Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

BÓL BRZUCHA U PSA – Objawy, Przyczyny, Co zrobić?

BÓL BRZUCHA U PSA

pixabay.com/photos/dog-canine-face-domestic-look-pet-7185274/

Spis treści

Ból brzucha u psa to jeden z częstych nieswoistych objawów, towarzyszący wielu chorobom. Może wynikać zarówno z niestrawności, jak i nowotworów. Pojawienie się bólu, a zwłaszcza ostrego bólu brzucha u psa powinno być wskazaniem do niezwłocznej wizyty z psem u lekarza weterynarii. Zastanawiasz się, dlaczego Twojego psa boli brzuch? Czy można mu coś podać? Zachęcam do przeczytania naszego artykułu.

Definicja bólu

Ból, według Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu, to nieprzyjemne doznanie zmysłowe i emocjonalne, związane z rzeczywistym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanek bądź opisywane w kategoriach takiego uszkodzenia.

Ból jest doświadczeniem subiektywnym, którego psy nie mają możliwości bezpośrednio zakomunikować. Dlatego leczenie bólu w medycynie weterynaryjnej ma bardzo duże znaczenie.

Ból może być doświadczany jako percepcja bodźca elektrycznego aktywowanego przez nocyceptory. Istnieje także ból niereceptorowy, który można odczuwać pomimo braku stymulacji receptorów.

Rodzaje bólu

Istnieją różne klasyfikacje bólu. Na potrzeby tego artykułu przyjmujemy, że ból może mieć przebieg ostry lub przewlekły.

Ból ostry jest związany z uszkodzeniem tkanek i szybkimi zmianami w zachowaniu psa, które mają mu pomóc uchronić tkanki przed dalszym uszkadzaniem lub ograniczyć zasięg bólu. Ból ostry może występować od łagodnego do umiarkowanego po ciężki i przeszywający. Wywołuje go konkretna choroba lub uszkodzenie.

Ból przewlekły trwa dłużej, nie ma roli biologicznej i nie posiada jasno określonego punktu wyznaczającego jego zakończenie.

Ostry ból brzucha u psa

Ostry brzuch u psa ma związek z gwałtownie występującymi objawami ze strony jamy brzusznej, które wymagają jak najszybszego rozpoznania, nierzadko postępowania, jak w nagłych przypadkach.

Sprawdź karmę dla szczeniąt i dorosłych psów z problemami z przewodem pokarmowym

Reklama

Brit Veterinary Diets Dog Grain Free Gastrointestinal

Dlaczego psa boli brzuch?

W jamie brzusznej psa znajduje się wątroba, śledziona, trzustka, żołądek, dwunastnica, jelito czcze i biodrowe oraz okrężnica, nerki, moczowody, pęcherz, cewka moczowa itd. Narządy w brzuchu są unerwione sympatycznie oraz parasympatycznie. Receptory nerwowe mogą być stymulowane przez rozciąganie – im szybsze, tym mocniejszy ból. Receptory bólowe mogą być także pobudzane przez mediatory zapalne uwalniane, gdy dochodzi do niedokrwienia, stanu zapalnego lub zakażenia.

Przyczyny bólu brzucha u psa

W zasadzie każdy narząd jamy brzusznej oraz otrzewna mogą powodować objawy, które można sklasyfikować jako ostry brzuch. Możliwymi przyczynami ostrego bólu brzucha u psa mogą być:

  • Urazy
  • Stany zapalne
  • Zakażenia
  • Nowotwory

 

Lekarz weterynarii musi wziąć pod uwagę wiele różnych chorób, m.in.: skręt żołądka, skręt krezki, niedrożność przewodu pokarmowego, zapalenie otrzewnej, zaparcia, wrzody, nowotwory. Ból brzucha wywołać mogą ponadto leki, toksyny, ciało obce.

Ból brzucha u psa objawy

pixabay.com/photos/dog-animal-domestic-animal-canine-8448345/

Po czym poznać, że psa boli brzuch?

Rozpoznanie bólu u psów, które nie mogą powiedzieć wprost, co je boli i jak bardzo jest trudnym zadaniem. Wiele zwierząt wykazuje początkowo delikatne objawy jak popiskiwanie, szukanie zacisznego miejsca, zmniejszony apetyty. Im bardziej pies ma radosny charakter, tym pierwsze oznaki mogą być mniej wyraźne.

W zależności od przyczyny pies może mieć wzdęty brzuch, gazy, słyszalne może być przelewanie w brzuchu u psa, czy też burczenie, gdy problem dotyczy jelit.

Wraz z nasilaniem bólu brzucha pies może zacząć wykazywać bardziej typowe objawy, których nie można nie zauważyć:

  • Pozycja modlitewna – pochylanie ciała do przodu z zadem pozostawionym u góry
  • Wygięcie kręgosłupa w łuk
  • Podkasanie brzucha
  • Zwijanie się w kłębek
  • Intensywna wokalizacja
  • Agresja / gryzienie przy próbie podniesienia psa
  • Twardy brzuch u psa
  • Ślinienie się
  • Dyszenie
  • Przyspieszone bicie serca

 

Takie objawy, jak wymioty, biegunka, gorączka, mimo że obserwowane często, nie są specyficzne i nie są zbyt pomocne w określeniu przyczyny choroby. Objawów może być zdecydowanie więcej, gdyż jama brzuszna wypełniona jest organami i układami.

Z tego względu w rozpoznaniu przyczyn bólu brzucha u psa niezbędna jest rozszerzona diagnostyka.

Postępowanie diagnostyczne

Jeżeli w ocenie lekarza życie psa nie jest zagrożone i nie ma konieczności rozpoczęcia procedury podtrzymywania funkcji życiowych, można przejść do rozszerzonej diagnostyki.

Wywiad

Wspomniane wcześniej niespecyficzne objawy nie pozwalają na jednoznaczne rozpoznanie. Wyjątkiem są psy ras dużych z wzdęciem brzucha oraz jałowymi (nieskutecznymi) wymiotami, u których zazwyczaj można podejrzewać skręt żołądka.

Objawy typowe dla niektórych narządów, jak bezmocz, utrudnione oddawanie moczu, zawężają liczbę chorób.

Badanie kliniczne

Badanie ogólne obejmuje badanie ortopedyczne i neurologiczne. Lekarz przeprowadzi badanie palpacyjne jamy brzusznej – u psów z silnymi bólami brzucha może być ono nie do wykonania. W trakcie badania palpacyjnego możliwe jest zlokalizowanie źródła bólu. Kolejnym etapem jest opukiwanie i osłuchiwanie brzucha. U samców należy zbadać również okolice krocza i prącia.

Badania laboratoryjne

Z uwagi na to, że choroba może dotyczyć każdego narządu jamy brzusznej, wskazane jest wykonanie pełnego badania hematologicznego i biochemicznego. W różnicowaniu azotemii nerkowej i przednerkowej przydatne będzie badanie moczu.

Diagnostyka obrazowa

Badanie RTG przydatne jest głównie do obrazowania ciał obcych oraz struktur zawierających gaz. Dzięki USG możliwe jest stwierdzenie obecności wolnego płynu w jamie brzusznej. Ponadto można ocenić wielkość narządów.

Mimo dużej liczby badań diagnoza może wskazać na mało groźny problem, jak niestrawność u psa. Niestety nie zawsze problem jest tak błahy, a choroba tocząca organizm psa może zagrażać jego życiu.

Niestrawność u psa

Niestrawność u psa może nie mieć związku z objawami ze strony układu pokarmowego, z drugiej strony objawy takie mogą również się pojawić.

Jeżeli pies nie wykazuje objawów ze strony żołądka i jelit, to przyczyną jest zwykle nieprawidłowa dieta. Niestrawność u psa powodują: zbyt wysoka zawartość włókna surowego, ciężkostrawnych węglowodanów oraz nadpodaż ciężkostrawnych źródeł białka pochodzenie zwierzęcego. W takiej sytuacji należy rozważyć zmianę karmy na lekkostrawną.

Sprawdź karmę dla szczeniąt i dorosłych psów z problemami z przewodem pokarmowym

Reklama

Brit Veterinary Diets Dog Grain Free Gastrointestinal

Wzdęty brzuch u psa

Istnieje bardzo wiele przyczyn, które prowadzą do wzdęć u psa.

Główną z nich jest niewłaściwie dobrana karma dla psa. Bąki u psa mogą zostać wywołane przez pokarm, który zawiera dużą ilość ziarna sojowego, które powoduje nadmierną produkcję wodoru i dwutlenku węgla na skutek fermentacji niewchłanialnych oligosacharydów.

Kolejną przyczyną gazów u psa jest zbyt duża ilość włókna pokarmowego w karmie, co prowadzi do pogorszenia strawności – pokarm jest wymiatany z jelit zbyt szybko, co powoduje, że pulpa pokarmowa, która dociera do jelita grubego, jest niewystarczająco strawiona. Zbyt duża ilość włókna w karmie może wywołać niestrawność u psa.

Co zrobić, gdy psa boli brzuch?

Z uwagi na różnorakie przyczyny bólu brzucha nie istnieje jeden sposób leczenia. W skrajnych przypadkach przyczynę bólów brzucha u psa ustala się, podczas operacji.

Zarówno u pacjentów chirurgicznych, jak i niewymagających takiej interwencji prowadzi się normalizację układu krążenia oraz leczenie przeciwbólowe.

U psów z ostrym bólem brzucha występuje deficyt płynów – należy jednak rozróżnić wstrząs od odwodnienia, gdyż sposób postępowania jest inny.

Do czasu potwierdzenia prawidłowej pracy nerek i braku zaburzeń żołądkowo-jelitowych w literaturze przedmiotu zaleca się unikanie podawania sterydowych i niesterydowych leków przeciwzapalnych. W celu zniesienia bólu podaje się opiaty.

Leczenie antybiotykami zależy od przyczyny ostrego brzucha, dlatego zalecane jest wykonanie antybiogramu.

U psów z nudnościami stosuje się leki przeciwwymiotne oraz leki osłonowe.

Co dać psu na ból brzucha?

Jedyne, co może zaoferować opiekun dla psa, który wykazuje objawy silnego bólu brzucha to 12-godzinna głodówka oraz nieograniczony dostęp do wody. Jeżeli pies nie chce jeść i pić, to każda minuta ma znaczenie – należy jak najszybciej zabrać psa do lekarza weterynarii.

Źródła

D. Gambo, Diagnostyka i leczenie bólu u psów, wyd. edra Urban&Partner, Wrocław 2021.

R. Neiger, Diagnostyka różnicowa w chorobach wewnętrznych psów i kotów, wyd. Elsevier Urban&Partner, Wrocław 2011.

Picture of dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne artykuły o zdrowiu psów i kotów

Summary
BÓL BRZUCHA U PSA – Objawy, Przyczyny, Co zrobić? |
Article Name
BÓL BRZUCHA U PSA – Objawy, Przyczyny, Co zrobić? |
Description
Ból brzucha u psa to objaw, który towarzyszy wielu chorobom. W przypadku niektórych z nich życie psa może być zagrożone. Przeczytaj, kiedy może się tak stać.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x