Reklama

Border terrier – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Border terrier to rasa psów, która pochodzi z pogranicza Anglii i Szkocji z terenów na wzgórzach Cheviotu.

Border terrier to mała rasa psów pracujących, która doskonale sprawdzi się u boku myśliwego bądź startując w zawodach psich sportów.

Spis treści - kliknij

Border terrier – historia rasy

Border terrier to rasa psów, która pochodzi z pogranicza Anglii i Szkocji z terenów na wzgórzach Cheviotu. Stąd też swoje źródło ma nazwa tego psa – border terrier (terrier znad granicy).

Border terrier pochodzi najprawdopodobniej od teriera staroangielskiego, podobnie jak bedlington terriery oraz dandie dinmont terriery.

Pierwsze wzmianki o border terrierach pochodzą z XVII wieku, kiedy to uwieczniono psy w typie border terriera na obrazach, przedstawiających sceny polowań. Celem tych psów było polowanie na lisy i kuny. Psy te, dzięki swoim rozmiarom z łatwością dostawały się do lisich nor. Border teriery to zahartowane psy, odważne, świetnie sprawdzające się jako tropowce i norowce. Psy te potrafią również pływać i aportować z wody.

Doskonałe walory użytkowe border terrierów spowodowały, ze były one utrzymywane również przez rolników i pasterzy.

Swoją obecną nazwę border terrier uzyskał w 1880 roku. Pod koniec XIX wieku psy te zaczęły pojawiać się na wystawach, jako odrębna rasa. A w 1920 roku border terriery zostały oficjalnie uznane przez Brytyjski Kennel Club.

Co warto podkreślić, border terrier nie zmienił swojego wyglądu aż po dziś dzień.

Border terrier w Polsce

Pierwsze bordery terriery zostały sprowadzone do Polski w 2000 roku z Czech, jednak ich popularność w naszym kraju nie jest zbyt wielka.

Jak wygląda border terrier?

Border terrier to pies, którego głowa przypomina głowę wydry; kufa jest krótka i mocna; trufla zwykle czarna albo wątrobiana; oczy ciemne; uszy w kształcie litery V. Tułów psa jest głęboki i długi; klatka piersiowa z umiarkowanie wysklepionymi żebrami; ogon krótki i gruby u nasady, wysoko osadzony; kończyny proste.

Border terrier – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie border terriera

Pies: 36-40 cm

Suka: 33-35 cm

Border terrier – waga

Pies: 5-7 kg

Suka: 5-6 kg

Szata border terriera

Border terrier ma szorstki i gęsty włos oraz przylegający podszerstek.

Umaszczenie border terriera może być rude, pszeniczne, grizzle z podpalaniem bądź niebieskie z podpalaniem.

Kategoria wielkości border terriera

Border terrier to pies małej rasy.

Ile żyje border terrier?

Długość życia border terriera wynosi od 12 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Border terrier – charakter

Border terrier to pies myśliwski o mało efektownym wyglądzie, ale za to bardzo dobrym charakterze. To pies bardzo posłuszny i oddany swojemu opiekunowi, chętnie się uczy i doskonale wypada w konkursach psich sportów.

Border terrier to pies energiczny, jednak po bardziej intensywnym spacerze pies staje się bardziej spokojny. To inteligenty pies myśliwski o silnym instynkcie łowcy i pewnej dozie niezależności. Dzięki temu pies może zostawać nieco dłużej samemu, z drugiej strony jeśli nie będą zaspokajane jego potrzeby związane z aktywnością, to może zacząć niszczyć w domu. Na spacerach należy uważać, ponieważ border terrier może ruszyć za tropem.

Mimo, że jest to pies małych rozmiarów, to potrzebuje opiekuna, która będzie z psem trenował i realizował jego naturalne potrzeby. Border terrier może mieć problem z akceptacją innych psów w domu, a już tym bardziej kota. Nie jest to pies rodzinny do towarzystwa na kanapie, ani dla osób starszych. To typowy pies użytkowy i taki styl życia jest dla niego odpowiedni.

Border terrier to pies myśliwski o mało efektownym wyglądzie, ale za to bardzo dobrym charakterze.

Border terrier – zdrowie

Border terrier to długowieczna rasa psów, która może żyć nawet 14 lat. Szata psa sprawia, że dobrze znosi zimno oraz upały. Rasa ta nie cierpi na żadne typowe dla niej problemy zdrowotne.

Border terrier – żywienie

Najlepszym pokarmem dla border terriera jest dieta BARF. Psy te preferują surowe jedzenie, jednak wysokiej jakości i smakowitości suchą karmę też zjedzą.

Pies pozbawiony aktywności może mieć skłonność do nadwagi, dlatego należy dopasować kaloryczność jedzenia do dziennego zapotrzebowania energetycznego psa. Pomóc w tym może psi dietetyk.

Border terrier – pielęgnacja

Border terrier nie wymaga żadnej trudnej pielęgnacji. Wystarczy trymować psa 2-3 razy do roku. Raz w tygodniu wykonaj przegląd oczu, uszu i łap psa. Zęby pies powinien mieć czyszczone każdego dnia, by uniknąć kamienia nazębnego, który jest bardzo powszechny u małych ras psów.

Border terrier – szkolenie

Border terrier to bystry i inteligentny pies, który doskonale nadaje się do pracy. Szybko uczy się poleceń, chociaż bywa nieco uparty. Bardzo ważne jest, by opiekun pozostał z psem w bliskich relacjach. W procesie szkolenia należy wykorzystywać metody pozytywnych wzmocnień. Naukę posłuszeństwa psa można urozmaicać poprzez wplatanie elementów zabaw czy szkolenie w psim sporcie.

Zalety i wady border terriera

Zalety border terriera

  • Border terrier to bardzo zdrowa rasa psów
  • Border terrier jest doskonałym psem pracującym
  • Pies te rasy nadaje się do uprawiania psich sportów
  • Jest podatny na szkolenia

 

Wady border terriera

  • Border terrier może nie tolerować w domu innych psów i kotów
  • Border terrier ma silny instynkt łowiecki, przez co może uciekać na spacerach
  • Pies ten bywa uparty

Ciekawostki o border terierach

  • Border terrier przypomina z pyska wydrę.
  • Border terrier wysątpił w filmie Powrót do Krainy Oz (Toto).
  • Border terriery są bardzo popularne w Wielkiej Brytanii, Czechach, Austrii i w krajach skandynawskich.
Cena border terriera z hodowli waha się od 3000 do 4500 zł.

Border terrier hodowla

Kupując border terriera z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Border terrier cena

Cena border terriera z hodowli waha się od 3000 do 4500 zł.

Imię dla border terriera

Ciekawe imię dla psa border terriera: Toto, Norek, Łobuz

Ciekawe imię dla suczki border terriera: Wydra, Nora, Foxa

Dla kogo border terrier będzie idealny?

Border terrier to pies, który potrzebuje dosyć dużo ruchu, jak na swoje małe gabaryty. Nie jest to pies kanapowy, a raczej pies użytkowy, który powinien pracować, podczas polowań, albo realizując swoją pasję do biegania i tropienia w psich sportach.                             

Klasyfikacja FCI rasy border terrier

Grupa III: teriery

Sekcja 1: teriery duże i średnie

Numer wzorca: 10

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Border terrier – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Border terrier – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Border terrier to mała rasa psów pracujących, która doskonale sprawdzi się u boku myśliwego bądź startując w zawodach psich sportów.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1236

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x