Reklama
Reklama

Elkhund szary – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Elkhund szary – cena, hodowla, opis rasy

By Dmitry Guskov – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2982037

Elkhund szary to norweska rasa psów, wykorzystywana do polowań na grubą zwierzynę. Psy te mogą być łatwiejszą w ułożeniu alternatywą dla innych ras szpiców.

Spis treści - kliknij strzałkę

Elkhund szary – pochodzenie i historia rasy

Norsk Elghund Grå to rasa psów, której przodkami były pierwsze nordyckie psy, które skrzyżowały się z wilkami, dając początek szpicom. Odkrycia archeologiczne dowiodły, że psy takie mogły żyć na terenach Norwegii nawet 5000 lat p.n.e. Pierwotnie psy w tym typie wykorzystywane były do pomocy, podczas polowań na łosie i niedźwiedzie. Psy te sprawdzały się doskonale również do stróżowania, do czego wykorzystywane są po dziś dzień.

Elkhund szary na pierwszych wystawach

Norwegian Elkhound Grey został pokazany po raz pierwszy na wystawie w Oslo w 1877 roku razem z elkhundami czarnymi. Doprowadziło to do rozpoczęcia starań o uznanie rasy. W 1901 roku brytyjski Kennel Club uznał rasę za odrębną. Obecny wzorzec rasy FCI obowiązuje od 1999 roku.

Elkhund szary w Polsce

Elkhund szary jest w Polsce bardziej popularną rasą niż jego czarny brat. Pierwsze elkhundy tej rasy zostały sprowadzone do Polski już w latach 80. XX wieku. Obecnie psy tej rasy można kupić w kilku hodowlach.

Jak wygląda elkhund szary?

Norweski pies na łosie to według wzorca rasy typowy szpic o zwartej i krótkiej – kwadratowej budowie ciała. Czaszka i kufa psa mają klinowaty kształt, który stopniowo zwęża się aż do czarnego nosa. Oczy elkhunda nie powinny być wyłupiaste; uszy osadzone są wysoko, są stojące i stosunkowo małe, jak na rozmiary psa. Szyja psa jest średniej długości; grzbiet silny i dobrze umięśniony; klatka piersiowa szeroka i głęboka; ogon osadzony wysoko, stosunkowo krótki i ciasno zawinięty na grzbietem.

Elkhund szary – charakterystyka rasy psów

Wysokość w kłębie elkhunda szarego

Pies: 52 cm

Suka: 49 cm

Elkhund szary – waga

Wzorzec nie określa wagi psów. Nie powinna być jednak większa niż 25 kg.

Szata elkhunda szarego

Norwegian Elkhound Grey ma średniej długości, gęstą i obfitą szatę. Podszerstek psa jest miękki i wełnisty.

Umaszczenie psa powinno być szare i może mieć różne odcienie.

Ile żyje elkhund szary?

Długość życia elkhunda może wynieść nawet do 15 lat.

Kategoria wielkości elkhundów szarych

Elkhund szary to rasa psów z pogranicza średniej i dużej. 

Elkhundy szare są wyjątkowo przyjazne wobec ludzi i bardziej skore do współpracy niż choćby malamuty.

By growwel – Flickr, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2457822

Elkhund szary – usposobienie i charakter

Elhund szary, jak podaje wzorzec rasy, to pies nieustraszony, energiczny i odważny. Zastosowaniem tych psów było i jest odnajdywanie i osaczanie grubej zwierzyny. Między innymi z tego względu psy te charakteryzują się silnym instynktem łowieckim, co może powodować ucieczki, podczas spacerów.

Elkhundy szare są wyjątkowo przyjazne wobec ludzi i bardziej skore do współpracy niż choćby malamuty. Nie można jednak liczyć, że będą ślepo spełniały wszystkie komendy opiekuna.

Jak na szpice przystało to psy niezależne, które mogą wytrzymać bez obecności opiekuna nawet kilka godzin. Z drugiej strony brak aktywności z człowiekiem może doprowadzić do frustracji u psa, która przerodzi się w niszczenie otoczenia.

Psy tej rasy doskonale sprawdzą się w psich sportach, takich jak bikejoring czy agility.

Nie jest to pies zbyt wylewny, nie nadaje się na pierwszego psa, raczej nie dogada się z kotami, a psy innych ras będzie sobie podporządkowywał. Wyjątek od reguły mogą stanowić zwierzęta socjalizowane razem od osesków/szczeniaków.

Elkhund szary – zdrowie

Elkhund szary, dzięki swojej dwuwarstwowej szacie doskonale znosi mroźne warunki otoczenia. Psy te są zdolne do życia cały rok na zewnątrz. Jednak nie jest to polecane, gdyż pies może zacząć dziczeć. Latem psy tej nie powinny być poddawane intensywnemu wysiłkowi na otwartym słońcu, gdyż może to grozić udarem cieplnym. Psy tej rasy są ogólnie zdrowie, chociaż i je dotykają niektóre choroby.

Najczęstsze choroby elkhundów szarych

 • Postępujący zanik siatkówki
 • zaćma
 • Dysplazja stawów biodrowych
 • Choroby nerek
 • Choroby tarczycy

Elkhund szary – żywienie

Dieta dla szpica powinna być dostosowana do jego wieku, aktywności i ewentualnych problemów zdrowotnych. Pies może być karmiony dietą BARF, samodzielnie przygotowywanymi domowymi posiłkami, a nawet dietą Paleo. W każdym z tych przypadków niezbędna jest konsultacja z psim dietetykiem. Pies może być oczywiście karmiony komercyjnymi suchymi i mokrymi karmami dla psów. W tym przypadku dieta łączona jest także dopuszczalna.

Elkhund szary – pielęgnacja

Pielęgnacja elkhunda nie jest trudna. Psa wystarczy wyczesywać raz w tygodniu, a w okresie linienia każdego dnia. Kąpiele powinny zostać ograniczone do minimum. Raz w tygodniu wykonaj przegląd oczu, uszu, łap i gruczołów okołoodbytowych. Zęby psa warto szczotkować raz dziennie.

Elkhund szary – szkolenie

Każdy szpic powinien być szkolony już od szczeniaka. Socjalizacja powinna być prowadzona już w hodowli. Po przyjęciu psa do swojego domu należy kontynuować socjalizację, zapoznając psa z nowymi zapachami, dźwiękami, innymi zwierzętami, ludźmi oraz sytuacjami.

Po drugiej serii obowiązkowych szczepień pies powinien trafić do psiego przedszkola, a następnie na trening posłuszeństwa. Psy tej rasy powinny być angażowane do uprawiania psich sportów. Elkhund potrzebuje treningów siłowych.

Zalety i wady elkhundów szarych

Zalety elkhunda

 • Elkhund szary to pies, który doskonale nada się na stróża posesji
 • Jest psem łatwiejszym w ułożeniu w porównaniu do husky czy malamutów
 • Psy tej rasy nadają się do uprawiania psich sportów
 • Jest to ogólnie zdrowa rasa psów

Wady elkhunda

 • Psy tej rasy mają trudny charakter – często dominują
 • Szare elkhundy są bardzo szczekliwe
 • Trudno kupić szczeniaka elkhunda w Polsce

Ciekawostki o elkhundach szarych

 • Prezydent USA Herbert Hoover był posiadaczem szarego elkhunda o imieniu Weejie.
 • Szwedzkim odpowiednikiem elkhunda jest jämthund – rasa nieco większa i różniąca się umaszczeniem od norweskiego psa na łosie.
Elkhund szary cena

By Dmitry Guskov – self-made by Dmitry Guskov, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3563216

Elkhund szary hodowla

Kupując szczeniaki elkhunda z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją psy oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Elkhund szary cena

Cena elkhundów szarych z hodowli waha się od 2000 do 4000 zł.

Imię dla elkhunda szarego

Ciekawe imię dla psa elkhunda szarego: Weejie, Obee, Niko

Ciekawe imię dla suczki elkhunda szarego: Nuuma, Ora, Tibi

Dla kogo elkhund szary będzie idealny?

Elkhund szary może być łatwiejszą do ujarzmienia alternatywą dla husky oraz malamutów. Psy tej rasy łączą w sobie instynkt łowcy psów północy oraz przywiązanie do człowieka niczym psy pasterskie. Dzięki temu szary elkhund jest bardziej podatny na szkolenie. Mimo to wymaga doświadczonego opiekuna, który miał już w życiu psa rasy pierwotnej. Psy te wymagają dużo ruchu, który najlepiej pożytkują, podczas pracy np. bikejoring

Elkhund czarny – alternatywa dla elkhunda szarego

Elkhund czarny jest bezpośrednio związany z szarą rasą tych psów. W zasadzie FCI uznaje psy czarne i szare za dwie odmienne rasy. W każdym razie elkhund czarny wywodzi się od swojego starszego szarego brata.

Czarne elkhundy są lepiej widocznie w śniegu podczas polowań, a ich nieco mniejszy rozmiar powoduje, że radzą sobie  bardziej efektywnie w pogoni za zwierzyną w leśnych zaroślach.

Klasyfikacja FCI elkhundów szarych

Summary
Elkhund szary – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Elkhund szary – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Elkhund szary to norweska rasa psów, wykorzystywana do polowań na grubą zwierzynę. Psy te mogą być łatwiejszą w ułożeniu alternatywą dla innych ras szpiców.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 232

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x