Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

GRYFONIK BELGIJSKI – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Gryfonik belgijski to rasa psów, która pochodzi od szorstkowłosego psa brukselskiego, który nazywany był „Smousje”.

Ger Dekker, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

Gryfonik belgijski to mały piesek do towarzystwa, który nie jest jednak zbyt popularny w Polsce, a zakup z hodowli może być utrudniony.

Spis treści

Gryfonik belgijski – podstawowe informacje o rasie psów

🌅 Kraj pochodzenia

Belgia

🐶 Numer wzorca FCI

81

➡ Waga

3,5-6 kg

❤ Długość życia

12 – 14 lat

💢 Charakter

Gryfonik belgijski to mały, dumny i zrównoważony piesek, który bardzo silnie związuje się z opiekunem.

Gryfonik belgijski – pochodzenie i historia rasy

Gryfonik belgijski to rasa psów, która pochodzi od szorstkowłosego psa brukselskiego, który nazywany był „Smousje”. Początkowo były to psy do towarzystwa dla klasy średniej, do momentu, kiedy nie zakochały się w nich damy z królewskiego dworu. Dzięki zainteresowaniu rasą psów przez królową belgijską Marie Henriettę w 1900 roku psy te zyskały popularność w innych krajach europejskich. Już w 1896 roku powstał Brytyjski Klub Miłośników Gryfonika.

Geny gryfonika brukselskiego

Gryfonik belgijski ma w sobie krew teriera irlandzkiego, yorkshire terriera oraz king charles spaniela i mopsa. Zmieszanie krwi gryfonika z mopsem doprowadziło do pojawienia się gryfoników z krótką sierścią i czarnym umaszczeniem. Domieszka genów innych psów dokonała się w XIX w. i utrwaliła obecny typ rasy.

Uznanie rasy przez FCI

Gryfonik brukselski został oficjalnie uznany przez FCI 26 października 1954 roku.

Gryfonik belgijski w Polsce

Gryfoni belgijski to w Polsce wciąż dosyć mało popularna rasa – istnieje kilka hodowli gryfoników, a dostępność psów tej rasy nie jest zbyt duża.

Jak wygląda gryfonik belgijski?

Gryfonik belgijski to mały pies do towarzystwa o prawie kwadratowej sylwetce i mocnym kośćcu. Głowa pieska jest duża, a jej wyraz przypomina ludzką twarz przez cofnięcie grzbietu nosa, który tworzy jedną płaszczyznę nosa, brody i czoła. Stop psa jest wyraźnie zaznaczony, a kufa nie może przekraczać 1,5 cm. Cechą rasy jest przodozgryz. Nos, wargi i obramowanie oczu gryfonika są wybarwione na czarno. Duże oczy psa są okrągłe i nie mogą być wytrzeszczone. Ich kolor jest brązowy, a im ciemniejszy tym lepiej. Uszy gryfonika belgijskiego są małe i wysoko osadzone, a noszone są na wpół uniesione, opadając do przodu. Uszy mogą być kopiowane i nie jest to wadą. Grzbiet psa jest mocny i prosty, zakończony płaskim lub minimalnie opadającym zadem. Zad gryfonika wieńczy wysoko osadzony ogon. Ogon noszony jest tak, by jego końcówka nie dotykała grzbietu. Mocne ciało dźwigają równoległe kończyny o proporcjonalnym kontowaniu.

Gryfonik belgijski - charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie gryfonika belgijskiego

Pies, jak i suka: 20-28 cm

Gryfonik belgijski – waga

Pies, jak i suka: 3,5 -6 kg

Szata gryfonika belgijskiego

Gryfonik belgijski ma szatę szorstkowłosą z podszerstkiem. Szata nie może być zbyt długa, by nie psuła sylwetki psa. Włos jest nieco falisty, ale nie lokowany. Włos dłuższy na głowie, tworzący brwi, brodę i wąsy. Brwi natomiast są najdłuższe.

Gryfonik belgijski występuje w czarnym bądź czarnym podpalanym umaszczeniu. Pojedyncze białe włosy na klatce piersiowej są akceptowane, ale nie są pożądane.

Kategoria wielkości gryfonika belgijskiego

Gryfonik belgijski to pies małej rasy.

Ile żyje gryfonik belgijski?

Długość życia gryfoników waha się od 12 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Gryfonik belgijski – usposobienie i charakter

Gryfonik to typowy pies do towarzystwa. Wierny, czuły, bardzo wesoły, który uwielbia zabawy. To pies dosyć energiczny, który nie zadowoli się krótkimi aktywnościami. Mocno przywiązuje się do rodziny, ciężko znosi samotność i nie jest niezależny.

Gryfonik belgijski niegdyś użytkowany był jako piesek do ochrony powozów i walki z gryzoniami w stajniach, przez to jest bardzo czujny na każdy ruch.

Rasa ta jest inteligentna i dumna, a traktowana sprawiedliwie uczy się pilnie i opiekunowie nie powinni mieć problemów z jej wychowaniem. Elegancka sylwetka i ruch pieska z powodzeniem sprawdza się na wystawach rasowych. Gryfonik doskonale odnajdzie się jako mały stróż domu, gdyż natychmiast powiadomi opiekuna o każdym niepokojących go wydarzeniach.

Gryfonik belgijski powinien być psem zrównoważonym, nieagresywnym i pozbawionym lęku, a pojawiający się problem ze szczekliwością trzeba opanować już od szczenięcia.

Gryfonik doskonale nadaje się na pierwszego psa w domu – dostosuje do życia nawet w naprawdę mały mieszkaniu. Jest łatwy w transporcie, zaakceptuje zarówno koty, jak i inne psy pod jednym dachem.

Gryfonik odnajdzie się u boku rodziny ze starszymi dziećmi, jak i osoby starszej, ale opiekunowie nie powinni żałować im czułości i czasu na wspólne zabawy.

Gryfonik belgijski – zdrowie

Gryfonik belgijski to rasa brachycefaliczna ze wszystkimi tego konsekwencjami:

  • Gryfoniki mogą mieć trudności z oddychaniem
  • Grofynik szybko się męczy, podczas upałów

Typowe choroby, na jakie zapadają gryfoniki

  • odkładająca się płytkę nazębna
  • owrzodzenie rogówki oporne na leczenie
  • zaćma
  • podwójny rząd rzęs
  • podwinięcie rzęs
  • dysplazja stawów biodrowych
  • alergie skórne

Gryfonik belgijski – żywienie

Gryfonika można karmić raz dziennie o stałej porze dnia, chociaż jeśli otrzyma dwa posiłki dziennie to również będzie prawidłowo. Ze względu na skłonność do alergii gryfonika belgijskiego najlepiej karmić od samego początku karmą bezzbożową, hipoalergiczną. Ten mały piesek powinien otrzymywać karmę dostosowaną wielkością krokieta do jego pyszczka. Sucha karma powinna być naprawdę wysokiej jakości. Psy te mogą mieć wzmożony apetyt, dlatego należy precyzyjnie określić dzienną dawkę kaloryczną jedzenia. Dla gryfonika nada się również mokra karma dla psów, jak i dieta BARF.

Gryfonik belgijski – pielęgnacja

Gryfonik to pies szorstkowłosy, którego włos sam nie wypada, co oznacza, że raz na dwa-trzy miesiące należy udać się z psem do groomera na trymowanie, bądź można go trymować samodzielnie. Zbyt długa szata wpływa negatywnie na sylwetkę psa.

Gryfonika belgijskiego nie należy kąpać zbyt często, gdyż pozbywa się z jego skóry sebum, które chroni przed podrażnieniami. Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków zniszczy szorstki włos, a jedwabista czy wełnista szata jest poważną wadą. Raz w tygodniu należy sprawdzać stan oczu, uszu i zębów.

Gryfonik belgijski – szkolenie

Grofniki to inteligentne psy, nieco zadziorne, ale łatwe w układaniu. Szczeniaka należy socjalizować z innymi zwierzętami, a psie przedszkole dostarczy podstaw, by samemu ułożyć psa.

Zalety i wady gryfonika belgijskiego

Zalety gryfonika

  • Gryfonik to bardzo rodzinny pies
  • Psy tej rasy nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji
  • Gryfonik dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami

 

Wady gryfonika

  • Psy tej rasy cierpią na szereg dolegliwości zdrowotnych
  • Gryfonik może być szczekliwy i mieć niszczycielskie zapędy, jeżeli długo zostaje sam

Gryfonik belgijski – ciekawostki

  • Gryfonik belgijski, jak i gryfonik brukselski oraz brabantczyk mogą urodzić się w jednym miocie.
  • Gryfonik belgijski, jak i gryfonik brukselski oraz brabantczyk mają odmienne numery wzorca rasy – jednak kluczowa różnica polega na innym umaszczeniu.
Gryfonik z hodowli może kosztować od 2000 do 3000 zł.

Ger Dekker, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

Gryfonik belgijski hodowla

Decydując się na zakup gryfonika z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu. Według uznania hodowcy gryfonik belgijski może być krzyżowany z brabantczykiem lub gryfonikiem brukselskim. Zatem matka lub ojciec miotu mogą nie reprezentować tej samej rasy. W przypadku takiego łączenia między odmianami ras szczenięta otrzymują metryki z wpisem  analogicznym do rasy matki. Takie sytuacje wymagają, aby długość włosa u szczeniąt ustalana była po ukończeniu 9. miesiąca życia i ostatecznie klasyfikuje się przynależność rasową piesków.

Gryfonik belgijski cena

Gryfonik z hodowli może kosztować od 2000 do 3000 zł.

Imię dla gryfonika belgijskiego

Ciekawe imię dla psa: Sparki, Majlo, Fafik

Ciekawe imię dla suczki: Nutka, Tosia, Viki

Dla kogo gryfonik belgijski będzie idealny?

Gryfoniki to małe pieski do towarzystwa, dla osób, które nie będą im żałować czułości i wspólnego czasu na zabawy. To doskonałe pieski dla dzieci oraz dla osób starszych.

Klasyfikacja FCI rasy gryfonik belgijski

Grupa IX: psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja 3: małe psy belgijskie

Numer wzorca: 81

Redakcja

Źródła

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób psów i kotów, wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006.

zkwp.pl/wzorce/81.pdf

fci.be/en/nomenclature/GRIFFON-BELGE-81.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
GRYFONIK BELGIJSKI – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
GRYFONIK BELGIJSKI – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Gryfonik belgijski to mały piesek do towarzystwa, który nie jest jednak zbyt popularny w Polsce, a zakup z hodowli może być utrudniony.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x