Reklama
Reklama

Elkhund czarny – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Elkhund czarny – cena, hodowla, opis rasy

By Eirik Newth – Flickr, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2464087

Elkhund czarny to jedna z pierwotnych nordyckich ras psów, która pochodzi od swoich szarych kuzynów. Psy tej rasy są niemal niedostępne w Polsce.

Spis treści - kliknij strzałkę

Elkhund czarny – pochodzenie i historia

Norsk Elkhund Sort to rasa psów, której przodkami były pierwsze nordyckie psy, które skrzyżowały się z wilkami, dając początek szpicom. Odkrycia archeologiczne dowiodły, że psy takie mogły żyć na terenach Norwegii nawet 5000 lat p.n.e. Pierwotnie psy w tym typie wykorzystywane były do pomocy, podczas polowań na łosie i niedźwiedzie. Psy te sprawdzały się doskonale również do stróżowania, do czego wykorzystywane są po dziś dzień.

Pierwsze hodowle elkhundów czarnych

Pierwsza regularna hodowla czarnych elkhundów została założona dokładnie w 1865 roku.  Psy tej rasy zostały pokazane na wystawie w Oslo po raz pierwszy w 1877 roku. W 1879 roku Norwegowie i Szwedzi założyli pierwszy klub rasy Elkhound Black. W 1901 roku brytyjski Kennel Club uznał rasę, a FCI wpisała ją do rejestru uznawanych ras psów w 1965 roku.

Elkhund czarny a elkhund szary

Co ciekawe elkhund czarny jest bezpośrednio związany z szarą rasą tych psów. W zasadzie FCI uznaje psy czarne i szare za dwie odmienne rasy. W każdym razie elkhund czarny wywodzi się od swojego starszego szarego brata.

Czarne elkhundy są lepiej widocznie w śniegu podczas polowań, a ich nieco mniejszy rozmiar powoduje, że radzą sobie  bardziej efektywnie w pogoni za zwierzyną w leśnych zaroślach.

Elkhund czarny w Polsce

Elkhund czarny nie jest rasą, którą można kupić obecnie w Polsce.

Jak wygląda elkhund czarny?

Elkhund czarny, zgodnie ze wzorcem rasy, to pies o typowej budowie szpica – kwadratowa sylwetka, wywinięty ogon nad grzbietem, proste i spiczaste uszy. Głowa psa jest klinowana; kufa jest równa długości czaszki; nos czarny; oczy nie wyłupiaste, najlepiej ciemnobrązowe. Szyja psa jest średniej długości i mocna; grzbiet prosty i silny; klatka piersiowa stosunkowo głęboka.

Norwegian Elkhound Black – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie elkhunda

Pies: 46-49 cm

Suka: 43-46 cm

Elkhund – waga

Wzorzec nie określa wagi psów. Nie powinna być jednak większa niż 18-20 kg.

Szata elkhunda

Elkhund czarny ma gęsty i twardy oraz przylegający do ciała włos okrywowy. Podszerstek jest miękki i wełnisty.

Umaszczenie psa powinno być zawsze lśniąco czarne. Odrobina bieli na łapach i klatce piersiowej jest dopuszczalna.

Ile żyje elkhund czarny

Długość życia elkhunda może wynieść nawet do 15 lat.

Kategoria wielkości elkhunda czarnego

Elkhund czarny to rasa psów średniej wielkości.

Elkhund czarny – charakter i usposobienie

Elkhund czarny, jak na szpica przystało, to pies samodzielny, często uparty i niezależny. Pies tej rasy może mieć skłonność do dominacji, dlatego opiekun tego szpica powinien mieć już doświadczenie w pracy z psami ras pierwotnych.

Psy tej rasy nie znoszą bezczynności. Brak możliwości zaspakajania potrzeby ruchu może doprowadzić u nich do skłonności niszczycielskich. Psy te nie tylko potrzebują ruchu, potrzebują przede wszystkim treningu siłowego.

Są to psy nieufne wobec obcych, dlatego doskonale nadają się na zwierzęta stróżujące na posesji. Nie jest to rasa, która dobrze dogada się z kotami czy psami innych ras. Wyjątek może stanowić socjalizacja szczeniaka ze zwierzętami, które rezydowały w domu przed przybyciem elkhunda.

Elkhund czarny – zdrowie

Elkhund czarny, dzięki swojej dwuwarstwowej szacie doskonale znosi mroźne warunki otoczenia. Psy te są zdolne do życia cały rok na zewnątrz. Jednak nie jest to polecane, gdyż pies może zacząć dziczeć. Latem psy tej nie powinny być poddawane intensywnemu wysiłkowi na otwartym słońcu, gdyż może to grozić udarem cieplnym. Psy tej rasy są ogólnie zdrowie, chociaż i je dotykają niektóre choroby.

Najczęstsze choroby elkhundów czarnych

  • Postępujący zanik siatkówki
  • Dysplazja stawów biodrowych
  • Choroby nerek

Elkhund czarny – żywienie

Dieta dla szpica powinna być dostosowana do jego wieku, aktywności i ewentualnych problemów zdrowotnych. Pies może być karmiony dietą BARF, samodzielnie przygotowywanymi domowymi posiłkami, a nawet dietą Paleo. W każdym z tych przypadków niezbędna jest konsultacja z psim dietetykiem. Pies może być oczywiście karmiony komercyjnymi suchymi i mokrymi karmami dla psów. W tym przypadku dieta łączona jest także dopuszczalna.

Elkhund czarny – pielęgnacja

Pielęgnacja elkhunda nie jest trudna. Psa wystarczy wyczesywać raz w tygodniu, a w okresie linienia każdego dnia. Kąpiele powinny zostać ograniczone do minimum. Raz w tygodniu wykonaj przegląd oczu, uszu, łap i gruczołów okołoodbytowych. Zęby psa warto szczotkować raz dziennie.

Norwegian elkhound black – szkolenie

Każdy szpic powinien być szkolony już od szczeniaka. Socjalizacja powinna być prowadzona już w hodowli. Po przyjęciu psa do swojego domu należy kontynuować socjalizację, zapoznając psa z nowymi zapachami, dźwiękami, innymi zwierzętami, ludźmi oraz sytuacjami.

Po drugiej serii obowiązkowych szczepień pies powinien trafić do psiego przedszkola, a następnie na trening posłuszeństwa. Psy tej rasy powinny być angażowane do uprawiania psich sportów. Elkhund potrzebuje treningów siłowych.

Zalety i wady elkhundów czarnych

Zalety elkhunda

  • Elkhund czarny to pies, który doskonale nada się na stróża posesji
  • Psy tej rasy nadają się do uprawiania psich sportów
  • Jest to ogólnie zdrowa rasa psów

Wady elkhunda

  • Psy tej rasy mają trudny charakter – często dominują
  • Trudno kupić szczeniaka elkhunda w Polsce
Elkhund czarny cena

By Rvenes – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15913435

Elkhund czarny hodowla

Kupując szczeniaki elkhunda z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją psy oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Elkhund czarny cena

Cena elkhundów czarnych z hodowli waha się od 2000 do 4000 zł. Kilka lat temu szczenięta elkhunda można było kupić w Polsce za 500 euro.

Imię dla elkhunda

Ciekawe imię dla psa elkhunda: Dark, Ottar, Loki

Ciekawe imię dla suczki elkhunda: Goya, Dora, Gryta

Dla kogo elkhund będzie idelany?

Elkhund czarny to rasa psów, która najlepiej sprawdzi się podczas pracy. Są to psy do stróżowania oraz do uprawiania psich sportów. Opiekun psa powinien mieć doświadczenie w pracy ze szpicami.

Klasyfikacja FCI rasy elkhund czarny

Summary
Elkhund czarny – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Elkhund czarny – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Elkhund czarny to jedna z pierwotnych nordyckich ras psów, która pochodzi od swoich szarych kuzynów. Psy tej rasy są niemal niedostępne w Polsce.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 315

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x