Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Drożdżaki u psa w uchu

Facebook
Twitter
Pies z drożdżakami w uchu

pixabay.com/photos/dog-white-hybrid-maltese-havanese-4087221/

Masz psa i zastanawiasz się, dlaczego nagle zaczął się dziwnie zachowywać, potrząsając głową czy drapiąc się w uszy? Może to być oznaką drożdżaków w uchu – problemu, który wydaje się mały, ale może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia Twojego czworonożnego przyjaciela. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, co to są drożdżaki, dlaczego atakują uszy psów i co ważniejsze – jak możemy im zapobiegać i skutecznie leczyć. Czy wiesz, że drożdżaki mogą być niewinnym składnikiem mikroflory uszu naszych pupili, ale w pewnych warunkach mogą przekształcić się w prawdziwych wrogów? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak radzić sobie z drożdżakami u psa w uchu i zapewnić mu najlepszą możliwą opiekę.

Spis treści

Co to są drożdżaki?

Drożdżaki, są jednokomórkowymi grzybami drożdżopodobnymi. Na skórze psów występują głównie te z gatunku Malassezia pachydermatis. Zazwyczaj są nieszkodliwe, ale mogą stać się patogenne przy osłabionej odporności psa​. Szczególnie w uszach, przy określonych warunkach, mogą doprowadzić do zapalenia.

Dlaczego pies ma drożdżaki w uchu?                            

Jednym z często spotykanych zakażeń zewnętrznego przewodu słuchowego są drożdżaki Pityrosporum pachydermatis. Drożdżaki te są normalną częścią mikroflory przewodu słuchowego u psów, kotów, świń i bydła. Czynnikiem predysponującym są zakażenia bakteryjne. Dodatkowo do rozwoju zakażenia przyczynia się kształt małżowin usznych, kanału słuchowego oraz typ okrywy włosowej.

Szczególnie podatne są psy z długimi, obwisłymi uszami o gęstym pokryciu włosem, z wąskim kanałem słuchowym i ciasno ułożonymi fałdami chrząstki. W przypadku psów z takimi uszami problemem jest kiepska wentylacja, utrudnione wydalanie woskowiny oraz wydzieliny łojowej.

Na rozwój drożdżycy usznej u psa wpływ mają również:

  • Nadmierne zawilgocenie skóry uszy – np. w związku z częstymi kąpielami, czy długotrwałym przebywanie psa w wilgotnym środowisku
  • Urazy mechaniczne
  • Zaleganie brudu i woskowiny
  • Nowotwory kanału słuchowego
  • Podrażnienia po niewłaściwym czyszczeniu uszu

 

Grzybicze zakażenia w ostrych przypadkach występują zwykle w towarzystwie świerzbu i/lub zakażenia bakteryjnego.

Jakie są objawy drożdżaków w uszach psach?

Drożdżyca może objawiać się na różne sposoby, w tym przez świąd, zaczerwienienie skóry, tłustą sierść i skórę, oraz zmiany skórne w różnych miejscach, w tym w uszach​.

Drożdżaki w uchu u psa mogą powodować kilka objawów charakterystycznych dla zapalenia ucha. Przy toczących się stanach zapalnych psich uszu mogą pojawić się następujące objawy:

  • Pies przekrzywia głowę na jedną stronę
  • Pies potrząsa głową na boki
  • Pies wydrapuje małżowinę uszną
  • Małżowina uszna psa jest zaczerwieniona i obrzęknięta
  • Występują przeczosy w okolicy uszu
  • Z uszu psa czuć nieprzyjemną woń
  • Z kanału słuchowego wypływa brązowa wydzielina
  • Dochodzi do zwężenia kanału słuchowego

 

Zapalenie ucha może być jedno lub dwustronne. Pies w takim stanie wykazuje zwykle nerwowość i zmienny apetyt. W przypadku przewlekłej drożdżycy uszu mogą pojawić się nadżerki i owrzodzenia, a także przerosty w kanale słuchowym oraz na wewnętrznej stronie małżowiny usznej.

Rozpoznanie

Dla rozpoznania drożdżycy Pityrosporum pachydermatis znaczenie ma rodzaj wydzieli z ucha. Przy zarażeniach bakteryjnych początkowo wypływ ma barwę jasnożółtą, tymczasem w przypadku drożdżycy wyciek jest koloru jasnobrązowego lub brązowoczarnego o konsystencji suchej, łuskowatej w ostrej fazie oraz o konsystencji mazistej w przebiegu przewlekłym.

Ostatecznie lekarz pobierze próbkę z ucha do badania mikroskopowego oraz hodowlanego.

Rozpoznanie różnicowe

Ważne jest odróżnienie drożdżycy od innych chorób. Dlatego lekarz w rozpoznaniu weźmie również pod uwagę możliwość wystąpienia zakażenia bakteryjnego, inwazji pasożytniczej lub problemów na tle alergicznym.

Jak wyleczyć drożdżaki u psa w uchu?

Pierwszy etap leczenia drożdżaków w uszach psa polega na dokładnym wyczyszczeniu przewodu słuchowego przy użyciu wody utlenionej. Następnie stosuje się leczenie za pomocą preparatów przeciwgrzybiczych.

Pityrosporum pachydermatis jest wrażliwy na nystatynę, natamycynę, polofunginę i klotrimazol. Zadowalające wyniki uzyskuje się po stosowaniu maści / kropel przez minimum 7 dni.

Jak zapobiegać drożdżakom w uszach u psa?

W profilaktyce ma znaczenie przede wszystkim odpowiednia higiena uszu. Szczególną opieką należy otoczyć rasy psów zwisłouchych, u których wskazane jest wycinanie włosów otaczających zewnętrzny przewód słuchowy oraz suszenie uszu.

Źródło

Z. Gliński (red.), Choroby zakaźne zwierząt, Część 2, Grzybice, Wyd. Akademii Rolniczej w Lublinie, Lublin 2000.

Picture of dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne artykuły o zdrowiu psów

Summary
Drożdżaki u psa w uchu – co robić? | Zoonews.pl
Article Name
Drożdżaki u psa w uchu – co robić? | Zoonews.pl
Description
Drożdżaki u psów to problem, który może wywołać poważne komplikacje zdrowotne, szczególnie gdy dotyczą one uszu naszych czworonożnych przyjaciół.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x