Reklama

Nietolerancje pokarmowe u psa – objawy, leczenie, dieta

Facebook
Twitter
Jak zdiagnozować nietolerancję pokarmową

Coraz więcej zwierząt trafia do gabinetów weterynaryjnych z problemami związanymi z szeroko pojętymi nietolerancjami pokarmowymi. Jakie są ich objawy? Jak żywić takie zwierzęta?

Spis treści

Alergia pokarmowa, a nietolerancja pokarmowa

Terminy te często zostają mylone albo używane są zamiennie. Jednak pomiędzy alergią, a nietolerancją pokarmową występuje różnica. Alergia jest zaburzeniem o podłożu immunologicznym, spowodowanym uwrażliwieniem na alergeny, pod których wpływem pojawiają się specyficzne objawy. Podłożem nietolerancji nie jest natomiast układ odpornościowy zwierzęcia, a z reguły zaburzenia związane z niewydolnością układu pokarmowego np. brak odpowiednich enzymów trawiennych na pewne składniki pokarmowe.

Objawy alergii i nietolerancji pokarmowej

Alergii pokarmowej towarzyszy niesezonowy przewlekły świąd skóry, powodowany stanem zapalnym powłoki ciała. Często mamy również do czynienia z zapaleniem zewnętrznego kanału słuchowego. Charakterystyczne objawy z układu pokarmowego to m.in. zwiększona częstotliwość defekacji (3-4 razy w ciągu dnia) lub zmiana konsystencji kału. Alergicy posiadają tendencje do problemów z zapaleniem zatok okołodbytowych. Zwierzęta notorycznie się wygryzają i ocierają o różne przedmioty. Charakterystyczne jest wylizywanie łap, które po częstym kontakcie z śliną zabarwiają się na kolor brunatny (szczególnie widoczne przy jasnym umaszczeniu). Najczęściej stwierdzana jest u psów poniżej 2 roku życia. Jednak w każdym wieku, z czasem, może wystąpić uczulenie na nowe do tej pory dobrze tolerowane składniki pokarmowe.

Przy nietolerancji pokarmowej problemem są biegunki, nie powiązane ze świądem i zmianami skórnymi. Mogą występować również wzdęcia i wzmożona, często głośna perystaltyka jelit.

Szukasz karmy dla psa z nietolerancją pokarmową?

Reklama

Jak zdiagnozować nietolerancję pokarmową?

By zdiagnozować nietolerancję pokarmową pomocne będzie wykorzystanie diety eliminacyjnej. Polega ona na wprowadzeniu, jak najbardziej monotematycznej diety. Z reguły opartej na jednym źródle białka i węglowodanów, z którymi wcześniej nasze zwierzę nie miało kontaktu. Restrykcje powinny trwać około 4-6 tygodni (niektóre źródła podają nawet 6-10 tygodni). Jeżeli po tym czasie wyeliminujemy niepożądane objawy, można zacząć powoli wprowadzać pojedynczo nowe składniki diety. Wszystko polega na obserwacji zachowania i reakcji organizmu naszego pupila. Jeżeli sytuacja się nie poprawi poszukujemy i włączamy nowe produkty.

Jak karmić psa z nietolerancją pokarmową?

Główną zasadą jest dokładne analizowanie składów karm naszego pupila i wyciąganie wniosków. Posiadając psa z nietolerancją pokarmową nie możemy co chwilę zmieniać rodzaju karmy albo dodawać nowych smakołyków czy nagród. Należy również uważać na podkarmianie zwierząt resztkami ze stołu. Wszyscy domownicy powinni być poinformowani o przestrzeganiu odpowiedniej diety.

Na spacerze pilnujmy dokładnie, aby pies nic nie podjadł. Jeżeli chodzi o dobór dietę, to występują specjalne karmy dla psów z nietolerancją pokarmową. Zawierają one często tylko jeden rodzaj białka np. królik, jagnięcina czy dziczyzna. Przy przygotowywaniu diet domowych należy być bardzo ostrożnym, ponieważ łatwo ją źle zbilansować. Czasami ustalanie i przestrzeganie psiej diety, nawet dla nas właścicieli, bywa męczące. Jednak eliminując niepożądane składniki w pokarmie zapewnimy im zdecydowanie lepszy komfort życia.

lek. wet. Magdalena Małachowska

lek. wet. Magdalena Małachowska

Lekarz weterynarii na co dzień zajmująca się przypadkami internistycznymi. Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Obecnie w trakcie studiów specjalizacyjnych z zakresu chorób psów i kotów we Wrocławiu. Miłośniczka kotów, posiadaczka cudownej kotki Inki. Na zdjęciu wyjątkowo z psem.

Sprawdź inne porady żywieniowe dla psów

Summary
Nietolerancje pokarmowe u psa – objawy, leczenie, dieta - Zoonews.pl
Article Name
Nietolerancje pokarmowe u psa – objawy, leczenie, dieta - Zoonews.pl
Description
Coraz więcej zwierząt trafia do gabinetów weterynaryjnych z problemami związanymi z szeroko pojętymi nietolerancjami pokarmowymi. Jakie są ich objawy? Jak żywić takie zwierzęta?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1370

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x