Reklama

Dog z Bordeaux – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Dog z Bordeaux, a właściwe dogue de Bordeaux to jedna z najstarszych francuskich ras psów

Dog z Bordeaux to jedna z najstarszych francuskich ras psów. Współczesne dogi z Bordeaux to rodzinne psy o spokojnym usposobieniu.

Spis treści - kliknij

Dog z Bordeaux – historia rasy

Dog z Bordeaux, a właściwe dogue de Bordeaux to jedna z najstarszych francuskich ras psów. Przodkowie tych psów przywędrowali w VI w. p.n.e. na tereny dzisiejszej Albanii wraz z Alananami, od których nazwę swą wzięły psy zwane alanami. Dog z Bordeaux pochodzi najprawdopodobniej od tych psów. W szczególności od odmiany „alan vautre” (pies o ciężkiej głowie), którą jako jedną z trzech, obok „alant gentil” (ciężki chart) i „alant de Boucherie” (pies rzeźnicki) opisywał w 1387 roku Gaston Phoebus, w książce o myśliwstwie.

Mimo swojej wielowiekowej historii psy te jeszcze w połowie XIX wieku nie były praktycznie znane poza Akwitanią, gdzie polowały na grubą zwierzynę. Zmiany społeczne po Rewolucji Francuskiej spowodowały, że rasa ta praktycznie wyginęła.

Pierwsza wystawa, na której wystawiona doga z Bordeaux odbyła się w 1863 roku w Paryżu. W tym czasie dokonano rozróżnienia na typ doga z Tuluzy, Paryża i Bordeaux. Na skutek działań I i II wojny światowej rasa po raz kolejny praktycznie wyginęła. Wpływ na jej odbudowę w latach 60. XX wieku miały dogi tuluzyjskie i paryskie.

W 1896 roku Pierre Megnin opisał pierwszy wzorzec rasy.

Dog z Bordeaux w Polsce

Pierwsze dogi z Bordeaux zostały sprowadzone do Polski na początku lat 90. XX wieku. W 1992 roku na świat przyszły pierwsze mioty szczeniąt doga z Bordeaux w hodowli „An-Ro-Ge” i „Jasny Grom”.

Jak wygląda dog z Bordeaux?

Dog z Bordeaux to typowy molos o krótkiej głowie i silnie umięśnionym ciele. Głowa doga z Bordeaux jest szeroka i krótka; kufa również szeroka i krótka, zakończona szerokim nosem, w kolorze maski; oczy owalne i szeroko rozstawione, a uszy małe i osadzone dość wysoko. Klatka piersiowa dogue de Bordeaux jest masywna i głęboka; ogon bardzo gruby u nasady, noszony nisko.

Dog z Bordeaux – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie doga z Bordeaux

Pies: 60-68 cm

Suka: 58-66 cm

Dog z Bordeaux – waga

Pies: ponad 50 kg

Suka: ponad 40 kg

Szata doga z Bordeaux

Sierść doga z Bordeaux jest delikatna, krótka i miękka w dotyku. Umaszczenie psa tej rasy jest jednolite w różnych odcieniach płowego z możliwymi białymi znaczeniami na przedpiersiu i końcach kończyn.

Kategoria wielkości doga z Bordeaux

Dog z Bordeaux to pies rasy olbrzymiej.

Ile żyje do z Bordeaux?

Dogue de Bordeaux żyje średnio od 10 do 12 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Dog z Bordeaux – charakter

Dog z Bordeaux to bardzo łagodny pies o rodzinnym usposobieniu. Niewiele zostało w nim temperamentu przodków, którzy podbijali Europę wraz z legionami rzymskimi. To pies bardzo uczuciowy, który potrzebuje bliskości rodziny.

Dog z Bordeaux jest spokojny, nie wymaga zbyt wiele aktywności, chociaż lubi się pobawić. Jest to pies nieufny wobec obcych, nie ma instynktu łowcy, źle znosi samotności, jest mało szczekliwy i nie ma skłonności do ucieczek. Samotność może jednak skłonić doga do niszczenia.

Dog z Bordeaux dogada się w domu z innymi psami i kota. To doskonały pies dla rodzin z dziećmi.

Dog z Bordeaux to bardzo łagodny pies o rodzinnym usposobieniu.

pixabay.com/images/id-794785/

Dog z Bordeaux – zdrowie

Dogi z Bordeaux żyją średnio 11 lat. To wytrzymała rasa psów, jednak krótka kufa powoduje, że pies źle znosi upały. Lista chorób tej rasy jest dosyć długa:

 • Dysplazja stawów biodrowych
 • Choroby oczu
 • Choroby skóry
 • Problemy z sercem
 • Padaczka

Dog z Bordeaux – żywienie

Dog z Bordeaux to pies, który uwielbia jeść. Niekontrolowana dieta może doprowadzić do nadwagi bądź otyłości, dlatego pies powinien mieć zbilansowaną dietę, dopasowaną kalorycznością do dziennego poziomu aktywności.
Ten duży pies zjada pokaźne posiłki, dlatego korzystniej jest karmić go dietą BARF z odpowiednią suplementacją bądź wysokiej jakości suchą karmą dla psów.

Dog z Bordeaux – pielęgnacja

Pielęgnacja doga z Bordeaux nie jest trudna. Psa wystarczy wyczesać raz w tygodniu. Każdego dnia należy jednak przemywać fałdy skóry na pysku, a raz w tygodniu sprawdzić stan uszu, oczy i umyć zęby.

Dog z Bordeaux – szkolenie

Dog z Bordeaux jest inteligentny, szybko się uczy, jednak pełnię dojrzałości pies osiąga dopiero w wieku trzech lat. Mimo to, socjalizacja przypada u psa między 4. a 12. tygodniem życia, dlatego warto w tym czasie szczególnie starannie pracować ze szczeniakiem. Psa przed ukończeniem 5 miesiąca życia warto zapisać do psiego przedszkola.

Zalety i wady doga z Bordeaux

Zalety dogue de Bordeaux

 • Dog z Bordeaux to rasa psów, która mocno przywiązuje się do rodziny
 • Dogi nie wymagają czasochłonnej pielęgnacji
 • Pies ten nadaje się na stróża domostwa

 

Wady dogue de Bordeaux

 • Samce dogów z Bordeaux mogą mieć dominującą osobowość
 • Dog z Bordeaux źle znosi samotność – może niszczy w domu

Ciekawostki o dogach z Bordeaux

 • Dog z Bordeaux stał się bardzo popularny po emisji filmu Turner i Hooch z Tomem Hanksem w 1989 rokou.
 • Pies o imieniu Śliniak, który występował w serialu „Rodzina zastępcza” to właśnie dog z Bordeaux.
Cena doga z Bordeaux waha się od 2000 do 5000 zł.

pixabay.com/images/id-5971202/

Dog z Bordeaux hodowla

Kupując doga z Bordeaux z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Dog z Bordeaux cena

Cena doga z Bordeaux waha się od 2000 do 5000 zł.

Imię dla doga z Bordeaux

Ciekawe imię dla psa doga z Bordeaux: Śliniak, Chojrak, Yogi

Ciekawe imię dla suczki doga z Bordeaux: Cherry, Dora, Lilu

Dla kogo dog z Bordeaux będzie idealny?

Dog z Bordeaux to dobry wybór na psa dla rodziny z dziećmi pod warunkiem, że opiekunowie będą poświęcali mi czas. Pies nie może być zostawiany na wiele godzin każdego dnia w samotności.

Klasyfikacja FCI rasy dog z Bordeaux

Grupa 2: pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła

Sekcja: 2.1: molosy w typie mastyfa

Numer wzorca: 116

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Dog z Bordeaux – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Dog z Bordeaux – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Dog z Bordeaux to jedna z najstarszych francuskich ras psów. Współczesne dogi z Bordeaux to rodzinne psy o spokojnym usposobieniu.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 870

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x