Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Gorączka u psa – po czym poznać, że pies ma gorączkę?

Pies z gorączką u lekarki

Obraz autorstwa Freepik

Spis treści

Psy to zwierzęta stałocieplne, a dzięki równowadze między produkcją ciepła, a jego oddawaniem próbują utrzymać ją na stałym poziomie. Temperatura ciała zdrowego psa jest wyższa niż u człowieka i wynosi między 37,5 a 39,4 st. C. Produkcja ciepła przez psa to efekt uboczny i następuje głównie poprzez przemianę materii i pracę mięśni. Natomiast oddawanie ciepła do otoczenia następuje poprzez skórę i oddychania czy ziajanie. Gorączka u psa oznacza, że temperatura jego ciała podniosła się do 40 st. C.

Regulacja temperatury ciała psa

Temperatura ciała psa regulowana jest przez centrum termoregulacji, znajdujące się w przedniej części podwzgórza. Centrum to integruje impulsy, które poprzez receptory ciepła w skórze przekazywane są do rdzenia kręgowego i jamy brzusznej. Najważniejszymi sprawcami termoregulacji w organizmie psa są mięśnie szkieletowe, skóra i drogi oddechowe. Naturalne podnoszenie się temperatury ciała psa następuje podczas wysiłku, aktywności mięśni i zwiększania objętości minutowej serca (ilość wyrzucanej krwi z serca na minutę) a spada, gdy temperatura otoczenia jest niska lub gdy pies odpoczywa, czyli nie jest aktywny.

Mechanizmy prowadzące do podniesienia temperatury ciała psa są regulowane przez układ współczulny, a za jej obniżanie odpowiada układ przywspółczulny. Najważniejszym aktywnym mechanizmem pozbywania się nadmiaru ciepła przez psa jest ziajanie. Oddychający w ten sposób pies odparowuje ciecz z powierzchni skóry, błon śluzowych i dróg oddechowych.

Jakie są objawy gorączki u psa?

Po czym poznać, że pies ma gorączkę? Istnieje kilka charakterystycznych objawów, które powinny zwrócić Twoją uwagę, a wśród nich:

  • Dyszenie
  • Ślinotok
  • Przekrwienie błon śluzowych
  • Apatia, senność, osłabienie, brak energii
  • Suchy i ciepły nos
  • Brak apetytu
  • Drżenie

Co to jest gorączka u psa?

Gorączka u psa oznacza zaburzenie regulacji temperatury. Podniesiona temperatura prowadzi do zwiększonej przemiany materii, katabolizmu mięśni, supresji szpiku kostnego oraz zwiększonego zapotrzebowania na płyny i kalorie.

Sprawdź przysmaki funkcjonalne wspierające zdrowie psa

Reklama

Brit Vitamins - Multivitamin

Dlaczego pies ma gorączkę?

Najważniejszymi przyczynami wysokiej temperatury u psa są zakażenia, problemy immunologiczne, zapalenia i martwica tkanek, nowotwory, zespoły paranowotworowe oraz leki.

Przyczyny zakaźne

  • Bakterie (Ehrlichia canis, Anaplasma phagocytophilum)
  • Pasożyty
  • Wirusy (parwowiroza, wirus nosówki psów)
  • Mikoplazmy (bakterie i ich produkty -endo i egzotoksyny czy lipopolisacharydy, grzybice układowe)

 

Przyczyny immunologiczne gorączki

  • Zapalenie wielostawowe
  • Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
  • Reumatoidalne zapalenie stawów
  • Zapalenie naczyń
  • Reakcje nadwrażliwości (np. wstrząs anafilaktyczny)
  • Immunologiczna anemia hemolityczna
  • Immunologiczna trombocytopenia
  • Toczeń rumieniowaty układowy

 

Zapalenia i martwica tkanek łącznie z zakażeniami

  • Zapalenie trzustki
  • Zapalenie dróg żółciowych i wątroby
  • Zapalenie otrzewnej/opłucnej
  • Zapalenie wsierdzia
  • Odmiedniczkowe zapalenie nerek
  • Ropopiersie
  • Zapalenie kręgów i tarczek międzykręgowych

 

Nowotwory

  • Rozrosty limforetikularne

 

Zakażenie od leków

  • Tetracyklina
  • Bleomycyna
  • Kolchicyna
  • Lewamizol

Jak sprawdzić gorączkę u psa?

Pomiar temperatury u psa nie jest trudny, wystarczy posiadać termometr rektalny, zastosować lubrykant (olej, wazelinę itp.) przed jego użyciem i liczyć na współprace psa. Temperaturę u zwierząt mierzy się w odbycie, by określić właściwą temperaturę wewnętrzną.

Domowe sposoby na gorączkę u psa

Pierwsza pomoc przy gorączce psa powinna obejmować schłodzenie jego ciała. Kąpiel/opryskanie/okład kompresem nie może być wykonany za pomocą zbyt zimnej wody. Dlaczego? Zbyt zimna woda powoduje skurcz naczyń obwodowych, co utrudnia oddawanie ciepła i ochładzanie organizmu. Należy uważać, by nie doprowadzić do hipotermii, a wiec zaprzestać chłodzenia, gdy temperatura osiągnie normę lub będzie przy jej górnej granicy. W drodze do lekarza należy podtrzymywać chłodzenie, owijając psa mokrym ręcznikiem, a gdy osiągnie on temperaturę ciała odwinąć i pozwolić ciału odparować.

Wskazówka

Jak zrobić domowe kompresy chłodzące: kilka kostek lodu zalanych wodą i włożonych do większego worka wypełnionego wodą, termofor z pokruszonym lodem i odrobiną wody, wkład do przenośnych lodówek owinięty w ręcznik, zimne okłady dostępne w każdej aptece.

Kiedy wizyta u weterynarza jest konieczna?

U psów otyłych szybkość wydalania ciepła do otoczenia jest utrudniona, gdyż podskórna tkanka tłuszczowa przewodzi ciepło trzy razy wolniej niż inne tkanki. Podobnie jest u psów starych i przewlekle chorych, u których organizm jest wyniszczony. Ich mechanizm kontroli temperatury ciała jest znacznie osłabiony.

Wysoka temperatura u psa jest sygnałem alarmowym szczególnie u psów brachycefalicznych, noworodków narażonych na zakażenia, psów starych – chorujących na nowotwory lub choroby objawiające się drgawkami czy ras wykazujących zaburzenia czynnościowe układu odpornościowego tj. wyżły weimarskie, setery irlandzkie.

Gorączka na poziomie 41 st. C jest poważnym zagrożeniem zdrowia, a w przypadku wymienionych psów także życia. Temperatura na tym poziomie może doprowadzić do trwałego uszkodzenia mózgu psa, a przy jeszcze wyższej także innych narządów.

Gorączka u psa na poziomie 43 st. C prowadzi do śmierci zwierzęcia.

Sprawdź przysmaki funkcjonalne wspierające zdrowie psa

Reklama

Brit Vitamins - Multivitamin

Jak zbić gorączkę u psa?

Celem lekarza w przypadku gorączki jest przywrócenie do normy punktu nastawczego termoregulacji. Weterynarz może to zrobić tylko za pomocą leczenia przyczynowego, a więc dobrania odpowiednich antybiotyków przy infekcji bakteryjnej itd. U psa z gorączką przeważają procesy metaboliczne, dlatego wobec takiego pacjenta stosuje się silne nawadnianie oraz dostarcza się wystarczająco kaloryczne posiłki, podawane przez sondę lub stosuje się żywienie pozajelitowe. Antybiotyki podaje się psu z gorączką tylko po wykonaniu posiewu lub po badaniu antybiogramu. Leki przeciwgorączkowe lekarz podaje, gdy gorączka na poziomie 40 st. C utrzymuje się długo i nie da się jej zbić chłodzeniem, ani płynoterapią.

Zapobieganie chorobom – jak utrzymać zdrowie psa?

Dieta i styl życia są ważnymi czynnikiem zapobiegania stanom chorobowym, w których gorączka jest jednym z objawów. W związku z tym opiekunowi psa zaleca się dbanie o kondycję fizyczną psa. Zawsze należy posiadać przy sobie wodę, aby pies mógł się nawodnić, a w razie potrzeby zaprzestać aktywności oraz zapewnić mu miejsce w cieniu. Poza tym szczepienia i regularne kontrole weterynaryjne powinny być na stałe wpisane w kalendarz. Dbanie o zdrowie i zapobieganie chorobom u psa, a nie zwalczanie chorób jest obowiązkiem każdego opiekuna. Działania te sprawią, że zwierzę pozostanie zdrowe, a ewentualne choroby będzie można rozpoznać na wczesnym etapie.

Źródła

E. Ynaraja Ramirez, Pierwsza pomoc w stanach nagłych u psów i kotów, wyd. edra, Wrocław 2018.

R. Neiger, Diagnostyka różnicowa w chorobach wewnętrznych psów i kotów, wyd. Urban&Partner, Wrocław 2011.

Picture of dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne artykuły o zdrowiu psów

Summary
Gorączka u psa – po czym poznać, że pies ma gorączkę? |
Article Name
Gorączka u psa – po czym poznać, że pies ma gorączkę? |
Description
Gorączka u psa to powszechny objaw wielu dolegliwości. Poznaj typowe objawy, przyczyny i metody obniżania gorączki u twojego psa.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x