Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

CO NA STAWY DLA PSA? Jakie suplementy, karma i zabiegi?

Labrador z chorymi stawami

pixabay.com/photos/labrador-dog-pet-labrador-retriever-6069418/

Spis treści

Chore stawy u psa to powszechny problem, który może być warunkowany genetycznie, a także przez nieprawidłowe prowadzenie psa. Przeczytaj, jak dbać o stawy psa.

Stawy u psa – jaka jest ich funkcja?

Stawy psa to miejsca, w których łączą się ze sobą kości. Końcówki kości pokryte są chrząstką stawową, która nadaje poślizg, poruszających się względem siebie kości. Stawy okryte są torebkami stawowymi, które wypełnia śliska substancja – maź stawowa, która zapewnia prawidłowe smarowanie ruchowym miejsc.

Bóle stawów u psa mogą pojawić się wtedy, gdy maź stawowa traci swoje zdolności do minimalizowania negatywnych efektów tarć. Może się tak stać na skutek stanu zapalnego, który może zostać spowodowany przez wiele różnych czynników. W wyniku takiej sytuacji dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej i powstania ubytków w kościach, które zaczynają trzeć o swoje powierzchnie. Taki stan prowadzi do ograniczenia ruchomości stawów i narastającego bólu.

Kiedy dochodzi do zapalenia stawów u psa?

Stan zapalny stawów może zostać wywołany przez wiele różnych czynników , wśród nich wskazuje się na:

  • Czynniki genetyczne – niektóre rasy psów są bardziej podatne na problemy ze stawami, np. jamnik, owczarek niemiecki, golden retriever
  • Otyłość lub nadwagę – nadmiarowe kilogramy mogą prowadzić do przeciążenia stawów
  • Urazy – zwichnięcia, skręcenia
  • Choroby autoimmunologiczne – reumatoidalne zapalenie stawów – reumatyzm u psa
  • Zakażenia spowodowane bakteriami, wirusami lub grzybami
  • Choroby odkleszczowe – np. borelioza, anaplazmoza
  • Zbyt intensywne treningi, przeciążające stawy psa
  • Dysplazja stawów u psa
  • Zaburzenia metaboliczne – dna moczanowa – artretyzm

Szukasz przekąsek wspierających zdrowie stawów dla psa?

Reklama

Brit Vitamin - Mobility

Objawy zapalenia stawów u psa

Utrata właściwości mazi stawowej, na skutek stanu zapalnego, prowadzi do wielu zmian fizjologicznych, które mogą objawiać się na różne sposoby np.:

  • Bóle stawów u psa
  • Obrzęk stawów psa
  • Kulawizny
  • Ograniczenie ruchomości kończyn w stawach
  • Utrudnione ruchy głową – jeśli problem dotyczy okolicy kręgosłupa
  • Trudności ze wstawaniem
  • Apatia
  • Utrata apetytu

Dysplazja u psa a zapalenie stawów u psa

Dysplazja to choroba polietiologiczna, która powstaje na skutek nieprawidłowego wykształtowania stawów, co prowadzi do szybkiego ich zużywania, stanów zapalnych i ubytków w tkance chrzęstnej, a następnie do zwyrodnieniowej choroby stawów.

Czynniki genetyczne nie wyjaśniają w pełni przyczyn tej choroby. Badania wykazały, że wpływ na jej wystąpienie mają również czynniki środowiskowe:

  • Niezbilansowana dieta psa
  • Niewłaściwy stosunek wapnia do fosforu w diecie
  • Przekarmianie psa, co wpływa na możliwość wystąpienia nadwagi lub otyłości
  • Zbyt intensywne forsowanie psa w okresie szczenięcym wysiłkiem wyczynowym
  • Urazy stawów w wyniku wypadku

Zwyrodnienie stawów u psa

Artroza u psa to choroba, która dotyka najczęściej starych psów, głównie dużych i olbrzymich ras. Choroba ta powstaje na skutek zmian w chrząstce stawowej, która po zdegradowaniu ulega kostnieniu i deformuje dotychczasową powierzchnię stawów.

Artroza a artretyzm

Mimo że artroza i artretyzm brzmią podobnie, to są innymi chorobami i warto o tym pamiętać. Artretyzm, czyli dna moczanowa to choroba, która objawia się podobnie do artrozy – pies może mieć sztywność stawów i odczuwać bolesność, ale jej przyczyną są zaburzenia przemiany materii, które prowadzą do zbyt wysokiego stężenia kwasu moczanowego we krwi u psa. Kryształy tego kwasu gromadzą się m.in. w stawach, prowadząc do stanów zapalnych. Artroza powstaje inaczej – na skutek zużycia chrząstki stawowej.

Młodzieńcze zapalenie stawów u psów

Choroby stawów mogą dotyczyć psów w każdym wieku. Przykładem jest młodzieńcze zapalenie stawów, którego przyczyny nie są do końca znane, ale uważa się, że główną rolę odgrywają czynniki genetyczne, gdyż problem ten dotyka najczęściej golden retrieverów, labradorów, rottweilerów i berneńskich psów pasterskich.

Postępowanie diagnostyczne

Leczenie stawów u psa powinno być poprzedzone wizytą u lekarza weterynarii, wykonaniem wszystkich niezbędnych badań i postawieniem trafnej diagnozy. Lekarz weterynarii z całą pewnością przebada psa oraz przeprowadzi wywiad, by poznać objawy, dietę psa oraz jego tryb życia. Kolejnym krokiem będzie badanie psa oraz przeprowadzenie badań laboratoryjnych, by wykluczyć inne choroby. Nie obejdzie się bez RTG, ewentualnie USG chorego miejsca. W niektórych przypadkach potrzebna może być biopsja.

Leki na stawy dla psa

W przypadku wystąpienia objawów problemów ze stawami zawsze należy w pierwszej kolejności udać się na wizytę do lekarza weterynarii. Warto jednak wiedzieć, że poza lekami wydawanymi tylko i wyłącznie na receptę, dostępne są również produkty lecznicze dostępne bez recepty – OTC. Wobec tego w profesjonalnych sklepach zoologicznych kupić można leki, wspierające stawy, zawierające w swoim składzie np. kolagen typu II, kwasy omega-3, witaminę E, chondroitynę, glukozaminę, MSM, kwas hialuronowy, mangan czy witaminę C.

W zaawansowanych stadiach choroby stawów niezbędne będą jednak tabletki na stawy dla psa na receptę: przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.

Labrador z zapaleniem stawów

pixabay.com/photos/labrador-dog-pet-labrador-retriever-6069418/

Suplementy na stawy dla psa

Istnieje długa lista suplementów, które stosowane są w profilaktyce, jak i leczeniu problemów ze stawami, tj.:

  • glukozamina i chondroityna – glukozamina produkowana jest z pancerzyków skorupiaków, chondroityna zaś z chrząstek ssaków i ptaków. Dzięki dostarczaniu tych składników organizm jest w stanie naprawiać ubytki w tkance chrzęstnej.
  • metylosulfonylometan (MSM) – jest to związek, który może być wykorzystywany podobnie, jak glukozamina i chondroityna, jednak w długotrwałym leczeniu DJD raczej się nie przyda.
  • kwas hialuronowy dla psa – najlepsze efekty uzyskuje się poprzez wstrzykiwanie kwasu w chory staw. Podawanie doustne nie jest tak skuteczne, może jednak pomóc we wzmocnieniu mazi stawowej.
  • SAMe – denosyl to suplement stosowany wcześniej w leczeniu osteoarthritis u ludzi. Jego funkcje to działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.
  • Kolagen – to podstawowy budulec tkanki łącznej. Dla stawów najlepszy jest kolagen typu II, który wchodzi w skład chrząstki stawowej.
  • Kwasy omega-3 EPA i DHA – działają łagodząco na stany zapalne u psa. Najlepszym źródłem EPA i DHA są z kolei tłuszcze pochodzenia morskiego (lipidy). Dobrym źródłem EPA będą oleje z ryb, olej z kryla morskiego oraz olej z małży. Najbogatszym źródłem DHA jest z kolei olej z alg morskich.
  • Przeciwutleniacze – zmiany w tkankach, będące wynikiem zapalenia, to wynik oksydacyjnego uszkodzenia komórek. By zniwelować oksydacyjne uszkodzenia można wprowadzić do diety antyoksydanty: witaminy A, C, E, D; kwas alfa-liponowy, koenzym Q10, glutation.
  • Naturalne substancje przeciwzapalne – tego typu substancje działają, jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, jednak bez ich skutków ubocznych dla psa. Co prawda substancje naturalne nie działają tak szybko, jak leki, ale w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów leczenie to proces wieloletni. Wśród naturalnych przeciwutleniaczy warto zwrócić uwagę na: kurkuminę, kadzidłowiec, imbir, bromelinę oraz jukkę.
  • Marihuana lecznicza – stosuję się ją w leczeniu przewlekłych dolegliwości bólowych. Najważniejsze jest odpowiednie stężenie THC i CBD, które odpowiadają za jej skuteczność.
  • Omułek zielonowargowy – to rodzaj jadalnego małża z Nowej Zelandii, który w sproszkowanej postaci jest źródłem glikozaminoglikanów, które są składnikiem chrząstki oraz mazi stawowej, a także białka i tłuszcze, działające przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Szukasz przekąsek wspierających zdrowie stawów dla psa?

Reklama

Brit Vitamin - Mobility

Czym uzupełnić preparaty na stawy dla psa?

Wśród zabiegów zoofizjoterapeutycznych warto rozważyć wprowadzenie bieżni wodnej, która odciąża stawy, zapewniając trening wzmacniający mięśnie.

Wśród domowych sposobów, które mogą pomóc w łagodzeniu bólu stawów u psa, warto wziąć pod uwagę:

  • Kąpiele w ciepłej wodzie
  • Masaże rozluźniające i delikatne rozciąganie
  • Lekkie ćwiczenia, jak spacery – bezruch może doprowadzić do zesztywnienia stawów i przyspieszenia powstania zwyrodnienia
  • Zapewnienie psu legowiska z pianką ortopedyczną

Karma na stawy dla psów

Odpowiednio dobrana dieta to podstawa profilaktyki chorób stawów. Zbyt wysokokaloryczna dieta w okresie szczenięcym może doprowadzić do zbyt szybkiego wzrostu psa, co może spowodować nieprawidłowy rozwój układu ruchu.

Podstawowym źródłem problemu ze stawami bywa zwykle nadwaga. Warto zatem pomyśleć o zastosowaniu dietetycznej, lekkostrawnej karmy ze źródłem białka mięsnego najwyższej jakości. Dobra karma dla psa na stawy powinna zawierać również kwasy tłuszczowe omega-3, kolagen, kwas hialuronowy, glukozaminę i hondroitynę. Niezwykle ważna jest również obecność witamin C i E, które wspierają walkę z wolnymi rodnikami tlenowymi.

Karma z krylem arktycznym dla psa na stawy

Dobrym wyborem może być karma, w której znajduje się kryl arktyczny – źródło łatwo przyswajalnych tłuszczy, przeciwutleniaczy, witamin i minerałów.

Co na stawy dla psów – podsumowanie

Układ kostny psa oraz stawy odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie zwierzęcia w otoczeniu. Niestety, niekiedy nie z winy opiekuna, coś w stawach zaczyna szwankować. Niektóre psy mają zapisane problemy ze stawami w swoich genach, a problem można tylko odroczyć. Inne, na skutek np. złej diety, nabywają zapalenia stawów nieco z winy opiekuna. Warto wziąć pod uwagę zalecenia dietetyczne oraz umiarkowaną aktywność, jako podstawę profilaktyki psich stawów.

Źródła

Z. Adamiak, Ortopedia i traumatologia stawów kończyn i układu ścięgnowo-mięśniowego psów i kotów, Wyd. Galaktyka, Łódź 2007.

G. Richter, Księga zdrowia psa i kota. Zintegrowana opieka i żywienie, Wyd. Galaktyka, Łódź 2018.

Picture of dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne artykuły o zdrowiu psów i kotów

Summary
CO NA STAWY DLA PSA? Jakie suplementy, karma i zabiegi?
Article Name
CO NA STAWY DLA PSA? Jakie suplementy, karma i zabiegi?
Description
Chore stawy u psa to powszechny problem, który może być warunkowany genetycznie, a także przez nieprawidłowe prowadzenie psa. Przeczytaj, jak dbać o stawy psa.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x