii w przeliczeniu na 1 g dostarczanej substancji. Z tego względu poziom tego składnika powinien być precyzyjnie wyliczony dla danego osobnika. Maksymalna zawartość tłuszczu w karmie nie powinna jednak przekraczać 40% w suchej masie. Jego nadmiar może doprowadzić do biegunki tłuszczowej oraz zapalenia trzustki u psa. Nadpodaż tłuszczu to również prosta droga do nadwagi i otyłości u psa.

Sprawdź karmę dla swojego psa

Reklama

Sucha karma dla psa BioFeed EUPHORIA Gluten Free z Jagnięciną

Węglowodany dla psa

Węglowodany, czyli cukry proste i złożone, to dla psa również źródło energii. Dodatkowo cukry w procesie oddychania służą do wytworzenia dostępnego dla komórek organizmu ciepła. Podawane w nadmiarze gromadzą się jednak w formie tkanki tłuszczowej. Węglowodany można podzielić na strawne i niestrawne. Ta druga grupa stanowi, korzystne z punktu widzenia diety, włókno pokarmowe, które działa ja miotełka, czyszcząca jelita.

Zawartość węglowodanów w karmach suchych waha się w granicach 30-60%, z kolei w karmach mokrych od 2 do 40%. Główny źródłem węglowodanów jest pokarm roślinny – owoce i warzywa, z którego w wątrobie pozyskiwana jest glukoza.

Jakie owoce może jeść pies?

W warunkach dzikich owoce trafiają do żołądków psowatych wraz z treścią ofiary. Psy dostosowały się jednak do zwyczajów żywieniowych ludzi. Resztki ze stołów pełne były owoców i warzyw. Owoce to poza błonnikiem źródło witamin oraz makro- i mikroelementów.

Dobre owoce dla psa to m.in.: jabłka, gruszki, arbuzy, banany, truskawki, jagody, maliny, jeżyny, borówki czy żurawina.

A jakie owoce są niebezpieczne dla psa?

Winogrona i rodzynki są silnie trujące i obciążają pracę nerek. Psu nie wolno podawać również awokado, które zawiera persin. Cytrusy – pomarańcze, mandarynki etc., nie są wskazane, gdyż prowadzą do wzmożonej produkcji kwasów żołądkowych. Również pestkowce – śliwki, morele, wiśnie, czereśnie, zawierają w swoich pestkach silnie trujący kwas pruski.

Jakie warzywa dla psa?

Warzywa mogą stanowić urozmaicenie diety psa. Surowe warzywa nie zostaną jednak strawione – podając psu surową marchewkę, szybko zobaczysz niestrawione części warzywa w odchodach. Dlatego, w celu zwiększenia strawności warzywa warto wcześniej ugotować. Do takich warzyw należą m.in.: ziemniaki, marchewka, buraki, seler, pietruszka, dynia, bataty, brokuły.

A jakich warzyw nie podawać psu?

  • czosnek i cebula
  • surowe ziemniaki
  • warzywa zawierające kwas szczawianowy: szczaw, rabarbar, botwinka, szpinak – w nadmiarze mogą prowadzić do kamieni szczawianowych

Co mogą jeść psy – jaka karma dla psa będzie najlepsza?

Wybierając gotową karmę dla psa, kieruj się następującymi zasadami:

  1. Karma powinna być pełnoporcjowa, a nie uzupełniająca, jak przekąski dla psa
  2. Wybierz karmę dostosowaną do wieku psa – inne potrzeby żywieniowe mają szczeniaki, psy dorosłe, a inne psy geriatryczne
  3. Zwróć uwagę na poziom aktywności Twojego psa – jeżeli ćwiczysz z nim wyczynowe sporty, bądź jest to pies pracujący, to karma powinna mieć zwiększony poziom energii
  4. Dopasuj karmę do ewentualnych problemów zdrowotnych – jeżeli Twój pies ma nietolerancję na gluten, to sięgnij po karmę bezglutenową, a jeżeli lekarz zdiagnozował alergię pokarmową, to rozważ wprowadzenie karmy z hydrolizowanym źródłem białka bądź monobiałkową
  5. W procesie leczenia chorób przewlekłych, jeśli jest to wskazane i możliwe, wybieraj karmy weterynaryjne

 

Uwzględniając powyższe, możesz zdecydować, by karmić psa karmą suchą i/lub karmą mokrą.

Czym karmić psa z nietolerancją glutenu?

Gluten to mieszanka białek roślinnych, których głównym źródłem jest pszenica, żyto, owiec i jęczmień. Niektóre psy nie tolerują glutenu, co daje objawy w postaci biegunki, wzdęć, bólów brzucha. W karmach bezglutenowych nie ma więc zbóż zawierających gluten. Zamiast nich stosuje się np. ryż, kukurydzę, czy ziemniaki. Dobre karmy bezglutenowe zawierają zioła i kwasy tłuszczowe, które wpływają na apetyt i stan skóry.

Sprawdź karmę dla swojego psa

Reklama

Sucha karma dla psa BioFeed EUPHORIA Gluten Free z Jagnięciną

Czym karmić psa z alergią pokarmową?

Alergia pokarmowa u psa to reakcja układu odpornościowego na występujący w diecie składnik – zazwyczaj są to białka pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Objawami takiej reakcji mogą być biegunki, wymioty, czy zmiany skórne. Karma hipoalergiczna to taka, w której składnik alergizujący będzie wykluczony – wykluczenie takie realizuje się za pomocą diety eliminacyjnej. Jeżeli twój pies jest alergikiem, to możesz rozważyć wybór karmy monobiałkowej, z krótkim składem lub z hydrolizowanym białkiem.

Czym karmić psa z alergią skórną?

Objawy skórne mogą wystąpić u psa w wyniku alergii pokarmowej. Jeżeli lekarz wykluczył wpływ czynników kontaktowych ze środowiska zewnętrznego, np. alergia na roztocza etc., to warto przeprowadzić dietę eliminacyjną.  

Co może jeść pies z chorą wątrobą?

Karma dla psa z chorą wątrobą powinna być lekkostrawna, o umiarkowanie ograniczonej zawartości białka i z obniżoną zawartością tłuszczu.

Co może jeść pies z cukrzycą?

Najskuteczniejsza karma dla psa z cukrzycą powinna zawierać średnią ilość białka, małą ilość tłuszczu, duże ilości węglowodanów złożonych oraz błonnika. W diecie psa cukrzyka należy unikać węglowodanów prostych oraz przetworzonej skrobi np. makaronu, gdyż jest on szybko trawiony, co prowadzi do gwałtownego wzrostu glukozy.

Co może jeść pies chory na nerki?

Karma dla psa z niewydolnością nerek powinna być wysokoprzyswajalna, o obniżonej zawartości białka, fosforu i sodu, co pomaga ograniczyć ilość azotu mocznika oraz fosforu we krwi, oraz unormować wysokie ciśnienie krwi. Badania potwierdziły, że istnieją korzyści z podawania psom z niewydolnością nerek olejów z ryb i innych olejów pochodzenia morskiego.

Czego nie może jeść pies?

Mimo że pies jest wszystkożerny, to do jego miski nie powinno trafiać wszystko. Czego absolutnie nie może jeść pies? Słodyczy w formie przetworzonych ludzkich smakołyków. Resztek jedzenia ze stołu – zawierają one zwykle duże ilości soli oraz innych przypraw, które mogą być szkodliwe dla psa. Wybranych warzyw np. cebula i czosnek oraz owoców np. winogrona, cytrusy.

FAQ na temat diety psa

Co pies może jeść ludzkiego?

Wśród produktów, które ludzie spożywają na co dzień, pies może otrzymać w formie nagrody wybrane owoce np. jabłko, gruszkę, banana oraz wybrane warzywa np. marchewkę. W przypadku warzyw lepiej jest jednak je ugotować, by zwiększyć strawność błonnika.

Co może jeść pies oprócz karmy?

Jeżeli potrafisz przygotowywać psu zbilansowane posiłki, to możesz je przyrządzać w formie samodzielnie gotowanej diety domowej. Istnieją gotowe przepisy, na konkretne dania dla psa, z których możesz skorzystać. Możesz również rozważyć skomponowanie diety BARF dla psa – w bibliografii znajdziesz przykładową książkę na ten temat.

Źródła

  1. A. Kurosad, K. Kungl, Składniki pokarmowe, w: M. Ceregrzyn, B. Barszczewska, R. Lechowski R. (red.), Podstawy żywienia psów i kotów, Wyd. Edra&Urban, Wrocław 2019.
  2. K. Hołda, Białko dla psa i kota. Dlaczego białko jest takie ważne? https://karolinaholda.com/bialko-w-diecie-psa/#tylko (dostęp: 10.01.2024 r.)

G. Richter, Księga zdrowia psa i kota. Zintegrowana opieka i żywienie, Wyd. Galaktyka, Łódź 2018.

M. Olejnik, Pies na diecie BARF, wyd. Helion, Gliwice 2016.

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne artykuły o żywieniu psów

Summary
Co może jeść pies? Poznaj różne możliwości | Zoonews.pl
Article Name
Co może jeść pies? Poznaj różne możliwości | Zoonews.pl
Description
Nie wszystko, co zdrowe dla człowieka, będzie odpowiednie dla psów. Przeczytaj, które składniki pokarmowe może jeść pies, a których lepiej unikać w jego diecie.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x