Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Dog niemiecki - szczeniaki, hodowla, zdrowie rasy

Dog niemiecki - szczeniaki, hodowla, zdrowie rasy

Autorstwa Harlis.jpg: Rytis Mikelskasderivative work: Pleple2000 (talk) – Harlis.jpg, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8089240

Dog niemiecki to pies, który budzi podziw swoim wyglądem. Ten pokaźnej postury pies jest bardzo silny, co czyni go doskonałym obrońcą i stróżem. Jednocześnie dogi są zrównoważone, spokojne i z reguły życzliwe dla ludzi oraz zwierząt.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile kosztuje dog niemiecki?
  • Ile żyje dog niemiecki?
  • Jak wygląda dog niemiecki?
  • Czy dog niemiecki może mieszkać na dworze?

Spis treści - kliknij strzałkę

Dog niemiecki - podstawowe informacje o rasie psów

🌅 Kraj pochodzenia

Niemcy

🐶 Numer wzorca FCI

235

➡ Waga

40 – 70 kg

❤ Długość życia

8 – 10 lat

💢 Charakter

Spokojny, delikatny, czuł wobec dzieci

Historia rasy doga niemieckiego

Niemal każdy miłośnik dogów niemieckich pragnąłby poznać możliwie pełną historię tych psów. Niestety, jak w przypadku wielu innych ras, nie jest to możliwe, gdyż świadoma działalność hodowlana jest bardzo młoda. Zwłaszcza w przypadku doga niemieckiego możliwość odtworzenia historii tej rasy psów jest możliwa jedynie fragmentarycznie.

Przodkowie dogów niemieckich

Wśród przodków rasy dog niemiecki z całą pewnością znajdują się dogi tybetańskie. Psami tymi handlowano już w 1120 roku p.n.e. W 524 roku p.n.e. jako psy bojowe dogi tybetańskie wykorzystywał perski król Kambyzes. Z persji dogi tybetańskie dostały się do Epiru – historycznej krainy nad Morzem Egejskim, na obszarze współczesnej Grecji. To właśnie na tych terenach żyli Molosowie, którzy upodobali sobie potężne psy bojowe. Molosowie hodowali duże psy bojowe, ale raczej krótkowłose, co oczywiste w klimacie śródziemnomorskim. Po upadku państwa Aleksandra Wielkiego, molosy trafiły do państwa rzymskiego, skąd dotarły do Afryki. Z Czarnego Lądu, dzięki kupcom fenickim molosy dotarły do Anglii. W trakcie wypraw wojennych Rzymian, molosy trafiły na tereny Galii i prawdopodobnie w posiadanie plemion germańskich. Hodowlane różnicowanie molosów, doprowadziło po wiekach do powstania wielu nowych ras psów m.in. mastiffów, bernardynów, rottweilerów, nowofundlandów i tytułowego doga niemieckiego.

Od jakiej rasy pochodzi dog niemiecki?

Na obecny wygląd tej rasy wpływ miała krew doga tybetańskiego oraz chartów, dzięki którym psy te uzyskały lżejszą sylwetkę, znaczną wysokość i bardziej szlachetny wygląd.

Zawiłości z pochodzeniem doga niemieckiego

Wczesna nazwy tej rasy, francuski Danois oraz angielski Great Dane, mogłyby podważać niemieckie pochodzenie tej rasy. W istocie psy te zostały zaimportowane w znacznych ilościach z Danii, dokąd trafiły z Niemiec.

Obecnie używana nazwa rasy została zaakceptowana w 1888 roku, podczas zebrania hodowców na wystawie berlińskiej. Warto jednak dodać, że klub doga niemieckiego w Anglii istniał już 5 lat wcześniej. W 1891 roku niemieccy hodowcy opracowali pierwszy wzorzec rasy. Ostatnie zmiany we wzorcu dokonano w 1994 roku. Jedną z nich był zakaz kopiowania uszu u psów tej rasy. 

Polska historia doga niemieckiego

Pierwsze wzmianki o dogach niemieckich w Polsce pochodzą z 1893 roku z książki Stanisława Rewieńskiego. Mimo to dogi niemieckie musiały być popularne w Polsce znacznie wcześniej. Wizerunek psa widnieje na obrazie Stanisława Orłowskiego (1777-1832) „Mężczyzna z psem” oraz na portrecie Heleny Modrzejewskiej, namalowanym w 1880 roku przez Ajdukiewicza.

W okresie międzywojennym miłośnicy tej rasy zrzeszeni byli w Towarzystwie Miłośników Psa Służbowego oraz w Towarzystwie Hodowców Psów Rasowych i Użytkowych. W 1938 roku na wystawie w Katowicach pokazano 10 dogów niemieckich. Wybuch wojny zniszczył uzyskany dorobek.

Odbudowa rasy rozpoczęła się już w 1945 roku. W tamtym czasie żyło niewiele dogów, a większość bez dokumentów. Na stałe dogi zaczęły być wystawiane od 1948 roku, kiedy 8 dogów pokazano na Ogólnokrajowej Wystawie Psów w Warszawie. 

Znaczny wzrost liczby dogów niemieckich nastąpił w latach 70. XX wieku. W 1974 roku zorganizowano I Specjalistyczną Wystawę Dogów Niemieckich w Polsce. W 1984 roku utworzono w Polsce Klub Doga Niemieckiego, który w 1987 roku został przyjęty do Europejskiego Klubu Doga Niemieckiego.

Dotychczas 4 polskie dogi niemieckie uzyskały tytuł Międzynarodowego Championa: POPRAD z Sosnowego Lasu, RIGOLETTO Błękitna Radunia, ERJOSA z Misiej Poladny oraz PAMELA z Niepruszewa.

Dog niemiecki - opis i wygląd rasy

pixabay.com/images/id-3181898/

Dog niemiecki - opis i wygląd rasy

Dog niemiecki łączy w swoim wyglądzie dumę, siłę i elegancję. Harmonijną budową ciała, klasycznymi liniami i wyrazistą głową pies tej rasy budzi wrażenie antycznego posągu.

Sylwetka psa zbliżona jest do kwadratu – długość tułowia nie powinna przekraczać 5% wysokości w kłębie u samców, a u suk 10%. Wysokość w kłębie samca wynosi 80-90 cm, a suki 72-84 cm. Psy tej rasy żyją zwykle od 8 do 10 lat. Olbrzymie dogi mogą ważyć nawet 70 kg. Nie bez przyczyny dogi niemieckie to rasa wpisywana najczęściej do Księgi Rekordów Guinnessa, w kategorii największych psów na świecie.

Sierść doga niemieckiego jest bardzo krótka, gęsta, gładka i bez podszerstka. Psy tej rasy występują w kilku rodzajach umaszczenia: 

  • dog niemiecki żółty
  • dog niemiecki pręgowany 
  • dog niemiecki arlekin 
  • dog niemiecki czarny 
  • dog niemiecki błękitny 

Dog niemiecki - charakter i usposobienie

Dog niemiecki jest psem przyjacielskim, serdecznym, łagodnym i układnym wobec swojego opiekuna. Szczególnie cechuje tego psa wielkie przywiązanie do dzieci, nad którymi roztacza opiekę i jest zawsze gotów stanąć w ich obronie. Rasa tego psa jest powściągliwa wobec obcych. Wysoce pożądany jest pies pewny siebie, nieustraszony, łatwy do prowadzenia, układny i rodzinny o wysokim progu pobudliwości.

Pies pomimo swojego rozmiaru, potrafi być w domu bardzo spokojny, niemalże niezauważalny. Rasa ta to uosobienie szlachetnego wyglądu oraz łagodnego charakteru, który docenią wszyscy opiekunowie.

Mimo iż jest to jedna z największych ras psów na świecie, to doskonale dogada się z innymi psami, a nawet kotami pod jednym dachem. 

Dog niemiecki szczenięta

Wybór szczenięcia doga niemieckiego nie powinien być przypadkowy. Odpowiedzialny opiekun powinien sprawdzić pochodzenie psa. W oddziale Związku Kynologicznego można uzyskać informacje dotyczące wartościowych miotów, z których warto wybierać. Wybierając 3-4 miesięczne szczenię można już z większym prawdopodobieństwem przewidzieć jego urodę. Należy pamiętać, że szczenięta przed wydaniem przechodzą przegląd hodowlany, z którego sporządzany jest protokół. Na tej podstawie hodowca może wydać metrykę szczeniaka, która posłuży opiekunowi do wyrobieniu rodowodu dla psa.

Na podstawie wyglądu można wnioskować o przyszłej aparycji psa. Szczenię psa wystawowego powinno mieć głowę o głębokiej kufie i szerokim grzbiecie nosa. Czaszka psa nie może być znacznie szersza od kufy, fafle powinny sięgać przynajmniej do dolnej krawędzi żuchwy. Pomiędzy oczami pożądany jest lekko zaznaczony stop, czyli bardziej pionowe przejście od górnej linii nosa do linii czoła. Pożądana jest najgrubsza kość co można ocenić po potężnych  łapach. Szczenię doga w wieku 6 tygodni powinno ważyć minimum 6 kg, a optymalnie byłoby, gdyby ważyło między 8 a 10 kg.

U szczeniąt doga arlekina ciemnoszare plamy nie powinny budzić obaw. Jeśli plama nie jest bardzo jasna, to z reguły wraz z wiekiem ulega ściemnieniu i u dorosłego psa nie odbiega kolorem od pozostałych plam. U arlekina czarna plama na nosie najprawdopodobniej będzie się powiększała.

Wprowadzenie szczeniaka do domu

Szczeniak doga niemieckiego, który ma mieszkać w domu już od pierwszego dnia powinien mieć własne posłanie, wyraźnie wyższe niż podłoga. Szczeniaka doga nie wolno zabierać do własnego łóżka. To uparty pies, który szybko rośnie. Jeżeli zostanie przyzwyczajony do posłania swojego opiekuna, to w przyszłości nie będzie można się go z niego pozbyć. Szczenięciu nie należy pozwalać na rzeczy, których nie będzie mógł robić dorosły pies. Przyzwyczajenia psa będą się utrwalać coraz mocniej, a ich wykorzenienie może być bardzo trudne, tak dla psa, jak i dla opiekuna. Niedopuszczalne jest karmienie szczeniaka smakołykami z pańskiego stołu. W przyszłości ten wielki pies może bez zgody opiekuna konsumować obiady ze stołu.

Dog niemiecki szczenięta

pixabay.com/images/id-169101/

Żywienie doga niemieckiego

Stwierdzenie, że dog je dużo jest nazbyt przesadzone. Faktycznie pies zjada bardzo dużo, ale tylko w pierwszym roku swojego życia, gdy powiększa masę swojego ciała około stukrotnie. Roczny dog waży ok. 60 kg, a nierzadko i więcej. Takie tempo wzrostu powoduje, że organizm tego psa potrzebuje odpowiedniej diety.

Dieta doga powinna być zbilansowana. Za żywienie do 3 tygodnia życia odpowiada suka karmiąca, a jej pokarm jest w pełni zbilansowany. W etapie przejściowym, gdy pies przygotowywany jest do odstawienia można go dokarmiać mlekiem w proszku dla szczeniąt.

Gdy tylko pies zacznie przyjmować stały pokarm, a jest do tego gotowy już od 6-8 tygodnia życia, to powinien być karmiony gotowymi zbilansowanymi pokarmami.

Gotowe karmy dla psów są zbilansowane w swoim składzie i wystarczy stosować się do zaleceń zapisanych na etykiecie produktu. Gotowanie posiłków samodzielnie wymaga dużej wiedzy i samozaparcia, gdyż porcje, jakie zjada 60-80 kg pies są duże.

Szczenięta powinny być karmione 5-6 razy dziennie, podczas gdy dorosły pies, który osiągnął pierwszy rok życia może być karmiony już tylko 2 razy dziennie.

Decydując się na przygotowywanie diety BARF bądź samodzielne gotowanie posiłków należy pamiętać o dokładnej suplementacji. Jest to niezwykle istotne w okresie rozwoju szczeniaka, który w przyszłości, z uwagi na niewłaściwe karmienie może mieć wiele problemów ze zdrowiem.

Zdrowie doga niemieckiego

Mimo, że dogi niemieckiego są jednymi z największych przedstawicieli swojego gatunku, to psy tej rasy nie należą do najzdrowszych. Olbrzymie psy żyją krótko, rzadko osiągają 10 lat. Wiele uwagi w pielęgnacji doga niemieckiego należy poświęcić na zapobieganie chorobom.

Najczęściej spotykane choroby dogów niemieckich

  • parwowiroza
  • krzywica
  • robaczyce
  • skręt żołądka
  • podwinięcie i wywinięcie powiek
  • nowotwory kości (kostniakomięśniaki)
  • kardiomiopatia
  • dysplazja stawów łokciowych i biodrowych
  • deformacja kręgów szyjnych

Dog niemiecki - pielęgnacja

Pielęgnacja dogów nie jest skomplikowana. Krótka sierść bez podszerstka powinna być wyczesywana za pomocą szczotki do krótkiej sierści lub gumowej rękawicy raz w tygodniu. Psa nie należy kąpać zbyt często. Raz na pół roku w zupełności wystarczy. Dopuszczalne są częstsze kąpiele, gdy pies wyjątkowo mocno się brudzi. Nie należy jednak kąpać psa częściej niż raz na 3 miesiące.

Systematycznej pielęgnacji raz na tydzień powinny być poddawane łapy i oczy. Przegląd uszu i gruczołów okołoodbytowych również powinien być wykonywany raz na tydzień. Jeśli masz taką możliwość szczotkuj zęby psa raz dziennie, by uniknąć osadzania się płytki nazębnej – to prosta droga do kamienia na zębach psa.

Hodowla dogów niemieckich

Zakup szczeniaka doga niemieckiego z rodowodem nie daje prawa zakładać, że i szczenię będzie w przyszłości nadawało się do rozrodu. W przypadku samców do reprodukcji nadają się tylko najwybitniejsze psy. Z sukami jest nieco inaczej i nawet średni poziom rasy może być podstawą do uzyskania dopuszczenia hodowlanego. W Polsce liczba zarejestrowanych dogów niemieckich oscyluje na poziomie 1500. Z tej liczby zarejestrowanych reproduktorów jest ok. 50, a liczba faktycznie kryjących samców jest jeszcze mniejsza.

W doborze par hodowlanych należy unikać kojarzenia ze sobą psa i suki, które nigdy wcześniej nie kryły i nie były kryte. Wybór reproduktora powinien nastąpić ok. miesiąc przed cieczką, a udokumentowanie powinno być wystawione przez kierownika sekcji Związku. Właściwy termin krycia u dogów niemieckich przypada między 11 a 13. dniem cieczki. Objawy ciąży widoczne są zwykle po ok. 6 tygodniach od krycia. Czas ciąży wynosi 61-63 dni. Na 12 godzin przed porodem następuje obniżenie temperatury ciała suki. Jeżeli po 2. godzinach od odejścia wód płodowych nie nastąpił poród pierwszego szczeniaka, to konieczna będzie interwencja lekarza. Poród średniej wielkości miotu dogów trwa od kilku do kilkunastu godzin.

Dog niemiecki cena

To, ile kosztuje dog niemiecki zależy od osiągnięć hodowlanych rodziców. Szczeniak doga niemieckiego z hodowli może kosztować od 2.000 do 6.000 zł. Szczenięta po bardzo utytułowanych rodzicach z najlepszych hodowli mogą kosztować nawet 10.000 zł.

Ciekawostki i pytania

  • Czy dog niemiecki może mieszkać na dworze?

 

Dogi niemieckie to psy bez podszerstka o krótkim włosie okrywowym, dlatego nie powinny żyć całorocznie poza domem. Wyjątkiem są sytuacje, w których pies ma do dyspozycji przestronny ogrzewany boks.

 

  • Dog niemiecki arlekin był psem Eugeniusza Bodo. Sambo towarzyszył swemu opiekunowi niemal wszędzie, aż pies stał się równie popularny, co aktor. Sambo poza ciekawą maścią sierści miał też dwubarwne oczy.
  • W Księdze Rekordów Guinnessa znajdziesz największego doga niemieckiego o imieniu Zeus. Zeus był najwyższym psem na świecie. Ten niemiecki olbrzym w kłębie mierzył prawie 112 cm. Zeus żył niestety tylko 5 lat, odszedł w 2014 roku.

Klasyfikacja FCI dogów niemieckich

Grupa II: Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła

Sekcja 2: molosy typu mastifa

Numer wzorca: 235

Redakcja

Bibliografia:

M. Sowińska, Dog niemiecki, A.W. Egros, Warszawa 1995.

Poznaj inne rasy psów

Summary
Dog niemiecki 🐶 szczeniaki, hodowla, zdrowie rasy | Zoonews.pl
Article Name
Dog niemiecki 🐶 szczeniaki, hodowla, zdrowie rasy | Zoonews.pl
Description
Dog niemiecki to pies o dostojnym wyglądzie, który wzbudza podziw swoją wielkością. Jego rozmiary mogą wskazywać na trudności z wychowaniem. Czy tak jest?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x