Reklama

Dlaczego pies ma biegunkę – błędy żywieniowe i zagrożenia

Facebook
Twitter
Jak karmić psa z biegunką

Długotrwała biegunka u psa może doprowadzić do jego silnego odwodnienia. Najważniejsze w czasie biegunki jest prawidłowe postępowanie w trakcie stanu ostrego, który trwa od 24 do 48 h.

Spis treści

Czym jest biegunka?

Biegunka u psów to najczęstsza choroba przewodu pokarmowego tych zwierząt. Jest ona objawem toczącego się procesu chorobowego w przewodzie pokarmowym lub wynikiem nietolerancji pokarmowej albo alergii na dany składnik diety. Przyczyny biegunki u psów bywają bardzo różne. Mogą towarzyszyć jej różne objawy, takie jak:

  • wymioty,
  • wychudzenie,
  • wzdęcia,
  • głośne skurcze jelit,
  • bolesność brzucha

 

Takie objawy psiej biegunki są najczęściej wtórne do zaburzeń czynności jelit, które wywołują zmiany w częstotliwości oddawania i jakości kału.

W rozpoznaniu przyczyny biegunki u psa należy brać pod uwagę przede wszystkim nietolerancję pokarmową, infekcje bakteryjne jelit, inwazje pasożytnicze oraz alergię pokarmową. Pozostałe jednostki chorobowe, w tym choroby układowe, występują rzadziej i zwykle są diagnozowane po wykluczeniu najczęstszych przyczyn biegunek. Największym zagrożeniem, jakie stwarzają biegunki dla zdrowia psów jest utrata wody i elektrolitów (sodu, potasu, chloru, wodorowęglanów). Jeżeli nie są one skutecznie uzupełniane, rozwija się odwodnienie. Intensywna, długotrwała biegunka może spowodować drastyczne odwodnienie organizmu i pozbawienie go niezbędnych soli mineralnych.

Błędy żywieniowe a biegunka u psa

Każda choroba przewodu pokarmowego, przebiegająca z objawami biegunki zaczyna się od trwającego od 24 do 48 godzin stanu ostrego, który najczęściej ustępuje po odstawieniu pokarmu. Prawidłowe postępowanie w tym okresie jest decydujące o dalszym rozwoju ewentualnej choroby. Największym wyzwaniem w przypadku biegunki jest jej postać przewlekła, trwająca powyżej kilku dni. Właściwe rozpoznanie rodzaju biegunki przewlekłej gwarantuje osiągnięcie pożądanego efektu terapeutycznego. Niezależnie od patogenezy biegunek, jednym z kluczowych elementów w ich leczeniu i zapobieganiu jest odpowiednio dobrana karma.

Jak karmić psa z biegunką

W przypadku wystąpienia biegunki u psa najważniejszym postępowaniem jest niedopuszczenie do niedożywienia. Zmniejszony apetyt, aktywność enzymów trawiennych oraz możliwy stan zapalny w przewodzie pokarmowym sprawiają, że dieta takich zwierząt musi charakteryzować się kilkoma cechami. Powinna być przede wszystkim prawidłowo zbilansowana, żeby nie doszło do niedoborów składników odżywczych. Podstawowe parametry diety to wysoka jakość odżywcza i strawność składników pokarmowych, odpowiednia do zapotrzebowania ilość energii metabolicznej, zawartość białka, węglowodanów i odpowiednia ilość i jakość składników tłuszczowych. Cenne są także takie składniki diety, jak włókno pokarmowe, szczególnie jego frakcje o właściwościach prebiotycznych oraz probiotyki – bakterie kwasu mlekowego, wywierające pozytywny wpływ na funkcjonowanie przewodu pokarmowego.  Ważne jest także to, aby poprzez swój skład dieta nie powodowała dalszego uszkodzenia nabłonka jelit. O wysokiej wartości odżywczej diety decydują surowce spożywcze wykorzystane w jej komponowaniu.

dr Jacek Wilczak

specjalista żywienia zwierząt oraz dietoprofilaktyki schorzeń metabolicznych. Adiunkt w Zakładzie Dietetyki Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. W swojej pracy naukowej bada wykorzystanie związków biologicznie czynnych w konstruowaniu żywności funkcjonalnej. Opiekun czekoladowego labradora.

Potrzebujesz mokrej karmy weterynaryjnej dla psa z problemami gastrycznymi?

Reklama

mokra karma dla psa z problemami gastrycznymi

Chcesz poznać inne porady jak żywić psa?

Summary
Dlaczego pies ma biegunkę – błędy żywieniowe i zagrożenia | Zoonews.pl
Article Name
Dlaczego pies ma biegunkę – błędy żywieniowe i zagrożenia | Zoonews.pl
Description
Długotrwała biegunka u psa może doprowadzić do jego silnego odwodnienia. Najważniejsze w czasie biegunki jest prawidłowe postępowanie w trakcie stanu ostrego, który trwa od 24 do 48 h.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 951

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x