Reklama
Reklama

Alergia pokarmowa u psa – przyczyny, rozpoznanie, dieta

Facebook
Twitter
Alergia pokarmowa u psa – przyczyny, rozpoznanie, dieta

Alergie pokarmowe u psa, to problem, który wielu właścicielom spędza sen z powiek. Diagnoza jest jednak konieczna, by poprawić jakość życia psa.

Spis treści - kliknij

Alergia pokarmowa u psa - czym jest

Alergia pokarmowa u psa to reakcja układu odpornościowego, spowodowana spożyciem pokarmu, której towarzyszą konkretne objawy kliniczne.

Alergia pokarmowa u psa - objawy

Do najczęstszych objawów alergii pokarmowych należą zmiany dermatologiczne:

  • uporczywe świądy,
  • nawracające ropne zapalenia skóry,
  • dermatozy,
  • częste problemy z uszami.

 

Alergie pokarmowe u psów mogą objawiać się także problemami z przewodu pokarmowego. Część z tego typu objawów, jak biegunka czy wymioty, nietrudno przeoczyć i zaniepokoją one każdego właściciela psa. Jednak mogą być one przyczyną wielu innych chorób i nie łączy się ich od razu z alergią pokarmową. W przypadku podejrzenia alergii pokarmowej warto zwrócić uwagę na częstotliwość wypróżnień i ich objętość. Częste wypróżnienia, duża objętość karłu to także objawy alergii pokarmowej.

Alergia pokarmowa u psa - przyczyny

Co ważne alergia pokarmowa może wystąpić u każdego psa, niezależnie od jego wieku, wielkości czy rasy. Dotyczy ona produktów zarówno zwierzęcych, jak i roślinnych, które w swoim składzie zawierają białko. Uczulać psa mogą:

  • różne rodzaje mięs,
  • jaja,
  • nabiał,
  • kukurydza,
  • pszenica,
  • soja oraz rośliny strączkowe.

Jak rozpoznać alergię pokarmową? Skąd wiedzieć, na który składnik diety uczulony jest pies? Sposobem na rozpoznanie alergii pokarmowej jest dieta eliminacyjna.   

Poszukujesz karmy dla psa alergika?

Reklama

Karma z owadami

Na czym polega dieta eliminacyjna u psa

Dieta eliminacyjna polega na wyeliminowaniu z diety składników potencjalnie uczulających psa. Jednak skąd opiekun psa może wiedzieć, który składnik diety uczula jego pupila? Jest to problematyczne, zwłaszcza gdy pies karmiony jest karmą, która w swoim składzie zawiera różnorodne białka zwierzęce i roślinne. W takim przypadku w diecie eliminacyjnej warto zastosować takie mięsa i składniki roślinne, których pies nigdy wcześniej nie jadł. Dietą eliminacyjną może być karma hipoalergiczna, dieta domowa, karma monobiałkowa czy karma z alternatywnych źródeł białek.  

Jak przeprowadzić dietę eliminacyjną u psa

Dieta eliminacyjna u psa powinna trwać minimum 6 tygodni, optymalnie od 9 do 12 tygodni. Ważne, żeby w jej trakcie obserwować psa i to czy objawy, które nas zaniepokoiły ustępują. Istotne jest to, że jeśli podejrzewamy, że nasz pies uczulony jest np. na wołowinę, to należy wyeliminować z jego diety wszystko, co tą wołowinę zawiera, zarówno karmę, przysmaki oraz gryzaki. Czas trwania diety eliminacyjnej nie jest przypadkowy. Dopiero po upływie minimum 6 tygodni, gdy objawy alergii ustąpią, jesteśmy w stanie stwierdzić, czy wyeleminowany składnik był czynnikiem, wywołującym alergię. Na tym etapie pomocnym narzędziem może okazać się dieta prowokacyjna. Polega ona na wprowadzeniu do diety psa czynnika wcześniej wyeliminowanego w celu sprawdzenia reakcji organizmu. Jeśli po jego podaniu problemy powrócą, upewnia to nas o działaniu niepożądanym tego składnika i jego stałej eliminacji z diety psa.

Jaka dieta dla psa z alergią pokarmową?

Jak karmić psa z alergią pokarmową?

W początkowych etapach diagnozowania alergii pokarmowych, dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie karm z hydrolizowanym białkiem, które minimalizują ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Opisuje się, że u psów, u których występują niepożądane reakcje na pokarm, stosuje się diety z wyselekcjonowanym źródłem białka.

Ciekawym rozwiązaniem są karmy z alternatywnymi źródłami białek, bazujące na owadach. Mogą okazać się one przydatne zwłaszcza u psów adoptowanych, których przeszłości nie znamy i nie mamy pewności, jakie pokarmy – mięsa w swoim życiu jadły. W przypadku psów ze zdiagnozowaną już alergią pokarmową stosuje się karmy monobiałkowe, które opierają się na jednym źródle białka. Przy wyborze karmy hipoalergicznej warto zwrócić uwagę nie tylko na zawarty w karmie rodzaj białka zwierzęcego, ale także na źródło tłuszczu zwierzęcego. Ważne, aby karma monoproteinowa zawierała taki sam rodzaj tłuszczu zwierzęcego, co białka, dzięki czemu minimalizuje się wystąpienie reakcji alergicznej.

Maria Milczarek

Magister Hodowli i Ochrony Zwierząt Towarzyszących i Dzikich Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie. Specjalistka żywienia psów i kotów. Od 2019 również zoofizjoterapeutka psów i kotów. Współzałożycielka strony Complete Dog: Food&Mind. Autorka artykułów dotyczących żywienia zwierząt towarzyszących. Stale poszerzająca swoją wiedzę, podczas warsztatów, seminariów oraz konferencji naukowych. Na co dzień opiekunka Loki, Tali i Iłki.

Chcesz poznać inne artykuły o żywieniu psów i kotów?

Summary
Alergia pokarmowa u psa – przyczyny, rozpoznanie, dieta - Zoonews.pl
Article Name
Alergia pokarmowa u psa – przyczyny, rozpoznanie, dieta - Zoonews.pl
Description
Alergie pokarmowe u psów, to problem, który wielu właścicielom spędza sen z powiek. Diagnoza jest jednak konieczna, by poprawić jakość życia psa.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1013

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x