Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Czy pies może jeść truskawkę? PRZECZYTAJ

Facebook
Twitter
Czy pies może jeść truskawkę?

W grafice wykorzystano następujące fotografie: pixabay.com/images/id-6165597/  pixabay.com/images/id-661169/

Sezon na letnie owoce w pełni, a Ty zastanawiasz się czy pies może jeść truskawki? Czy po podaniu truskawek pies może dostać rozwolnienia?

Spis treści - kliknij strzałkę

Truskawki dla psa – czy są zdrowe?

Truskawki to źródło wielu witamin oraz makro- i mikroelementów, które mogą korzystanie wpływać na prawidłowe funkcjonowanie organizmu psa.

Truskawki dla psa to źródło większej ilości witaminy C niż zawierają cytrusy. Witamina C to przeciwutleniacz, który chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami, zwiększa odporność oraz sprzyja wchłanianiu żelaza.

Truskawki zawierają również witaminy z grupy B, witaminę A, która odgrywa bardzo ważną rolę w procesie widzenia, wzrostu oraz różnicowania komórek, morfogenezy i funkcji immunologicznej. Obecność w truskawkach witaminy E sprzyja ochronie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych błon biologicznych przed reaktywną formą tlenu i innych wolnych rodników. Najnowsze badania wskazują, że witamina E może mieć znaczenie w terapiach nowotworowych.

Podając psu truskawki zapewniasz mu również żelazo, wapń, potas, fosfor, magnez i mangan. Truskawki dostarczają psu kwas foliowy, który wspomaga rozwój i pracę mózgu.

Truskawki mają również niski indeks glikemiczny, dlatego nie powodują gwałtownego wzrostu glukozy we krwi.

Truskawki dla psa jako źródło błonnika

Błonnik zawarty w truskawkach w ilości ok. 2 g na 100 g truskawek pobudza pracę jelit, a kwasy organiczne przyspieszają przemianę materii.

Truskawki są ponadto żółciopędne, stymulując pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego oraz moczopędne, stymulujące pracę nerek.

Czy pies może jeść truskawki?

Truskawki dla psa mogą być smaczną i zdrową przekąską. Zależy jednak pamiętać, że truskawki to węglowodany, których pies nie potrzebuje bezwzględnie w swojej diecie. Zdecydowanie ważniejsze jest dla źródło wysokiej jakości białka oraz tłuszcze.

Pies może oczywiście dostawać truskawki, jednak powinny być to niewielkie porcje podawane raz na jakiś czas, a nie każdego dnia – nawet jeśli jest to sezon na truskawki.

Czy pies może mieć alergię na truskawki?

Po pierwsze, zbyt duża ilość truskawek może wywołać u psa bóle brzucha, a nawet biegunkę. Może się tak wydarzyć, gdy podasz psu truskawki pierwszy raz i to w większej ilości, a pies będzie miał nietolerancję pokarmową, akurat na truskawki.

Biegunka może być wynikiem nietolerancji pokarmowej bądź alergii. Psy mogą mieć alergie na truskawki, dlatego za pierwszym razem należy podać psu tylko jedną truskawkę i sprawdzić, czy nie pojawią się u psa objawy alergii pokarmowej.

Jeżeli nie pojawiły się żadne objawy, to przy kolejnej okazji może podać psu nie jedną, a kilka truskawek.

W jakie formie podawać truskawki dla psa?

Najlepszy i najbardziej oczywistym sposobem będzie podanie psu truskawki w całości, którą sam rozdzieli zębami na mniejsze kawałki. Psy, które mają skłonność do połykania karmy w całości, bądź nie mają już zębów powinny dostać truskawki pokrojone w mniejsze kawałki.

Podawane psu truskawki powinny być oczywiście umyte i pozbawione szypułek.

Czy pies może jeść truskawkę zmiksowaną?

Dobrym pomysłem na ubogacenie diety psa w upalne dni jest zmiksowanie kilku truskawek, które wcześniej poleżały w lodówce. Dzięki temu pies nie tylko uzupełni wodę z truskawek, ale również nieco się ochłodzi.

Czy pies może jeść mrożone truskawki?

Mrożone truskawki powinny być podawane psu tylko wtedy, gdy masz pewność, że pies będzie je podgryzał, ale nie spróbuje połknąć ich w całości. Nie jest to najbezpieczniejsza forma podawania truskawek, dlatego jej nie polecamy.

Czy pies może jeść truskawki – podsumowanie

Podstawą diety psa są zbilansowane karmy. Uzupełnieniem diety mogą być przekąski dla psa, których podaż nie będzie większa niż 10% dziennego zapotrzebowania zwierzęcia na kalorie.

Nie ma jednak przeciwskazań, by owoce w diecie psa stały się obecne. Niektóre karmy gotowe zawierają dodatki owoców. Trzeba jednak wiedzieć, że procesie ekstruzji karm suchych powoduje utratę części wartości odżywczych zawartych np. w owocach.

Z tego względu podanie psu świeżych truskawek od czasu do czasu nie powinno mu zaszkodzić. Owoce w diecie psa mogą stać się doskonałym źródłem nowych smaków i zapachów, które pies może poznawać i smakować.

 

Redakcja

Chcesz poznać inne porady jak żywić psa?

Summary
Czy pies może jeść truskawkę? PRZECZYTAJ | Zoonews.pl
Article Name
Czy pies może jeść truskawkę? PRZECZYTAJ | Zoonews.pl
Description
Sezon na letnie owoce w pełni, a Ty zastanawiasz się czy pies może jeść truskawki? Czy po podaniu truskawek pies może dostać rozwolnienia?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x