Reklama
Reklama

Ile pies ma zębów? ABC ZDROWYCH ZĘBÓW U PSA

Facebook
Twitter
Ile pies ma zębów? ABC ZDROWYCH ZĘBÓW U PSA

pixabay.com/images/id-2667472/

Zęby psa zaczynają rosnąć już od 3. tygodnia życia. Szczenięta nie mają jednak wszystkich zębów, które pojawią się u dorosłego psa.

Z tego artykułu dowiesz się: ile pies ma zębów, kiedy psu rosną zęby mleczne i zęby stałe, jak dbać o zdrowe zęby u psa, czym czyścić zęby.

Spis treści - kliknij strzałkę

Jama ustna i zęby psa – funkcje

Zęby psa, a także cała jama ustna to początek przewodu pokarmowego. Zadaniem zębów psa jest zmiękczanie pokarmu poprzez jego gryzienie, czyli przygotowanie do dalszych etapów trawienia.

Jama ustna psa nie jest tylko i wyłącznie początkiem przewodu pokarmowego. Za jej pomocą pies dosłownie smakuje świat.

Psy badają otoczenie za pomocą warg, zębów i języka. Również zabawy odbywają się przede wszystkim za pomocą pyska psa. Wszystko to powoduje, że pies narażony jest na wiele chorób jamy ustnej. W tym te, związane z zębami.

Jakie zęby ma pies?

Pies to klasyczny mięsożerca. Jego jama ustna wypełniona jest zębami dostosowanymi do pobierania i rozdrabniania pokarmów mięsnych. Z tego względu zęby psa to:

  • Małe siekacze – dostosowane do skubania i zdejmowania mięsa z kości oraz czynności pielęgnacyjnych we własnej sierści
  • Kły – to zęby przystosowane do chwytania ofiary i zdzierania z niej mięśni
  • Zęby przedtrzonowe i trzonowe – zęby te odpowiadają za wielu funkcji: trzymają zdobycz, zdzierają, tną mięso oraz rozdrabniają pokarm roślinny.

 

Dodatkowo psy mają znacznie dłuższe korzenie zębów niż człowiek. Są one znacznie dłuższe niż zęby psa!

W ciągu swojego życia psy mają dwa rodzaje zębów:

  • Zęby mleczne u psów
  • Zęby stałe u psów

Zęby psa – BUDOWA

Zęby psa są osadzone głęboko w kości na korzeniach, które są dłuższe od samych zębów. Zęby u psów chronione są warstwą twardego, białego szkliwa, które pokrywa mniej twardą, żółtą zębinę. Zęby psa usadowione są w żywej tkance, którą jest miazga zębowa.

Zęby psa – BUDOWA

Kiedy psu rosną zęby mleczne?

Termin, kiedy psu rosną zęby mleczne zależy w dużej mierze o rasy. U takich ras, jak shih tzu i lhasa apso zęby mleczne wyrzynają się zdecydowanie dłużej – nawet do 10. tygodni. U psów ras dużych zęby mleczne wyrzynają się zdecydowanie szybciej. Mimo to można podać średnie terminy kiedy psu rosną zęby mleczne.

 

TYP ZĘBÓW

KIEDY PSU ROSNĄ MLECZAKI

Kły

3-5. tydzień

Siekacze

4-6. tydzień

Przedtrzonowe

4-10. tydzień

Trzonowe

Nie ma

Ile zębów ma pies – MLECZNE ZĘBY

Psy rodzą się zwykle bez zębów, a zaczynają się one wyrzynać od ok. 3. tygodnia życia psa i najpóźniej w wieku 10. tygodni pies ma już wszystkie zęby mleczne.

Pies ma 28 zębów mlecznych: kły, siekacze i przedtrzonowe. Szczenięta nie mają zębów trzonowych.

Rodzaje zębów u szczeniaka

Szczenięta mają 12 siekaczy (sześć na górze i sześć na dole), 4 kły (dwa górne i dwa dolne) oraz 16 zębów przedtrzonowych (osiem na górze i osiem na dole).

Kiedy psu wypadają zęby mleczne?

Wymiana zębów u psa następuje już z wieku 13. Tygodni. To oznacza, że pies ma zęby mleczne bardzo krótko.

Wymiana zębów u psa – kiedy psu rosną zęby stałe?

Jak napisano wyżej wyrzynanie się zębów zależy od rasy psa. Psom ras dużych zęby stałe wyrzynają się szybciej niż u psów małych. Można jednak podać ogólne ramy czasowe, w których wszystkie psy powinny wymienić mleczaki na zęby stałe.

 

TYP ZĘBÓW

KIEDY PSU ROSNĄ ZĘBY STAŁE

Kły

22-30. tydzień

Siekacze

10-22. tydzień

Przedtrzonowe

18-26. tydzień

Trzonowe

22-30. tydzień

Ile zębów stałych ma pies?

W wieku ok. 30 tygodni psy mają już wszystkie zęby stałe. Dorosłe psy mają 42 zęby: kły, siekacze, przedtrzonowe i trzonowe.

Rodzaje zębów stałych u dorosłego psa

Dorosłe psy mają 20 zębów w górnej szczęce i 22 zęby w żuchwie, ponieważ na dole psy mają dwa dodatkowe zęby trzonowe.

Zęby dorosłych psów to 12 siekaczy (sześć na górze i sześć na dole), 4 kły (dwa górne i dwa dolne), 16 zębów przedtrzonowych (osiem na górze i osiem na dole), 10 zębów trzonowych (cztery na górze i sześć na dole).

Wzór zębowy psa dorosłego – GRAFIKA

Wzór zębowy psa dorosłego – GRAFIKA
Wzór zębowy psa – szczeniaka – GRAFIKA

Kiedy psu wypadają zęby stałe?

Zęby stałe mogą towarzyszyć psu do końca jego życia. Zapewnienie odpowiedniej profilaktyki jamy ustnej u psa oraz kontrolne wizyty mogą pozwolić psu cieszyć się zdrowymi zębami aż do śmierci. Jeżeli dorosłemu psy zaczynają wypadać zęby, to ma to związek z chorobami, które należy zacząć leczyć. Zepsute zęby  mogą zatruć cały organizm i doprowadzić do przedwczesnej śmierci psa.

Zdrowie zębów psa

Zdrowe zęby psa mają wpływ na zdrowie całego jego organizmu. Substancje zawarte w ślinie psa mają właściwości antyseptyczne, co oznacza, że naturalnie zmniejszają ryzyko infekcji u psa.

Pies, który otrzymuje do jedzenie mięso, podczas rozdzierania i zjadania takiego pokarmu masuje dziąsła i czyści swoje zęby – argument ten często podnoszony jest przez popularyzatorów diety BARF dla psów.

Zdrowe zęby psa powinny być rozmieszczone z odstępami, by nie gromadził się między nimi pokarm. Niestety u małych ras, a zwłaszcza psów z krótkimi kufami zęby są zwykle stłoczone, stąd częstszy problem kamienia nazębnego u psów ras małych i miniaturowych.

Profilaktyka uzębienia psa

Każdy opiekun może wykonać podstawowe przeglądy uzębienia psa. Należy to robić raz w tygodniu.

Na co zwrócić uwagę, podczas rutynowej kontroli zębów psa?

  1. Powąchaj oddech psa – zdrowe psy nie mają nieprzyjemnego zapachu z pyska. Halitoza powodowana jest zwykle przez bakterie, które rozkładają zanieczyszczenia, które zgromadziły się pomiędzy zębami, w płytce nazębnej bądź w związku z infekcją dziąseł psa.
  2. Odbarwienia zębów psa – zdrowe zęby psa są naturalnie białe. Odbarwienia szkliwa mogą pojawić się na skutek np. podawanych antybiotyków. Szczenięta po nosówce mają zwykle ciemno zabarwione erozje na szkliwie.
  3. Kamień nazębny u psa – zęby psa mogą być pokryte lepką, żółtawą płytką, która zawiera ślinę, bakterie oraz zanieczyszczenia. Płytkę nazębna należy usuwać, ponieważ to właśnie z niej tworzy się kamień nazębny, który może prowadzić np. do zapalenia dziąseł u psa, próchnicy u psa, a w najgorszym razie wypadania zębów u psa.

Czyszczenie zębów u psa – jakie produkty warto zastosować

Pielęgnacja zębów u psa, podobnie jak u ludzi powinna odbywać się każdego dnia. Obecnie w sklepach zoologicznych dostępny jest szeroki zakres narzędzi i preparatów, które pomagają czyścić zęby psów.

Pasta do zębów dla psa

Pamiętaj, że pasta do zębów dla psa nie może być tą samą pastą, z której korzysta człowiek. Pasta do zębów dla psa ma innych skład, inną gradację materiału ściernego oraz zwykle posiada smak mięsa, który zachęca psa do czyszczenia zębów.

Szczoteczka do zębów dla psa

By prawidłowo korzystać z dobrodziejstwa pasty do zębów dla psa należy zaopatrzyć się w szczoteczkę dla psa. Zwykle są to plastikowe naparstki z włosiem o różnej twardości, bądź z gumowymi ząbkami, które służą również do masowania dziąseł u psa.

Preparaty do wody na zdrowe zęby psa

Preparaty, które można dolewać do wody każdego dnia nie powinny zastępować czyszczeni zębów mechanicznie.

Dolewane do wody płyny do higieny zębów dzielą się na dwie grupy:

  1. Płyny, które zapobiegają osadzaniu się płytki nazębnej – wykorzystując do tego w swoim składzie np. glicerynę.
  2. Płyny, które rozpuszczają osadzoną już płytkę nazębną za pomocą substancji chemicznych, które wchodzą w reakcję z płytką nazębną.

 

To pierwsze stosuje się u psów ze zdrowymi zębami, te drugie stosuje się, gdy u psa pojawiła się już płytka nazębna.

Naparstki do szczotkowania zębów psa

Osobną grupą produktów są naparstki z jonami srebra, które zakłada się na palce. Należy nimi czyścić zęby raz dziennie. Można z nich korzystać bez konieczności nakładania pasty, która ma właściwości ścierne i niemal zawsze uszkadza w pewnym stopniu szkliwo.

Przysmaki dentystyczne dla psa

Osobną grupę produktów stanowią przysmaki dentystyczne, które z uwagi na odpowiednią twardość, kształt oraz zawarte w nich składniki, wpływają pozytywnie na zawartość minerałów w ślinie, a także pomagają mechanicznie ścierać płytkę nazębną.

Usuwanie kamienia nazębnego u psa

Chcesz wiedzieć, czy są domowe sposoby, na usuwanie kamienia nazębnego u psa, jakie są jego objawy i ile kosztuje sanacja u lekarza weterynarii? Przeczytaj poradnik naszej specjalistki:

Pytania czytelników

Czy choroby innych narządów mogą powodować problemy w jakie ustnej?

Tak, jama ustna pozwala zdiagnozować choroby innych narządów. W przypadku niewydolności nerek może dojść do uremii – nagromadzenia się produktów przemiany materii we krwi, co prowadzi do zapalenie dziąseł i owrzodzenia jamy ustnej u psa.

Przeczytaj również

Dlaczego kamień nazębny występuje częściej u małych ras psów?

Małe rasy psów mają zwykle mniejsze odstępy pomiędzy zębami, co powoduje, że łatwiej gromadzi się na nich płytka nazębna. Małe psy dostają częściej bardziej miękki pokarm, którego nie gryzą tak intensywnie, by pomóc sobie w ścieraniu płytki nazębnej. Ślina małych ras psów może też mieć nieco inny skład mineralny, który sprzyja powstawaniu kamienia nazębnego.

 

Bibliografia:

B. Fogle, Wielka encyklopedia PSY. Zdrowie, Tom 4, Axel Springer Polska, Warszawa 2008.

Grafiki użyte w materiale pochodzą z powyżej publikacji.

Mateusz i Daisy

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne porady o zdrowiu psów i kotów

Summary
Ile pies ma zębów? ABC ZDROWYCH ZĘBÓW U PSA | Zoonews.pl
Article Name
Ile pies ma zębów? ABC ZDROWYCH ZĘBÓW U PSA | Zoonews.pl
Description
Zęby psa zaczynają rosnąć już od 3. tygodnia życia. Szczenięta nie mają jednak wszystkich zębów, które pojawią się u dorosłego psa.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 453

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x