Reklama

Gryfonik belgijski – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Gryfonik belgijski to rasa psów, która pochodzi od szorstkowłosego psa brukselskiego, który nazywany był „Smousje”.

Ger Dekker, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

Gryfonik belgijski to mały piesek do towarzystwa, który nie jest jednak zbyt popularny w Polsce, a zakup z hodowli może być utrudniony.

Spis treści - kliknij

Gryfonik belgijski – historia rasy

Gryfonik belgijski to rasa psów, która pochodzi od szorstkowłosego psa brukselskiego, który nazywany był „Smousje”. Początkowo były to psy do towarzystwa dla klasy średniej, do momentu, kiedy nie zakochały się w nich damy z królewskiego dworu. Dzięki zainteresowaniu rasą psów przez królową belgijską Marie Henriette w XX wieku psy te zyskały popularność w innych krajach europejskich. Już w 1896 roku powstał Brytyjski Klub Miłośników Gryfonika.

Gryfonik belgijski ma w sobie krew teriera irlandzkiego, yorkshire terriera oraz king charles spaniela i mopsa. Zmieszanie krwi gryfonika z mopsem doprowadziło do pojawienia się gryfoników z krótką sierścią i czarnym umaszczeniem.

Gryfonik belgijski w Polsce

Gryfoni belgijski to w Polsce wciąż dosyć mało popularna rasa – istnieje kilka hodowli gryfoników, a dostępność psów tej rasy nie jest zbyt duża.

Jak wygląda gryfonik belgijski

Gryfonik belgijski to mały pies do towarzystwa o prawie kwadratowej sylwetce, mocnym kośćcu i dumnym spojrzeniu. Głowa gryfonika jest stosunkowo duża względem tułowia, jest szeroka i zaokrąglona; nos czarny; kufa bardzo krótka; oczy szeroko rozstawione; uszy małe i osadzone wysoko. Grzbiet gryfonika jest krótki i prosty, ogon osadzony wysoko; kończyny przednie, jak i tylne osadzone równolegle.

Gryfonik belgijski - charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie gryfonika belgijskiego

Pies, jak i suka: 20-28 cm

Gryfonik belgijski – waga

Pies, jak i suka: 3-6 kg

Szata gryfonika belgijskiego

Gryfonik belgijski ma szatę szorstkowłosą z podszerstkiem. Włos jest falisty, ale nie lokowany. Gryfonik belgijski występuje w czarnym bądź czarnym podpalanym umaszczeniu.

Kategoria wielkości: gryfonik belgijski to pies małej rasy

Ile żyje gryfonik belgijski?

Długość życia gryfoników waha się od 12 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Gryfonik belgijski – charakter

Gryfonik to typowy pies do towarzystwa. Wierny, czuły, bardzo wesoły kanapowie, który uwielbia zabawy. To pies dosyć energiczny, który nie zadowoli się krótkimi aktywnościami. Psy te mocno przywiązują się do rodziny, ciężko znoszą samotność i nie są niezależne.

Gryfonik to szczekliwa rasa psów, jeśli będzie została sam na zbyt długo, to może mieć skłonność do niszczenia przedmiotów. Gryfonik doskonale nadaje się na pierwszego psa w domu – dostosuje do życia nawet w naprawdę mały mieszkaniu. Jest łatwy w transporcie, zaakceptuje zarówno koty, jak i inne psy pod jednym dachem.

Gryfonik odnajdzie się u boku rodziny z dziećmi, jak i osoby starszej.

Gryfonik belgijski – zdrowie

Gryfonik belgijski to rasa brachycefaliczna z wszystkimi tego konsekwencjami:

  • Gryfoniki mogą mieć trudno z oddychaniem
  • Grofynik szybko się męczy, podczas upałów

 

Wśród innych problemów, które mogą dotknąć gryfonika belgijskiego wskazać należy odkładającą się płytkę nazębną, problemy z oczami oraz dysplazje stawów biodrowych i alergie skórne.

Gryfonik belgijski – żywienie

Gryfonika można karmić raz dziennie o stałej porze dnia, chociaż jeśli otrzyma dwa posiłki dziennie to również będzie prawidłowo. Ze względu na skłonność do alergii gryfonika najlepiej karmić od samego początku karmą bezzbożową, hipoalergiczną. Ten mały piesek powinien otrzymywać karmę dostosowaną wielkością krokieta do jego pyszczka. Sucha karma powinna być naprawdę wysokiej jakości. Psy te mogą mieć wzmożony apetyt, dlatego należy precyzyjnie określić dzienną dawkę kaloryczną jedzenia. Dla gryfonika nada się również mokra karma dla psów, jak i dieta BARF.

Gryfonik belgijski – pielęgnacja

Gryfonik belgijski to pies szorstkowłosy, którego włos sam nie wypada, co oznacza, że raz na dwa-trzy miesiące należy udać się z psem do groomera na trymowanie, bądź można go trymować samodzielnie. Pomoc w usunięciu martwych włosów jest niezbędna, by pies prezentował zdrową szatę.

Gryfonika nie należy kąpać zbyt często, gdyż pozbywamy się z jego skóry sebum, które chroni przed podrażnieniami. Raz w tygodniu należy sprawdzać stan oczu, uszu i zębów.

Gryfonik belgijski – szkolenie

Grofniki to inteligentne psy, nieco zadziorne, ale łatwe w układaniu. Szczeniaka należy socjalizować z innymi zwierzętami, a psie przedszkole dostarczy podstaw, by samemu ułożyć psa.

Zalety i wady gryfonika belgijskiego

Zalety gryfonika

  • Gryfonik to bardzo rodzinny pies
  • Psy tej rasy nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji
  • Gryfonik dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami

 

Wady gryfonika

  • Psy tej rasy cierpią na szereg dolegliwości zdrowotnych
  • Gryfonik może być szczekliwy i mieć niszczycielskie zapędy, jeżeli długo zostaje sam

Gryfonik belgijski – ciekawostki

  • Gryfonik belgijski, jak i gryfonik brukselski oraz brabantczyk mogą urodzić się w jednym miocie
  • Gryfonik belgijski, jak i gryfonik brukselski oraz brabantczyk mają odmienne numery wzorca rasy – jednak kluczowa różnica polega na innym umaszczeniu
Gryfonik z hodowli może kosztować od 2000 do 3000 zł.

Ger Dekker, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

Gryfonik belgijski hodowla

Decydując się na zakup gryfonika z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Gryfonik belgijski cena

Gryfonik z hodowli może kosztować od 2000 do 3000 zł.

Imię dla gryfonika belgijskiego

Ciekawe imię dla psa: Sparki, Majlo, Fafik

Ciekawe imię dla suczki: Nutka, Tosia, Viki

Dla kogo gryfonik belgijski będzie idealny?

Gryfoniki to małe pieski do towarzystwa, dla osób, które nie będą im żałować czułości i wspólnego czasu na zabawy. To doskonałe pieski dla dzieci oraz dla osób starszych.

Klasyfikacja FCI rasy gryfonik belgijski

Grupa IX: psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja 3: małe psy belgijskie

Numer wzorca: 81

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Gryfonik belgijski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Gryfonik belgijski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Gryfonik belgijski to mały piesek do towarzystwa, który nie jest jednak zbyt popularny w Polsce, a zakup z hodowli może być utrudniony.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1091

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x