Reklama
Reklama

Pies je trawę - przyczyny, problemy, postępowanie

Facebook
Twitter
Pies je trawę - przyczyny, problemy, postępowanie

pixabay.com/images/id-2785072/

Pies je trawę i wymiotuje? A może piesek podgryza trawę na spacerze i nie dzieje się mu nić złego. W każdej sytuacji ważne są szczegóły.

Z tego artykułu dowiesz się, jakie są główne przyczyny jedzenia trawy przez psa; co to zachowanie ma wspólnego z wilkami oraz jakie niebezpieczeństwa mogą grozić psu, który zje „trefną” trawkę. W poradniku znajdziesz również zestawienie sytuacji, w których natychmiast należy udać się na konsultację do lekarza weterynarii i/lub behawiorysty. Jedzenie trawy przez psa nie zawsze musi być jednak oznaką problemów, dlatego nie martw się na zapas i sprawdź, jak reagować w konkretnych sytuacjach.

Spis treści - kliknij strzałkę

Pies je trawę - czy to normalne?

Obserwacje wilków i lisów dowiodły, że te drapieżniki jedzą trawę. Można zatem przypuszczać, że jedzenie trawy przez psy jest naturalnym zachowaniem. Tylko po co zwierzęta te upodobały sobie akurat trawę?

Trawa nie stanowi dla psa żadnego źródła wartości odżywczych, które byłyby istotne z dietetycznego punktu widzenia. Pies w zasadzie nie trawi trawy – nie ma enzymów, które pomogłyby rozłożyć włókna trawy. Z tego względu trawa przechodzi przez przewód pokarmowy psa i zostaje wydalona niemal w niezmienionej postaci. Jakie zatem mogą być przyczyny, dla których pies podjada trawę na spacerach?

Przyczyny, dla których pies je trawę

Niemal 80% psów skubie trawę raz w tygodniu – jak na zwierzęta mięsożerne, to całkiem wysoki wynik. Nie ma jednak badań, które w jednoznaczny sposób wyjaśniłyby te specyficzne upodobania naszych pupili. Obserwacje dowodzą, że jedzenie trawy może być spowodowane co najmniej kilkoma przyczynami.

Dlaczego pies je trawę ? Z ciekawości

Wzmożone jedzenie trawy  spotykane jest zwykle u bardzo młodych psów. Zwykle są to szczeniaki, które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia. Takie zachowanie może być spowodowane po prostu chęcią poznania świata. Psy mają bardzo wrażliwy węch i smak. Źdźbła podskubywanej trawy to doświadczenie nowej faktury oraz uwolnionego podczas gryzienia smaku i zapachu trawy.

Skubanie trawy przez psa w młodym wieku może mieć również charakter naśladowczy. Dzieje się tak, gdy szczeniak zobaczy na spacerze innego pupila, który zajada się trawą.

Pies je trawę w wyniku niedoborów pokarmowych

Niedobory składników odżywczych mogą prowokować psy do próby ich uzupełniania poprzez skubanie trawy. Może się tak dziać, gdy pies karmiony jest resztkami ze stołu, a nie zbilansowaną karmą. Dieta psa uboga w witaminy A, C, E i B może sprzyjać podjadaniu trawy.

Wiadomo jednak, że psy nie trawią celulozy i trawa nie rozwiążę problemu niewłaściwej diety czworonoga.

Również niedobór błonnika, którym jest trawa nie stanowi wyjaśnienia, dlaczego pies je trawę. Zwierzęta, którym regularnie podaje się warzywa i owoce, również mają skłonność do jedzenia trawy.

Dlaczego pies je trawę? Bo ma problemy żołądkowe

Jednym z bardziej prawdopodobnych wyjaśnień tego, że psy lubią skubać trawę może być chęć pozbycia się zalegających w żołądku treści pokarmowych, które powodują mdłości u psa.

Pies je trawę i wymiotuje

Jedzenie trawy przez psa może być spowodowane problemami żołądkowymi. Trawa podrażnia błonę śluzową przewodu pokarmowego, powodując wymioty.

Prowokowanie wymiotów może być spowodowane przez takie choroby, jak:

 • niestrawność pokarmowa
 • Zatrucie pokarmowe
 • Zapalenie trzustki
 • Zapalenie wątroby

 

Jeżeli pies je trawę i wymiotuje i nie jest to jednorazowa przygoda w czasie spaceru, to należy porozmawiać z lekarzem weterynarii.

Pies skubie trawę ponieważ ma w żołądku ciało obce

W niektórych przypadkach bóle brzucha i wywołana przez nie apatia mogą być objawem wywołanym przez ciało obce. Jeżeli pies zapycha się trawą na każdym spacerze, a pomiędzy nimi wykazuje w domy apatię, brak apetytu, odruchy wymiotne, to również udaj się do lekarza weterynarii, jak najszybciej.

Dlaczego pies je trawę? Bo ma robaki

Jeżeli pies ma problemy z pasożytami, to może odczuwać dysfunkcje przewodu pokarmowego. Silne zarobaczenie może prowadzić do biegunek i wymiotów. Pies może skubać źdźbła traw, by sprowokować dalsze wymioty.

Analiza kału wilków wykazała, że trawa sprzyjała wydalaniu większej ilości robaków. Błonnik działa, jak miotła, która czyście jelita zwierzęcia.

Zagrożenia wynikające ze skubania trawy mogą jednak doprowadzić właśnie do zarobaczenia. Wystarczy, że pies zje trawę, na którą kał oddało inne zarobaczone zwierzę.

Jedzenie trawy może być zatem nie tylko sposobem na pozbycie się robaków, ale przede wszystkim na ich wprowadzenie do organizmu. Z tego względu tak ważne jest, by raz na kwartał odrobaczać psa.

Dlaczego pies je trawę? Bo ma robaki

pixabay.com/images/id-4675260/

Jedzenie trawy przez psa a problemy behawioralne

Niektóre psy jedzą trawę z uwagi na syndrom Pica – spaczonego łaknienia. Jeżeli twój pies próbuje zjadać rzeczy niejadalne, np. pies je ziemię, kamienie albo duże ilości trawy to warto udać się z pupilem na wizytę do psiego behawiorysty. Zwykle konsultacje ze specjalistą prowadzą do powtórnej socjalizacji, niekiedy lekarz weterynarii musi wspomóc leczenie farmakoterapią.

Również nuda może prowadzić do jedzenia trawy przez pupila. Takie zachowanie można łatwo wyeliminować poprzez wzbogacenie środowiska psa i zaspokojenie jego podstawowych potrzeb psychicznych.

Dlaczego pies je trawę? Bo to zachowanie odziedziczone po przodkach

Według niektórych specjalistów jedzenie trawy przez psy to pozostałość po przodkach – wilkach. Roślinożerne ofiary wilków zawierały w swoich żołądkach trawy, które trafiały do żołądka wilka.

Inna z teorii zakłada, że pies pierwotny, by ukryć swój zapach przed ofiarami zjadał trawę, na której mógł pozostać jego zapach. Wydaje się to jednak nieprawdopodobne zachowanie, biorąc pod uwagę, ile tej trawy musiałby zjeść.

Czy jedzenie trawy przez psa może być groźne?

Dieta psa nie powinna zawierać trawy. Zwłaszcza jeśli pies zjada ją z terenów, na których mogą przebywać zwierzęta, będące nosicielami różnych chorób.

Trawa może nieść ze sobą inne zagrożenia. Na przykład pestycydy i chemikalia, które mogą zostać rozlane na trawę.Jeżeli korzystać w ogrodzie z substancji do zwalczania chwastów, to one również mogą być niebezpieczne dla pupila.

Niektóre środki ochrony roślin mogą powodować choroby w dłuższej perspektywie czasu. Może się okazać, że pies, który ciągle skubał trawę w ogrodzie zachoruje na nowotwór.

Trawniki pielęgnowane kwasem 2,4-duchlorofenoksyoctowym mogą prowadzić do wystąpienia chłoniaka u psów w przypadku zjadania przez nie trawy z takich miejsc.

Rośliny trujące dla psa

W ogrodzie czy w parku źdźbła traw mogą zostać zjedzone przez psa razem z roślinami toksycznymi, do takich należą m.in.:

 • bluszcz pospolity
 • narcyz
 • konwalia majowa
 • azalia
 • naparstnica
 • lulek czarny
 • wilczomlecz pstry

Jak oduczyć psa jedzenia trawy?

Mimo, że skubanie trawy przez psa od czasu do czasu, to normalne zachowanie, to może ono doprowadzić do wielu chorób. Pasożyty, zatrucie roślinami, środkami ochrony roślin, to główne powody, dla których trawa nie powinna być przekąską dla psa.

Pierwszym krokiem powinno być upewnienie się, że dieta pupila jest zbilansowana i zapewnia mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. 

Jeżeli czworonóg skubie trawę tylko i wyłącznie w określonych sytuacjach bądź miejscach, to może to być objaw stresu. Wtedy warto nie zmieniać jego rutyny.

Jeżeli trawa jest dla Twojego czworonoga po prostu przekąską, to zabierz na spacer alternatywne przekąski, którymi odwrócisz jego uwagę od trawy.

Pamiętaj jednak, że przekąski powinna stanowić nie więcej niż 10% zapotrzebowania psa na kalorie w ciągu dnia. Prawidłowe żywienie dopuszcza podawania smakołyków, ale w ograniczonej ilości.

Kiedy jedzenie trawy powinno być sygnałem alarmowym?

Jeżeli zdrowie psa jest dla Ciebie najważniejsze, to po prostu obserwuj jego zachowanie. Jeżeli

 • pies je trawę i ma biegunkę
 • pies je trawę i ma zaparcia
 • pies często je trawę
 • pies nerwowo zjada trawę

 

to zawsze warto udać się na konsultację do lekarza weterynarii, który zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Jedzenie trawy a zdrowie psa - podsumowanie

Jeżeli zdrowie twojego czworonoga jest dobre i twój pies nie wykazuje żadnych objawów chorób, to jedzenie trawy jest dopuszczalne. Oczywiście nie może się to dziać na każdym spacerze i w dowolnym miejscu.

Trzeba pamiętać, jakie zagrożenia niesie ze sobą takie „dodatkowe” żywienie psa:

 •  zjedzenia trawy z jajami pasożytów raczej na pewno doprowadzi do tego, że i twój pies nabawi się pasożytów
 • w przypadku spożywania trawy opryskiwanej środkami ochrony roślin, pies może nabawić się choroby w dłuższej perspektywie czasu – nowotorów
 • zjedzenie toksycznych roślin to gwarancja natychmiastowej choroby u psa
 • sposób w jaki pies zjada trawę, np. agresywnie, może się utrwalić, jako reakcja na bodźce, które wywołują lęk u psa

 

Redakcja

Przeczytaj inne porady dla zdrowia psa

Summary
Dlaczego pies je trawę? CO ZROBIĆ, CZY TO NIEBEZPIECZNE? | Zoonews.pl
Article Name
Dlaczego pies je trawę? CO ZROBIĆ, CZY TO NIEBEZPIECZNE? | Zoonews.pl
Description
Pies je trawę i wymiotuje? A może piesek podgryza trawę na spacerze i nie dzieje się mu nić złego. W każdej sytuacji ważne są szczegóły.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 357

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x