Reklama

Największy pies na świecie – TOP największe rasy psów

Facebook
Twitter
Największa rasa psa na świecie to dog niemiecki. W kategorii „Największy pies świata” psy tej rasy są najczęstszymi zwycięzcami od 1984 roku.

pixabay.com/images/id-3978165/

Największe psy świata dzierżą nie tylko rekordy wysokości w kłębie, ale i długości ciała oraz masy. Jaki jest największy pies na świecie? Dowiedz się już teraz!

Spis treści - kliknij strzałkę

Największy pies świata - największa rasa psa

Największa rasa psa na świecie to dog niemiecki. W kategorii „Największy pies świata” psy tej rasy są najczęstszymi zwycięzcami od 1984 roku.

Pierwszym zdobywcą tytułu „Największy pies na świece” był dog niemiecki pochodzący z Wysp Brytyjskich o imieniu Shamgret Danzas. Jego parametry były imponujące: wzrost 104 cm i waga 108 kg.

W 2004 roku laur zwycięzcy nadal pozostawał w posiadaniu doga niemieckiego – Gibsona, bo tak miał na imię kolejny największy pies na świecie. Największy pies mierzył 107 cm, ale ważył mniej, bo zaledwie 77 kg.

Rok 2009 przyniósł zmiany na podium. W konkurencji największy pies świata zwycięzcą został kolejny dog niemiecki o imieniu Tytan. Swojego poprzednika przerósł zaledwie o 5 mm, nadrabiając rekordem wagi, ówczesna masa psa to 86 kg.

Największy pies został pokonany 4 lata później przez Olbrzyma Georga. Olbrzym George to także dog niemiecki, który zdobywa równocześnie zwycięstwo w kategorii „Najcięższy pies świata”. Podwójny rekordzista Olbrzymi George ważył 111 kg, mierzył w kłębie 109 cm, a długość jego ciała wraz z ogonem to zawrotne 220 cm.

Wszystkie te rekordy pobił Zeus. Dog niemiecki Zeus osiągnął wzrost 111 cm, długość 223 cm i wagę 70 kg. Od śmieci Zeusa w 2014 roku żaden pies nie zdeklasował go pod względem wzrostu. Zeus to największy pies na całym świecie odnotowany w Księdze Rekordów Guinnessa.

Następcą i także już nieżyjącym laureatem dzierżącym tytuł „Największy pies na świecie” był Fredde. Ten dog niemiecki mieszkał w Wielkiej Brytanii, mierzył 104 cm i ważył 89 kg. 

Zeus to największy pies na całym świecie odnotowany w Księdze Rekordów Guinnessa

ZEUS, źródło: Jonathon Gruenke//Kalamazoo Gazette-MLive Media Group/AP Photo

Największy pies na świecie - olbrzymie rasy psów

Psy rasy olbrzymiej to nie tylko dogi niemieckie, choć to one są uznawane za największe psy na świecie. Według wzorca rasy dogi niemiecki dorastają średnio do 80-90 cm, suki 72-84 cm, waga psa sięga 50-70 kg, a suki 45-70 kg. Różnice są spore, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę indywidualne zwierzęta.

 

Wielkie rasy psów to także:

  • Bernardyn, wzrost psa 70-90 cm, suka 65-80 cm, waga psa 55-90 kg, suka 50-75 kg
  • Kangal, wzrost 72-78 cm, suka 65-73 cm, waga psa 48-60 kg, suka 40-50 kg
  • Mastiff angielski, wzrost psa 75-85 cm, suka 66-75 cm, waga psa 85-100 kg, suka 65-80 kg
  • Mastiff brazylijski, wzrost psa 65-75 cm, suka 60-70 cm, waga psa od 50 kg, suka od 40 kg
  • Mastiff hiszpański, wzrost psa od 77 cm, suka od 72 cm, waga psów między 60 a 90 kg
  • Mastiff neapolitański, wzrost psa 65-75 cm, suka 60-68 cm, waga psa 60-70 kg, suka 50-60 kg
  • Mastiff tybetański, wzrost psa 66-67 cm, suka 61-71 cm, waga psa 41-68 kg, suka 34-54 kg
  • Nowofunland, wzrost 70-73 cm, suka 65-68 cm, waga psa 60-70 kg, suka 50-60 kg
  • Owczarek kaukaski, wzrost 72-75 cm, suka 67-70 cm, waga psa 50-65 kg, suka 45-60 kg
  • Wilczarz irlandzki, wzrost 79-86 cm, suka 71-81 cm, waga psów 40-54 kg

Największy pies świata - najcięższy pies świata

Najcięższy pies świata został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa w 2000 roku. Najgrubszy pies świata to mastiff angielski, który wabił się Zorba i mieszkał w Londynie. Zorba dzierżył także tytuł „Najdłuższego psa świata”.

Ile waży największy pies świata? Waga Zorby to 155,6 kg! Jego wysokość w kłębie 94 cm i długość ciała od nosa do koniuszka ogona 251 cm. Najcięższy pies urodził się w pod koniec września 1981 roku i zmarł w wieku 13 lat, w 1991 roku.

Innym mastifem angielskim o olbrzymiej wadze był Herkules ważący 127 kg. Rekordzistkami wagi są także suczki tej rasy, Kelly ważyła 129,8 kg. Zorba do dziś jest bezkonkurencyjny w swojej kategorii „Najgrubszy pies świata”, gdyż regulamin Księgi Guinnessa nie akceptuje już tego typu rekordów.

Olbrzym George, źródło: metro.co.uk

Największy pies świata „wczoraj” i dziś

Największym psem świata, a raczej ssakiem z rodziny psowatych był żyjący 10-5 milionów lat temu epicyon haydei. Ssak ten żył u schyłku epoki miocenu i zamieszkiwał Amerykę Północną. Wzrostem nie przewyższył żadnego doga niemieckiego, ale około 100 cm wzrostu i tak robi wrażenie. Dawny największy pies na świecie osiągał wagę powyżej 170 kg i tu już pobiłby rekord mastiffa Zorby, odbierając mu tytuł najcięższego psa świata.

Największe psy na świecie – zdrowie

Niestety ogromne psy bardzo często przez swoje gabaryty narażone są na wiele problemów zdrowotnych. Najczęściej bardzo duże psy cierpią na zmiany zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, a więc problem dysplazji, artrozy, osteochondrozy czy krzywicy. Kości stawów są przeciążone, nie mają stabilnego podtrzymania, panewka się ściera, kości zaczynają o siebie trzeć, co prowadzi do problemów z chodzeniem. Większe obciążenia spadają na stawy łokciowe, które muszą dźwigać ciężką głowę i korpus.

Wielkie psy zniechęcają się do aktywności, a w konsekwencji nie spalają pobieranych kalorii (przy i tak niskiej wydajności trawiennej) i pojawia się otyłość, dodatkowo obciążająca nogi i kręgosłup. Intensywny wzrost powoduje, że psy rasy olbrzymiej już wieku 8 miesięcy osiągają niemal wielkość dorosłego psa.

Ogromne psy mają tendencję do rozszerzenia i skrętu żołądka powodowane między innymi przez głęboką klatkę piersiową. Bardzo ważne jest podawanie karmy o wysokiej koncentracji energetycznej maksymalnie 2x dziennie, minimum 60 minut po aktywności lub 60 min przed (optymalnie czas spoczynku to 2h). Ilość i kaloryczność pokarmu musi uwzględniać wiek, poziom aktywności i stan zdrowia psa.

Największe psy bardzo często mają także tak zwane modzele na łokciach. Modzele powstają w wyniku ucisku, tarcia na staw łokciowy spowodowany wstawaniem i kładzeniem się na twardej powierzchni, dlatego duże psy muszą spać na miękkim, dużym legowisku, najlepiej wykonanym z pianki termoplastycznej.

Niestety bardzo duże psy odchodzą znacznie szybciej niż mniejsze czworonogi. Wielkie rasy psów żyją średnio od 7 do 9 lat, a efekty procesu starzenia widoczne są bardzo wcześnie. Przykładem jest Freddie i Zeus największy pies świata, oba psy żyły niecałe 6 lat.

 

Redakcja

Przeczytaj inne ciekawostki

Summary
Największy pies na świecie – TOP największe rasy psów | Zoonews.pl
Article Name
Największy pies na świecie – TOP największe rasy psów | Zoonews.pl
Description
Największe psy świata dzierżą nie tylko rekordy wysokości w kłębie, ale i długości ciała oraz masy. Jaki jest największy pies na świecie? Dowiedz się już teraz!
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 553

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x